Drukarki laserowe i atramentowe – poznaj różnice

grafika drukarki laserowe i atramentowe

Drukarki laserowe i atramentowe znacząco się od siebie różnią. Te dwa typy urządzeń poza nazwą łączy tylko pierwotna funkcja, do której zostały stworzone. Laserówki i atramentówki dzieli technologia pracy, sposób eksploatacji, a także rodzaj stosowanego wkładu. Z myślą o edukacji użytkowników przygotowałem kompendium drukarkowej wiedzy.

Drukarki laserowe i atramentowe – historia

Drukarki laserowe i atramentowe powstały w różnych epokach. Prace nad wykorzystywaną w drukarkach laserowych technologią kserografii rozpoczęły się już w 1938 roku. Xerox 914, czyli duża kopiarka będąca poprzedniczką obecnych akcesoriów biurowych, trafiła do sprzedaży w 1959 roku.

drukarki z przeszłości

Chociaż tusz towarzyszy ludzkości od wieków, drukarki atramentowe stały się popularne dopiero w latach 80. XX wieku (przeczytaj „Powrót do przeszłości!„). Pierwszą atramentówką, którą przysłowiowy Kowalski mógł zastosować w domowym zaciszu, był model HP DeskJet. Jego premiera miała miejsce w 1988 roku.
Tyle z historii.

Teraz skupmy się na faktach.

Drukarki laserowe i atramentowe – tusz a toner

Często otrzymuję zapytanie o dostępność tuszów do danego urządzenia. Po dokładnym sprawdzeniu okazuje się, że chodzi o drukarkę laserową, ale jej użytkownik nie wie, jaka jest różnica pomiędzy tuszem i tonerem. Bez obaw. To powszechna pomyłka. 😉

Tusz stosuje się w drukarkach atramentowych, a toner w drukarkach laserowych.

Tusz ma formę ciekłą i jest to mieszanina szeregu substancji. Podstawowe to woda i kolorant. Tę parę uzupełnia kilkanaście dodatkowych składników. Wszystkie są wymieszane w odpowiednich proporcjach. Na pokaźnej liście znajdują się m.in.: koagulanty, polimery, urfaktanty, związki chelatowe, anti-curle, konserwanty, humectanty, a także anti-kogationy.

grafika tusze do drukarek
Tak z reguły wyglądają tusze do drukarek.

Każdy ze składników spełnia inną funkcję. Humectanty pochłaniają wilgoć, surfaktanty odpowiadają za niezmieszanie się atramentu na papierze, a związki chelatowe wspomagają wiązanie ze sobą drobin. Poszczególne wkłady atramentowe mogą mieć różny skład. Każdy producent stosuje własne „mieszanki”.

Toner ma formę proszku – a co za tym idzie – występuje w postaci mikroskopijnych cząstek żywicy termoplastycznej, pigmentu i żelaza. Tonerem potoczne określa się również całą kasetę laserową złożoną z bębna i komory na proszek.

grafika tonery do drukarek
Oto przykładowy toner laserowy

Jak działa drukarka laserowa?

Zacznę od podstaw. Rozpoczęcie procesu drukowania byłoby niemożliwe bez pomocy właściwego języka opisu strony (ang. page description language – PDL).

Najpopularniejszy obecnie język opisu strony to PCL, opracowany przez ekspertów z Hewlett-Packard. W przypadku urządzeń do drukowania poligrafii sprawa wygląda nieco inaczej, gdyż PCL zastępuje PostScript – dziecko speców z Adobe System.

Język opisu strony jest jednak niewiele wart bez sterownika, który po kliknięciu „Drukuj” odpowiada za połączenie pomiędzy urządzeniem peryferyjnym (drukarką) i komputerem. Gdy potok danych spływa do pamięci drukarki, umieszczony w jej wewnętrznym sofcie interpreter języka kreuje bitmapowy obraz wydruku.

Dalej jest jeszcze ciekawiej. Promień lasera, odbity poprzez wirujące lustr i soczewki, odwzoruje obraz na wcześniej naładowanym ujemnie lub dodatnio bębnie światłoczułym.

schemat działania drukarki laserowej

Cały proces odwzorowania przebiega poprzez punktowe rozładowanie poszczególnych powierzchni bębna.

W tym momencie powstaje utajony obraz wydruku. Bęben zawsze jest zainstalowany blisko zespołu wywołującego, zawierającego kasetę laserową z tonerem.

Cząsteczki tonera przylegają do bębna w miejscach, w których laser naniósł utajony obraz wydruku. Na kolejnym etapie procesu drukowania ma miejsce przenoszenie cząstek tonera na obszar zadruku przemieszczający się pomiędzy rolkami zamontowanymi pod bębnem. Różnica rozmiarów (obwód bębna jest mniejszy od długości kartki formatu A4) sprawia, że cały proces jest powtarzany kilkukrotnie dla każdej z zadrukowanych kartek.

Na tym etapie drukowanie się nie kończy. Drobiny tonera zostały związane z arkuszem papieru elektrostatycznie. Teraz muszą przejść przez fuser. Temperatura wewnątrz „pieca” osiąga ponad 205°C. Wałki dociskowe dosłownie wprasowują proszek w zadrukowaną powierzchnię, po czym gotowy wydruk ląduje na tatce odbiorczej.

Chociaż opis procedury sprawia wrażenie niezwykle obszernego, to nie należy on do skomplikowanych i trwa zaledwie sekundy. Wszystko zależy od modelu drukarki. Niektóre drukują błyskawicznie, inne trochę wolnej.

Drukarki laserowe i atramentowe – jak działa drukarka atramentowa

Zasada działania drukarki atramentowej wygląda zupełnie inaczej. Laserówkę z atramentówką łączy właściwie tylko przynależność do tej samej rodziny urządzeń i przeznaczenie.

Proces atramentowego druku zaczyna się od przesłania danych do buforu – części pamięci, która sprawia, że komputer nie musi przez cały czas utrzymywać połączenia z drukarką. To dość istotne, gdyż bufor odciąża sprzęt.

Drukarka nie widzi określonej grafiki czy tekstu, ale zbiór punktów. To taki drukarkowy alfabet Morse’a. Każda „kropka” musi znaleźć się na określonym obszarze arkusza. Odpowiednie zagęszczenie mikroskopijnych punktów sprawia, że razem stworzą one grafikę lub drukowany tekst.

Wewnątrz drukarki atramentowej znajduje się poprzeczna szyna. Zainstalowana na niej głowica przesuwa się wzdłuż krótszej krawędzi kartki. Niekiedy głowica jest zintegrowana z pojemnikami. Takie rozwiązanie stosuje m.in. Hewlett-Packard w swoich tanich drukarkach.

schemat pojemniki z tuszem w drukarce

Podczas drukowania głowica zatrzymuje się co kilka minimetrów, aby nanieść tusz. Cały proces przebiega tak szybko i płynnie, że ludzie oko nie jest w stanie dostrzec przystanków. Drukarka nanosi obraz liniami, powoli przesuwając arkusz w kierunku tacki odbiorczej.

Tusz jest wystrzeliwany przez mikroskopijne dysze. W ciągu sekundy na powierzchnię zadruku spada 30 milionów kropelek atramentu. Średnica każdej z dysz ma ok. 50 mikronów, czyli 3 razy mniej, niż wynosi średnica ludzkiego włosa. Umieszczone na głowicy kanaliki umożliwiają precyzyjne naniesienie wydruku. Dokładność natrysku wyraża się w DPI (punktach przypadających na każdy cal obrazu). Im wartość parametru wyższa, tym większa rozdzielczość – a to przekłada się bezpośrednio na dokładność wydruku.

Głowica drukarki atramentowej jest wyposażona w opornik. Jego rola sprowadza się do podgrzewania niewielkich porcji barwnego płynu. Za sprawą podwyższonej temperatury tusz paruje, następnie pęka i wylatuje na zewnątrz. W tym samym momencie próżnia zasysa kolejną kroplę atramentu… i tak w kółko.

Teraz już rozumiesz, dlaczego drukarka atramentowa nie powinna stać bezczynnie? Zaschnięty tusz może ją skutecznie unieruchomić.

Co wybrać?

Przed zakupem drukarki warto przemyśleć technologię drukowania. Atramentówki sprawdzą się tam, gdzie drukuje się regularnie, a kolor jest niezbędny. Drukarki atramentowe zapewniają wielobarwne wydruki o świetnych przejściach tonalnych i dobrym nasyceniu kolorów. Zakup drukarki laserowej, która zapewni równie wysoką jakość, jest bardzo kosztowny. Laserówki mają za to inne atuty. Tusz w nich nie zaschnie – a co za tym idzie – mogą sobie pozwolić na długie przestoje w pracy. Wydruki laserowe są też trwalsze.

grafika dylemat jaką drukarkę wybrać

Niekiedy lepiej jest kupić prostą drukarkę laserową niż wielofunkcyjne urządzenie atramentowe. Oczywiście wszystko zależy od potrzeb. Jeśli nie wiesz, co wybrać, skontaktuj się ze mną. Możesz śmiało „pisać na Fejsie”. Zawsze staram się polecać urządzenia, do których posiadam zamienniki tuszów i tonerów. To najlepszy sposób na tanie drukowanie.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze