Drukowanie zdjęć - poradnik DrTusza - Blog firmowy DrTusz

Drukowanie zdjęć – kompleksowy poradnik DrTusza

Drukowanie zdjęć to świetny sposób na to, aby ważne wspomnienia nie były tylko kolejnym wirtualnym folderem. Wydrukowane fotografie mogą być doskonałą ozdobą wnętrza, czy też wzruszającym prezentem. Jeśli nie wiesz jak wywołać zdjęcia do pamiątkowego albumu samodzielnie w domu, to świetnie trafiłeś. Podpowiadam na co zwrócić szczególną uwagę, zdradzam jaki papier do zdjęć wybrać oraz czy zwykła domowa drukarka poradzi sobie z wydrukiem fotografii.

Jakie drukarki nadają się do drukowania zdjęć?

Drukowanie zdjęć w domu wymaga posiadania drukarki atramentowej. Popularne laserówki się do tego nie nadają. Na rynku są dostępne modele przeznaczone do kolorowego druku tak wymagających materiałów, jednak to propozycje z najwyższej półki cenowej.

Tańszym i zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest drukarka termosublimacyjna, jednak nie każdy potrzebuje takiego specjalistycznego sprzętu. Zasadę działania tego urządzenia opisywałem we wpisie: „Drukarka termosublimacyjna pod lupą DrTusza”.

Zakup Epsona SC-P5000, uznanego przez TIPA za najlepszą drukarkę fotograficzną na świecie, też nie będzie konieczny. Na szczęście większość dostępnych na rynku atramentówek potrafi drukować dobre zdjęcia.

Dopiero planujesz zakup drukarki, której jednym z głównych zadań będzie drukowanie fotografii? Obowiązkowo zwróć uwagę na najbardziej rzucający się w oczy szczegół. Z reguły każda drukarka fotograficzna ma w swoją nazwę wkomponowane słowo „photo”. Oczywiście istnieją wyjątki od tej zasady.

Jaką drukarkę wybrać?

Jeśli chcesz drukować zdjęcia, dobrym wyborem będzie drukarka lub urządzenie wielofunkcyjne z systemem CISS. W takim urządzeniu tusz jest dolewany z butelki do zintegrowanego zbiornika, podzielonego na 4 komory. Nie musisz wydawać fortuny! Z drukowaniem zdjęć dobrze poradzi sobie Brother DCP-T420W. Japońskie urządzenie wielofunkcyjne oferuje rozdzielczość druku 1200×6000 dpi. Drukuje również na papierze fotograficznym.

drukarka Brother DCP-T420W

Ten model wielofunkcyjnej drukarki Brother posiada zintegrowany skaner. Poza drukowaniem zdjęć, dobrze sprawdzi się w codziennej pracy w domu czy małym biurze. Jest to wielofunkcyjna drukarka Wi-Fi, która potrzebuje jedynie kabla zasilającego. Drukowanie z telefonu to dla niej łatwizna.Ciekawe propozycje innych drukarek atramentowych znajdziesz w artykule „Które drukarki są najtańsze w eksploatacji? Atramentówki”.

Drukowanie zdjęć – pamiętaj o tuszu

Jeśli jesteś na etapie wyboru drukarki, to ważną kwestią jest dostępność zamienników tuszów. Dzięki nim znacznie obniżysz koszty. Jak sprawdzić, czy zamienniki do drukowania zdjęć są dostępne również w przypadku wybranego przez Ciebie modelu?

Ich dostępność możesz sprawdzić na DrTusz.pl. Wystarczy, że w oknie wyszukiwarki na stronie głównej sklepu wpiszesz nazwę drukarki, którą chcesz nabyć. Wówczas zobaczysz wszystkie pojemniki przypisane do danego urządzenia – zarówno tusze zamienniki, jak i oryginały. Pamiętaj, że stosując tusze od DrTusza zawsze otrzymasz wydruki w najwyższej jakości.

Jeśli już posiadasz drukarkę atramentową, to pewnie wiesz, że eksploatacja takich drukarek wiąże się z pewnymi obowiązkami. Wiele modeli posiada zintegrowane głowice, które wymagają sporej troski.

Drukarka skonstruowana w ten sposób musi przynajmniej raz w tygodniu wydrukować kilka stron, aby tusz w głowicy nie zasechł. Jeśli do tego dojdzie, w najgorszym wypadku użytkownik musi liczyć z zakupem nowego egzemplarza.

Jeśli masz już drukarkę a tusz nie jest zaschnięty, możesz przejść do reszty porad Doktorka.

Jaki papier do zdjęć wybrać?

Standardowe arkusze A4 nie nadają się do druku fotografii. Oczywiście możesz ich użyć jako nośnika, ale chyba nikt nie chciałby mieć albumu przypominającego zbiór wycinków z kolorowych gazet. Na szczęście papier do drukowania zdjęć jest ogólnodostępny i znajdziesz go nawet w supermarkecie. Papier fotograficzny dzielimy na dwa rodzaje – błyszczący i matowy. Jak to w życiu bywa, nie ma róży bez kolców.

Zdjęcia na papierze błyszczącym prezentują się lepiej niż na matowym. Kolory są bardziej ostre i żywe. Jeśli zamierzasz umieścić je pod warstwą folii na kartach albumu, ten papier będzie idealny. Skoro było o zaletach, czas na wady. Na jego śliskiej powierzchni będą widoczne wszystkie odciski palców. Błyszczący papier jest zazwyczaj wykorzystywany przy wywoływaniu fotek o rozmiarach 10×15 cm, gdyż i tak znajdą się one w albumie, a ten ochroni je przed oddziaływaniem czynników zewnętrznych.

Zdjęcia przechowywane bez albumu lub umieszczane w ramkach powinny być drukowane na papierze matowym. W odróżnieniu do „błysku” jest on bardziej trwały i lepiej prezentuje się w dobrze oświetlonych pomieszczeniach. Niestety, wiele drukarek atramentowych, nawet tych fotograficznych, nie radzi sobie zbyt dobrze z drukowaniem w „macie”. Do domowych albumów polecamy zatem drukowanie odbitek na papierze błyszczącym.

Przygotuj zdjęcie do druku

Ze zdjęciami z wakacji, rodzinnych uroczystości czy spontanicznych sesji różnie bywa. Niekiedy trzeba je solidnie przesiać i nieco ulepszyć. Retusz, kontrast, kadrowanie. Możliwości edycji zdjęć jest całe mnóstwo. Programów które pozwalają na przygotowanie zdjęć do druku również. Najpopularniejsze są narzędzia z grupy Adobe. Niestety pełen pakiet popularnego Photoshopa to dość spory wydatek. Z reguły inwestują w niego tylko profesjonaliści. 

W Internecie pełno jest darmowego oprogramowania do edycji zdjęć. Niektórych aplikacji webowych nie musisz nawet instalować na swoim komputerze. W wyborze odpowiedniego oprogramowania może pomóc Ci mój przegląd darmowych programów graficznych.

Pamiętaj że kolory wywołanych w domu zdjęć mogą odbiegać od tego, co widzisz na ekranie. Powszechnie stosowane monitory, wyposażone w matryce TN, nie oddają barw takimi, jakimi te naprawdę są. Nawet po długotrwałej i dokładnej obróbce pliku możesz nie otrzymać tego, co widziałeś wcześniej. Niestety, zakup monitora z matrycą PVA czy IPS, który o wiele lepiej sprawdzi się przy edycji, to droga impreza.

Niech drobne różnice w kolorystyce Cię nie zniechęcają. Za kilka lat przeglądając pamiątkowy album nie zwrócisz na nie uwagi, gdyż w przypadku wydruków pamiątkowych zdjęć odchylenia nie są rażące.

Drukowanie zdjęć – ciesz się chwilą

To właściwie wszystko. Nie pozostaje Ci nic innego, jak umieścić zdjęcia w albumie i wracać do miłych chwil za każdym razem, gdy sięgniesz na półkę po zamknięte w papierowych okładkach wspomnienia.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze