Jak utylizować zużyte tusze i tonery? - Blog firmowy DrTusz

Jak utylizować zużyte tusze i tonery? DrTusz radzi

Zużyte tusze i tonery stanowią coraz większy problem dla środowiska naturalnego. Niestety, wiele osób nadal nie wie, jak postępować ze zużytymi materiałami eksploatacyjnymi, co może prowadzić do poważnych konsekwencji dla naszego środowiska oraz portfela. W tym artykule przedstawię najważniejsze informacje dotyczące tego, jak utylizować zużyte tusze i tonery. Podpowiem, jak postępować z nimi w sposób bezpieczny i ekologiczny. Zapraszam do lektury!

grafika utylizacja tuszów i tonerów

Dlaczego ważna jest odpowiednia utylizacja pustych pojemników po tuszu?

Wpływ na środowisko

Jak już wspomniałem, materiały eksploatacyjne do drukarek mają niemały wpływ na nasze środowisko oraz zdrowie. Ich nieodpowiednia utylizacja może prowadzić do zanieczyszczenia gleby, wody i powietrza, ponieważ sam toner zawiera wiele szkodliwych substancji, takich jak metale ciężkie i chemikalia. 

Zużyte materiały eksploatacyjne, trafiające do odpadów komunalnych, często trafiają na wysypiska śmieci, gdzie są narażone na dalsze rozkładanie się i uwalnianie szkodliwych substancji. Dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć, jak prawidłowo utylizować tusze i tonery i minimalizować negatywny wpływ na środowisko.

Tak samo jak utylizacja wkładów do drukarek, ważna jest także utylizacja samych drukarek, ale o niej pisałem już wcześniej. Zainteresowanych zapraszam do artykułu: Utylizacja drukarki – jak zrobić to poprawnie?

Oszczędność pieniędzy

Utylizacja tuszów i tonerów jest przede wszystkim korzystna dla środowiska, ale nie możemy przecież zapomnieć o portfelu przeciętnego konsumenta! Dzięki odpowiedniemu postępowaniu ze zużytymi pojemnikami, można znacznie obniżyć koszty związane z drukowaniem. Na przykład, zamiast kupować nowe tusze lub tonery, można przeprowadzić ich regenerację, czyli wymianę zużytych podzespołów na nowe i uzupełnienie ich. Regeneracja tuszów jest zwykle tańsza niż zakup nowych, a przy tym pozwala na zmniejszenie ilości odpadów.

Dodatkowo, wielu producentów oferuje programy odbierania i recyklingu zużytych tuszów i tonerów, które pozwalają na otrzymanie zniżek lub punktów lojalnościowych przy kolejnych zakupach. W ten sposób, użytkownik drukarki ma możliwość oszczędzenia pieniędzy, jednocześnie przyczyniając się do ochrony środowiska. Czyli dwie pieczenie na jednym ogniu!

Wpływ na nasze zdrowie

Utylizacja tuszów i tonerów może stwarzać potencjalne ryzyko dla zdrowia ludzkiego. Toner zawiera wiele szkodliwych substancji, które będąc wdychane  mogą prowadzić do rozwoju chorób lub poważnych problemów zdrowotnych, takich jak choroby układu oddechowego, skóry, a nawet nowotwory. 

Właściwe postępowanie ze zużytymi materiałami eksploatacyjnymi jest niezwykle ważne, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia takich chorób. Dlatego należy unikać wyrzucania zużytych tuszów i tonerów do zwykłych śmieci, a zamiast tego, należy przestrzegać zasad dotyczących prawidłowej utylizacji tych materiałów. 

Dodatkowo, podczas regeneracji takich zbiorników, szczególnie zawierających toner, zaleca się noszenie masek ochronnych, aby wspomnianych szkodliwych substancji nie wdychać!

zużyte zbiorniki po tuszach i tonerach

Jak prawidłowo utylizować zużyte tusze i tonery?

Recykling, recykling i jeszcze raz recykling!

Ponowne wykorzystanie tych materiałów jest szczególne, ponieważ poza tym, że jest bezpieczniejsze dla środowiska, to jest również bardziej przyjazne dla naszych portfeli.

Recykling ma wiele korzyści, takich jak zmniejszenie ilości odpadów i redukcja emisji gazów cieplarnianych związanych z produkcją nowych materiałów eksploatacyjnych. 

Proces recyklingu polega na rozdrabnianiu zużytych tuszy i tonerów, a następnie oddzielaniu składników, takich jak tworzywa sztuczne, metalowe elementy lub chemikalia. Po odpowiednim oczyszczeniu, te składniki mogą być wykorzystane do produkcji nowych tuszów i tonerów. W ten sposób, recykling pozwala na zmniejszenie zużycia surowców i energii potrzebnej do produkcji nowych materiałów eksploatacyjnych.

Drugą opcją jest po prostu ponowne uzupełnienie pustego zbiornika – póki jest sprawny i nieuszkodzony mechanicznie – będzie nadawał się do ponownego użycia. Dopełnienie medium drukującego jest tańsze, niż kupno całkiem nowego zbiornika. 

Sprzedaż zużytych tuszów i tonerów

To praktyka polegająca na sprzedaży zużytych produktów osobom bądź firmom, które są w stanie je wykorzystać do regeneracji lub naprawy drukarek. Odsprzedaż pozwala na odzyskanie części kosztów zakupu tuszów i tonerów, które są jeszcze w dobrym stanie technicznym, ale już nie są potrzebne. 

Jednocześnie, odsprzedaż umożliwia innym użytkownikom korzystanie z materiałów eksploatacyjnych w bardziej ekonomiczny sposób i zmniejsza ilość odpadów. 

Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie zużyte tusze i tonery nadają się do odsprzedaży, ponieważ niektóre z nich mogą być uszkodzone lub niekompatybilne z innymi drukarkami. Dlatego pamiętaj – sprawdź wcześniej stan techniczny zbiorników i ich zgodność z innymi drukarkami!

Odbiór pustych pojemników przez producentów

Jedna z metod pozwalających na odpowiednią utylizację wychodzi w pewien sposób od producentów. Niektórzy, tak jak my – oferują programy zbiórki zużytych materiałów eksploatacyjnych swojej firmy, które są następnie recyklingowane lub poddawane innej formie przetwarzania. Programy te, w zależności od możliwości firm mogą obejmować bezpłatne odbiory, a także rabaty za zwrócenie zużytych tuszy i tonerów. U nas możesz liczyć na jedno i drugie!

Dzięki zbiórce zużytej eksploatacji, trafia ona na właściwe tory przetwarzania odpadów, co pozwala na zmniejszenie ich ilości i redukcję wpływu na środowisko. 

Warto sprawdzić, czy producent naszych tuszów i tonerów oferuje program zbiórki zużytych materiałów eksploatacyjnych, aby mieć pewność, że będą one odpowiednio zneutralizowane. Wraz z moją ekipą, cyklicznie organizuję takie zbiórki. Aby być na bieżąco, śledź nasze media społecznościowe!

Gdzie szukać informacji o utylizacji tuszów i tonerów?

Jeśli nie wiesz jak postąpić ze zużytymi tonerami i tuszami, poszukaj informacji na stronie internetowej producenta lub w urzędzie gminy. W urzędzie można otrzymać informacje na temat lokalnych programów utylizacji (jak również jakiekolwiek informacje co do segregacji odpadów!) lub dowiedzieć się, gdzie znajdują się Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

W moim rodzinnym Białymstoku samorząd uruchomił dwa PSZOKi – w ZUOK w Hryniewiczach oraz przy ul. 42 Pułku Piechoty w Białymstoku.

Możesz też spróbować skontaktować się z lokalnymi firmami zajmującymi się utylizacją i recyklingiem, aby uzyskać informacje na ten temat. Specjaliści z pewnością będą wiedzieć, w którym kierunku wskazać. 

W każdym razie – ważne jest, aby nie wyrzucać zużytych tuszów i tonerów do kosza na śmieci lub do zwykłego kontenera na makulaturę, ponieważ, jak wspomniałem już kilka razy, mogą one zawierać substancje szkodliwe dla środowiska i zdrowia. 

Podsumowanie korzyści z utylizacji tuszów i tonerów

Jak widać, odpowiednie zarządzanie odpadowymi zbiornikami eksploatacyjnymi ma pozytywny wpływ i na nasze środowisko, zdrowie i portfel. 

Pamiętajcie więc, aby nie wyrzucać pustych opakowań do kosza i zawsze sprawdzajcie gdzie jest odpowiednie miejsce do ich zutylizowania!

W DrTuszu przyjmujemy każde ilości pustych zbiorników, które zostały zakupione u nas. Po więcej informacji zapraszam na nasze social media lub do zadawania pytań przez e-mail! 

Cześć!

FAQ

Gdzie wyrzucić zużyty tusz?

Zarówno tusz, jak i toner są odpadami niebezpiecznymi dla środowiska.  Zawarte w tonerze cząsteczki żywicy, pigmentu i żelaza są bardzo szkodliwe, dlatego nie można pozwolić na ich wydostanie się z kartridża.

Podobnie mieszanina płynów znajdująca się w tuszu. Aby w bezpieczny sposób pozbyć się zużytego wkładu, należy dostarczyć go do punktu przyjmowania elektrośmieci. W każdym większym elektromarkecie znajdziesz odpowiedni kontener na elektroodpady.

3.7 9 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najbardziej oceniane
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze