Jak zrobić kopertę z kartki A4? - prosty poradnik - Blog firmowy DrTusz

Jak zrobić kopertę z kartki A4? – prosty poradnik

Pewnie zdarzyła Ci się kiedyś sytuacja, w której potrzebowałeś koperty, a nie miałeś żadnej pod ręką. Może chciałeś wysłać list, zapłacić rachunek lub zrobić niespodziankę komuś bliskiemu. W tym artykule pokażę Ci, jak zrobić kopertę z papieru w kilku prostych krokach. To świetny sposób na zaoszczędzenie czasu i pieniędzy, a także na wyrażenie swojej kreatywności. Nie potrzebujesz żadnych specjalnych narzędzi ani umiejętności. Gotowy na wyzwanie? Zaczynajmy!

grafika jak zrobić kopertę z kartki

Jak zrobić kopertę z kartki papieru?

Sposobów jest mnóstwo! W zależności od narzędzi jakie posiadasz, wybierać możesz spośród różnych form. Prostą kopertę możesz stworzyć nawet bez użycia kleju i nożyczek, jednak na pewno bardziej trwały efekt osiągniesz korzystając z tych narzędzi 🙂

W tym artykule pokażę Ci jak zrobić bardzo prostą kopertę, której rozmiar możesz elastycznie dostosowywać w zależności od swoich potrzeb.

Czego potrzebujesz do wykonania koperty z kartki?

Aby zrobić własną kopertę potrzebne Ci będą jedynie: arkusz papieru A4 – może być to zwykła kartka do ksero lub kolorowy czy też ozdobny papier. Przyda Ci się także ołówek do zaznaczenia zagięć, linijka aby zrobić to precyzyjnie 🙂 oraz nożyczki aby odciąć niepotrzebne części.

Aby koperta lepiej się trzymała – przyda się także klej lub taśma. Da się wyczarować kopertę bez użycia kleju (i taką propozycję przedstawię pod koniec wpisu), jednak jeśli koperta ma służyć do wysłania np. listu, to lepiej ją czymś zabezpieczyć.

Wykonanie koperty krok po kroku

Koperta C6 – 11,4 x 16,2 cm

Schemat postepowania wytłumaczę Ci na przykładzie popularnego rozmiaru koperty C6. Do koperty o tych rozmiarach zmieścisz bez problemu kartkę A4 złożoną „na cztery”.

 1. Przygotuj: kartkę A4, ołówek, linijkę, nożyczki i klej lub taśmę.
 2. Zaznacz ołówkiem potrzebne linie:
  • 10 cm od lewej krawędzi kartki,
  • 8,3 cm od prawej krawędzi kartki,
  • 2,4 cm od górnej krawędzi kartki,
  • 2,4 cm od dolnej krawędzi kartki.
 3. Wytnij powstałe w wierzchołkach prostokąty.
 4. Złóż szablon wzdłuż zaznaczonych linii. WSKAZÓWKA: Pomóż sobie linijką!
 5. Sklej ze sobą obie boczne części.
 6. Opcjonalnie zaokrąglij rogi górnej i dolnej części (kwestia raczej estetyczna, ale także zapobiegająca łatwemu odklejaniu elementów przez zaginanie rogów).
 7. Sklej dolną część z częścią główną koperty.
  I gotowe! 🙂 Włóż swój dokument i zaklej górną część.

Poniżej załączam obrazkowy instruktaż złożony z najważniejszych kroków. Kliknij w grafikę, aby ją powiększyć.

Koperta DL – 11 x 22 cm

Koperta DL jest również bardzo popularnym rozmiarem. Zmieścisz w niej kartkę A4 złożoną „na trzy”. Ten wymiar trudniej jest osiągnąć robiąc kopertę z kartki A4, jednak nie jest to niemożliwe (no prawie, bo moja koperta ma wymiary 10,3 x 22cm, ale wciąż mieści kartkę złożoną „na trzy”)!

Trzeba tylko być odrobinę bardziej dokładnym, aby nieumyślne przesunięcie bądź niedokładne zagięcie nie spowodowało, że dokument się nie zmieści.

 1. Przygotuj: kartkę A4, ołówek, linijkę, nożyczki i klej lub taśmę. WSKAZÓWKA: dobrze sprawdzi się taśma dwustronna.
 2. Zaznacz ołówkiem potrzebne linie:
  • 3,8 cm od lewej krawędzi kartki,
  • 3,8 cm od prawej krawędzi kartki,
  • 0,6 cm od górnej krawędzi kartki,
  • 10,1 cm od dolnej krawędzi kartki.
 3. Wytnij powstałe w wierzchołkach prostokąty.
 4. Złóż szablon wzdłuż zaznaczonych linii. WSKAZÓWKA: Pomóż sobie linijką, najlepiej długą!
 5. Sklej ze sobą górną i dolną część. UWAGA: górna część jest w tym przypadku bardzo wąska, więc skup się na jej dokładnym pokryciu klejem. Jak wspominałem możesz też użyć do tego taśmy dwustronnej – jej wąskie kawałki świetnie się tutaj sprawdzą!
 6. Opcjonalnie zaokrąglij rogi bocznych części (kwestia raczej estetyczna, ale także zapobiegająca łatwemu odklejaniu elementów przez zaginanie rogów).
 7. Sklej jedną z bocznych części z częścią główną koperty.

Gotowe! 🙂 Podobnie jak wcześniej, załączam obrazkowy instruktaż złożony z najważniejszych kroków. Kliknij w grafikę, aby ją powiększyć.

Jak zrobić kopertę w innym rozmiarze?

Tak naprawdę możesz dowolnie dostosowywać rozmiar wykonywanej koperty. Ograniczają Cię jedynie wymiary kartki – pamiętaj, że arkusz formatu A4 ma wymiary 29.7 x 21 cm i musisz uwzględnić największe części na przód i tył koperty. Rozmiar koperty jaka powstanie, określa środkowy prostokąt, który powstaje po narysowaniu linii.

Na przykład, jeśli w opisanym powyżej szablonie koperty C6, lewą linię narysujesz w odległości 7 cm od lewej krawędzi (zamiast 10 cm), to uzyskasz kopertę o rozmiarze 14,4 x 16,2 cm. Jeśli więc potrzebujesz niestandardowej wielkości, to łatwo możesz ją dostosować, wykorzystując odrobinę matematyki 🙂

Koperta bez użycia kleju

Tak, to również jest możliwe! Szczególnie jeśli potrzebujesz koperty na zaproszenie, mały upominek, czy inny drobiazg, który wręczysz osobiście, a nie wyślesz pocztą.

W Internecie istnieje już trochę poradników w tym temacie, dlatego po prostu załączam ten, który moim zdaniem dobrze obrazuje poszczególne kroki i dołączam własny opis, aby rozwiać wszelkie wątpliwości.

 1. Przygotuj kwadratowy kawałek kartki (o dowolnych wymiarach) i wyznacz jego środek (np. składając go wzdłuż przekątnych). Następnie, złóż boczne części do środka, w ten sposób aby ich wierzchołki stykały się ze środkiem.
 2. Wyznacz dwie poziome linie określające dolną i górną krawędź koperty. Dolny wierzchołek kwadratu zagnij do wyznaczonej dolnej krawędzi.
 3. Zagnij boki dolnej części, w ten sposób aby cała dolna część stworzyła trójkąt ze ściętym wierzchołkiem.
 4. Rozłóż dolną część. (Powstałe zagięcia pomogą na dalszym etapie)
 5. Ponownie złóż dolną część, tylko tym razem najpierw zagnij boki a później wierzchołek chowając pod nim części boków.
 6. Zagnij całą dolną część do góry, wzdłuż dolnej krawędzi koperty.
 7. Włóż boczne części koperty pod stworzoną „kieszonkę”.
 8. Zagnij górną część wzdłuż górnej krawędzi koperty.
koperta bez użycia kleju krok po kroku
Źródło: https://pl.pinterest.com/pin/639511215848999379/

Koperta krok po kroku – podsumowanie

Jak widzisz, wykonanie własnoręcznie koperty nie jest rzeczą trudną. Co więcej, nie jesteś skazany jedynie na istniejące standardowe rozmiary kopert – możesz elastycznie manewrować wymiarami i tworzyć dokładnie to, czego akurat potrzebujesz!

A jeśli chcesz jeszcze bardziej spersonalizować swoją kopertę, to sprawdź artykuł: Jak drukować na kopertach?

Czy zdarzyło Ci się potrzebować koperty „na już”? Podziel się w komentarzu swoimi doświadczeniami!

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze