Drukowanie z telefonu przez USB? - Blog firmowy DrTusz

Drukowanie z telefonu przez USB?

Żyjemy w czasach, gdzie smartfony coraz częściej zastępują komputery. Płatności, zakupy, nawigacja – to tylko niektóre z zadań, które z łatwością wykonujemy na niewielkim urządzeniu noszonym w kieszeni.  Drukowanie z telefonu przez USB to wygodna i szybka metoda przekazywania plików do drukarki bez potrzeby korzystania z komputera. W tym artykule podpowiem Ci, jak przygotować telefon i drukarkę oraz podłączyć oba urządzenia. Czy ta prosta i efektywna opcja jest jeszcze przydatna? Jak wygląda proces drukowania? Zapraszam do lektury!

telefon połączony z drukarką przez kabel USB

Dlaczego drukowanie z urządzenia mobilnego za pomocą kabla USB jest przydatne?

Drukowanie z urządzenia mobilnego za pomocą kabla USB staje się coraz bardziej popularne, a to ze względu na wiele korzyści, jakie ta metoda oferuje. Przede wszystkim, drukowanie z telefonu przez kabel USB jest niezwykle wygodne. Nie musisz już przenosić się do komputera, kopiować plików na pendrive’a czy korzystać przesyłania dokumentów e-mailem, czy innym komunikatorem. Wystarczy podłączyć telefon bezpośrednio do drukarki i przesłać plik do druku.

W porównaniu z niektórymi bezprzewodowymi rozwiązaniami, które mogą być czasami niestabilne lub podatne na zakłócenia, kabel USB zapewnia bezpośrednie i stabilne połączenie. Dzięki temu możesz być pewien, że plik zostanie przesłany i wydrukowany bez żadnych problemów – w zdecydowanej większości przypadków ; )

Czego potrzebujesz, aby drukować przez USB wykorzystując telefon?

Jeśli chcesz drukować z telefonu przez kabel USB, potrzebujesz kilku prostych rzeczy. W pierwszej kolejności sprawdź, czy smartfon obsługuje drukowanie za pomocą kabla USB.

Zakładam, że oczywiście już posiadasz drukarkę obsługującą drukowanie z użyciem technologii USB OTG. Brakuje Ci już tylko samych kabli.

Do podłączenia potrzebujesz przejściówki, ze zwykłego USB na małe USB do telefonu. Tak więc dodatkowo, do kabla zasilającego potrzebujesz odpowiedniej końcówki – jej wygląd na zdjęciu poniżej.

przejściówka z USB na USB typu C
Kabel USB OTG

Kompatybilna drukarka USB oraz telefon komórkowy

Zanim rozpoczniesz drukowanie, sprawdź kompatybilność między Twoim telefonem, a drukarką. Na szczęście większość telefonów obsługuje OTG oraz posiada odpowiedni port.

Upewnij się również czy Twoja drukarka jest kompatybilna z systemem operacyjnym Twojego smartfona. Kilku producentów urządzeń drukujących udostępnia dedykowane aplikacje, które należy zainstalować na telefonie.

Zainstaluj sterowniki drukarki oraz ewentualną aplikację mobilną

Często, w celu drukowania konieczne jest zainstalowanie odpowiednich sterowników i aplikacji na Twoim urządzeniu mobilnym. Sterowniki są niezbędne do poprawnej komunikacji między telefonem, a drukarką USB, a aplikacje drukujące umożliwiają wygodne zarządzanie zadaniami.

Sprawdź czy producent drukarki udostępnia jakiekolwiek sterowniki do Twojego modelu telefonu. Pamiętaj też, że tak, jak wspomniałem wyżej – często drukarki posiadają aplikacje mobilne, które możesz znaleźć w sklepie mobilnym, np. Google Play.

Możesz również skorzystać z dedykowanej aplikacji Twojego urządzenia drukującego. Sprawdź tutaj:

Połączenie kablem USB drukarki i smartfona

Wybór odpowiedniego kabla USB OTG

Kabel USB OTG (On-The-Go) to sprytny gadżet, który otwiera przed smartfonem świat urządzeń peryferyjnych. Pamięć USB, dysk twardy, myszka, klawiatura, a nawet drukarka – z kablem OTG to żaden problem! Ale żeby ta magia działała bez zarzutu, przy zakupie zwróć uwagę na kilka kluczowych kwestii.

Upewnij się, że kabel pasuje do Twojego modelu telefonu .Sprawdź jaki port znajduje się w Twoim telefonie, czy to jest USB typu C czy może Micro USB?

 Nowsze wersje USB oferują szybszy transfer danych. Im większe pliki (filmy, zdjęcia) chcesz przesyłać, tym wyższej wersji kabla potrzebujesz (np. USB 3.0).

Niektóre kable OTG pozwalają np. ładować telefon podczas korzystania z innych urządzeń. Pamiętaj, żę dostępne są różne długości kabli. Wybierz taką, która będzie wygodna w użyciu – zbyt krótki kabel może być uciążliwy, a zbyt długi – plątać się.

Teraz zostaje tylko podłączyć drukarkę USB z telefonem

Drukarkę należy podłączyć stabilnie odpowiednim kablem do telefonu. Nawiązanie połączenia między nimi może chwilę potrwać – odrobinę cierpliwości, telefony na szczęście rozpoznają większość urządzeń drukujących bez większych kombinacji!

Konfiguracja urządzeń drukujących

Po podłączeniu drukarki, warto ją skonfigurować i dostosować swoje preferencje. W ustawieniach na swoim telefonie możesz to zrobić z łatwością. Możesz ustawić takie parametry jak jakość wydruku, ilość kopii czy orientację papieru. Dostępne opcje mogą się oczywiście różnić w zależności od motelu telefonu i samej aplikacji do drukowania, dlatego warto na własną rękę przejrzeć wszystkie funkcje.

Dodatkowe parametry możliwe do spersonalizowania to oczywiście format papieru, rozdzielczość druku czy jasność obrazu (przydatna, jeśli chcesz wydrukować na przykład zdjęcia). Zdecyduj również, czy chcesz drukować w kolorze, czy w trybie czarno-białym.

Na drukarce możesz wydrukować tak naprawdę wszystko – dokumenty, zdjęcia, arkusze kalkulacyjne czy nawet stronę internetową. Wybierz ten plik, jako źródło drukowania i następnie kliknij drukuj.

Sprawdź jak wygląda drukowanie z telefonu z androidem na drukarkach HP:

Drukowanie z telefonu przez USB OTG – drukarka HP

Zalety i wady drukowania USB

Jak każde rozwiązanie technologiczne – również drukowanie za pomocą kabla USB ma swoje wady i zalety. Poniżej wypiszę kilka z nich w formie prostej listy:

Zalety drukowania za pomocą USB:

  • szybkość i niezawodność – po nawiązaniu połączenia drukarka otrzymuje dane bezpośrednio z telefonu, co eliminuje potrzebę korzystania z Wi-Fi lub innych bezprzewodowych technologii, które są zależne od siły sygnału i często nawet otoczenia
  • prosta konfiguracja – podłączenie telefonu do drukarki jest zazwyczaj dziecinnie prostym procesem. Wiele smartfonów i drukarek automatycznie rozpoznaje się wzajemnie, co minimalizuje konieczność dodatkowej manipulacji ustawieniami
  • kompatybilność – funkcja drukowania przez USB jest szeroko stosowana i działa w większości nowoczesnych urządzeń, niezależnie od marki i modelu.

Wady drukowania za pomocą USB:

  • konieczność fizycznego podłączenia – ten sposób drukowania oznacza, że musisz mieć do tego kabel i być w pobliżu drukarki, tak więc brak bezprzewodowej swobody może być pewnym ograniczeniem
  • ograniczona mobilność – takie drukowanie może być niewygodne, jeśli potrzebujesz drukować z różnych miejsc i często się przemieszczasz. Konieczność pamiętania o zabraniu ze sobą wszystkich kabli może być czasami irytujące – jak pamiętamy, do drukowania USB potrzebujemy kabla zasilającego i przejściówki.
kabel do drukarki
Kabel USB typu B

Alternatywne opcje drukowania z pomocą telefonu

Zupełnie inne możliwości przynoszą bezprzewodowe funkcje druku. Drukowanie za pomocą Wi-Fi czy też Bluetooth jest wygodna. Bezprzewodowo możesz drukować z każdego miejsca w zasięgu Wi-Fi – a właściwie najbardziej idealnym rozwiązaniem byłoby Wi-Fi Direct. Jedyne o co musisz zadbać, to zasilanie drukarki – które możesz czerpać nawet z ładowarki samochodowej 😉 Więcej o tych funkcjach dowiesz się klikając TUTAJ

Delikatną wadą jest jednak to, że skonfigurowanie drukowania Wi-Fi w niektórych przypadkach jest bardziej skomplikowana, niż podłączenie kabla, a samo połączenie nie zawsze jest stabilne, ponieważ jest uzależnione od siły sygnału.

Dodatkowo drukowanie sieciowe niesie za sobą pewne zagrożenia, jeśli sama sieć i drukarka nie jest odpowiednio zabezpieczona. Więcej na temat bezpieczeństwa drukowania pisałem w artykule „Ochrona drukarki przede wszystkim. Hakerzy nie śpią”

Podsumowując, drukowanie przez USB oferuje szybkość, niezawodność i prostotę konfiguracji, ale może być ograniczone fizycznym podłączeniem i brakiem funkcji bezprzewodowego udostępniania. Wybór odpowiedniej metody drukowania zależy od Twoich preferencji, potrzeb mobilności i funkcjonalności, które oczekujesz od drukarki.

4 5 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze