Mapa świata na ścianę: Poradnik domowy. - Blog firmowy DrTusz

Mapa świata na ścianę: Poradnik domowy.

Marzy Ci się mapa świata na ścianę, która będzie nie tylko dekoracją, ale i osobistą kroniką Twoich podróży? A może szukasz wyjątkowego prezentu dla osoby, która kocha podróże? W dobie, gdzie każdy może podróżować i odkrywać nowe zakątki globu, mapa przestaje być zwykłym narzędziem, stając się inspiracją do kolejnych przygód. Pokażę Ci, jak w prosty i tani sposób możesz wydrukować własną mapę świata, idealnie dopasowaną do Twoich potrzeb.

Wybór mapy do druku

Decydując się na drukowanie własnej mapy, warto zastanowić się, jakie informacje chcesz, aby zawierała. Najpopularniejszym wyborem wśród miłośników podróży są mapy polityczne, które pokazują wyraźny podział na państwa. Dzięki temu możesz łatwo zaznaczać kraje, które odwiedziłeś. Jeśli interesuje Cię większy detal, możesz rozważyć wydruk mapy konkretnego regionu, na przykład Europy. Takie mapy często oferują bardziej szczegółowy podział na regiony czy mniejsze jednostki administracyjne, co jest świetne, gdy planujesz dokładniejsze oznaczanie swoich podróży lub szczegółowe planowanie przyszłych wycieczek. Pamiętaj, aby wybierać mapy z renomowanych źródeł, które oferują wysoką jakość grafiki, aby Twój wydruk był jak najbardziej czytelny i estetyczny.

Przygotowanie do druku w domu

Czas przygotować Twoją mapę do druku. Kluczowe jest, aby dopasować format mapy do możliwości Twojej domowej drukarki. Większość domowych drukarek obsługuje formaty do A4, więc warto zastanowić się, jak najlepiej wykorzystać dostępną przestrzeń. Możesz przeskalować mapę do odpowiedniego rozmiaru, zachowując przy tym wszystkie ważne detale.

Jeśli marzysz o większej mapie, nie ma problemu! Możesz wydrukować mapę w kilku częściach na standardowych kartkach A4, a następnie połączyć je w jedną dużą mapę. To nieskomplikowane, jeśli skorzystasz z opcji „tile printing” (drukowanie kafelkowe) dostępnej w wielu programach do przeglądania PDF-ów, jak Adobe Reader. Wystarczy, że w opcjach drukowania wybierzesz drukowanie plakatu, a program automatycznie podzieli obraz na kilka stron, które łatwo złożysz w jedną całość. Dzięki temu, nawet zwykła drukarka domowa staje się narzędziem do tworzenia dużych, efektownych map, które możesz wykorzystać zarówno do celów praktycznych, jak i dekoracyjnych. Warto spróbować, prawda?

Wybór papieru

Kiedy już masz swoją mapę, kluczowym elementem jest wybór odpowiedniego papieru. W zależności od tego, jak planujesz wykorzystać swoją mapę, możesz wybrać różne typy papieru. Do map, które będą służyły jako element dekoracyjny, świetnie nadają się grubsze papiery matowe, które zapewniają wysoką jakość wydruku i są odporne na blaknięcie. 

Pamiętaj również, że niektóre drukarki domowe umożliwiają druk na papierach specjalistycznych, takich jak fotograficzne czy przeznaczone do prezentacji, co może dodatkowo podnieść estetykę Twojego wydruku. Sprawdzaj ustawienia drukarki i dostosowuj je do rodzaju używanego papieru, aby uzyskać najlepsze efekty.

Jeśli potrzebujesz więcej informacji o rodzajach i parametrach papieru, zajrzyj do naszego artykułu „Jaki papier do drukarki wybrać? – rodzaje i parametry„, który pomoże Ci dokonać najlepszego wyboru.

Kreatywne pomysły na mapy na ścianę:

Mapa na papierze magnetycznym:

 • Wydrukuj mapę na papierze magnetycznym i przyczep ją do tablicy magnetycznej.
 • Oznaczaj odwiedzone miejsca magnesami w kształcie flag, pinezek lub ikon.
 • Dodawaj zdjęcia, krótkie opisy lub karteczki z pamiątkami z podróży.
 • Stwórz legendę z kolorowymi magnesami, oznaczając nimi różne rodzaje odwiedzonych miejsc (np. stolice, muzea, parki narodowe).

Mapa na tablicy korkowej:

 • Przyklej mapę do tablicy korkowej.
 • Używaj pinezek w różnych kolorach, aby oznaczać odwiedzone miejsca, planowane wycieczki lub marzenia podróżnicze.
 • Dodawaj zdjęcia, bilety lotnicze, pocztówki lub inne pamiątki z podróży.
 • Stwórz kompozycję wokół mapy, dodając plakaty, rysunki lub rękodzieło inspirowane odwiedzonymi krajami.

Interaktywna mapa:

 • Wydrukuj mapę na grubym papierze i powieś ją na ścianie.
 • Przygotuj kolorowe karteczki lub naklejki z miejscami, które chcesz odwiedzić.
 • Zaznaczaj odwiedzone miejsca, naklejając na mapie karteczki lub naklejki.
 • Możesz również używać kolorowych flamastrowych pisaków do rysowania tras podróży lub dodawania krótkich opisów.

Mapa z lampkami:

 • Wydrukuj mapę na papierze transparentnym.
 • Przyklej mapę do tylnej części ramy na zdjęcia.
 • Zamontuj za mapą lampki LED.
 • Włącz lampki, aby stworzyć magiczny efekt podświetlenia mapy.

Dodatkowe korzyści posiadania mapy na ścianie:

1. Edukacja i nauka dla dzieci: Mapa na ścianie może stać się wspaniałym narzędziem edukacyjnym, pomagającym dzieciom odkrywać świat. Razem możecie poznawać kontynenty, kraje, stolice, a nawet rzeki i góry. Możecie oznaczać miejsca odwiedzone podczas rodzinnych wycieczek, planować trasy przyszłych podróży, uczyć się nazw państw i ich flag. Możecie razem odczytywać mapy i uczyć się orientacji w przestrzeni – to świetna zabawa i nauka w jednym!

2. Wspólny czas i integracja: Stworzenie własnej mapy na ścianie może być świetnym sposobem na spędzenie wolnego czasu z rodziną lub przyjaciółmi. Wybierzcie razem mapę, porozmawiajcie o tym, jak chcecie ją spersonalizować, podzielcie się wspomnieniami z podróży i zaplanujcie nowe. Takie chwile to nie tylko świetna zabawa, ale i doskonała okazja do integracji, budowania więzi i tworzenia wspólnych wspomnień, które zostaną z Wami na długo.

3. Planowanie podróży: Mapa na ścianie to Twój nowy najlepszy przyjaciel w planowaniu! Możesz na niej zaznaczać miejsca, które chcesz odwiedzić, wyznaczać trasy, czy szukać informacji o lokalnych atrakcjach turystycznych. Niech mapa stanie się Twoją inspiracją do odkrywania nowych miejsc i poznawania różnorodnych kultur. Każde spojrzenie na nią będzie przypominać o nadchodzących przygodach i marzeniach, które masz szansę zrealizować. Zacznij od małego kroku – wydrukuj swoją mapę i zacznij planować!

Mapa – nie tylko dekoracja, ale inspiracja!

Stworzenie własnej mapy na ścianie to nie tylko prosty i tani sposób na ozdobienie wnętrza, ale przede wszystkim wyjątkowa okazja do personalizacji przestrzeni i stworzenia niepowtarzalnej dekoracji, która opowiada Twoją historię. Mapa może stać się inspiracją do kolejnych podróży, narzędziem edukacyjnym dla całej rodziny, a także miejscem do planowania wycieczek i dzielenia się wspomnieniami z bliskimi. Stwórz mapę, która będzie opowiadać Twoją historię!

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze