Domowa drukarka fotograficzna – czy warto? - Blog firmowy DrTusz

Domowa drukarka fotograficzna – czy warto?

grafika drukowanie fotografii

Domowa drukarka fotograficzna zawsze się przyda. Warto ją kupić właśnie teraz, aby cyfrowe fotki z minionych wakacji nie przepadły bezpowrotnie. Niektóre fotografie zapewne nigdy nie wypłyną poza Facebooka czy Instagram. A szkoda, bo można im nadać fizyczną formę i opakować w ładny album. Zapewne wielu miłośników uwieczniania najlepszych chwil zadaje sobie pytanie o sens zakupu drukarki fotograficznej do domu. Tradycyjnie pomagam znaleźć odpowiedź na to pytanie.

Domowa drukarka fotograficzna – technologia

Zdjęcia w domu można drukować na trzy sposoby. Podział ten wynika ze względu na rodzaje drukarek. Do drukowania zdjęć nadają się zarówno drukarki atramentowe, drukarki laserowe, jak i drukarki termosublimacyjne. Każde z rozwiązań ma swoje dobre i złe strony. Tym razem zaczniemy od przedstawienia najbardziej zaawansowanej technologii. 😉

Trzy technologie – trzy światy

Drukarki termosublimacyjne to sprzęt dość specjalistyczny. Obecne w drogeriach i centrach handlowych samoobsługowe fotolaby wywołują odbitki właśnie w oparciu o tę technologię. Na rynku nie brakuje jednak trochę mniejszych rozwiązań, mieszczących się na półce pod biurkiem, a nawet w kieszeni kurtki.

Termosublimacja

Kilkukrotnie na naszym blogu opisywaliśmy różne modele mobilnych drukarek termosublimacyjnych, służących drukowaniu zdjęć ze smartfona. Takie urządzenia produkuje m.in. Samsung, LG czy Polaroid. Canon oferuje modele z linii Selphy, które mają nieco większe gabaryty. W parze z wymiarami idą również szersze możliwości.

Technologia termosublimacji nie wykorzystuje tuszu ani tonera. Wymaga za to stosowania odpornego na wysoką temperaturę papieru fotograficznego oraz specjalnej folii. Pod wpływem ciepła, wydzielanego przez głowicę, kolejne barwniki zawarte w folii są nanoszone na papier.

Na koniec procesu zdjęcie zostaje pokryte warstwą ochronną, w celu zabezpieczenia zdjęcia przed promieniami UV i wilgocią. Folia jest bezbarwna, dzięki czemu w żaden sposób nie wpływa na otrzymane kolory. Wadą drukarki termosublimacyjnej jest wąski zakres funkcji. Nie wydrukujesz za jej pomocą faktury czy pracy zaliczeniowej.

Drukowanie laserowe

Monochromatyczne drukarki laserowe teoretycznie mogą drukować zdjęcia, ale na pewno nie są to fotki, które chcielibyśmy trzymać w pamiątkowym albumie. Kolorowe urządzenie laserowe do drukowania fotografii to z kolei spory wydatek. Tańsze drukarki laserowe poradzą sobie z drukiem w kolorze, jednak wydrukowane przez nie materiały nie będą prezentowały się w albumach lub ramkach zbyt estetycznie.

Domowa drukarka fotograficzna – najprostsze rozwiązania są najlepsze!

drukarka Epson EcoTank L1110

Nie musisz dysponować ogromnym budżetem, aby stać się posiadaczem urządzenia, które dostarczy Ci fotki najwyższej jakości. Epson EcoTank L1110 to jednofunkcyjna drukarka atramentowa z system stałego z zasilania atramentem – CISS.
Czym jest ten system? Otóż nie musisz kupować tradycyjnych wkładów atramentowych. Tusz uzupełniasz poprzez dolanie go z butelki bezpośrednio do czterokomorowego zbiornika zintegrowanego z drukarka.

Takie rozwiązanie znacznie obniża koszty kolorów wydruków Epson EcoTankL1110. Ten model świetnie poradzi sobie również z fakturami, wykresami czy darmowymi zabawami z Sali Gier.

Oczywiście posiadamy zamienniki tuszów Epson 103 CMYK, z którymi koszty drukowania będą jeszcze niższe 🙂

Dla osób dysponującym mniejszym budżetem lepszym rozwiązaniem będzie zakup jednej z drukarek atramentowych firmy Canon. Do drukowania zdjęć polecamy model Canon Pixma TS705, który zasilają tusze Canon 580/581 CMYK.

drukarka Canon Pixma TS705

HP, Epson czy Brother również posiadają w ofercie modele dobrze radzące sobie z tym zadaniem.

Gdy już upatrzysz sobie konkretny model, koniecznie sprawdź dostępność zamienników. Nie wiesz, jak to zrobić? Spokojnie, DrTusz służy pomocą. Na naszej stronie głównej znajduje się wyszukiwarka produktów. Wpisując w polu z lupką oznaczenia drukarki, otrzymasz listę dostępnych wkładów atramentowych.

wyszukiwarka wkładów do drukarek na stronie drtusz.pl

Jeśli nie ma na niej zamienników, musisz liczyć się ze sporymi kosztami drukowania, i to nie tylko zdjęć. No właśnie! Koszty! Teraz trochę o ekonomii.

Kalkulujemy, liczymy, kupujemy

Drukowanie zdjęć w domu wymaga innych ustawień niż drukowanie pozostałych dokumentów – a co za tym idzie – drukarka będzie potrzebowała sporo tuszu. Ważne, aby wkłady były pełne. W przeciwnym wypadku urządzenie zrekompensuje ewentualne braki tymi kolorami, których akurat będzie w kartridżach więcej.

Podczas druku zdjęć nie obejdzie się również bez dedykowanego papieru fotograficznego. Papier fotograficzny dzieli się na błyszczący i matowy. Musisz samodzielnie podjąć decyzję, który będzie dla Ciebie lepszy. Tutaj nie ma uniwersalnego rozwiązania.

Fotki na błyszczącym papierze wyglądają atrakcyjniej niż na matowym. Ich magia tkwi w żywych i ostrych kolorach. Jeśli zamierasz sprowadzić wydrukowane zdjęcia do statycznej roli eksponatów w rodzinnym albumie, to wszystko gra. W przypadku innych zastosowań mogą wystąpić pewne niedogodności. Na śliskiej powierzchni błyszczącego papieru wyraźnie odznaczają się wszystkie odciski palców.

Zdjęcia, które nie zagrzeją miejsca w albumach czy ramkach należy drukować na papierze matowym. Cechuje się on większą trwałością i nie odbija światła. Niestety sporo drukarek atramentowych, nawet tych fotograficznych, nie radzi sobie zbyt dobrze z drukowaniem na papierze matowym. Do tworzenia domowych kolekcji #Rudy poleca papier błyszczący.

PS.
Radzimy również lekturę tekstu „Wydajność wkładu do drukarki – wszystko co trzeba wiedzieć„.

Domowa drukarka fotograficzna – czy warto?

Konieczność stosowania papieru fotograficznego oraz zwiększony pobór tuszu sprawiają, że drukowanie zdjęć w domu z ekonomicznego punktu widzenia nie jest opłacalne. Zdecydowanie tańszym rozwiązaniem jest skorzystanie z fotolabu czy grupowe wywoływanie zdjęć poprzez serwisy zakupowe. Rodzi się zatem pytanie:

 Czy warto kupować drukarkę fotograficzną do zdjęć?

Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Współczesne drukarki fotograficzne są przystępne cenowo i dobrze sobie radzą z wszelkiego rodzaju wydrukami. Za ich pomocą wydrukujesz kolorowe prezentacje czy ładne CV. Kupowanie drukarki w celu samego tylko drukowania zdjęć w domu nie jest jednak najlepszym wyborem.

Oczywiście wielu użytkowników z racji swojej pracy drukuje zdjęcia głównie na domowych drukarkach, jednak zaliczają się do nich głównie przedstawiciele określonych zawodów.

Dodatkowym minusem eksploatacji drukarki atramentowej (nieważne czy fotograficznej, czy nie) jest konieczność regularnego drukowania. W przeciwnym razie zaschnięty tusz może uszkodzić głowicę. Domowa drukarka fotograficzna musi zatem regularnie drukować. Nie tylko zdjęcia.

Jeśli zatem lubisz od czasu do czasu poeksperymentować z wydrukami i jednocześnie szukasz drukarki na co dzień, nie bój się modeli fotograficznych. Pamiętaj jednak, że dopisek „photo” w nazwie jest raczej wyznacznikiem jakości wydruków, aniżeli zachętą do masowego drukowania zdjęć w domu.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najbardziej oceniane
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze