Jak skanować telefonem? Polecane aplikacje - Blog firmowy DrTusz

Jak skanować telefonem? Polecane aplikacje

W dzisiejszych czasach, gdzie praktycznie każdy nosi przy sobie smartfon, szybkie skanowanie dokumentów za pomocą telefonu stało się nie tylko możliwe, ale również niezwykle wygodne. Dzięki wbudowanemu aparatowi i odpowiedniej aplikacji możemy łatwo zeskanować dowolny dokument, a następnie zapisać go w formacie PDF lub JPEG. Dysponując zaledwie smartfonem możesz zamienić zwykłą drukarkę w urządzenie wielofunkcyjne! W artykule wyjaśniam, w jaki sposób tego dokonać i podaję przykłady fajnych aplikacji.

grafika skanowanie telefonem

Jak działa skaner w telefonie?

Opcja skanowania w telefonach jest już tak powszechna, że powinna być dostępna już w każdym egzemplarzu. Co można za jego pomocą zrobić? Skaner telefoniczny ma bardzo podstawowe funkcje. Moje doświadczenia pokazały, że często bywa zawodny i wyniki skanowania zapełnionych tekstem kartek mogą być czasami frustrujące. Nie mniej jednak – podstawowe zadania spełnia. 

Skaner w telefonie pozwala również zeskanować kod QR i go rozszyfrować. Są dostępne również opcje zamiany obrazu na tekst – jeśli potrzebujesz przelać pisany na kartce tekst do formy elektronicznej – taki skaner OCR przyjdzie Ci z pomocą i zaoszczędzi bardzo dużo czasu.

(OCR – optical character recognition czyli optyczne rozpoznawanie znaków)

Często może się okazać, że warto najpierw zrobić zdjęcie aparatem (dla lepszej jakości), a potem poprzez aplikację skanera po prostu przyciąć co potrzeba i odpowiednio wypoziomować.

skanowanie telefonem obrazka z książki

Aplikacje zewnętrzne do skanowania

Masz również możliwość zainstalowania na telefonie bardziej rozbudowanych aplikacji do skanowania. Niektóre z nich są dostępne za darmo, a inne są płatne. Najpopularniejsze aplikacje do skanowania dokumentów to:

  • CamScanner – znana aplikacja do skanowania dokumentów, która umożliwia przekształcanie zdjęć w pliki PDF. Posiada funkcje takie jak odczytywanie tekstu ze zeskanowanych dokumentów, co ułatwia edycję i wyszukiwanie treści. Dodatkowo, CamScanner oferuje funkcje udostępniania i synchronizacji dokumentów w chmurze.
  • Adobe Scan – aplikacja od firmy Adobe, która oferuje profesjonalne narzędzia do skanowania dokumentów. Zrobione przy pomocy tej aplikacji skany możesz oczywiście później zapisać w formacie PDF, do tego niestety będzie potrzebny zakup subskrypcji. 
  • Microsoft Lens – aplikacja będąca częścią pakietu Microsoft Office i zapewnia prosty sposób na skanowanie dokumentów. Office Lens automatycznie kadruje dokumenty, redukuje cienie i ułatwia organizację zeskanowanych plików w chmurze OneDrive.
  • Google Keep – aplikacja do tworzenia notatek, która oferuje również funkcję skanowania dokumentów. 
  • Dysk Google – aplikacja do przechowywania plików w chmurze, która oferuje również funkcję skanowania dokumentów.

Dla osób, które na co dzień dużo pracują mobilnie z dokumentami warto przetestować i wybrać najlepszą opcję! Szczególnie zwracając uwagę na to, że bardzo często aplikacje zewnętrzne oferują dużo wyższą jakość końcową skanów, niż te zainstalowane startowo w telefonie.

Dobrze zaprojektowane aplikacje do skanowania dokumentów powinny automatycznie kadrować zeskanowany materiał, eliminując zbędne elementy i skupiając się na treści.

Natomiast w przypadku przechowywania poufnych dokumentów, zwróć uwagę na poziom bezpieczeństwa oferowany przez aplikację. Wielu dostawców oferuje opcje szyfrowania i zabezpieczania dostępu do zeskanowanych plików.

skanować telefonem rysunków

Skanowanie telefonem – Twój podręczny tłumacz

Wyobraź sobie, że jesteś na wycieczce w obcym kraju. Masz w ręku ulotkę, której nie jesteś w stanie przeczytać, nie znasz przecież greckiego! Z pomocą przychodzi Twój własny smartfon, który zawsze masz pod ręką. 

Dzięki możliwości wspomnianej wcześniej technologii rozpoznawania obrazu (OCR), Twoja aplikacja do skanowania dokumentów może zaznaczyć wybrany fragment tekstu i przetłumaczyć go na wybrany język. To oznacza, że możesz zeskanować menu w obcym języku, a aplikacja automatycznie zamieni go na coś, co jest dla ciebie zrozumiałe.

Warto jednak pamiętać, że tłumaczenie maszynowe nie zawsze jest idealne. W niektórych przypadkach może być nieprecyzyjne lub błędne. Dlatego zawsze warto sprawdzić translację przed jej wykorzystaniem.

Urządzenia wielofunkcyjne – skan i druk w jednym

W DrTuszu zajmujemy się drukarkami i urządzeniami wielofunkcyjnymi. Sprzedajemy je i doradzamy klientom w wyborze najodpowiedniejszych z nich.

Stacjonarne urządzenia wielofunkcyjne są zazwyczaj większe i bardziej wydajne niż mobilne, co więcej przemawiają za nimi funkcje takie jak: automatyczne dwustronne skanowanie, szybkość skanowania i wysoka rozdzielczość otrzymywanego obrazu. Ciężko nam sobie wyobrazić skan na przykład 20 stron przy pomocy smarfona, prawda?

Podsumowując, aplikacje do skanowania w telefonie są wygodnym rozwiązaniem, szczególnie jeśli zależy nam na szybkim otrzymaniu skanu tu i teraz, ale nie w każdym przypadku są w stanie zastąpić urządzenie wielofunkcyjne.

Znasz inne, sprawdzone aplikacje do skanowania dokumentów? Daj nam znać w komentarzu!

Sprawdź również tekst „Jak drukować z telefonu? Sprawdź listę aplikacji„.

3 4 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najbardziej oceniane
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze