Drukowanie z telefonu przez USB? To proste

Wielokrotnie zadawałem sobie pytanie, jak drukować z telefonu przez USB. Wbrew pozorom taka opcja może być przydatna. Poszperałem, poczytałem i… wracam z gotowym rozwiązaniem. Drukowanie z telefonu przez USB jest możliwe i całkiem proste.

grafika drukowanie z telefonu przez USB

Drukowanie z telefonu przez USB? USB OTG

Drukowanie z telefonu przez USB jest możliwe dzięki technologii USB OTG (USB On-The-Go). To ona sprawia, że podłączenie zewnętrznych urządzeń USB do smartfona lub tabletu poprzez kabel USB jest możliwe.

Na liście sprzętu, który można w ten sposób podłączyć znajdują się: czytnik kart pamięci, myszki, klawiatury, sprzęt audio czy… drukarki.

Zanim zaczniesz korzystać z USB OTG i inwestować w kabel, sprawdź swój smartfon lub tablet. To czy obsługuje on ten standard, nie zależy od wersji Androida, ale od modelu urządzenia mobilnego.

Niektórzy producenci oferują smartfony bez tej technologii. Zazwyczaj nikt nie sprawdza przed zakupem, czy jego nowy sprzęt da się podłączyć poprzez kabel do innych urządzeń.

W dobie Wi-Fi i chmur danych taka opcja może wydawać się archaiczna. Czasem się jednak przydaje. To czy USB OTG działa w Twoim telefonie sprawdzisz odpowiednią aplikacją. Możesz posłużyć się np. USB OTG Checker.

Nie mogą z niej jednak korzystać użytkownicy iPhone’ów, gdyż Apple nie wspiera tej technologii.
Więcej o drukowaniu z iPhone’a dowiesz się w tym tekście. >KLIKNIJ<.

Zobacz, co jest potrzebne

Twój telefon lub tablet posiada USB OTG? No to potrzebujesz kabla-przejściówki z żeńskiego gniazda USB typu A na męski wtyk USB typu C lub micro USB. Przed zakupem upewnij się, że wtyk będzie pasował do gniazda w Twoim urządzeniu mobilnym.

kabel przejściówka z żeńskiego gniazda USB typu A na męski wtyk USB typu C lub micro USB

Najtańsze przejściówki w serwisach aukcyjnych kosztują nawet kilka złotych. Zalecam wybór kabla, gdyż „sztywna” przejściówka będzie niewygodna.

Pamiętaj, że obecnie producenci nie dorzucają kabli USB do swoich drukarek. Jeśli takiego nie posiadasz, musisz się w niego zaopatrzyć, gdyż będzie niezbędny do drukowania z telefonu przez USB.

kabel USB do drukarki

Nie obejdzie się bez instalacji sterowników drukarki w smartfonie lub tablecie. Producenci drukarek zadbali, aby nie było to zbyt skomplikowane. Wystarczy ściągnąć dedykowaną aplikację ze sklepu Google Play.

Brother, Canon, Epson, HP, Lexmark, Oki, Samsung czy Xerox – giganci dopilnowali, aby ich apki były łatwo dostępne.

Jak drukować z telefonu przez USB? Instrukcja

Sam proces drukowania z telefonu przez USB jest dziecinnie prosty. Należy włączyć drukarkę i podłączyć kabel do portu USB oraz smartfona lub tabletu.

Następnie na ekranie swojego urządzenia mobilnego kliknij powiadomienie o nowym połączeniu.

To już prawie wszystko. Teraz wystarczy wybrać zdjęcia lub dokumenty do wydrukowania i czekać przy tacce odbiorczej, aż pojawią się na niej zadrukowane arkusze.

Chociaż drukowanie z Wi-Fi jest o wiele wygodniejsze, drukowanie z kabla poprzez USB w pewnych sytuacjach jest jedynym ratunkiem. Dlatego warto wiedzieć, jak drukować poprzez kabel.

4.8 4 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najbardziej oceniane
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze