Domowa drukarka fotograficzna – czy warto?

Domowa drukarka fotograficzna – czy wartoWiosenna aura sprzyja aktywności na świeżym powietrzu i stwarza wiele okazji do pstrykania fotek. Niebawem na portalach społecznościowych zaczną „rozkwitać” kolejne fotorelacje ze spacerów czy działkowych inauguracji sezonu grillowania. Niektóre fotografie zapewne nigdy nie wypłyną poza Facebooka czy Instagram. Inne otrzymają fizyczną formę i wylądują w tradycyjnych albumach. Zapewne wielu miłośników uwieczniania najlepszych chwil zadaje sobie pytanie o sens zakupu drukarki fotograficznej do domu. #Rudy tradycyjnie pomaga znaleźć odpowiedź na to pytanie.

 

Zdjęcia w domu można drukować na trzy sposoby. Podział ten wynika ze względu na rodzaje drukarek. Do drukowania zdjęć nadają się zarówno drukarki atramentowe, drukarki laserowe, jak i drukarki termosublimacyjne. Każde z rozwiązań ma swoje dobre i złe strony. Tym razem zaczniemy od przedstawienia najbardziej zaawansowanej technologii. 😉

Trzy technologie – trzy światy

Drukarki termosublimacyjne to sprzęt dość specjalistyczny. Obecne w drogeriach i centrach handlowych samoobsługowe fotolaby wywołują odbitki właśnie w oparciu o tę technologię. Na rynku nie brakuje jednak trochę mniejszych rozwiązań, mieszczących się na półce pod biurkiem, a nawet w kieszeni kurtki.

Kilkukrotnie na naszym blogu opisywaliśmy różne modele mobilnych drukarek termosublimacyjnych, służących drukowaniu zdjęć ze smartfona. Takie urządzenia produkuje m.in. Samsung, LG czy Polaroid. Canon oferuje modele z linii Selphy, które mają nieco większe gabaryty. W parze z wymiarami idą również szersze możliwości. 

Technologia termosublimacji nie wykorzystuje tuszu ani tonera. Wymaga za to stosowania odpornego na wysoką temperaturę papieru fotograficznego oraz specjalnej folii. Pod wpływem ciepła, wydzielanego przez głowicę, kolejne barwniki zawarte w folii są nanoszone na papier. Na koniec procesu zdjęcie zostaje pokryte warstwą ochronną, w celu zabezpieczenia zdjęcia przed promieniami UV i wilgocią. Folia jest bezbarwna, dzięki czemu w żaden sposób nie wpływa na otrzymane kolory. Wadą drukarki termosublimacyjnej jest wąski zakres funkcji. Nie wydrukujesz za jej pomocą faktury czy pracy zaliczeniowej.

Monochromatyczne drukarki laserowe teoretycznie mogą drukować zdjęcia, ale na pewno nie są to fotki, które chcielibyśmy trzymać w pamiątkowym albumie. Kolorowe urządzenie laserowe do drukowania fotografii to z kolei spory wydatek. Tańsze drukarki laserowe poradzą sobie z drukiem w kolorze, jednak wydrukowane przez nie materiały nie będą prezentowały się w albumach lub ramkach zbyt estetycznie.

Jak drukować zdjęcia w domu? Pamiętaj, że najprostsze rozwiązania są najlepsze!

 

Jeśli chcesz samodzielnie drukować zdjęcia, postaw na drukarkę atramentową. Atramentówki, nawet te z niższej półki umożliwiają wygodne i szybkie drukowanie zdjęć.

Ich ceny również nie należą do zaporowych. Najpopularniejsza drukarka do drukowania zdjęć, czyli Canon PIXMA iP7250 to wydatek rzędu ok. 300 zł.

Model ten cieszy się niesłabnącym uznaniem fotografów. Wszystko za sprawą znakomitej głowicy, drukującej w rozdzielczości 9600 dpi!

Do tego iP7250 posiada unikatową funkcję drukowania na płytach kompaktowych.

 

Drukarkę Canon zasila pięć wkładów atramentowych. W skład kompletu PGI-550/CLI-551 CMYK (6509B013A) wchodzą następujące tusze: tusz Canon PGI-550 BK (czarny), tusz Canon CLI-551 C (błękitny), tusz Canon CLI-551 M (purpurowy), tusz Canon CLI-551 Y (żółty), a także tusz Canon CLI-551 BK (foto).

Dzięki tuszom zamiennikom do Cannon iP7250  koszty drukowania w kolorze prezentują się bardzo atrakcyjnie.

Oczywiście Canon nie jest jedynym producentem atramentowych drukarek do zdjęć. HP, Epson czy Brother również posiadają w ofercie modele dobrze radzące sobie z tym zadaniem. Gdy już upatrzysz sobie konkretny model, koniecznie sprawdź dostępność zamienników. Nie wiesz, jak to zrobić? Spokojnie, DrTusz służy pomocą. Na naszej stronie głównej znajduje się wyszukiwarka produktów. Wpisując w polu z lupką oznaczenia drukarki, otrzymasz listę dostępnych wkładów atramentowych.

tusze zamienniki

Jeśli nie ma na niej zamienników, musisz liczyć się ze sporymi kosztami drukowania, i to nie tylko zdjęć. No właśnie! Koszty! Teraz trochę o ekonomii.

Kalkulujemy, liczymy, kupujemy

Drukowanie zdjęć w domu wymaga innych ustawień niż drukowanie pozostałych dokumentów – a co za tym idzie – drukarka będzie potrzebowała sporo tuszu. Ważne, aby wkłady były pełne. W przeciwnym wypadku urządzenie zrekompensuje ewentualne braki tymi kolorami, których akurat będzie w kartridżach więcej.

Podczas druku zdjęć nie obejdzie się również bez dedykowanego papieru fotograficznego. Papier fotograficzny dzieli się na błyszczący i matowy. Musisz samodzielnie podjąć decyzję, który będzie dla Ciebie lepszy. Tutaj nie ma uniwersalnego rozwiązania.

Fotki na błyszczącym papierze wyglądają atrakcyjniej niż na matowym. Ich magia tkwi w żywych i ostrych kolorach. Jeśli zamierasz sprowadzić wydrukowane zdjęcia do statycznej roli eksponatów w rodzinnym albumie, to wszystko gra. W przypadku innych zastosowań mogą wystąpić pewne niedogodności. Na śliskiej powierzchni błyszczącego papieru wyraźnie odznaczają się wszystkie odciski palców.

Zdjęcia, które nie zagrzeją miejsca w albumach czy ramkach należy drukować na papierze matowym. Cechuje się on większą trwałością i nie odbija światła. Niestety sporo drukarek atramentowych, nawet tych fotograficznych, nie radzi sobie zbyt dobrze z drukowaniem na papierze matowym. Do tworzenia domowych kolekcji #Rudy poleca papier błyszczący.

Domowa drukarka fotograficzna – czy warto?

Konieczność stosowania papieru fotograficznego oraz zwiększony pobór tuszu sprawiają, że drukowanie zdjęć w domu z ekonomicznego punktu widzenia nie jest opłacalne. Zdecydowanie tańszym rozwiązaniem jest skorzystanie z fotolabu czy grupowe wywoływanie zdjęć poprzez serwisy zakupowe. Rodzi się zatem pytanie:

 Czy warto kupować drukarkę fotograficzną do zdjęć?

 

Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Współczesne drukarki fotograficzne są przystępne cenowo i dobrze sobie radzą z wszelkiego rodzaju wydrukami. Za ich pomocą wydrukujesz kolorowe prezentacje czy ładne CV. Kupowanie drukarki w celu samego tylko drukowania zdjęć w domu nie jest jednak najlepszym wyborem.

Oczywiście wielu użytkowników z racji swojej pracy drukuje zdjęcia głównie na domowych drukarkach, jednak zaliczają się do nich głównie przedstawiciele określonych zawodów.

Dodatkowym minusem eksploatacji drukarki atramentowej (nieważne czy fotograficznej, czy nie) jest konieczność regularnego drukowania. W przeciwnym razie zaschnięty tusz może uszkodzić głowicę.

Jeśli zatem lubisz od czasu do czasu poeksperymentować z wydrukami i jednocześnie szukasz drukarki na co dzień, nie bój się modeli fotograficznych. Pamiętaj jednak, że dopisek „photo” w nazwie jest raczej wyznacznikiem jakości wydruków, aniżeli zachętą do masowego drukowania zdjęć w domu.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze