Jak utylizować zużyte tusze i tonery? DrTusz radzi

Czy wiesz, jak utylizować zużyte tusze i tonery? W Polsce zużycie wykładów do drukarek stale rośnie. Wystarczy rozejrzeć się w centrum miasta. Ile widzisz przedsiębiorstw? Każde z nich na 99% posiada drukarkę. Czasem więcej niż jedną. Drukarka potrzebuje od 1 do nawet 6 zbiorników drukujących. Po co o tym mówię? To wstęp do tematu, który chcę poruszyć – jak utylizować tusze i tonery? Dlaczego to takie ważne? Czytaj dalej…

grafika jak utylizować zużyte tusze i tonery

Jak utylizować zużyte tusze i tonery – skład atramentu i tonera

Jeśli nie wiesz, co składa się na tusz do drukarki, który jednak zdaje się tak częstym gościem w naszych domach i miejscach pracy – nie martw się, już odpowiadam na pytanie.

Poza barwnikiem, wodą i rozpuszczalnikiem tusze zawierają również pewne składniki, które mają bardzo konkretne zadania. Na przykład humektanty. Ich zadaniem jest pochłanianie nadmiernej wilgoci. Surfaktanty, zapewniają to, że kolory na arkuszu papieru nie zmieszają się bez wyraźnej potrzeby. Żółty i niebieski pozostanie żółtym i niebieskim, nie zleją się w zieleń. 

Związki chelatowe wiążą cząsteczki wszystkich składników, a anti-kogationy zapobiegają osiadaniu tych cząsteczek na dnie. 

Toner tymczasem jest proszkiem, obecnie tworzonym głównie z takiego samego materiału jak butelki PET, tylko bardzo, bardzo drobno zmielonym. Do tego proszku dodaje się oczywiście pigment, żywicę i żelazo. 

Pigmentu tłumaczyć nie muszę. Przedstawię więc żelazo. We współpracy z konkretnymi, magnetycznymi częściami wkładu drukującego jest przyciągany i nakładany na papier, razem z pozostałymi składnikami proszku. Dzięki zawartości żywicy przylega do niego, a następnie dzięki części zwanej fuserem jest spajany na stałe z kartką papieru – tak, w dużym skrócie działa druk laserowy. 

Należy zaznaczyć, że substancje już utrwalone na papierze nie są w żaden sposób groźne dla zdrowia. O co więc chodzi z tymi substancjami niebezpiecznymi?

Utylizacja pustych tonerów i tuszów – wpływ na środowisko i zdrowie

Tak jak wspomniałem wyżej, substancje utrwalone na papierze nie są groźne. Jednak czy to tusz do drukarek atramentowych, czy toner do laserowych – może być szkodliwy dla środowiska oraz zdrowia. 

Oba, przedostając się do środowiska naturalnego mogą powodować duże szkody. Tak samo wdychanie pozostałości zużytego toneru nie jest zupełnie neutralne dla zdrowia. Jasne, nie ma co panikować, jeśli przypadkiem coś się rozleje lub wysypie, jednak grosz do grosza, a będzie kokosza. 

zużyte zbiorniki po tuszach i tonerach

Dlatego tak ważne jest, żeby każda, nawet najmniejsza ilość pustych pojemników była utylizowana w odpowiednim do tego miejscu. “Nic się nie stanie, jak wyrzucę jeden mały tusz do śmietnika na odpady zmieszane” – pomyślało sto tysięcy użytkowników drukarek. 

tonery do drukarek

Utylizacja zużytych tuszów i tonerów – z punktu widzenia prawa?

Utylizowanie pustych tuszów i tonerów jest regulowane ustawą z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach, która zobowiązuje wszystkich przedsiębiorców mających urządzenia drukujące do bezpiecznego utylizowania powstałych odpadów. Potwierdzeniem poddania ich utylizacji jest Karta Przekazania odpadów. 

Na jej podstawie ewidencje mogą prowadzić przedsiębiorstwa zużywające do 100kg rocznie. Pozostałe powinny składać zbiorczy raport o ilości odpadów do Urzędu Marszałkowskiego.

Dodatkowo w 2020 roku nastąpiły znaczące zmiany. Niektóre przedsiębiorstwa powinny posiadać wpis do rejestru BDO (Baza Danych Odpadowych), aby legalnie móc utylizować wytworzone odpady. 

Brak takiego wpisu sprawi, że przekazanie odpadów stanie się niemożliwe, oraz może skutkować wysokimi karami. Dodatkowo obecnie Kartę Przekazania Odpadu wystawia się tylko elektronicznie, przez portal bdo.mos.gov.pl.

W niej muszą znaleźć się szczegółowe dane, takie jak czas i data transportu, ilość transportowanych odpadów oraz nawet numer rejestracyjny pojazdu transportującego. 

Oczywiście wszystko powyższe tyczy się przedsiębiorców. Konsumenci mają prościej – nie muszą prowadzić ewidencji szkodliwych odpadów, ale nie zwalnia to z obowiązku bezpiecznego pozbycia się ich. Jakie opcje mają więc konsumenci?

Utylizacja tuszów i tonerów – jak może to zrobić konsument?

Dzięki temu, że na osobach nie prowadzących działalności nie ciąży obowiązek ewidencji odpadów – opcji jest wiele.

Zwykły Kowalski może puste pojemniki oddać do skupu – zawsze uda się odzyskać chociaż drobny procent, a niektóre zbiorniki są, kolokwialnie mówiąc – na wymarciu, bywają więc warte czasem nawet kilkanaście złotych! 

Dodatkowo, jeśli nie jesteś zainteresowany zwrotem gotówki, co jest raczej mało prawdopodobne – możesz po prostu zwrócić puste pojemniki do sklepu, w którym je zakupiłeś jako nowe. Polskie prawo nakłada na przedsiębiorców obowiązek przyjęcia pustych zbiorników, tak samo, jak kupując nową drukarkę – jesteśmy zobowiązani przyjąć Twój stary sprzęt do utylizacji. BEZ OPŁAT

Chociaż ustawa z dnia 11 września 2015 r.o zużytym sprzęcie elektronicznym nakłada obowiązek przyjmowania elektrośmieci na większych sprzedawców, wiele mniejszych sklepów również respektuje zapisy ustawy.

Kolejną opcją jest znajdujący się w każdej gminie Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). Nieodpłatnie i w każdej chwili w godzinach pracy Punktu możesz oddać swoje nazbierane puste zbiorniki. 

Dodatkowo w takich punktach możesz zostawić inne odpady, które nie powinny się znaleźć w pojemnikach na odpady zmieszane:

– przeterminowane leki i chemikalia;
– zużyte baterie i akumulatory;
– zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny (w tym tonery);
– meble i inne odpady wielkogabarytowe;
– zużyte opony;
– odpadki zielone;
– pozostałości budowlane i rozbiórkowe stanowiące odpady komunalne;
– odpady komunalne określone w przepisach wydanych na podstawie art. 4a. Do tej pory nie wydano przepisów wykonawczych na podstawie art. 4.

Ostatnią, najbardziej ekologiczną opcją jest po prostu zregenerowanie swojego zbiornika. W ten sposób daje się pustej kasecie lub pustemu kartridżowi nowe życie, oszczędza pieniądze oraz wspiera środowisko.

Gdzie utylizować zużyte tusze i tonery?

Pamiętaj, że gdy kupujesz wkład do swojej drukarki w moim sklepie stacjonarnym przy ul. Wyszyńskiego 2 lok. 75 w Białymstoku zawsze możesz przekazać nam zużyty pojemnik. Zadbamy, aby został właściwie zutylizowany i nie stwarzał zagrożenia dla środowiska.

Ponadto jeśli zaopatrujesz się w sklepie internetowym w moje zamienniki, zbieraj zużyte wkłady, a następnie w większej ilości (10 sztuk), wyślij do mnie na mój koszt. Ja się nimi odpowiednio i w sposób przyjazny środowisku zajmę.  

grafika utylizacja zużytych tuszów i tonerów

Przy utylizacji tuszów i tonerów należy pamiętać, aby nie wyrzucać ich do zwykłych koszów. Dostarczenie pustego wkładu w odpowiednie miejsce zajmuje chwile.

Ta chwila poświęcona na właściwą segregację odpadów to znaczący gest w kwestii ochrony środowiska naturalnego.

Nie bądźmy obojętni. Zacznijmy dbanie o środowisko od własnego podwórka.

4.2 6 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najbardziej oceniane
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze