Jak drukować z telefonu? Sprawdź listę aplikacji

grafika jak drukować z telefonu

Większość z nas używa dziś mniej lub bardziej zaawansowanych smartfonów. Producenci elektroniki doskonale zdają sobie z tego sprawę, dlatego wiele drukarek i urządzeń wielofunkcyjnych można obsłużyć za pomocą urządzeń mobilnych. Jeśli nie wiesz, jak drukować z telefonu, to jesteś we właściwym miejscu. Razem z Rudym przygotowaliśmy listę przydatnych aplikacji i pomocnych rozwiązań.

Tradycyjne komputery coraz częściej przegrywają z tabletami i smartfonami. Taka już kolej rzeczy. Chociaż jednostki centralne podłączone do dużych monitorów i laptopy mają cały szereg zalet (np.: możliwość gry w Counter Strike’a, edycji zdjęć w PS czy wygodnego oglądania Gry o Tron), to w kwestii drukarek straciły trwający kilka dekad monopol na obsługę.

Czołowi producenci, jak i twórcy aplikacji przygotowali szereg narzędzi, dzięki którym drukować z telefonu może prawie każdy. Wystarczy Wi-Fi i posiadanie urządzenia mobilnego na Androidzie, iOS czy Windows Phone. Nawet nasz Rudy dał się ponieść tej rewolucji. Bywają dni, kiedy nie dotyka swojego peceta – wszystko, łącznie z drukowaniem, wykonuje przy użyciu smartfona. Można? Można!

Specjalnie przetestował nawet większość popularnych aplikacji, udostępnionych za darmo przez producentów w sklepie Google Play, abyśmy pokrótce mogli wyjaśnić Ci, jak drukować z telefonu szybko i sprawnie.

Jak drukować z telefonu – aktualizacja

Usługa Google Cloud Print został wprowadzona w 2010 roku. Od 1 stycznia 2021 roku została przez Google wyłączona.
Wszystkie aktualne informacje znajdziesz w tekście „Wydruki z telefonu. Co i jak?”. Kliknij >TUTAJ<.

Użytkownicy systemu Android narzędzie do druku często mają już zainstalowane – jest nim Google Cloud Print (GCP). Jeśli nie masz „chmurki” na swoim smartfonie, możesz ją pobrać ze sklepu Google Play. Technologia kalifornijskiego giganta jest wiodąca, jeśli chodzi o bezprzewodowe drukowanie dokumentów. Najlepiej współpracuje się jej z drukarkami podpiętymi do chmury. Z innymi też sobie radzi. Wystarczy przeprowadzić konfigurację.

Dowiedz się, jak drukować z telefonu, dzięki aplikacjom do obsługi drukarek
Google Cloud Print to dla wielu to za mało. Doskonale zdają sobie z tego sprawę producenci elektroniki, którzy przygotowali aplikacje do drukowania i sterowania pozostałymi funkcjami, z których mogą korzystać użytkownicy akcesoriów biurowych.

Miejscem rywalizacji elektronicznych gigantów został wspomniany powyżej Sklep Google Play. To właśnie w nim znajdziesz darmowe aplikacje do obsługi drukarki. DrTusz sprawdził te najpopularniejsze. Poniżej znajdziesz krótki opis każdej z przetestowanych przez Doktorka.

Jak drukować z telefonu – HP ePrint

Informatyczny potentat z Doliny Krzemowej bardzo aktywnie walczy o pozycję lidera na rynku. Jego aplikację #Rudy przetestował w pierwszej kolejności. Hewlett-Packard dba o prywatność swoich użytkowników. Po ściągnięciu oprogramowania, w pierwszej kolejności musisz zarejestrować się w usłudze w usłudze ePrint z poziomu urządzenia mobilnego. Proces zajmuje chwilę. To w zasadzie wszystko, co musisz zrobić, aby móc drukować z telefonu.

Oczywiście inne funkcje drukarki czy urządzenia mobilnego również możesz obsługiwać. Pamiętaj, aby na etapie instalacji dołączyć do HP Connected. Tym samym założysz drukarce jej własnego maila. Użytkownicy ePrint, którzy otrzymali adres e-mail danej drukarki, mogą zlecić jej wydrukowanie pliku z dowolnego miejsca na Ziemi. Te udogodnienie szczególnie przyda się tym, którzy podróżują na urlop ze służbowym smartfonem, a szef i koledzy nie mogą się bez nich obyć.

Obsługiwane platformy: Android, iOS oraz Windows Phone.

Drukowanie z telefonu z Samsung Mobile Print

Koreański gigant ma niezwykle szeroką paletę produktów – drukarek i urządzeń wielofunkcyjnych również. Stworzenie dedykowanego dla ich użytkowników narzędzia nikogo nie powinno dziwić. Zaskakuje trochę uboga szata graficzna apki. Możemy na to jednak przymknąć oko, gdyż Samsung Mobile Print oferuje użytkownikowi wiele możliwości. Drukowanie, skanowanie i wysyłanie faksów z poziomu smartfona czy tabletu jest intuicyjne. Jeśli dodamy do tego możliwość obsługi zbliżeniowej dzięki modułowi NFC i druku zdjęć bezpośrednio z Facebooka oraz Instagrama, wyłania się nam obraz fajnej apki o minimalistycznym interfejsie graficznym.

Zasada Samsunga jest prosta i brzmi: „Jak drukować z telefonu? Łatwo!”. Jeśli zatem masz drukarkę koreańskiego potentata, ściągaj Samsung Mobile Print na swego smartfona i tablet.

Obsługiwane platformy: Android, iOS oraz Windows Phone

Drukowanie z telefonu na drukarkach Canon

Japończycy postawili na oryginalność. Owszem, mają aplikację do drukowania. Właściwie to mają ich cały pakiet – Canon PRINT Business & Canon PRINT Inkjet/SELPHY

Canon PRINT Business stanowi połączenie najlepszych funkcjonalności Canon Mobile Printing i Canon Mobile Scanning for Business.

Canon PRINT Inkjet/SELPHY jest z kolei narzędziem dedykowanym do obsługi produktów serii MAXIFY, PIXMA lub SELPHY.

Spokrewnione apki posiadają podobne funkcjonalności, jak np.: drukowanie z telefonu wszelkiego rodzaju dokumentów, skanowanie, sprawdzenie stanu tonera lub tuszu, a nawet konserwacja sprzętu. Do tego możesz nadać swojej drukarce dowolną nazwę (tutaj Rudy popuścił wodzę wyobraźni 😉 ). Interfejs jest przejrzysty. Fani korzystania z NFC również będą zadowoleni. Zdziwić mogą się jedynie użytkownicy Windows Phone. Na stronie Microsoftu aplikacja jest dostępna pod nazwą Canon Easy-PhotoPrint.

Obsługiwane platformy: Android, iOS oraz Windows Phone*.
*jako Canon Easy-PhotoPrint

Jak drukować z telefonu – Epson iPrint

Marka, będąca częścią Grupy Seiko, słynie głównie z produkcji drukarek atramentowych z systemem stałego zasilania tuszem CISS. Nie mogło jej zatem zabraknąć w zestawieniu aplikacji, które pokażą Ci, jak drukować z telefonu szybko i wygodnie.

Epson iPrint to funkcjonalna aplikacja o miłym interfejsie graficznym. Niczym nie ustępuje swoim konkurentom. Dzięki niem możesz drukować zdjęcia i maile, skanować dokumenty itp.

Po instalacji aplikacji musisz dołączyć do usługi Epson Connected. Nie zajmie to zbyt wiele czasu. W zamian za rejestrację otrzymasz możliwość nadania drukarce indywidualnego maila, dzięki czemu użytkownicy z odpowiednimi uprawnieniami będą mogli wysyłać pliki bezpośrednio do druku z każdego miejsca na Ziemi. Byleby był tam Internet.

Użytkownicy Windows Phone zdziwią się po raz kolejny, gdyż na stronie Microsoftu aplikacja występuje pod nazwą „Epson Print and Scan”.

Obsługiwane platformy Android, iOS oraz Windows Phone*.
*jako Epson Print and Scan

Smartfon i drukarki Brother

Dowiedz się więcej o Brother iPrint&Scan
Drukarki Brother znajdują coraz więcej zwolenników. Producent nie mógł zatem pominąć tak ważnej kwestii jak drukowanie z telefonu i innych urządzeń. Narzędzie Brother jest kompatybilne z systemami Apple iOS, Android oraz Windows Phone. Aplikacja sama odnajduje drukarki w sieci. Za jej pomocą wydrukujesz każdy dokument. Działa to też w drugą stronę – każdy zeskanowany dokument możesz przesłać bezpośrednio do chmury.

Jej zaletą jest intuicyjna obsługa i bardzo minimalistyczna szata graficzna. Mniej zaawansowani użytkownicy na pewno ją polubią za łatwość obsługi.

Obsługiwane platformy: Android, iOS oraz Windows Phone

Jak drukować z telefonu na drukarkach Lexmark

Korzenie tej marki sięgają 1981 roku, kiedy to IBM wydzielił dział zajmujący się drukarkami. Ów dział został następnie wykupiony przez pewną grupę inwestycyjną. Dziś  zajmuje się głównie produkcją drukarek laserowych oraz tonerów je zasilających.

Ci, którzy zdecydowali się na sprzęt firmy z Kentucky, również mogą skanować i drukować z telefonu lub tabletu. Wystarczy odpowiednia apka. Jest nią Lexmark Mobile Print – bezpłatny soft dostępny dla Androida i iOS.

Niestety apka, bez względu na platformę, ma pewną wadę. Formaty pakietu Microsoft Office nie są przez nią obsługiwane. Poza tym mankamentem, jej użytkownik może cieszyć się możliwością drukowania z telefonu i skanowania.

Obsługiwane platformy Android i iOS

Drukarki RICOH i apliakcje do ich osbługi

Odkryj RICOH Smart Device Print&Scan

Króla wyników sprzedaży zostawiliśmy na sam koniec. RICOH jest jednym z największych producentów urządzeń biurowych.
Taki gigant, chociaż nie tak rozpoznawalny jak HP czy Samsung, również ma w swojej ofercie porządną aplikację do obsługi swoich urządzeń z smartfonów i tabletów.

RICOH Smart Device Print&Scan ma ładny interfejs, być może najładniejszy ze wszystkich, i dobrze spełnia swoją role. Drukuje pliki zapisane w pamięci telefonu, jak i bezpośrednio z Internetu. Ułatwia również digitalizację dokumentów, poprzez skanowanie do chmury.

Obsługiwane platformy Android i iOS

Jak drukować z telefonu – to proste

Każda z opisanych aplikacji jest darmowa. Internet pełen jest zarówno bezpłatnych, jak i płatnych narzędzi do obsługi drukarek z urządzeń mobilnych.

Warto korzystać z ich możliwości, gdyż pomagają oszczędzić czas i poprawiają jakość pracy. W efekcie wszyscy są zadowoleni. A przecież oto właśnie w mobilnym drukowaniu chodzi. 😉

Mamy nadzieję, że nasza lista aplikacji pomogła Ci w zgłębieniu wiedzy na temat tego, jak drukować z telefonu, korzystając przy tym z innych możliwości darmowych programów. Spróbuj. To naprawdę proste. 🙂

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze