Ochrona drukarki – zabezpiecz ją przed hakerami - Blog firmowy DrTusz

Ochrona drukarki – zabezpiecz ją przed hakerami

Drukarki stanowią nieodłączny element naszych biur i domów. Niemniej jednak, z biegiem lat, te niepozorne urządzenia stały się potencjalnym celem dla cyberataków. Skryte na dyskach komputerów dane mogą łatwo wpaść w niepowołane ręce. Źle zabezpieczona drukarka sieciowa to często najsłabsze ogniwo, którego przełamanie to dla dobrego hakera przysłowiowa bułka z masłem. Dlatego dzisiaj skupię się na tym, dlaczego ochrona drukarki to tak istotna kwestia oraz podrzucę kilka praktycznych sposobów, które możesz podjąć, aby poprawić ten aspekt.

Maskotka Rudego agenta w okularach stojąca obok drukarki

TheHackerGiraffe – przykład działania hakera

Nim przejdziemy do części poradnikowej chciałbym pokazać znany na całym świecie przykład ataku hakerskiego na drukarki. 

Haker podczas ataku na drukarki

Haker o pseudonimie TheHackerGiraffe postanowił w nietypowy sposób ściągnąć na siebie uwagę PewDiePie – niezwykle popularnego youtubera ze Szwecji.

Niecny programista wykorzystał błędy w oprogramowaniu drukarek i dokonał zmasowanego ataku, który dotknął 50 000 urządzeń w Anglii, USA i Kanadzie. Cała operacja została starannie zaplanowana. Haker wynalazł niezabezpieczone urządzenia w bazie danych Shodan.io.

TheHackerGiraffe twierdzi, że w tym zbiorze można znaleźć blisko 800 000 drukarek, które da się zhakować. Potem posłużył się narzędziem PRET (Printer Exploitation Toolkit). Pod niewinnie brzmiącą nazwą kryje się dość niebezpieczny soft. Program umożliwia nie tylko wyciągnięcie danych, ale też ingerencję w ustawienia sprzętu. Ustawienia mogące przełożyć się na fizyczne uszkodzenia drukarki! Na szczęście nasz tajemniczy bohater wykorzystał tylko promil możliwości PRET.

Chociaż TheHackerGiraffe odkrył poważne luki w zabezpieczeniach, swoje działania ograniczył jedynie do wydrukowania na zhakowanym sprzęcie informacji zachęcających do subskrybowania kanału PewDiePie. 

wydruk ze zhakowanej drukarki
Źródło: Twitter (@maddybenavente1)

Kierownik całego zamieszania przyznał, że jego akcja miała na celu upieczenie dwóch pieczeni na jednym ogniu. Z jednej strony chciał on wspomóc swojego idola – PewDiePie, kiedy youtuber walczył o pozycję lidera w serwisie YouTube, a z drugiej chodziło o uświadomienie użytkownikom problemu niewłaściwej ochrony drukarek i innych urządzeń peryferyjnych.

TheHackerGiraffe postanowił użyć zabawnej formy przekazu. Jego koledzy po fachu następnym razem mogą wyciągnąć działa większego kalibru. Nie będzie wówczas tak wesoło…

Wprowadź system zarządzania drukiem

Czym jest system zarządzania drukiem? To narzędzie informatyczne, które ułatwia przetwarzanie różnych form dokumentów generowanych przez przedsiębiorstwa czy organizacje. Przetwarzanie dotyczy dokumentów wewnętrznych, jak też dokumentów napływających z otoczenia.

System zarządzania drukiem wpływa nie tylko na samo bezpieczeństwo danych, ale też na stan finansów firmy. Pracownicy mający świadomość istnienia systemu kontroli druku korzystają z urządzeń w bardziej przemyślany sposób. Problem drukowania niepotrzebnych stron internetowych oraz pięciu wersji wielostronicowej prezentacji automatycznie znika.

Dzieje się tak, gdyż administrator systemu może łatwo sprawdzić, co drukują użytkownicy uprawnieni do korzystania z drukarek. Właściwie działający system zarządzania drukiem umożliwia kontrolowanie wszystkich wydruków.

Administrator ma dostęp do szczegółowych informacji na temat każdego działania. Dobrze skonfigurowany system pozwala sprawdzić liczbę wydrukowanych stron, a także średnie zużycie tonera lub tuszu w określonym przedziale czasu.

Oszczędności wynikające ze stosowania systemu sięgają nawet 40%. W połączeniu z oszczędnościami, które dodatkowo generują tusze zamienniki czy tonery zamienniki, kasa firmy może odczuć sporą ulgę.

Zastosowanie dobrego rozwiązania posiada jeszcze jeden atut – umożliwia ono sprawowanie kontroli nad drukowaniem poufnych dokumentów.

Ochrona drukarki – kilka sprawdzonych tricków

Drukarki podłączone do sieci wymagają dobrej ochrony tak samo jak standardowe komputery. Poniżej zamieszczamy kilka sprawdzonych rozwiązań. Zastosuj je, a zabezpieczysz drukarkę sieciową przed atakami hakerów

Zawsze aktualizuj firmware i sterowniki

Regularne aktualizacje oprogramowania drukarki, zwłaszcza firmware, są kluczowe dla utrzymania bezpieczeństwa. Producenci sprzętu stale monitorują i starają się reagować na nowe zagrożenia, dostarczając łatki bezpieczeństwa, które poprawiają istniejące luki w zabezpieczeniach. Nieaktualne oprogramowanie może sprawić, że drukarka stanie się podatna na znane ataki.

Nie zapomnij o zmianie domyślnych sposobów logowania i haseł

Silne hasła dostępowe są pierwszą linią obrony przed nieautoryzowanym dostępem. Upewnij się, że hasło jest unikalne i trudne do odgadnięcia. Dodatkowo, aktywacja funkcji autoryzacji pozwala kontrolować, kto ma dostęp do funkcji drukowania, skanowania czy kopiowania, zabezpieczając tym samym urządzenie przed niepowołanym użyciem.

Korzystaj z połączenia poprzez sieć prywatną

Podłączanie drukarki do publicznych sieci zwiększa ryzyko ataków. W przypadku drukarek w biurze czy domu, korzystaj z prywatnej sieci Wi-Fi. To ogranicza dostęp do drukarki tylko do osób w tej samej sieci, co zwiększa bezpieczeństwo.

Jeśli masz taką możliwość, aktywuj funkcję autentykacji (PIN/karta zbliżeniowa)

Wbrew pozorom wcale nie musisz wydawać ogromnych kwot na wprowadzenie zabezpieczeń. Wystarczającą ochronę może zapewnić oprogramowanie dostarczane przez producenta drukarki. Najprostszym z nich jest wprowadzenie mechanizmów autentykacji.

Co kryje się za tym pojęciem? Otóż to nic skomplikowanego. Mechanizm autentykacji zobowiązuje uprawnionych użytkowników urządzenia do potwierdzania każdego wydruku indywidualnym kodem PIN lub kartą zbliżeniową. Ponadto, takie zabezpieczenie eliminuje ryzyko pozostawienia poufnych dokumentów na tacce odbiorczej, gdyż właściciel wydruku wprowadza PIN lub przykłada kartę bezpośrednio do urządzenia.

Wiele drukarek do pracy grupowej standardowo zostało wyposażonych w funkcje umożliwiające stosowanie autentykacji. Wystarczy je tylko zaprogramować.

Wydruk poufny

To jedno z najpopularniejszych rozwiązań, stosowanych w celu ochrony danych. Jego zaletą jest prostota. Nie musisz mieć działu IT, aby korzystać z funkcji wydruku poufnego. Dzięki temu z tego zabezpieczenia korzystają często małe i średnie przedsiębiorstwa.

Działanie wydruku poufnego również wymaga od użytkownika stosowania kodu PIN. Po kliknięciu „Drukuj” dokument trafia do pamięci drukarki z funkcją druku poufnego. Pozostanie w niej, dopóki użytkownik nie wprowadzi do urządzenia właściwej kombinacji cyfr lub hasła. Dopiero wówczas rozpocznie się drukowanie. W zależności od ustawień plik będzie „czekał” w pamięci drukarki przez określony czas. Może to być zarówno kilka minut, jak i tydzień. Po tym okresie niewydrukowany plik zostanie automatycznie wykasowany.

Uruchom szyfrowanie komunikacji z drukarką lub urządzeniem wielofunkcyjnym

Włączenie funkcji szyfrowania danych zapewnia, że informacje przesyłane pomiędzy komputerem a drukarką są zabezpieczone. Szyfrowanie uniemożliwia hakerom przechwycenie i zrozumienie danych podczas transmisji, co zwiększa bezpieczeństwo przesyłanych informacji.

Sprawdź, a następnie zaimplementuj rozwiązania bezpieczeństwa oferowane przez producenta Twojej drukarki

Producent może dostarczać dodatkowe narzędzia i opcje bezpieczeństwa. Sprawdź, czy istnieją dodatkowe funkcje, takie jak zarządzanie dostępem, kontrole bezpieczeństwa druku czy zarządzanie zabezpieczeniami dokumentów.

Pamiętaj, że nie wszystkie z powyższych opcji są dostępne we wszystkich drukarkach lub urządzeniach wielofunkcyjnych. Wybierając drukarkę do firmy, weź pod uwagę nie tylko cenę i użyteczność danego urządzenia, ale także zastosowane przez producenta rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa. Pamiętaj – na ochronie nie warto oszczędzać.

Utylizuj z głową

Nic nie trwa wiecznie. Firmowe drukarki po określonym okresie eksploatacji często są odsprzedawane lub trafiają do utylizacji. Osoby odpowiedzialne za sprzęt zapominają, że wiele modeli posiada wbudowane dyski twarde. Koniecznie wyczyść je przed odsprzedaniem drukarki lub przekazaniem jej do utylizacji. W przeciwnym wypadku stracisz kontrolę nad nośnikiem danych, który może znaleźć się w niepowołanych rękach.

Podsumowując, jako ekspert w dziedzinie drukowania, chciałbym podkreślić, że bezpieczeństwo drukarek to istotna sprawa. Proste kroki, takie jak aktualizacje oprogramowania, zmiana haseł dostępowych czy korzystanie z prywatnej sieci Wi-Fi, mogą pomóc w ochronie drukarek i danych. Inwestycja w bezpieczeństwo drukarek to inwestycja w spokój i ochronę informacji.

Mam nadzieję, że Cię o tym przekonałem i zachęciłem do podjęcia odpowiednich kroków 🙂

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze