Drukarka ścienna wallPen – drukowanie na ścianie

grafika drukarka ścienna WallPen

Drukarka ścienna niemieckiego start-up’u to jedno z tych urządzeń, którego historia nadaje się na film fabularny. Konstruktorzy przeszli bardzo wyboistą drogę. Po latach dopięli jednak swego. Dziś wallPen ma swoje oddziały w kilku krajach, a ich dzieło zdobi ściany unikatowymi grafikami.

Drukarka ścienna UV wallPen E1plus

Beton, cegła, drewno, szkło, gips czy metal. Mobilna, wielkoformatowa pionowa drukarka UV wallPen E1plus wykona nadruk na każdej powierzchni. Dzieło niemieckich inżynierów zostało w całości wyprodukowane w ich rodzinnym kraju.

Właściwie wszystkie podzespoły zostały dostarczone przez europejskich dostawców. Drukarka posiada własny napęd, który umożliwia precyzyjne poruszanie się po płaszczyźnie poziomej równolegle do ściany. Z kolei oś pionowa z zamontowaną głowica pozwala na drukowanie w pomieszczeniach o wysokości od 1,6 do 4 metrów.

Nadruki ścienne są wykonywane przy pomocy atramentu UV, utwardzanego przez lampy UV-LED zamontowane na głowicy. Dzięki temu grafiki powstają niemal natychmiastowo. Są wodoodporne, a ich trwałość jest szacowana na 12 lat.

tworzenie grafiki na ścianie drukarką UV wallPen E1plus

wallPen E1plus – jak to działa

Wiele lat eksperymentów pozwoliło stworzyć urządzenie, które może obsługiwać jedna osoba. Waga urządzenia wynosząca 90 kg i jego gabaryty powodują, że demontaż na czas transportu jest niezbędny. Całość mieści się jednak w 6 torbach. Najcięższa z nich waży 25 kg.

Samo złożenie elementów po ich przetransportowaniu zajmuje 5 minut i wymaga… jednego narzędzia odraz 10 śrub.

Sama obsługa wallPen E1plus po złożeniu jest bardzo prosta. W zestawie otrzymujemy tablet z aplikacją wallPen Android. Na komputerze PC lub laptopie (Windows lub MacOS) należy zainstalować oprogramowanie RIP „wallPen Processor”. Przetwarza ono obrazy do pliku .wallpen i w ten sposób przygotowuje je do druku. Oprogramowanie stanowi część zestawu.

Ustawiamy drukarkę przy ścianie, na której ma znaleźć się wydruk. Wgrywamy plik w formacie i zaczynamy.

Drukarka ścienna wallPen E1plus wykorzystuje cztery oddzielne głowice atramentowe typu drop-on-demand (DOD) z kolorami CMYK.

Niestety, w tym przypadku ciężko o zamienniki. Do wydruków konieczny będzie atrament UV WallPen. Producent oferuje tusz w butelkach o pojemności 200 ml. Do zalet drukarki na pewno należy zaliczyć możliwość szybkiego uzupełnienia kolorów.

Urządzenie automatycznie przesuwa się wzdłuż ściany na sterowanej, opatentowanej platformie na kółkach kontrolowanych przez czujniki laserowe.

Jeśli drukowanie odbywa się na zewnątrz, gdzie nie ma gładkiej powierzchni, można zastosować opcjonalne szyny.

Jak to wygląda w praktyce? Zobacz na filmie!


Drukarka ścienna UV wallPen E1plus – droga do sukcesu

Wydaje Ci się, że UV wallPen E1plus to dziecinnie proste urządzenie? Nic bardziej mylnego. Jego historia sięga początku 2015 roku. Wówczas to twórca ściennej drukarki przypadkowo znalazł takie urządzeni na jednym z chińskich serwisów aukcyjnych.

Pierwszy zakup drukarki ściennej z Chin pochłonął 18 000 dolarów. Mimo, że nic nie wskazywało na problemy, drukarka zapaliła się podczas pierwszego użycia. O zwrocie pieniędzy nie było mowy.

Inwestor postanowił jednak spróbować raz jeszcze. Wydał kolejne 18 000 dolarów na inny model. Tym razem sprzęt działał. Przynajmniej teoretycznie, bo jakość pracy i wydruków pozostawiała wiele do życzenia. We wrześniu 2015 roku zapadła decyzja o budowie własnej drukarki ściennej, opartej na europejskich komponentach. Młoda firma zadbała też o szereg patentów.

Na drodze wallPen stanęło wiele problemów. Problemem stwarzał zarówno soft, jak też kwestie techniczne. Do start-up’u dołączyli jednak nowi ludzie, którzy pchnęli projekt do przodu.

Po testach, zaawansowanych pracach i optymalizacji wynalazku w lutym 2017 roku trafił on na rynek. Od tamtego czasu firma przeżywa ciągły rozkwit. Drukarka ścienna przechodzi nieustanną ewolucję w każdym obszarze. W 2018 roku model wallPen E1 zastąpiła kolejna generacja z oznaczeniem wallPen: E1plus.

roboty wydrukowane na ścianie drukarka wallPen E1plus

Chcesz mieć taką drukarkę w swoim domu lub firmie? No to usiądź.

UV wallPen E1plus – cena

Urządzenie kosztuje jedyne…. 39.700 euro. Pakiet jest jednak całkiem bogaty i zawiera nawet dwudniowe szkolenie dla dwóch osób w fabryce w Etzbach.

Niemiecka drukarka ścienna drukarka ścienna zdecydowanie do tanich nie należy. To urządzenie do użytku komercyjnego, które musi się zwrócić.

Biorąc pod uwagę historię jej powstania, duży koszt nie powinien dziwić. Zainteresowani mogą zamówić podobny sprzęt z Państwa Środka. Jak pokazuje historia UV wallPen E1plus, tańsze rozwiązania w ogólnym rozrachunku wychodzą bardzo drogo.

W przypadku Niemiec cena zapewnia kupującemu realną gwarancję i bardzo dobry support nawet po pierwszych 12 miesiącach.
Niestety, póki co nie oferuję jeszcze zamienników wkładów atramentowych do UV wallPen E1plus. 😉

Więcej informacji o tej ściennej drukarce znajdziesz na stronie producenta: wallPen.com.
Przeczytaj też wpisy: „Mozaikowa drukarka plażowa” oraz „Uwaga! Ta drukarka strzela!

5 2 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najbardziej oceniane
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze