Format papieru w drukarce. Wiedza w pigułce

Format papieru w drukarce to dla wielu użytkowników czarna magia. Podstawową informacją, którą otrzymujemy od producenta jest to, w jakim rozmiarze papieru nasz model urządzenia może drukować. Zazwyczaj to A4, czasem A3. Drukarki radzą sobie również z innymi arkuszami! Formatów jest kilka i większość drukarek obsługuje więcej niż standardowy A4. Nie wiesz, jak używać tych funkcji? Tym razem przybliżę, jak wyglądają różne, nieoczywiste formaty. Następnie pokaże, jak użyć tej wiedzy w praktyce.

Format papieru w drukarce

Format papieru w drukarce – tęsknicie za matmą?

Jak już wspomniałem, najpopularniejszymi formatami są A4 oraz A3. Rozmiary papierów mają pewne zależności. Przygotowałem dla Was prostą grafikę, ale nie będę się na niej rozpisywał o długościach boków, bo i tak nikt (nawet ja) nigdy nie zapamięta tych wszystkich liczb.

Łatwiej będzie powiedzieć o wspomnianych zależnościach.

Format papieru w drukarce

Celowo podałem tylko kilka wymiarów. Porównując format A3 do A4 widać, że krótki bok A3 jest równy długiemu bokowi A4. Taka sama zależność jest między A4 i A5. 

Dodatkowo, „co dwa” formaty też jest zależność. Kiedy podzielisz długość krótkiego boku A3 na dwa, otrzymasz krótki bok A5. Wiem, że te obliczenia na szybko mogą wydawać się bez sensu, ale uwierzcie mi, bardzo ułatwiają pracę! 

Format A5 to typowy zeszyt szkolny, a z kolei najczęściej używany papier fotograficzny jest formatu A6. 

Niestandardowe formaty

Powiedzieliśmy sobie mniej więcej o formatach standardowych. Teraz skupmy się przez chwilę, na tych dziwnych, które nie są takie oczywiste! Pokażemy je w zestawieniu z jednym z najpopularniejszych rozmiarów kartki, czyli oczywiście A4.

Format papieru w drukarce

Jak widać – tutaj nie ma zbyt wielu sztuczek. Jedynym porównaniem jest to, że A4, złożony na 3 zmieści się w kopertę DL. Jedną z najpopularniejszych.

Jak ustawić odpowiedni format papieru w drukarce?

Każda drukarka na podajniku papieru powinna mieć opisane formaty, z którymi współpracuje. Dodatkowo wyposażona jest w suwaki, dające możliwość dostosowania szerokości oraz wysokości papieru. Opisane w niej rozmiary oczywiście w tym pomagają. 

Spójrz na przykładowe zdjęcie drukarki z szufladą zamkniętą (papieru nie widać, gdy jest zamknięta). Suwaki są zaznaczone strzałkami. W pierwszej kolejności musisz ustawić ten po środku, aby uzyskać odpowiednią długość.

Następnie dopasowujesz szerokość tak, aby kartki były nieruchome podczas pracy drukarki. Zapobiega to zacinaniu papieru. 

drukarki

Format papieru w drukarce – ustawienia w komputerze

Nawet jeśli odpowiednio załadujesz papier do drukarki i dopasujesz suwaki, to druk nie będzie wyglądał tak jak powinien.

Jeśli chcesz coś wydrukować na konkretnym rozmiarze, musisz to też zaznaczyć wysyłając zadanie do druku. W przeciwnym razie, możesz się zaskoczyć tym, co zobaczysz na kartce!

Format papieru w drukarce

Powyżej widać okienko. Są dostępne w nim opcje takie jak rozmiar papieru, czy rozmiar zdjęcia, Po prawej stronie znajduje się podgląd tego, jak będzie wyglądał druk.

Poeksperymentuj trochę. Sprawdź na podglądzie, jak to wygląda, kiedy wybierzesz papier A4.
W rozmiarze zdjęcia zaznaczając rozmiar A6.

Druku na kopertach lub kartkach A3

Oczywiście tyczy się to każdego formatu jakiego poszukujesz. Nie tylko tych powyższych. Nie wszystkie drukarki są takiego same! Wybierając swoje urządzenie zwróć uwagę na specyfikację, w której powinny być wymienione rozmiary nośników. 

Jeśli tylko wymieniony jest któryś z tych, którego wymagasz – jesteśmy w domu! Pamiętaj, że jeśli chodzi o format papieru, to idzie on w parze z rodzajem. Najwięcej można powiedzieć oczywiście o parametrach papieru do zdjęć, o którym pisałem w innym artykule Papier do zdjęć. Wydrukuj wakacyjne fotki!.

A jeśli szukasz drukarki, to pamiętaj, że na DrTusz.pl mam całkiem szeroki wybór sprawdzonych modeli od renomowanych producentów 🙂

Opracowała: Marta Wnuszyńska

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze