Jak utylizować zużyte tusze i tonery. DrTusz radzi

Jak utylizować zużyte tusze i tonery

Badania mówią, że 75% zużytych tuszów i tonerów jest wyrzucana do zwykłych koszów na śmieci. Niewielu użytkowników drukarek zdaje sobie sprawę z tego, że pusty wkład może szkodzi zdrowiu i środowisku. W trosce o siebie i kondycję naszej planety powinniśmy zadbać o to, aby drukarkowe odpady były właściwie utylizowane. Zobowiązuje nas do tego również prawo. Zobacz, jak utylizować zużyte tusze i tonery, aby nikomu nie zagrażały.

Jak utylizować zużyte tusze i tonery – tablica Mendelejewa

Czy wiesz, co zawierają wkłady do drukarek? Podejrzewam, że nie, ale bez obaw. Nie ma powodów do wstydu, bo tak naprawdę wiedzą to tylko naukowcy tworzący kolorowe mieszanki.

Jak utylizować zużyte tusze i tonery

Pokrótce przybliżę skład drukarkowego atramentu, a następnie wyliczę substancje wewnątrz tonera. Tusz zawiera koagulanty, polimery, urfaktanty, związki chelatowe, anti-curle, konserwanty, humectanty oraz anti-kogationy. Łatwizna 😉

Natomiast wewnątrz laserowego kartridża znajduje się mieszanina zawierająca drobiny żywicy, pigmentu i żelaza. Substancje utrwalone na papierze nie są groźne.

Ich pozostałości wystawione na działanie warunków atmosferycznych mogą przedostawać się do środowiska naturalnego i negatywnie na nie oddziaływać. Na ludzkie zdrowie również.

Co zatem zrobić z opróżnionym kartridżem atramentowym lub pustym tonerem? Znam kilka rozwiązań.

Jak utylizować zużyte tusze i tonery w firmie

Jeśli jesteś przedsiębiorcą, zapoznaj się z ustawą z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach. Akt prawny zobowiązuje do utylizacji tuszów i tonerów każdy podmiot gospodarczy posiadający na stanie urządzenie wielofunkcyjne lub drukarkę.

Dowodem spełnienia nałożonego przez ustawodawcę zobowiązania jest Karta Przekazania Odpadów.

Jak utylizować zużyte tusze i tonery

Do obowiązku każdego przedsiębiorcy zużywającego ponad 100 kg tonerów laserowych lub wkładów atramentowych należy coroczne dostarczenie do lokalnego urzędu marszałkowskiego zbiorczego zestawienia danych o odpadach za poprzedni rok.

Ostateczny termin dostarczenia dokumentacji rokrocznie przypada 15 marca.

Lepiej nie bagatelizować przepisów. Za niedopełnienie ustawowych zobowiązań można dostać mandat. Wg taryfikatora stawki zaczynają się od 500 zł. W przypadku szczególnych zaniedbań grzywna może sięgnąć nawet 8500 zł!

Organem uprawnionym do jej nałożenia jest wojewódzki inspektor ochrony środowiska. Lepiej więc dmuchać na zimne i przestrzegać przepisów.

Gdzie utylizować zużyte tusze i tonery?

Nieważne czy masz prywatną drukarkę atramentową, czy firmowe urządzenie laserowe, z którego korzysta spora grupa osób. Zużyte tusze i tonery zawsze możesz oddać w sklepie, w którym zaopatrujesz się w nowe wkłady.

Prawo zobowiązuje większych sprzedawców do przyjmowania zużytych tuszów i tonerów. Więcej na ten temat znajdziesz w ustawie z 11 września 2015 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (DzU z 20015, poz. 1688).

Chociaż ten akt prawny nakłada obowiązek przyjmowania elektrośmieci na większych sprzedawców, wiele mniejszych sklepów również respektuje zapisy ustawy.

Pamiętaj, że gdy kupujesz wkład do swojej drukarki w naszym sklepie stacjonarnym przy ul. Wyszyńskiego 2 lok. 75 w Białymstoku zawsze możesz przekazać nam zużyty pojemnik. Zadbamy, aby został właściwie zutylizowany i nie stwarzał zagrożenia dla środowiska.

Ponadto jeśli zaopatrujesz się w sklepie internetowym w moje zamienniki, zbieraj zużyte wkłady, a następnie w większej ilości (10 sztuk), wyślij do mnie na mój koszt. Ja się nimi odpowiednio i w sposób przyjazny środowisku zajmę.  

Jak utylizować zużyte tusze i tonery – idź na zakupy

Dziś praktycznie w każdym dyskoncie czy szanującym się supermarkecie znajdują się dobrze oznaczone pojemniki na elektroodpady – pamiętaj, że do nich możesz wrzucić drukarkę czy zepsuty telefon.

Tusz i toner do elektośmieci nie należą, a ich miejsce jest w specjalnie oznaczonych koszach. Sprawdź, czy nie ma ich gdzieś w okolicy.

Jeśli tak, to przy kolejnej wyprawie na zakupy nie zapomnij załadować do torby wielorazowej pustych pojemników. Połączysz tym samym przyjemne z pożytecznym – najpierw zutylizujesz wkłady, a potem wypełnisz wielorazówkę smakołykami.

Jak utylizować zużyte tusze i tonery

Puste tusze i tonery możesz też spieniężyć. Na rynku działa wiele firm, które zajmują się skupowaniem zużytych wkładów. Co z nimi robią? Poddają recyklingowi.

Sprawdź, kto w Twojej okolicy skupuje wkłady do drukarek. Zysk nie będzie duży, ale przecież tutaj chodzi o środowisko, a nie pomnażanie gotówki.

Kolejna opcja na utylizację tuszów i tonerów to wizyta w PSZOK. Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych znajdują się w każdej gminie. PSZOK to wyznaczone miejsce, w którym możesz zostawić:

– przeterminowane leki i chemikalia;
– zużyte baterie i akumulatory;
– zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny (w tym tonery);
– meble i inne odpady wielkogabarytowe;
– zużyte opony;
– odpadki zielone;
– pozostałości budowlane i rozbiórkowe stanowiące odpady komunalne;
– odpady komunalne określone w przepisach wydanych na podstawie art. 4a. Do tej pory nie wydano przepisów wykonawczych na podstawie art. 4.

W moim rodzinnym Białymstoku funkcjonują dwa PSZOKi – w ZUOK w Hryniewiczach oraz przy ul. 42 Pułku Piechoty w Białymstoku.

Przy utylizacji tuszów i tonerów należy pamiętać, aby nie wyrzucać ich do zwykłych koszów. Dostarczenie pustego wkładu w odpowiednie miejsce zajmuje chwile.

Ta chwila poświęcona na właściwą segregację odpadów to znaczący gest w kwestii ochrony środowiska naturalnego.

Nie bądźmy obojętni. Zacznijmy dbanie o środowisko od własnego podwórka.

4.2 6 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze