drukarki laserowe

Które drukarki laserowe są najtańsze w eksploatacji? – ranking

grafika drukarki laserowe

Drukarki laserowe cieszą się niesłabnącą popularnością. Głównym powodem tego zainteresowania mogą być mniej problematyczne wkłady, które w przeciwieństwie do tuszów z drukarek atramentowych, nie zasychają w głowicy. Aby pomóc Ci w doborze urządzenia, które nie zrujnuje Twojego budżetu a jednocześnie spełni wszystkie oczekiwania, stworzyłem ranking najlepszych drukarek laserowych. Wziąłem tym razem pod uwagę, nie tylko ich cenę, ale przede wszystkim koszty eksploatacji. Sprawdź, jaką drukarkę wybrać, by cieszyć się tanim użytkowaniem.

Jak oszacować koszty eksploatacji drukarki laserowej?

Wielu osobom może się wydawać, że pierwszym krokiem do zaoszczędzenia na drukowaniu jest zakup taniej drukarki. Niestety nie jest to prawdą, ponieważ cena zakupu to tylko około 20% całkowitego kosztu eksploatacji drukarki. Pozostałą część stanowią wydatki na:

  • materiały eksploatacyjne (w przypadku drukarki laserowej są to toner i bęben)
  • papier użyty do drukowania
  • naprawy i serwisowanie
  • energię elektryczną.

Czynniki te są brane pod uwagę w modelu TCO (ang. Total Cost of Ownership).

schemat modelu TCO

W obliczaniu TCO należy uwzględnić także okres użytkowania. Jeśli producent deklaruje żywotność drukarki A jako 5 lat, a drukarki B jako 10 lat, to może się okazać, że korzystniejszą opcją jest drukarka z dłuższą “datą ważności”.

Samodzielne obliczenie całkowitego kosztu posiadania może być trudne. W Internecie możesz jednak znaleźć kalkulatory, które zrobią to za Ciebie. Wystarczy, że podasz ilość miesięcznych wydruków z uwzględnieniem druków w kolorze i czerni-bieli oraz model drukarki. 

Możesz też skorzystać z przeprowadzonej przeze mnie analizy. Jako, że na koszty energii elektrycznej nie mamy wpływu, a kosztów napraw nie jesteśmy w stanie przewidzieć przed zakupem, to skupmy się na pozostałych czynnikach.

Cena zakupu

Pisałem już wielokrotnie o tym, że nie warto kupować najtańszych drukarek. Jeśli jeszcze nie wiesz dlaczego, to sprawdź TUTAJ. Aby cieszyć się tańszym, dłuższym i bardziej bezproblemowym użytkowaniem, zachęcam do zainwestowania w droższe urządzenie.

Koszt tonera, bębna i papieru

Jeśli chcesz zaoszczędzić na tonerze, to przede wszystkim powinieneś drukować na zamiennikach. Zamiennik tonera pozwala drukować w tak samo dobrej jakości jak oryginał, ale kosztuje przy tym znacznie mniej. Dodatkowo, aby zmaksymalizować oszczędność na tym polu, warto przyjrzeć się ustawieniom drukowania. Więcej o tym oraz o innych sposobach, które ułatwią oszczędzanie tonera, pisałem TUTAJ.

Kolejnym podzespołem drukarki laserowej, którego wymiana może być konieczna, jest bęben. Zazwyczaj bęben jest zintegrowany z kasetą laserową, natomiast w niektórych modelach bębny sprzedawane są niezależnie od tonerów. Jest w tym dużo sensu, ponieważ wydajność bębna jest często znacznie wyższa niż tonera.

W kwestii oszczędzania papieru, na pewno pomocną funkcją będzie duplex, czyli funkcja automatycznego druku dwustronnego.

Jak wygląda 5% zaczernienia strony?

Producenci wkładów do drukarek deklarują ich wydajność poprzez podanie szacunkowej ilości stron, które można wydrukować za ich pomocą. Ilość tę można określać w oparciu o standardy ISO/IEC, jednak nie wszyscy producenci z tego korzystają. Zazwyczaj podawana jest ilość stron, przy założeniu ich 5%-owego zaczernienia.

Ale co to oznacza w praktyce? Czy strony, które drukujesz są pokryte tonerem w 5%? 

Już wyjaśniam: 5% pokrycia tonerem otrzymujemy drukując tekst zajmujący około pół strony zapisanej czcionką Times New Roman o rozmiarze 12pt. Będą to np. listy, podania albo inne pisma urzędowe.

Standardowa strona dokumentu zapisana tą czcionką to około 12% zaczernienia, a strona ubogacona obrazkami to już około 30% pokrycia. Oznacza to, że domyślnie podana liczba stron, na jakie powinien wystarczyć toner, może być znacznie wyższa niż rzeczywista – wszystko zależy od tego, co drukujesz.

przykładowe strony o zaczernieniu na poziomie 5%, 12% i 32%

Drukarki laserowe tanie w eksploatacji – najlepsze propozycje

Bazując na potrzebach klientów stworzyłem zestawienie drukarek tanich w użytkowaniu.

Każdy z prezentowanych modeli jest kompatybilny z zamiennikami tonerów. Zarówno drukarki, jak i wkłady laserowe znajdziesz na DrTusz.pl.

Drukarki laserowe monochromatyczne

Jeśli drukujesz tylko dokumenty, a nie ulotki, zdjęcia czy inne kolorowe rzeczy, to najlepszym wyborem będzie drukarka monochromatyczna.

Brother HL-L2352 DW

Drukarka Brother HL-L2352 DW to urządzenie ze świetnym stosunkiem ceny do jakości. Przy tym cieszy najniższym w swojej klasie poziomem hałasu (poniżej 50 dB) oraz świetną szybkością drukowania wynoszącą 30 stron na minutę.

drukarka Brother HL-L2352 DW

Drukarka posiada podajnik papieru na 250 arkuszy w formacie A4. Dodatkowymi zaletami są funkcje automatycznego druku dwustronnego, tzw. duplex oraz Wi-Fi. Urządzenie to jest proste w obsłudze i kompaktowe. Będzie idealne do domowego gabinetu oraz kilkuosobowego biura.
Przy użyciu zamiennika TN-2421 koszt wydruku jednej strony wynosi 3,75 gr.

Brother HL-L5000D

Nieco droższą opcją, która świetnie sprawdzi się w biurze, jest Brother HL-L5000D. Jego niewątpliwą zaletą jest szybkość druku, która wynosi 40 stron na minutę. Ponadto, posiada standardowe podajniki papieru o pojemności 300 arkuszy z możliwością rozszerzenia przez podajniki opcjonalne do 1340 arkuszy.

drukarka Brother HL-L5000D

Tak jak poprzedniczka, drukarka ta posiada również funkcje duplex oraz WiFi. Ponadto, nie ma sobie równych, jeśli chodzi o koszt wydruku jednej strony – na zamienniku TN-3480 wynosi on zaledwie 1,5 gr!

Drukarki laserowe kolorowe

Jeśli druk monochromatyczny nie zaspokoi Twoich potrzeb, to przedstawiam dwie propozycje kolorowych drukarek laserowych tanich w eksploatacji.

HP Color LaserJet Pro M452DN

Moją pierwszą propozycją kolorowej drukarki laserowej jest HP Color LaserJet Pro M452DN. Urządzenie to umożliwia łatwe drukowanie ze smartfonów i tabletów – nie wymagana jest żadna aplikacja ani specjalna konfiguracja.

drukarka HP Color LaserJet Pro M452DN

Szybkość druku do 27 stron na minutę, funkcja automatycznego druku dwustronnego oraz podajnik na 300 arkuszy papieru, ułatwiają pracę z wielostronicowymi dokumentami. Ponadto, drukarka dba o bezpieczeństwo danych dzięki funkcjom zabezpieczeń. 

Przy użyciu tonerów zamienników CF41_X koszt wydruku jednej strony wynosi tylko 3,08 gr.

Brother HL-L3270 CDW

Drugą ciekawą propozycją jest Brother HL-L3270 CDW. To kolejne bardzo ciche urządzenie, ale w przeciwieństwie do poprzednika, umożliwia druk w kolorze. Również posiada funkcję duplex oraz bardzo duże możliwości drukowania z urządzeń mobilnych.

drukarka Brother HL-L3270 CDW

Bardzo dobra szybkość druku wynosząca 24 strony na minutę i podajnik do 250 arkuszy zadowolą zarówno użytkowników domowych, jak i pracowników biurowych.

Przy użyciu kompletu zamienników TN-243 CMYK koszt wydruku jednej strony to 6,18 gr.

Wielofunkcyjne urządzenia laserowe

Jeśli sama drukarka, to dla Ciebie za mało, to przygotowałem również dwie propozycje laserowych urządzeń wielofunkcyjnych, dzięki którym zeskanujesz lub skopiujesz dokumenty.

Brother DCP-L2512D

Pierwszą, tanią i bardzo kompaktową opcją jest urządzenie Brother DCP-L2512D. To mała drukarka laserowa, która nie ustępuje szybkością swoim większym konkurentom. Szybkość drukowania/kopiowania/skanowania to 30 stron na minutę. 

drukarka Brother DCP-L2512D

Urządzenie posiada funkcję druku dwustronnego i podajnik na 250 arkuszy, jednak nie ma funkcji Wi-Fi i nie umożliwia drukowania z telefonu. Jest to urządzenie monochromatyczne, więc jeśli potrzebujesz kolorowych wydruków, to musisz poszukać innej opcji.

Jest to jednak naprawdę dobra propozycja, tania zarówno w zakupie, jak i użytkowaniu. Koszt wydruku jednej strony przy użyciu zamiennika TN-2421 wynosi 4,17 gr.

HP Color LaserJet Pro MFP M479 FDN

Moją ostatnią propozycją jest najbardziej zaawansowana drukarka, która świetnie sprawdzi się w firmie. Jest to kolorowe, wielofunkcyjne urządzenie laserowe HP Color LaserJet Pro MFP M479 FDN.

drukarka HP Color LaserJet Pro MFP M479 FDN

Ułatwia automatyzację procesów przez skanowanie plików bezpośrednio do Microsoft SharePoint, poczty elektronicznej, USB i folderów sieciowych. Umożliwia także drukowanie z urządzeń mobilnych przez odpowiednie aplikacje.

Podobnie, jak poprzednicy, urządzenie to posiada funkcję duplex i drukuje szybko – do 27 stron na minutę. Dodatkowo, posiada podajnik główny na 250 arkuszy oraz możliwość rozszerzenia go o podajnik opcjonalny o pojemności 550 arkuszy.

Komplet zamienników 415X to w tym przypadku większy wydatek, ale koszt wydruku jednej strony równy 8,94 gr to nadal dobry wynik.

Drukarki laserowe tanie w eksploatacji – podsumowanie

Jak widzisz, na rynku dostępnych jest wiele drukarek laserowych z różnym wachlarzem możliwości i przekrojem cen. Aby ułatwić Ci wybór odpowiedniego urządzenia przygotowałem przejrzyste zestawienie opisywanych przeze mnie modeli:

Model
drukarki
Cena [zł] Druk w kolorzeDuplexSkanerCena zamiennikaKoszt wydruku
1 strony
Brother HL-L2352 DW646,99NieTakNie124,99 zł
(oszczędność: 255 zł)
4,17 gr
Brother HL-L5000 D1392,99NieTakNie119,99 zł
(oszczędność: 493 zł)
1,50 gr
HP Color LaserJet Pro M452 DN1373,99TakNieNie799,96 zł komplet
(oszczędność: 2472 zł)
3,08 gr
Brother HL-L3270 CDW1456,99TakTakNie611,99 zł komplet
(oszczędność: 225 zł)
6,18 gr
Brother DCP-L2512D743,99NieTakTak124,99 zł
(oszczędność: 255 zł)
4,17 gr
HP Color LaserJet Pro MFP M479 FDN3940,99TakTakTak2279,99 zł komplet
(oszczędność: 1316 zł)
8,94 gr

A jeśli nadal nie jesteś pewien swojego wyboru, to zapraszam do kontaktu z moją ekipą pod adresem e-mail: sklep@drtusz.pl.

FAQ

Jaka drukarka laserowa do domu?

Najlepszym wyborem drukarki laserowej do użytku domowego będzie drukarka monochromatyczna. Model ze skanerem i funkcją druku dwustronnego, na który warto zwrócić uwagę to Brother DCP-L2512D.

4 3 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najbardziej oceniane
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze