Jak zeskanować kod QR telefonem?

Smartfon jest nieodłącznym elementem naszej codzienności. Służy nam jako narzędzie do komunikacji, uwieczniania wspomnień i poszukiwania nowych informacji. Telefon posiada także fascynującą funkcję skanowania kodów, które na pierwszy rzut oka są jedynie niepozornymi czarno-białymi pikselami. Kryją one w sobie naprawdę ciekawe rzeczy! Sprawdź ze mną do czego służy kod QR i jak zeskanować go Twoim telefonem.

grafika jak zeskanować kod QR

Czym jest kod QR?

Kody QR (Quick Response, czyli szybka odpowiedź) pozwalają na kodowanie znaków, które mogą być szybko odczytane przy pomocy specjalnych czytników. Kod QR jest podobny do znanego nam z różnych produktów, kodu kreskowego. Różnica polega na tym, że kod QR jest dwuwymiarowy, a za nośnik danych służą mu kwadratowe białe i czarne pikselowe wzory. 

Kody QR zostały zaprojektowane przez japońską firmę Denso Wave w 1994 r. i początkowo miały służyć jedynie celom przemysłowym i transportowym. Wraz z rozwojem technologicznym zaczęto zauważać ich potencjał w codziennym życiu i obecnie, jako skaner kodów QR, wystarcza nam najzwyklejszy smartfon.

Telefon za pomocą obiektywu skanuje kod QR i rozszyfrowuje ukrytą w nim informację. Najczęściej jest to odnośnik do strony internetowej (łącze URL). Wystarczy kilka kliknięć i całość operacji zajmuje zaledwie parę sekund! 

Jak zeskanować kod QR?

Zeskanowanie kodu QR jest banalnie proste, a najprostszą i zarazem najpopularniejszą metodą jest skorzystanie z aplikacji Aparat. Sprawdź jak to zrobić poniżej!

Telefon z Androidem

Oto krótka instrukcja jak zeskanować kod QR z telefonu z systemem Android np. Samsung:

 1. Na telefonie otwórz aplikację Aparat.
 2. Włącz tylny obiektyw i skieruj aparat na kod QR.
 3. Po sczytaniu kodu:a. pojawi się komunikat z linkiem przekierowującym do serwisu internetowego, który należy kliknąć. Zostaniemy wówczas przeniesieni na konkretną stronę www, zaszyfrowaną w kodzie QR.

  LUB

  b. pojawi się informacja dotycząca dalszych możliwych czynności, na przykład Pokaż opcje. Klikamy w nią i wybieramy pozycję Otwórz stronę www lub Otwórz URL.

Telefony, w których znajduje się Android 7 lub starszy mogą nie obsługiwać kodów QR. Wówczas wymagane może okazać się zainstalowanie dodatkowej aplikacji, którą znajdziesz w sklepie Google.

Telefon z IOS/iPhone

Kod QR możesz zeskanować również posiadając urządzenie z systemem IOS, np. iPhone, iPad czy iPod touch. Aby to zrobić, wykonaj następujące kroki:

 1. Otwórz aplikację Aparat.
 2. Wybierz tylną kamerę i nakieruj telefon tak, aby na ekranie widzieć cały kod QR, który chcesz zeskanować.
 3. Na wyświetlaczu pojawi się powiadomienie, które po kliknięciu, otworzy powiązaną z kodem stronę internetową.

Kod QR z galerii zdjęć

Zrobiłeś zdjęcie plakatu lub innej rzeczy zawierającej kod QR i nie wiesz jak go zeskanować? Nic prostszego! Spróbuj wykonać te czynności, aby zeskanować kod prosto z ekranu:

 1. Otwórz aplikację Aparat (możesz również otworzyć Aplikację Obiektyw Google lub przejść do przeglądarki Google, wybrać grafikę i kliknąć w Wyszukiwanie obrazem na pasku wyszukiwania).
 2. Kliknij ikonę Google Lens.
 3. Naciśnij ikonę zdjęcia i Zezwól na dostęp do zdjęć.
 4. Wybierz z galerii zdjęcie, z którego chcesz zeskanować kod QR.
 5. Po wykryciu kodu przez aplikację, pojawi się okienko z linkiem przekierowującym do strony www.

Za pomocą telefonu skanować można nie tylko kody QR, ale również inne potrzebne dokumenty czy obrazy. Przygotowałem dla Ciebie specjalny poradnik, w którym mówię o tym Jak skanować telefonem? Polecane aplikacje.

Szybko i łatwo – skanuj kody QR, gdziekolwiek jesteś!

Jak widzisz kod QR pozwala zaoszczędzić cenny czas, a jego zeskanowanie jest naprawdę dziecinnie proste. Wystarczy Ci smartfon i parę kliknięć, aby dostać się na wybraną stronę internetową, sprawdzić menu w restauracji czy przejrzeć katalog ulubionego sklepu. Możliwości są właściwie nieograniczone!

Poznawaj razem ze mną dobrodziejstwa nowoczesnych technologii i bądź na bieżąco obserwując mnie na mediach społecznościowych, klikając odnośniki poniżej. 🙂

5 1 Zagłosuj
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze