Jak drukować z telefonu? Sprawdź listę aplikacji - Blog firmowy DrTusz

Jak drukować z telefonu? Sprawdź listę aplikacji

W świecie smartfonów, drukowanie z telefonów staje się kluczowym elementem. Nasze cyfrowe doświadczenia przenoszą się na papier, zachowując znaczenie fizycznej formy. Producenci nowinek technologicznych przewidzieli to już dawno. Stąd jesteśmy świadkami wdrażania coraz to nowych usprawnień. Dzięki temu możesz wydrukować swoje dokumenty, zdjęcia czy maila za pomocą telefonu – bez włączania komputera. Jeśli jeszcze nie wiesz, jak drukować bezprzewodowo z urządzeń mobilnych, to jesteś we właściwym miejscu.

grafika - drukowanie z telefonu

W dobie współczesnych urządzeń i technologii, istnieje wiele sposobów na drukowanie ze smartfona. Nowoczesne drukarki z interfejsami Wi-Fi, Bluetooth i NFC umożliwiają łatwe drukowanie z urządzeń mobilnych. Nie potrzebujemy do tego celu dedykowanej aplikacji, chociaż na rynku istnieje ich mnóstwo. Oczywiście każdy znany producent stworzył swoją apkę. Jednak najprostszym rozwiązaniem, od którego zacznę, jest drukowanie ze smartfona za pomocą aplikacji systemowej.

Drukowanie z telefonu przez aplikacje systemowe

Postępowanie różni się nieznacznie w zależności od systemu operacyjnego Twojego smartfona.

Jak drukować z Iphone’a?

Niezależnie od tego, czy jesteś w grupie uważającej, że iPhone to nie telefon czy w niej nie jesteś, musisz pogodzić się z tym, że ta marka istnieje i ma się dobrze!

W dodatku na swoich urządzeniach ma dostępną świetną usługę AirPrint, która pomaga drukować bezpośrednio z telefonu. AirPrint to technologia, dzięki której użytkownicy iPadów, iPhone’eów i iMaców mogą nawiązać połączenie z drukarką Wi-Fi lub drukarką LAN, bez potrzeby instalacji dodatkowych sterowników.

Poniżej zamieszczam instrukcję, dzięki której Twój sprzęt Apple wydrukuje wszystko, co tylko sobie zażyczysz.

 1. Upewnij się, że Twoja drukarka obsługuje funkcję AirPrint. Listę kompatybilnych z nią drukarek, producent zamieścił >TUTAJ<.
 2. Uruchom aplikację, z której chcesz drukować.
 3. Znajdź opcję drukowania, klikając w ikonę „Udostępnij” lub w charakterystyczną ikonkę z 3 kropkami, znajdującą się w prawym głównym rogu ekranu. Jeśli nie możesz odszukać opcji drukowania, poszukaj informacji na temat tej funkcji w pomocy aplikacji lub w podręczniku użytkownika. Pamiętaj, że nie każda aplikacja obsługuje funkcję AirPrint.
 4. Stuknij ikonę z drukarką lub opcję „Drukuj”.
 5. Wybierz opcję „Wybierz drukarkę” i kliknij w urządzenie współpracujące z funkcją AirPrint.
 6. Wybierz liczbę kopii lub inne parametry wydruku. Możesz np. wskazać numery stron dokumentu, które chcesz wydrukować.
 7. Kliknij „Drukuj” w prawym górnym rogu.

W trakcie drukowania możesz wyświetlać zadania drukowania. Możesz również anulować zadania za pomocą paska zmiany programów.

Nie możesz drukować z Iphone’a?

Urządzenia elektroniczne mają niekiedy swoje humory. Nawet niezawodna technologia Apple w starciu z drukarkami może stawiać opory. Co zatem zrobić, jeśli Twój iPad, iPhone lub iMac nie chce drukować?

Oto lista rozwiązań najczęściej spotykanych problemów:

 • Jeśli posiadasz iPhone, iPada lub iPoda touch, sprawdź czy na pewno masz zainstalowaną najnowszą wersję systemu iOS. Upewnij się również czy aplikacja, z której drukujesz, jest aktualna.
 • Zaktualizuj sterownik drukarki, o ile to możliwe.
 • Podłącz drukarkę AirPrint do sieci za pomocą Wi-Fi lub poprzez połączenie Ethernet. Funkcja AirPrint nie działa na drukarkach AirPrint podłączonych do USB w stacji bazowej AirPort lub urządzeniu AirPort Time Capsule firmy Apple ani do komputera za pomocą Bluetooth.
 • Po uruchomieniu drukarki poczekaj kilka chwil zanim zaczniesz drukować. Niektóre modele po odpaleniu potrzebują minuty lub dwóch na dołączenie do sieci.

Drukowanie z telefonu z Androidem

Do 2021 roku użytkownicy Androida mogli drukować z telefonu za pomocą zainstalowanego narzędzia Google Cloud Print. Ta usługa nie jest już jednak obsługiwana na żadnym urządzeniu. Drukowanie z Androida to jednak wciąż proste zadanie. Większość plików możesz wydrukować bezpośrednio z telefonu, będąc tylko połączonym z tą samą siecią co drukarka. Wiadomym jest więc, że drukarka musi posiadać funkcję Wi-Fi. Jeśli Twój sprzęt posiada opcję Wi-Fi Direct, sprawa staje się dużo prostsza. 

Oto szybka instrukcja jak drukować z telefonu z Androidem:

 1. Wybierz zdjęcie bądź innego rodzaju plik.
 2. Znajdź w ustawieniach opcję ,,Udostępnij”.
 3. Stuknij ikonę z drukarką lub opcję „Drukuj”.
 4. Następne postępuj zgodnie z instrukcją w telefonie, czyli wybierz drukarkę (w tej samej sieci), wybierz ilość kopii, szczegółowe ustawienia – i do dzieła! 
drukarka i telefon z plikiem do wydrukowania

Drukowanie przy pomocy aplikacji producenta

Jak wspomniałem na początku – każdy znany producent zadbał o to, aby mieć swoją, autorską aplikację do drukowania z telefonu. Większość z nich możesz znaleźć w Sklep Play oraz Apple Store.

Drukowanie przy pomocy dedykowanej aplikacji producenta drukarki to wygodny sposób, który umożliwia użytkownikom pełną kontrolę nad procesem drukowania. Najczęściej aplikacje te pozwalają na korzystanie z większej ilości funkcji, niż te wbudowane w systemie iOS czy Androidzie.

Dzięki nim można łatwo wybierać dokumenty do wydruku, dostosowywać ustawienia jakości i formatu papieru oraz monitorować stan drukarki. Aplikacje te zazwyczaj pozwalają także na skanowanie dokumentów i korzystanie z innych zaawansowanych funkcji oferowanych przez konkretny model drukarki.

Każda z opisanych poniżej aplikacji jest darmowa.

Najpopularniejsze aplikacje producentów do drukowania z telefonu

 • Brother iPrint&Scan – aplikacja Brother iPrint&Scan wyróżnia się prostym interfejsem i skoncentrowaniem na podstawowych funkcjach. Oprócz drukowania i skanowania, oferuje użytkownikom opcje kopiowania oraz skanowania wielostronicowego. Jest przyjazna dla osób, które poszukują prostego narzędzia do podstawowych operacji drukarskich.
 • HP Smart – aplikacja HP Smart charakteryzuje się obszernym wachlarzem funkcji. Wprowadza zaawansowane opcje drukowania, skanowania oraz kopiowania, włączając możliwość drukowania z chmury i skanowania do urządzenia mobilnego. Dodatkowo, aplikacja oferuje wsparcie dla drukowania zdjęć z mediów społecznościowych i monitorowania stanu drukarki, co przyczynia się do kompleksowego zarządzania urządzeniami HP.
 • Epson iPrint – aplikacja ta umożliwia także tworzenie plików PDF zeskanowanych dokumentów oraz korzystanie z funkcji kopii. Jest szczególnie atrakcyjna dla użytkowników drukarek i skanerów Epson, którzy cenią sobie jakość wydruków.
 • Samsung Mobile Print – wyróżnia się obsługą zbliżeniowej technologii NFC, która umożliwia wygodne drukowanie poprzez przyłożenie urządzenia mobilnego do drukarki. Ponadto, aplikacja oferuje możliwość drukowania zdjęć bezpośrednio z mediów społecznościowych, co czyni ją atrakcyjną dla osób chcących wydrukować fotografie z łatwością.
 • Lexmark Mobile Print – bezpłatny soft dostępny dla Androida i iOS. Niestety apka, bez względu na system operacyjny, ma pewną wadę. Formaty pakietu Microsoft Office nie są przez nią obsługiwane. Poza tym mankamentem, jej użytkownik może cieszyć się możliwością drukowania i skanowania.
 • RICOH Smart Device Print&Scan – ma ładny interfejs, być może najładniejszy ze wszystkich, i dobrze spełnia swoją role. Pozwala na drukowanie, skanowanie i przekazywanie faksów z urządzeń mobilnych. Aplikacja ta oferuje także opcje zaawansowanego skanowania, takie jak skanowanie dwustronne czy rozpoznawanie tekstu.
 • Canon PRINT Business & Canon PRINT Inkjet/SELPHY – Japończycy postawili na oryginalność. Owszem, mają aplikację do drukowania. Właściwie to mają ich cały pakiet – Canon PRINT Business & Canon PRINT Inkjet/SELPHY. Canon PRINT Business stanowi połączenie najlepszych funkcjonalności Canon Mobile Printing i Canon Mobile Scanning for Business.

  Canon PRINT Inkjet/SELPHY jest z kolei narzędziem dedykowanym do obsługi produktów serii MAXIFY, PIXMA lub SELPHY.

  Spokrewnione apki posiadają podobne funkcjonalności, jak np.: drukowanie z telefonu wszelkiego rodzaju dokumentów, skanowanie, sprawdzenie stanu tonera lub tuszu, a nawet konserwacja sprzętu. Do tego możesz nadać swojej drukarce dowolną nazwę (tutaj Rudy popuścił wodzę wyobraźni). Interfejs jest przejrzysty. Fani korzystania z NFC również będą zadowoleni.

Drukowanie z telefonu bez WiFi

Drukowanie z telefonu bez dostępu do sieci Wi-Fi jest możliwe, choć może być nieco bardziej ograniczone w pewnych przypadkach. Część aplikacji producentów umożliwia tę opcję, ale przedstawię Ci jeszcze 3 szybkie sposoby, na drukowanie z telefonu bez konieczności korzystania z sieci Wi-Fi:

Po pierwsze: Bluetooth. Niektóre urządzenia pozwalają wydrukować dokument z telefonu za pomocą Bluetooth. Wystarczy sparować telefon z drukarką, a następnie wysłać dokumenty lub zdjęcia do drukowania.

Po drugie: pamiętaj, że oprócz drukowania bezprzewodowego, można drukować ze smartfona przez USB – o tym jak to robić pisałem już w artykule: Jak drukować z telefonu komórkowego przez USB?

Po trzecie: drukowanie przez przewodowe połączenie LAN – jeśli Twoja drukarka jest podłączona do sieci LAN za pomocą kabla Ethernet, a Twój telefon również jest podłączony do tej samej sieci, możesz wykorzystać drukowanie poprzez połączenie LAN. Wystarczy wybrać drukarkę z listy dostępnych urządzeń w telefonie i przesłać plik do wydruku.

Mobilne drukowanie – szybkie i wygodne

Mam nadzieję, że po lekturze wiesz już jak drukować zdjęcia z telefonu na drukarce oraz czy można drukować z telefonu komórkowego przez USB. Myślę, że dzięki temu będzie Ci łatwiej korzystać z udogodnienia jakim jest szybkie drukowanie z telefonu.

Myślę, że moja lista aplikacji pomogła Ci w zgłębieniu wiedzy na temat tego, jak drukować z telefonu, korzystając przy tym z możliwości darmowych programów. W razie dodatkowych pytań śmiało pisz. Jestem dostępny na Facebooku, Instagramie oraz Twitterze. Chętnie dzielę się drukarkowymi poradami!

Opracowanie: Kamila Lewkowska

1 2 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najbardziej oceniane
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze