Jakie są koszty eksploatacji drukarki? DrTusz wyjaśnia

Jakie są koszty eksploatacji drukarkiMyślisz, że zakup drukarki do domu lub firmy rozwiąże większość Twoich problemów? Własne urządzenie daje spory komfort. Każdy medal ma jednak dwie strony. Nieprzemyślana decyzja o zakupie może niekiedy przynieść efekt odwrotny od zamierzonego. W rezultacie pochopnego wyboru, zamiast cieszyć się tanim drukowaniem i bezproblemową eksploatacją, możesz narazić swój budżet na dodatkowe wydatki. Lata doświadczeń w branży sprawiły, że #Rudy doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jakie są koszty eksploatacji drukarki. Klienci w momencie zakupu nie zawsze są ich świadomi.

Tania tylko na etykiecie

Co robisz stojąc w kolejce do kasy w ulubionym dyskoncie? Zapewne poza oczekiwaniem na otwarcie dodatkowego stanowiska, wodzisz wzrokiem po stosikach z produktami. Istnieje duża szansa, że właśnie w tym momencie wypatrzysz na jednej z ekspozycji karton z tanią drukarką renomowanego producenta.

Nie daj się zwieść futurystycznym kształtom i metkom. Czołowi potentaci elektroniki użytkowej celowo wypuszczają na rynek serie tanich urządzeń, które pozwalają im czerpać zyski z drogich materiałów eksploatacyjnych. Próżno szukać do nich zamienników tuszów czy tonerów.

Zakup drukarki należy wielokrotnie przemyśleć i rozważyć pod różnymi kątami. Eksperci (i nie mówimy tu o „amerykańskich naukowcach” 😉 ) szacują, że sam koszt nowej drukarki to zaledwie 1/5 całościowych kosztów eksploatacji. Gdzie zatem kryją się pozostałe wydatki?

Laser czy atrament

Koszty eksploatacji drukarki różnią się w zależności od rodzaju technologii, w której dany model pracuje. Wielofunkcyjne urządzenia czy drukarki laserowe drukujące w mono niemal zawsze będą droższe od swoich atramentowych odpowiedników.

Plusem atramentówek bez wątpienia jest możliwość druku w kolorze. Tyczy się to nawet najtańszych modeli. Wybór wydaje się zatem oczywisty, lecz tylko na pozór.

Kiedy bardziej wnikliwie przeanalizujesz i porównasz obie technologie, zobaczysz że tańsza w zakupie drukarka atramentowa wymaga o wiele więcej troski ze strony użytkownika. Szczególnie narażona na uszkodzenia jest głowica atramentowa. Nieregularne drukowanie może doprowadzić do zaschnięcia tuszu w dyszach. Często udrożnienie głowicy jest niemożliwe, a wymiana elementu na nowy nieopłacalna.

Drukarki laserowe, chociaż droższe, nie muszą borykać się z bolączką zaschniętego tuszu. To Ty decydujesz, kiedy drukujesz. Nieważne czy drukujesz 100 stron dziennie, czy 1 kartkę na miesiąc. Toner, poza ciągłą gotowością do pracy, gwarantuje też uzyskanie bardziej trwałych wydruków.

Wybierając drukarkę laserową pamiętaj, że producenci stosują w wybranych modelach system oddzielnego bębna i tonera. Takie rozwiązanie ma zarówno zalety, jak i wady. Nie wpływa jednak na komfort obsługi. Kalkulując koszty eksploatacji drukarki, weź pod uwagę cenę i czas interwału bębna.

Planując zakup zastanów się, która technologia odpowiada Twoim potrzebom. Jeśli prowadzisz biuro rachunkowe, nie kupuj drukarki fotograficznej. Monochromatyczna drukarka laserowa nie sprawdzi się z kolei w pracowni kreatywnej, gdzie potrzebne są kolorowe wydruki. Odpowiednia analiza poprzedzająca zakup pozwoli Ci obniżyć koszty eksploatacji na późniejszym etapie.

Tusze zamienniki i tonery zamienniki

Nieważne czy marzysz o profesjonalnej drukarce do zdjęć czy szukasz pancernego urządzenia laserowego do biura. Zasada zawsze jest jedna i ta sama – sprawdź dostępność tuszów zamienników lub tonerów zamienników. Jak możesz to zrobić? Skorzystaj z wyszukiwarki wkładów do drukarek na DrTusz.pl.

tusze zamienniki

Oryginalne tusze i tonery znacząco podnoszą koszty druku. Z zamiennikami możesz je obniżyć nawet o 58%. Co istotne, nie stracisz nic z wysokiej jakości drukowanych materiałów. #Rudy od lat jest obecny w temacie kartridżów oraz wkładów laserowych, więc możesz zaufać jego radom. 🙂

Jaki papier do drukarki wybrać?

Dobry tusz lub toner to 50% znakomitego wydruku. Papier, którego użyjesz również ma znaczenie. Niektórzy producenci wypuszczają na rynek dedykowane do druku papiery, wytwarzane przy użyciu specjalnych technologii. Takim nośnikiem jest m.in. HP ColorLok. Ryza papieru z logo Hewlett-Packard jest jednak aż o 25% droższa od zwykłej ryzy.

Jeśli chcesz, aby Twoje wydruki cieszyły jakością, nie stosuj papieru o gramaturze niższej niż 80 g/m². Standardowy arkusz o takich parametrach sprawdzi się zarówno przy wydrukach laserowych, jak i atramentowych. Dobrze poradzi sobie również z wydrukami dwustronnymi.

Jakie są koszty eksploatacji drukarki – podsumowanie

Aby zobrazować koszty utrzymania drukarki, posłużymy się modelem TCO (z ang. Total Cost of Ownership), uwzględniającym sumę kosztów związanych z zakupem, instalacją i zarządzaniem środowiskiem infrastruktury informatycznej drukarki.

Szacunki ekspertów, w tym naszego Doktorka, sprowadzają się do prostych wniosków – na zakup drukarki wydajesz 20% kwoty, która będzie stanowiła całościowy koszt eksploatacji. Pozostałe wydatki wiążą się z zakupem wkładów do drukarki i papieru, tudzież usługami serwisowymi czy konserwującymi.

DrTusz zawsze powtarza, że drukarkę należy dobierać rozważnie i dokładnie zastanowić się nad wyborem właściwego modelu. Jeśli w rynkowym urodzaju różnorodnych rozwiązań nie możesz zdecydować się na konkretny model, zapytaj o radę Rudego. Doktorek zawsze służy poradą. 🙂

2.3 3 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze