Drukarki używane. Czy to się opłaca? - Blog firmowy DrTusz

Drukarki używane. Czy to się opłaca?

Drukarki to sprzęt, który w wielu domach i biurach jest używany codziennie. Dlatego też wybór odpowiedniego modelu jest bardzo ważny. Jeśli szukasz drukarki, ale nie chcesz wydawać zbyt dużo pieniędzy, możesz rozważyć zakup używanego sprzętu. Jest to popularne rozwiązanie, szczególnie jeśli nie potrzebujesz drukarki do codziennego użytku, a jedynie sporadycznego. Jednak, aby uniknąć potencjalnych pułapek, warto być dobrze przygotowanym i zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów przed podjęciem decyzji. Przeanalizowałem temat i postaram się pomóc!

zdjęcie tytułowe artykułu Drukarki używane. Ostrożnie przy zakupach

Na co zwrócić uwagę przy zakupie drukarki używanej

Przed zakupem drukarki używanej, warto pamiętać o sprawdzeniu kilka kwestii. Najważniejszy jest stan techniczny sprzętu. 

Podczas oglądania ofert drukarek używanych, zawsze warto dowiedzieć się, ile stron zostało już przez nią wydrukowanych. Drukarki, które przekroczyły swoją żywotność, mogą wymagać częstszych napraw i będą mniej niezawodne. Zapytaj także o aktualny stan techniczny i ewentualne usterki, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek po zakupie.

Jeśli drukarka używana jest w dobrym stanie technicznym, to nie ma konieczności wymiany żadnych części. Jednak, jeśli drukarka jest starsza lub była intensywnie użytkowana, to może być konieczna wymiana niektórych elementów. Najczęściej może chodzić o zużyte głowice drukujące, uszkodzone rolki podajnika papieru lub uszkodzenie kasety drukującej. Warto więc sprawdzić dostępność tych części na rynku oraz ewentualny koszt naprawy, aby nie okazało się, że lepszym rozwiązaniem był jednak zakup nowej drukarki!

Jedną z istotnych rzeczy, o której czasem zapominamy, jest dostępność wkładów do drukarki. Zanim podejmiesz finalną decyzję o zakupie, wejdź na DrTusz.pl i upewnij się, czy do danego modelu faktycznie występuje zamiennik lub oryginalny wkład. Może się okazać, że kupisz świetną drukarkę w dobrym stanie, ale nie będziesz mógł z niej skorzystać, ponieważ na rynku nie ma już dostępnych materiałów eksploatacyjnych!

Używana drukarka laserowa – zagrożenia

Zapytałem moich kolegów z serwisu o to, czego należy się wystrzegać i na co zwrócić uwagę.

– Warto sprawdzić przebieg urządzenia – podpowiada Kacper Bajkowski, nasz serwisant.

Jak sprawdzić przebieg drukarki? Niestety nie ma na to jednej skutecznej metody. Każdy producent podchodzi do tematu inaczej. W jednych modelach takie dane wyświetli oprogramowanie dołączone do urządzenia. W innych dopiero po odnalezieniu opcji „Drukuj stan licznika” na tacce odbiorczej wyląduje raport ze szczegółowymi danymi.

serwis drukarek DrTusza. Naprawia też Drukarki używane. Ostrożnie przy zakupach
Nasi serwisanci – Kacper (z lewej) i Wojtek o drukarkach wiedzą wszystko!

Przebieg urządzenia ma ogromne znaczenie. Szczególnie w przypadku laserówek. Chociaż niektóre z nich pracują przez lata, to nie są wolne od procesu amortyzacji – analogicznie jak samochody, które przemierzają długie trasy.

Jeśli wydajność bębna jest szacowana na 12 000 wydruków, a licznik drukarki pokazuje, że wydrukowała 120 000 kartek, rodzi się pytanie: W jakim stanie jest ten podzespół?

Checklista rzeczy do sprawdzenia przy używanej drukarce jest znacznie dłuższa.

  • w jakim stanie jest fuser lub pas transferowy?
  • czy rolki podajnika papieru są już zużyte?
  • jak wyglądają rolki odbioru (te odpowiedzialne za „wyjazd” arkusza z drukarki)?

Każdy z tych elementów wymaga sprawdzenia. Warto poprosić sprzedawcę o dokładne zdjęcia podzespołów lub przetestować sprzęt, kiedy tylko zostanie nam dostarczony.

Wiele powiedzą nam wydruki testowe. Po jakości wydrukowanych treści można ocenić, czy drukarka jeszcze nam posłuży.

Drukarki laserowe mogą pozwolić sobie na dłuższe przestoje, ale… jeśli używana drukarka była podana oddziaływaniu warunków atmosferycznych (zmienne temperatury), nie wróży to nic dobrego. Podobnie jak nadmierne zakurzenie wewnątrz.

Niekiedy może okazać się, że używana drukarka to tylko pozorna oszczędność. Absolutnie nie negujemy zakupy urządzeń z drugiej ręki. My edukujemy niedoświadczonych użytkowników, aby nie dokonywali złych zakupów.

tak wygląda rozebrana drukarka używana. Ostrożnie przy zakupach
Naprawa używanej drukarki może przekroczyć wartość jej zakupów.

Drukarki używane atramentowe – pułapki

W internecie znajdziecie dużo ofert tanich drukarek atramentowych HP. Zazwyczaj są to modele, które opisywałem w tekście „Drukarka za 99 zł? Najlepszy chwyt marketingowy”.

Ich zaletą są wymienne zbiorniki ze zintegrowaną głowicą. Dzięki temu, nawet w przypadku zaschnięcia tuszu, można je wymienić i drukować dalej. Niestety koszt eksploatacji takiej drukarki jest dość drogi, a zamienników brak. W efekcie do zakupu używanej drukarki trzeba doliczyć zakup nowych zbiorników, których koszt może być większy niż wartość samego urządzenia.

Używane drukarki atramentowe, w których głowica jest zintegrowana z urządzeniem, wymagają szczególnej uwagi. Wszystko za sprawą wspomnianych głowic drukujących. Tylko niektórzy producenci (w nielicznych modelach) przewidzieli opcję ich bezproblemowej wymiany.

Jeśli głowica drukuje źle, lepiej odpuścić sobie zakup lub odstąpić od umowy. Tego podzespołu często nie da się naprawić, a wymiana go na nowy bywa nieopłacalna.

Przy okazji sprawdzania przebiegu używanej drukarki, w przypadku atramentówek warto też sprawdzić stan zbiornika na zużyty atrament. Każda drukarka atramentowa blokuje się po zapełnieniu tzw. „pampersa”. W drukarkach Epson istnieje możliwość sprawdzenia tego w łatwy sposób za pomocą programu Wic Reset.

Niektóre drukarki mają wbudowany wskaźnik poziomu pojemnika na tusz odpadowy. Canon w wielu drukarkach „ukrywa” stan tego zbiornika. Jego zapełnienie mogą zweryfikować tylko serwisanci lub zaawansowani użytkownicy.

Drukarki używane – gdzie ich szukać?

Na popularnych serwisach aukcyjnych znajdziemy sporo drukarkowych propozycji – począwszy od tanich drukarek HP przez urządzenia wielofunkcyjne laserowe, po tzw. duże kombajny.

Jeśli zdecydujesz się na zakup używanej drukarki, skorzystaj z możliwości ochrony konsumenta, które dają obecne serwisy ogłoszeniowe i aukcyjne. Zmniejsza to prawdopodobieństwo oszustwa i daje czas na zweryfikowanie stanu faktycznego sprzętu z tym, co znajdowało się w treści ogłoszenia.

Jeśli okaże się, że ta niby okazjonalnie użytkowana drukarka, to tak naprawdę drukujący ostatnim tchem elektrośmieć, masz możliwość dochodzenia swoich praw i uzyskania zwrotu pieniędzy.

Drukarki używane – poszukaj perełki lub… wybierz nową drukarkę!

Na rynku drukarek używanych nie brakuje świetnych modeli, które cieszą się opinią solidnych i niezawodnych. Wybierając propozycję z rynku wtórnego chronimy też środowisko. Klucz do sukcesu tkwi jednak w tym, aby nabyć egzemplarz, który ma w sobie potencjał.

Zakup sprzętu z drugiej ręki to dobry sposób, aby również zaoszczędzić pieniądze. Jednak, przed zakupem warto dokładnie sprawdzić stan techniczny sprzętu i dopytać sprzedawcę o wszystkie istotne kwestie. Dzięki temu unikniesz niespodzianek i będziesz cieszyć się sprawnie działającą drukarką przez długi czas.

Może zdarzyć się również sytuacja, że na rynku wtórnym nie ma nic ciekawego, lub zakup nowej drukarki może być zdecydowanie lepszym rozwiązaniem. Nowe drukarki są wyposażone w nowsze technologie, które zapewniają lepszą jakość druku, szybsze drukowanie i niższe koszty eksploatacji czy też większą oszczędność energii.

Zdjęcie poglądowe opisywanego urządzenia wielofunkcyjnego atramentowego, drukującego w kolorze Brother DCP-T520W
Brother DCP-T520W – wydajna i nieduża drukarka do domu

Najważniejszą korzyścią z zakupu nowego sprzętu jest oczywiście gwarancja. są objęte gwarancją, która zapewnia ochronę w przypadku awarii. Drukarka to inwestycja na lata, więc warto mieć pewność co do właściwego wyboru.

Szukasz nowego sprzętu? Zapraszam do mojego sklepu: DrTusz.pl.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze