Jakie są koszty eksploatacji drukarki? - Blog firmowy DrTusz

Jakie są koszty eksploatacji drukarki?

Myślisz, że zakup drukarki do domu lub firmy rozwiąże większość Twoich problemów? Każdy medal ma jednak dwie strony. Nieprzemyślana dokładnie decyzja o zakupie może niekiedy przynieść efekt odwrotny od zamierzonego. W rezultacie, zamiast cieszyć się tanim drukowaniem i bezproblemową eksploatacją, możesz narazić swój budżet na dodatkowe wydatki. Aby uniknąć tego przykrego doświadczenia, warto już przed zakupem mieć świadomość tego, jakie są koszty eksploatacji drukarki, jak je policzyć i jak ocenić czy opłaca się kupić konkretną drukarkę. Jak zwykle, służę pomocą i wszystko wyjaśniam!

grafika obliczanie kosztów eksploatacji drukarki

Co składa się na koszty eksploatacji drukarki?

Wielu osobom może się wydawać, że pierwszym krokiem do zaoszczędzenia na drukowaniu jest zakup taniej drukarki. Niestety nie jest to prawdą!

Nie daj się zwieść futurystycznym kształtom i metkom. Czołowi potentaci elektroniki użytkowej celowo wypuszczają na rynek serie tanich urządzeń, które pozwalają im czerpać zyski z drogich materiałów eksploatacyjnych. Próżno szukać do nich zamienników tuszów czy tonerów.

Wiesz, że cena zakupu to tylko około 20% całkowitego kosztu eksploatacji drukarki

Pozostałą część stanowią wydatki na:

  • materiały eksploatacyjne
  • papier użyty do drukowania
  • naprawy i serwisowanie
  • energię elektryczną.

Czynniki te są brane pod uwagę w modelu TCO (ang. Total Cost of Ownership).

grafika obrazująca całkowity koszt posiadania drukarki (Tang. Total Cost of Ownership)

W obliczaniu TCO należy uwzględnić także okres użytkowania. Jeśli producent deklaruje żywotność drukarki A jako 5 lat, a drukarki B jako 10 lat, to może się okazać, że korzystniejszą opcją jest drukarka z dłuższą “datą ważności”.

Samodzielne obliczenie całkowitego kosztu posiadania może być trudne. W Internecie możesz jednak znaleźć kalkulatory, które zrobią to za Ciebie. Wystarczy, że podasz ilość miesięcznych wydruków z uwzględnieniem druków w kolorze i czerni-bieli oraz model drukarki. 

Możesz też skorzystać z przeprowadzonej przeze mnie analizy. Jako, że na koszty energii elektrycznej nie mamy wpływu, a kosztów napraw nie jesteśmy w stanie przewidzieć przed zakupem, to skupmy się na pozostałych czynnikach.

Całkowity koszt posiadania drukarki rozłożony na czynniki pierwsze

Zakup drukarki – laser czy atrament?

Koszty eksploatacji drukarki różnią się w zależności od rodzaju technologii, w której dany model pracuje. Wielofunkcyjne urządzenia czy drukarki laserowe drukujące w mono niemal zawsze będą droższe od swoich atramentowych odpowiedników.

Plusem atramentówek bez wątpienia jest możliwość druku w kolorze. Tyczy się to nawet najtańszych modeli. Wybór wydaje się zatem oczywisty, lecz tylko na pozór.

Kiedy bardziej wnikliwie przeanalizujesz i porównasz obie technologie, zobaczysz że tańsza w zakupie drukarka atramentowa wymaga o wiele więcej troski ze strony użytkownika. Szczególnie narażona na uszkodzenia jest głowica atramentowa. Nieregularne drukowanie może doprowadzić do zaschnięcia tuszu w dyszach. Często udrożnienie głowicy jest niemożliwe, a wymiana elementu na nowy nieopłacalna.

Drukarki laserowe, chociaż droższe, nie muszą borykać się z bolączką zaschniętego tuszu. To Ty decydujesz, kiedy drukujesz. Nieważne czy drukujesz 100 stron dziennie, czy 1 kartkę na miesiąc. Toner, poza ciągłą gotowością do pracy, gwarantuje też uzyskanie bardziej trwałych wydruków.

Wybierając drukarkę laserową pamiętaj, że producenci stosują w wybranych modelach system oddzielnego bębna i tonera. Takie rozwiązanie ma zarówno zalety, jak i wady. Nie wpływa jednak na komfort obsługi. Kalkulując koszty eksploatacji drukarki, weź pod uwagę cenę i czas interwału bębna.

Planując zakup zastanów się, która technologia odpowiada Twoim potrzebom. Jeśli prowadzisz biuro rachunkowe, nie kupuj drukarki fotograficznej. Monochromatyczna drukarka laserowa nie sprawdzi się z kolei w pracowni kreatywnej, gdzie potrzebne są kolorowe wydruki. Odpowiednia analiza poprzedzająca zakup pozwoli Ci obniżyć koszty eksploatacji na późniejszym etapie.

Jeśli potrzebujesz więcej porad odnośnie wyboru technologii druku, to zapraszam na kompleksowe porównanie: Drukarka laserowa czy atramentowa – co wybrać?

Materiały eksploatacyjne

Jeśli chcesz zaoszczędzić na wkładach (tuszach i tonerach), to przede wszystkim powinieneś drukować na zamiennikach. Zamiennik tuszu lub tonera pozwala drukować w tak samo dobrej jakości jak oryginał, ale kosztuje przy tym znacznie mniej. 

Sprawdź dostępność tuszów zamienników lub tonerów zamienników wpisując nazwę wkładu lub model drukarki w wyszukiwarce na DrTusz.pl. Jeśli zdecydujesz się na zakup zamienników w naszym sklepie, to zachęcam do sprawdzenia dostępnych kodów rabatowych.

wyszukiwarka wkładów na DrTusz.pl

Dodatkowo, aby zmaksymalizować oszczędność na tym polu, warto przyjrzeć się ustawieniom drukowania. Więcej o tym oraz o innych sposobach, które ułatwią oszczędzanie tuszu i tonera, pisałem TUTAJ.

Podzespołem drukarki laserowej, którego wymiana może być również konieczna, jest bęben. Zazwyczaj bęben jest zintegrowany z kasetą laserową, natomiast w niektórych modelach bębny sprzedawane są niezależnie od tonerów. Jest w tym dużo sensu, ponieważ wydajność bębna jest często znacznie wyższa niż tonera.

Jaki papier do drukarki wybrać?

Dobry tusz lub toner to 50% znakomitego wydruku. Papier, którego użyjesz również ma znaczenie. Niektórzy producenci wypuszczają na rynek dedykowane do druku papiery, wytwarzane przy użyciu specjalnych technologii. Takim nośnikiem jest m.in. HP ColorLok. Ryza papieru z logo Hewlett-Packard jest jednak aż o 25% droższa od zwykłej ryzy.

Jeśli chcesz, aby Twoje wydruki cieszyły jakością, nie stosuj papieru o gramaturze niższej niż 80 g/m². Standardowy arkusz o takich parametrach sprawdzi się zarówno przy wydrukach laserowych, jak i atramentowych. Dobrze poradzi sobie również z wydrukami dwustronnymi.

Koszt wydruku jednej strony – co oznacza 5% zaczernienia strony?

Producenci wkładów do drukarek deklarują ich wydajność poprzez podanie szacunkowej ilości stron, które można wydrukować za ich pomocą. Ilość tę można określać w oparciu o standardy ISO/IEC, jednak nie wszyscy producenci z tego korzystają. Zazwyczaj podawana jest ilość stron, przy założeniu ich 5%-owego zaczernienia.

Ale co to oznacza w praktyce? Czy strony, które drukujesz są pokryte tuszem w 5%? 

Już wyjaśniam: 5% pokrycia tuszem lub tonerem otrzymujemy drukując tekst zajmujący około pół strony zapisanej czcionką Times New Roman o rozmiarze 12pt. Będą to np. listy, podania albo inne pisma urzędowe.

porównanie procenta zadrukowanej strony

Koszty eksploatacji drukarki – podsumowanie

Zawsze powtarzam, że drukarkę należy dobierać rozważnie i dokładnie zastanowić się nad wyborem właściwego modelu. Biorąc pod uwagę powyższe czynniki, zminimalizujesz ryzyko zakupu urządzenia, które Cię niemile zaskoczy kwotami, jakich będzie potrzebować w całym okresie użytkowania.

A jeśli nadal nie jesteś pewien swojego wyboru, to zapraszam do kontaktu z moją ekipą pod adresem e-mail: sklep@drtusz.pl.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najbardziej oceniane
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze