Jak drukować na kopertach? Poradnik DrTusza - Blog firmowy DrTusz

Jak drukować na kopertach? Poradnik DrTusza

Jak drukować na kopertach? Wbrew pozorom to proste! Praktycznie każda firma używa kopert. Co roku sięga po nie również wiele osób prywatnych, szczególnie w okresach świątecznych. Dlatego warto wiedzieć, jak drukować na kopertach. Czy każda drukarka ma możliwość druku na kopercie? Czy jest to skomplikowane? Koperty wciąż są nośnikiem wielu materiałów reklamowych lub oficjalnych pism. Każda rozwijająca się firma powinna wiedzieć, jak usprawnić przygotowywanie ich do wysyłki.

grafika drukowanie na kopertach

Jak drukować na kopertach? Rodzaje kopert

Koperty występują w wielu rozmiarach. Jest ich tyle, że ciężko tak naprawdę znać na pamięć wszystkie. Przygotowałem dla Was małą ściągę najbardziej popularnych z nich.

rozmiary kopert C6, DL, C5, B5, C4, B4, C3, E4

Z pewnością zauważyliście już na powyższej grafice, które z nich są tymi najczęściej spotykanymi. Firmowe listy lub materiały reklamowe najczęściej dostarczane są u nas w kopercie DL lub C5.

Na drugim miejscu znajdzie się koperta C6, raczej do użytku prywatnego (coraz rzadziej do pism urzędowych).

Jak sprawdzić, czy mogę drukować na kopertach? 

W pierwszej kolejności należy sprawdzić parametry swojego urządzenia. W części, gdzie wyszczególnione są rodzaje obsługiwanych nośników powinna znaleźć się koperta.

Dalej, w formatach nośników wymienione będą formaty kopert, na których jesteś w stanie drukować na swoim urządzeniu.

Najczęstszym formatem będzie tu oczywiście koperta DL, dalej C6, czy C5, często zakończone enigmatycznym “i inne”.

Jeśli masz wystarczającą ilość samozaparcia – tak naprawdę kopertę zadrukujesz prawie na każdej drukarce, niezależnie od formatu. Wystarczy wiedzieć, którą stroną włożyć kopertę oraz gdzie w programie tekstowym umiejscowić zawartość.

Jak zaadresować kopertę?

Jeśli jesteś takim zapominalskim człowiekiem, jak ja – adresowanie koperty musisz zacząć od wyszukania w Google tego, po której stronie koperty jest nadawca, a po której odbiorca… Nigdy tego nie pamiętam. Gdy już zdobędziesz tą informację – pora zabrać się do roboty.

W tym celu potrzebujesz właściwie tylko edytora tekstu na komputerze oraz drukarki. Tutaj zdecydowaliśmy, że filmik na YouTube najprościej wyjaśni na czym polega ten krok.

Jak drukować na kopertach? Wybór koperty

Zanim zaczniesz adresować swoją przesyłkę, najpierw musisz wybrać odpowiednią kopertę. Moim zdaniem najlepsze będą oczywiście standardowe rozmiary. Jeśli potrzebujesz bardziej oficjalnego, formalnego wyglądu – bardziej elegancko wyglądać będzie koperta DL.

Dokument w formacie A4 będzie zgięty tylko dwa razy i jest łatwiejszy do przeczytania.

Do pocztówki lub nieformalnego listu wystarczy koperta C6. 

Warto pamiętać, że na kopercie może znaleźć się dużo więcej, niż tylko dane adresata. Koperty biznesowe mogą zawierać między innymi logo wraz z adresem zwrotnym. 

Na rynku znajdziesz również wiele kopert ozdobnych, często używanych na przykład do wręczania zaproszeń ślubnych. Takie koperty, możesz spersonalizować według własnego upodobania lub zrobić je własnoręcznie – od zera! 

Drukowanie kopert na domowym urządzeniu wielofunkcyjnym 

Prawdopodobnie zadajesz sobie pytanie, czy jesteś w stanie zaadresować i wydrukować dane na kopercie, używając swojego sprzętu domowego? 

Odpowiedź brzmi: tak. W większości przypadków tak naprawdę nie trzeba specjalistycznego urządzenia. Najważniejsza jest tylko możliwość dostosowania szerokości papieru do tej odpowiadającej kopercie.

Jak drukować na kopertach? Podsumowując

Możliwość drukowania kopert okaże się szczególnie przydatna w urzędach, gdzie często wysyła się dużo dokumentów do ogromnej ilości różnych odbiorców.

Nie znaczy to oczywiście, że jest niepotrzebna. Sam wiem, że piszę jak kura pazurem, nie jestem pewny, czy listonosz byłby w stanie rozczytać co napisałem! 

Dlatego właśnie sam używam tej możliwości.

Opracowała Marta Wnuszyńska

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najbardziej oceniane
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze