Drukowanie na ścianie - na czym polega druk ścienny? - Blog firmowy DrTusz

Drukowanie na ścianie – na czym polega druk ścienny?

Druk na ścianie to technologia drukowania, która umożliwia przekształcanie zwykłych powierzchni w nośniki artystycznych wyobrażeń i dekoracyjnych motywów. Dzięki niej możesz drukować duże projekty na różnych powierzchniach i stworzyć ścianę marzeń w swoim domu. Beton, cegła, drewno, szkło, gips czy metal – drukowanie na dowolnej powierzchni nie stanowi już problemu. Mobilna, wielkoformatowa drukarka wykona nadruk, gdzie tylko zechcesz. Jak to działa? Gdzie szukać tego rodzaju sprzętu i usługi? Tłumaczę dziś, na czym to polega i jak wygląda najbardziej popularne urządzenie do drukowania na ścianie. Zapraszam!

drukowanie na ścianie grafika

Na wstępie zaznaczę, że drukarki ściennej nie znajdziesz w moim sklepie DrTusz.pl – ja zajmuję się sprzedażą tradycyjnych drukarek laserowych i atramentowych oraz wkładami do nich. Jednak, jako że jestem ekspertem od wszelkiego rodzaju drukowania, to interesuję się takimi nowinkami i chcę przekazać Ci wiedzę w razie gdybyś takiego produktu szukał.

Jak działa drukowanie na ścianie?

Drukowanie na ścianie opiera się na zaawansowanej technologii druku, która nanosi grafiki, napisy czy obrazy bezpośrednio na wskazaną powierzchnię. Proces ten wykorzystuje specjalne tusze i systemy atramentowe, które zapewniają wyraziste kolory oraz trwałość na długi okres.

Przebieg drukowania na ścianie zależy od rodzaju używanej drukarki. W przypadku drukarek atramentowych tusz jest nakładany na ścianę za pomocą dysz drukujących. Drukarki UV wykorzystują promienie UV do utwardzania tuszu na ścianie, a drukarki laserowe wykorzystują wiązkę lasera do naświetlania ściany.

Biorąc pod uwagę jakość wydruków, obecnie rekomendowane są przede wszystkim drukarki ścienne z atramentami utwardzanymi promieniami UV. Przede wszystkim ze względu na to, że dają one ostre, wyraźne obrazy z bardziej delikatnymi kropkami oraz posiadają zdecydowanie większy zakres możliwości zastosowania.

Jakie są zalety i możliwości drukowania na ścianach?

Drukarki ścienne dają praktycznie nieograniczone możliwości personalizacji wnętrz. Można stworzyć niepowtarzalne motywy ozdobne w salonie, sypialni czy pokoju dziecięcym. To idealny sposób na wyrażenie swojego stylu czy zainteresowań. Wydruki ścienne mogą obejmować napisy, grafiki, pejzaże czy też zdjęcia! Poza dekoracją można również zakryć brzydkie ściany lub stworzyć swój wyjątkowy mural. To by było coś, prawda?

Druk ścienny można również wykorzystać w biznesie. Firmy mogą wykorzystać tę technologię do promocji oraz stworzenia atrakcyjnych przestrzeni biurowych, wystawienniczych czy sklepowych. Drukowanie na ścianie logo, sloganu czy informacji, na przykład o produktach, może wzmocnić przekaz i wyróżnić markę na rynku.

Jest to też świetne rozwiązanie do wnętrz muzeów. Przykładowa realizacja historii wydrukowanej na ścianie, zamieszczona na stronie wallPen:

ściana z drukiem ściennym w muzeum
Przykład realizacji wydruku naściennego w muzeum

Najistotniejsze cechy wydruków ściennych

  • Wysoka trwałość – druki na ścianach są trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne i warunki atmosferyczne.
  • Rozmiary – drukarki ścienne pozwalają na tworzenie dużych wzorów, które mogą zapełnić całą ścianę, co więcej sprzęt zadba o to, aby grafiki ścienne były równomiernie rozłożone na wskazanej powierzchni.
  • Personalizacja – w naszej ocenie najważniejsza cecha! Drukarki drukujące na ścianach umożliwiają wybór dowolnego wzoru, koloru i rozmiaru. Wyobrażacie sobie mural wykonany drukiem ściennym w swoim domu? Mega!
  • Wygoda – drukarki ścienne są bardzo proste w obsłudze. Wystarczy wybrać wzór, ustawić drukarkę i czekać na gotowe efekty.

Drukarka ścienna UV wallPen – pierwsza w Europie

Historia marki wallPen to opowieść o innowacyjnym podejściu do drukowania na ścianach i przekształcania przestrzeni w arcydzieła. Wiele lat eksperymentów i poszukiwań idealnej technologii doprowadziło do narodzin drukarki ściennej wallPen. Firma założona w Niemczech poświęciła się stworzeniu sprzętu, który będzie alternatywą dla urządzeń sprowadzanych z Chin.

Markę wallPen i jej drukarkę podaję jako przykład ze względu na wyróżniającą się jakość druku ściennego oraz bardzo dobrą obsługę Klienta, która w mojej ocenie powinna być priorytetem w każdej firmie!

Drukarka wallPen to urządzenie, które może obsługiwać jedna osoba. Drukarka posiada własny napęd, który umożliwia precyzyjne poruszanie się po płaszczyźnie poziomej równolegle do ściany. Z kolei oś pionowa z zamontowaną głowica pozwala na drukowanie w pomieszczeniach o wysokości od 1,6 do 4 metrów.

Nadruki ścienne są wykonywane przy pomocy atramentu UV, utwardzanego przez lampy UV-LED zamontowane na głowicy. Dzięki temu grafiki powstają niemal natychmiastowo. Są wodoodporne, a ich trwałość jest szacowana na 12 lat.

drukarka ścienna wallPen podczas drukowania na ścianie
Drukarka wallPen podczas pracy

Obsługa drukarki ściennej wallPen

Sama obsługa wallPen po złożeniu jest bardzo prosta. W zestawie otrzymujemy tablet z aplikacją wallPen Android. Na komputerze PC lub laptopie (Windows lub MacOS) należy zainstalować oprogramowanie RIP „wallPen Processor”. Przetwarza ono obrazy do pliku .wallpen i w ten sposób przygotowuje je do druku. Oprogramowanie stanowi część zestawu. Ustawiamy drukarkę przy ścianie, na której ma znaleźć się wydruk. Wgrywamy plik w formacie i zaczynamy.

Drukarka ścienna wallPen wykorzystuje cztery oddzielne głowice atramentowe typu drop-on-demand (DOD) z kolorami CMYK. Do wydruków konieczny jest atrament UV wallPen. Producent oferuje tusz w butelkach o pojemności 200 ml. Do zalet drukarki na pewno należy zaliczyć możliwość szybkiego uzupełnienia kolorów.

Urządzenie automatycznie przesuwa się wzdłuż ściany na sterowanej, opatentowanej platformie na kółkach kontrolowanych przez czujniki laserowe. Jeśli drukowanie odbywa się na zewnątrz, gdzie nie ma gładkiej powierzchni, można zastosować opcjonalne szyny.

Jak to wygląda w praktyce? Zobacz na filmie!

Więcej informacji o tej drukarce oraz przykłady realizacji na różnych powierzchniach można zobaczyć na stronie producenta.

Cena drukarki ściennej

Niemieckie drukarki ścienne wallPen nie należą do najtańszych. Ich koszt dochodzi do prawie 50 tysięcy euro. Niewątpliwie wyróżniają się jakością druku oraz wykonania samego sprzętu. Na naszym rynku są dostępne tańsze alternatywy, sprowadzane bezpośrednio z Chin, które można kupić nawet za 1/4 ceny oryginalnego wallPena. Mają również tańsze wkłady, ale serwis może być na przykład dostępny tylko online, jeśli nie ma go w ofercie lokalnego dystrybutora.

Jak wnioskujesz po kosztach, zakup drukarki ściennej to inwestycja. Ich oferta jest więc skierowana głównie do przedsiębiorców, którzy chcieliby rozwinąć działalność usługową tego typu.

Jeśli jesteś osobą, która chciałaby odmienić tylko swoje wnętrze za pomocą druku na ścianie, to raczej nie zainteresuje Cię kupno sprzętu o takiej wartości. Na rynku istnieje jednak wiele firm oferujących takie usługi. W zależności od projektu, koszt będzie różny, ale pewnie będzie to rozwiązanie znacznie bardziej opłacalne niż zakup drukarki ściennej do swojego domu 🙂

Drukarki ścienne – czy są warte uwagi?

Wydruki ścienne to świetny sposób na ożywienie każdego pomieszczenia i zmianę designu o 180 stopni. Bez względu na to czy mówimy o przestrzeniach w domu czy w firmie, grafiki dodadzą koloru, wyjątkowego stylu, a także pomogą w ukryciu niedoskonałości ścian. Wydruki są trwałe i odporne na uszkodzenia, więc można cieszyć się nimi przez wiele lat.

A jeśli po jakimś czasie okaże się, że wydrukowany obraz jest do wymiany, wystarczy przemalować ścianę zwykłym kolorem i wydrukować na niej inny obraz. W mojej ocenie jest to więc usługa, którą warto się zainteresować!

Po więcej ciekawostek ze świata druku, zapraszam do kategorii: ciekawostki technologiczne.


5 4 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze