Drukowanie do pliku PDF. Instrukcja

Drukowanie do pliku PDF

Drukowanie do pliku PDF to bardzo przydatna funkcja. Dzięki niej możemy przechowywać wiele dokumentów w chmurze lub na dysku. Oszczędzamy przy tym miejsce i zasoby środowiska. W tym wpisie wytłumaczę, jak wygląda drukowanie do pliku PDF. Nie musisz instalować żadnych dodatkowych programów!

Drukowanie do pliku PDF. Ale po co?

Regały segregatorów, palety papierowych ryz i stosy foliowych koszulek. Do tego puste pojemniki po tuszach i tonerach, które należy właściwie zutylizować. Drukowanie dokumentów, a następnie ich przechowywanie to spore wyzwanie logistyczne.

Postępująca cyfryzacja sprawia, że wiele firm i instytucji wybiera cyfrowe przechowywanie wszelkiej maści wydruków. To dość ważne, gdyż w przypadku wielu branż od przedsiębiorstw wymaga się przechowywania dokumentów przez określony czas.

Niektóre z nich można przechowywać w cyfrowej formie. Tutaj niezwykle przydatny okazje się format stworzony w 2007 roku przez Adobe System – Portable Document Format. Chodzi oczywiście o popularny PDF.

PDF jest formatem plików służącym do prezentacji, przenoszenia i drukowania treści tekstowo-graficznych. Obecnie format rozwija i utrzymuje Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna.

Dlaczego PDF jest tak potrzebny? Posłużę się prostym przykładem. Spróbujcie ten sam plik w formacie doc. otworzyć w dwóch różnych programach. Inaczej uruchomi Microsoft Word, a inaczej darmowy Open Office. Taki stan rzeczy mocno utrudni życie szczególnie w przypadku formularzy, w których królują tabelki.

Uprzednie zapisanie takiego pliku w PDF-ie upraszcza jego wydrukowanie, czy przesłanie pocztą elektroniczną.

Niektóre programy umożliwiają bezpośrednie eksportowanie pliku do PDF. W programach rodziny OpenOffice na pasku narzędzi widnieje ikona arkusza PDF. Klikasz i zapisujesz.

Drukowanie do pliku PDF. Wady

Zanim zaczniesz drukowanie do pliku PDF, pamiętaj, że funkcja ta „spłaszcza” plik. Wspomniane spłaszczenie powoduje, że tracisz możliwość edycji dokumentu.

Istnieje możliwość zapisywania interaktywnych PDF-ów, ale w niektórych przypadkach może doprowadzić to do fałszerstw lub nadużyć. Wszystko jest kwestią tego, co konwertujesz do PDF.

Jak drukować do PDF. Instrukcja

Drukowanie do PDF jest banalnie proste. Nie musisz mieć nawet podłączonej fizycznie drukarki. Wszystko załatwi wirtualna drukarka, która istnieje właściwie tylko w oknie dialogowym.

Drukowanie do pliku PDF
Microsoft Print to PDF. Tak wygląda wirtualna drukarka.

Oto instrukcja:

1. Otwierasz swój plik, który chcesz wydrukować.

2. Jak zawsze przy drukowaniu, wybierasz „Plik”, a następnie „Drukuj”.
3.Wówczas pojawia się okno dialogowe. Tam wybierasz Adobe PDF/Print to PDF jako drukarkę.*

wirtualna drukarka


4. Klikasz „Drukuj”. Wpisujesz nazwę i wybierasz „Zapisz”.

*Jeśli przy trzecim kroku napotkasz problem, kliknij przycisk „Właściwości” (lub Preferencje). (Niekiedy należy otworzyć listę drukarek, klikając przycisk „Ustawienia” w oknie dialogowym, potem „Drukuj”, a następnie kliknąć przycisk „Właściwości” lub „Preferencje”.

Drukowanie do pliku PDF

Przechowywanie plików w PDF jest wygodną opcją. Niestety wiąże się z nią pewne ryzyko. Komputery to urządzenia elektroniczne. Dysk twardy nie jest wieczny – każdy przestanie kiedyś działać.

Jeśli regularnie nie tworzymy kopii zapasowych, to pewnego dnia możemy obudzić się bez wszystkich skrzętnie drukowanych PDF-ów. Dobrym rozwiązaniem są chmury, ale tutaj z kolei musimy związać się abonamentem z dostawcą usług.

Chociaż cyfryzacja postępuje, wiele dokumentów wciąż musimy przechowywać w papierowej wersji. Szczególnie przedsiębiorców obliguje do tego obowiązujące prawo.
Pamiętajcie o tym!

Przeczytaj też: „Ochrona drukarki przede wszystkim. Hakerzy nie śpią”.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze