Drukarka laserowa czy atramentowa? - Blog firmowy DrTusz

Drukarka laserowa czy atramentowa – co wybrać?

Drukarki laserowe i atramentowe znacząco się od siebie różnią. Te dwa typy urządzeń poza nazwą łączy tylko pierwotna funkcja, do której zostały stworzone. Laserówki i atramentówki dzieli technologia pracy, sposób eksploatacji, a także rodzaj stosowanego wkładu. Każde z tych urządzeń odpowiada na inne potrzeby użytkowników.  Z myślą o tych, którzy stoją przed wyborem idealnego urządzenia drukującego i zadają sobie pytanie: co będzie lepsze – drukarka laserowa czy atramentowa, przygotowałem kompleksowy poradnik. Zapraszam do lektury.

grafika drukarka atramentowa kontra laserowa

Co było pierwsze – atrament czy laser?

Prace nad wykorzystywaną w drukarkach laserowych technologią kserografii rozpoczęły się już w 1938 roku. Xerox 914, czyli duża kopiarka będąca poprzedniczką obecnych akcesoriów biurowych, trafiła do sprzedaży w 1959 roku.

Chociaż tusz towarzyszy ludzkości od wieków, drukarki atramentowe stały się popularne dopiero w latach 80. XX wieku. Pierwszą atramentówką, którą przeciętny Kowalski mógł zastosować w domowym zaciszu, był model HP DeskJet. Jego premiera miała miejsce w 1988 roku. 

Ciekawych szerszego kontekstu historycznego powstawania druku i drukarek odsyłam do zakładki: historia.

Czym się różni drukarka laserowa od drukarki atramentowej?

Aby zdecydować, który typ drukarki jest odpowiedni do Twoich potrzeb, musisz poznać aspekty, w których urządzenia te się od siebie różnią. A są to:

Rodzaj wkładu

Podstawową różnicą między drukarkami laserowymi i atramentowymi jest rodzaj stosowanego wkładu. Tusz stosuje się w drukarkach atramentowych, a toner w drukarkach laserowych.

Toner w drukarkach laserowych

Toner ma formę proszku – a co za tym idzie – występuje w postaci mikroskopijnych cząstek żywicy termoplastycznej, pigmentu i żelaza. Tonerem potoczne określa się również całą kasetę laserową złożoną z bębna i komory na proszek.

Tusz w drukarkach atramentowych

Tusz ma formę ciekłą i jest to mieszanina szeregu substancji. Podstawowe to woda i kolorant. Tę parę uzupełnia kilkanaście dodatkowych składników. Wszystkie są wymieszane w odpowiednich proporcjach. Na pokaźnej liście znajdują się m. in.: koagulanty, polimery, urfaktanty, związki chelatowe, anti-curle, konserwanty, humectanty, a także anti-kogationy.

Każdy ze składników spełnia inną funkcję. Humectanty pochłaniają wilgoć, surfaktanty odpowiadają za niemieszanie się atramentu na papierze, a związki chelatowe wspomagają wiązanie ze sobą drobin. Poszczególne wkłady atramentowe mogą mieć różny skład. Każdy producent stosuje własne „mieszanki”.

porównanie tuszów i tonerów

Technologia pracy

Zasada działania drukarki laserowej

Drukarka laserowa wykorzystuje odbicie promienia lasera, który odwzorowuje obraz na naładowanym, ujemnie bądź dodatnio, bębnie światłoczułym. Proces odwzorowywania polega na punktowym rozładowywaniu poszczególnych powierzchni bębna. Do tak powstałego na bębnie utajonego obrazu wydruku, przylegają cząsteczki tonera. 

Zasada działania drukarki atramentowej

Drukarka atramentowa działa natomiast na zasadzie nanoszenia tuszu przez mikroskopijne dysze. Głowica drukująca przesuwa się wzdłuż krótszej krawędzi kartki i zatrzymuje co kilka minimetrów, aby nanieść krople atramentu, które są następnie suszone za pomocą opornika. Obraz drukowany jest liniami.

Po dokładne opisy drukarkowych technologii odsyłam do artykułów: Jak działa drukarka laserowa? oraz  Jak działa drukarka atramentowa?.

Wydajność i jakość wydruku

Drukarki laserowe są zwykle bardziej wydajne niż drukarki atramentowe, ponieważ mają wyższe prędkości drukowania i są przystosowane do druku większych ilości dokumentów o jednorodnym tekście. Drukarki atramentowe z kolei lepiej nadają się do drukowania zdjęć, grafik, obrazów.

Laserówki drukują ostre, wyraźne litery, dlatego są polecane do biura i dla osób, które na co dzień potrzebują szybkiego wydruku dużej ilości tekstu w czerni i bieli. Ponadto, toner naniesiony na papier jest bardziej odporny na upływ czasu i oddziaływanie czynników atmosferycznych.

Drukarki atramentowe nadadzą się natomiast bardziej do użytku domowego, gdzie pożądane są częściej wydruki kolorowe o wysokiej jakości, ponieważ oferują świetne przejścia tonalne i  wyższą intensywność kolorów.

Częstotliwość drukowania

W przypadku zakupu drukarki atramentowej musisz liczyć się z tym, że wymaga ona regularnego drukowania – co najmniej raz w tygodniu. W przeciwnym wypadku, zbyt długi przestój może spowodować zaschnięcie tuszu w głowicy, a wymiana tego uszkodzonego elementu jest kosztowna i często bardziej opłaca się kupić nowy sprzęt.

Rozwiązaniem tego problemu może być wybór drukarki, w której stosuje się tusz ze zintegrowaną głowicą. W takim przypadku wystarczy udrożnienie dysz z poziomu oprogramowania. Minusem tego typu drukarki jest wysoki koszt eksploatacji.

Jeśli jednak zamierzasz drukować sporadycznie i nie chcesz przejmować się zasychaniem tuszu, to świetnym wyborem będą modele laserowe.

Koszty eksploatacji

Jeśli weźmiemy pod uwagę tylko koszty zakupu urządzenia, to w tym porównaniu drukarki laserowe mogą wypadać gorzej. Tanie drukarki atramentowe są bowiem często oferowane przez sieci dyskontów, przez co może wydawać się, że zakup takiej drukarki będzie mniej odczuwalny dla portfela. Nie jest to jednak tak proste, ponieważ podczas użytkowania taniej drukarki, możemy rozczarować się wysokimi kosztami druku.

Dlatego aby zapewnić sobie niskie koszty eksploatacji, przed zakupem drukarki, sprawdź wydajność kompatybilnych z nią wkładów. Na stronie DrTusz.pl przy każdym wkładzie obliczony jest koszt wydruku jednej strony. Dopiero porównywanie tej wartości ma sens i daje realny ogląd na koszty eksploatacji urządzenia.

W przypadku wydruków czarno-białych koszty eksploatacji urządzeń laserowych są zazwyczaj niższe niż przy użyciu drukarki atramentowej. Obecnie jednak na rynku dostępne są zarówno drukarki laserowe, jak i atramentowe oferujące niskie koszty użytkowania.

Drukarki laserowe vs drukarki atramentowe – co wybrać?

Jednoznaczna odpowiedź nie istnieje, ale mając na uwadze powyższe różnice możesz dokonać świadomego wyboru urządzenia drukującego.

Monochromatyczna drukarka laserowa sprawdzi się w biurze, które potrzebuje wydruku dużej ilości dokumentów. Na pewno nie bez znaczenia będzie tu duża szybkość wydruku oraz odporność wydruków na upływ czasu. Laserowa drukarka znajdzie także zastosowanie w domach uczniów lub studentów – wydruk notatek nie będzie stanowił dla niej problemu.

Kolorowa drukarka atramentowa będzie natomiast świetnym wyborem dla osób ceniących wysokiej jakości wydruki w kolorze. Nie są dla niej wyzwaniem zdjęcia do albumu, dziecięce kolorowanki czy też kartki pocztowe. W temacie materiału, na jakim chcesz drukować, również pełna dowolność – wybierz drukarkę atramentową jeśli chcesz tworzyć kolorowe naklejki, nadruki na foliach czy wywoływać zdjęcia na papierze fotograficznym.

Drukarka laserowa czy atramentowa – podsumowanie

Aby krótko podsumować przedstawione fakty, zebrałem najważniejsze wady i zalety obu typów urządzeń w poniższej tabeli.

Rodzaj urządzeniaZaletyWady
drukarka laserowa– wysoka szybkość drukowania
– bardzo dobra trwałość wydruków
– ekonomiczny druk monochromatyczny
– brak konieczności regularnego drukowania
– niskie ryzyko awarii
– wysoka cena zakupu
– dość duże gabaryty
drukarka atramentowa– wysoka jakość wydruku w kolorze
– duży wybór nośników
– niski koszt zakupu
– kompaktowe rozmiary
– konieczność regularnego drukowania
– możliwość rozmazywania tuszu na świeżym wydruku
Wady i zalety drukarek laserowych i atramentowych

Jeśli zdecydowałeś się, na którąś technologię, to kolejnym dylematem będzie wybór odpowiedniego modelu drukarki. Tu także spieszę z pomocą i zachęcam do przyjrzenia się moim rankingom:

A jeśli wciąż nie wiesz, jaka drukarka spełni Twoje oczekiwania, to zapoznaj się z poradnikiem jak wybrać drukarkę i skontaktuj się z moją ekipą pod adresem e-mail: sklep@drtusz.pl.

FAQ

Drukarka laserowa czy atramentowa?

Drukarki laserowe różnią się od drukarek atramentowych technologią pracy, sposobem eksploatacji oraz rodzajem stosowanego wkładu. W drukarkach laserowych wkładem jest toner, a w atramentowych tusz.

Tusz to rodzaj wkładu, który lubi wysychać, gdy jest długo nieużywany. Dlatego posiadając drukarkę atramentową, należy pamiętać o korzystaniu z niej przynajmniej raz w tygodniu. Drukarka laserowa nie będzie sprawiać problemu nawet po kilkumiesięcznej przerwie.

Szukając urządzenia do częstego drukowania dokumentów, trzeba zastanowić się jeszcze nad tym, czy kolorowe wydruki stanowią dla nas priorytet. Jeśli tak, najlepszą jakość uzyskamy dzięki drukarce atramentowej. Monochromatyczny druk ekonomiczniej wypada w drukarkach laserowych. Ponadto wydruk z drukarki laserowej jest trwalszy i bardziej odporny na upływ czasu. 

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najbardziej oceniane
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze