Jak sprawdzić ilość wydrukowanych stron w drukarce? - Blog firmowy DrTusz

Jak sprawdzić ilość wydrukowanych stron w drukarce?

Kupiłeś używaną drukarkę i zastanawiasz się jaki ma ,,przebieg”? Czy wiesz, ile stron wydrukował Twój domowy sprzęt w ciągu ostatnich miesięcy, a nawet lat? Możesz być zaskoczony wynikiem! Sprawdzenie ilości wydrukowanych stron jest proste i może przynieść zaskakujące rezultaty. Pokażę Ci, jak to zrobić w zaledwie kilka minut, bez względu na to, jaką drukarkę posiadasz. Przygotuj się na odkrycie sekretów swojego urządzenia!

Jak sprawdzić ilość wydrukowanych stron w drukarce?

Po co jest mi informacja o ilości wydrukowanych stron?

Znajomość liczby wydrukowanych stron przez drukarkę może okazać się cenna z kilku powodów. Pozwala ona m.in. na oszacowanie kosztów drukowania, monitorowanie zużycia tuszu/tonera. Ułatwia tym samym planowanie zakupów wkładów, aby uniknąć sytuacji, w której zabraknie ich w najmniej odpowiednim momencie. 

Określenie ilości wydrukowanych stron jest również pomocne w monitorowaniu wydajności samej drukarki, ocenie jej efektywności drukowania i porównania z innymi modelami. Mogą one również okazać się kluczowe w identyfikacji potencjalnych problemów, np. nadmiernego drukowania prywatnych dokumentów w biurze. 

Ewidencja wydruków ułatwia również planowanie przeglądów i konserwacji drukarki, diagnozowanie problemów, a nawet podejmowanie decyzji o wymianie urządzenia na nowszy model. Może pomóc w wykryciu usterek w urządzeniu, np. wycieków tuszu lub problemów z tonerem.

Oprócz wymienionych korzyści, znajomość ilości wydrukowanych stron może być po prostu ciekawa 🙂

Jak sprawdzić ilość wydrukowanych stron w drukarce?

Istnieje kilka prostych sposobów na sprawdzenie ilości wydrukowanych stron w drukarce, a zajmie Ci to tylko kilka minut! Pamiętaj, że dostępność i dokładność informacji może się różnić w zależności od modelu drukarki i oprogramowania.

Sprawdź menu drukarki

Zawsze powtarzam, że najprostsze rozwiązania są najlepsze! Wiele drukarek posiada wbudowane menu, które umożliwia wyświetlenie informacji o liczbie wydrukowanych stron. Zazwyczaj można je znaleźć w sekcji „Ustawienia” lub „Informacje”. Dokładna instrukcja obsługi może się różnić w zależności od modelu drukarki.

Wykorzystaj panel sterowania drukarki

Niektóre, szczególnie nowsze, modele drukarek posiadają wbudowany panel sterowania, na którym można wyświetlić informacje o liczbie wydrukowanych stron.  Panel sterowania umożliwia również monitorowanie poziomu tuszu, okresowe czyszczenie lub kalibrację urządzenia oraz dostęp do różnych ustawień drukowania. Dzięki wbudowanemu panelowi użytkownik może łatwo zarządzać drukarką i sprawdzać jej status bez konieczności korzystania z komputera.
Dlatego coraz więcej użytkowników decyduje się na zakup drukarek z wbudowanym panelem sterowania, aby móc łatwo i szybko zarządzać swoim urządzeniem i wydrukiem dokumentów. 

Naciśnij odpowiednią kombinację przycisków

W przypadku niektórych starszych modeli drukarek, liczba wydrukowanych stron może być wyświetlana po naciśnięciu określonej kombinacji przycisków. Uwaga! Wcale nie chodzi o kombinację na klawiaturze komputerowej, a o obudowę urządzenia. W tym przypadku najlepiej zajrzeć do instrukcji obsługi i odnalezienie konkretnej konfiguracji danego modelu. 

Zainstaluj oprogramowanie drukarki

Większość producentów drukarek oferuje oprogramowanie, które umożliwia zarządzanie drukarką i wyświetlanie informacji o liczbie wydrukowanych stron. Można pobrać je ze strony internetowej producenta, wraz z aktualnymi sterownikami.

Poniżej lista popularnych producentów drukarek i stron na których można zasięgnąć więcej informacji w sprawie własnego modelu:

Na przykład, dedykowana aplikacja HP pozwala na sprawdzenie ilości stron w następujący sposób:
Printer Settings → Advanced Settings → Home → Supplies Status → Pages printed with this supply.

Na rynku jest również dostępnych wiele uniwersalnych programów do drukowania, które umożliwiają wyświetlanie informacji o liczbie wydrukowanych stron z różnych modeli drukarek.

Wydrukuj raport stanu licznika

Wiele drukarek umożliwia wydrukowanie raportu stanu licznika w którym są informacje dotyczące ilości wydruków w drukarce.  Dzięki temu użytkownik może łatwo śledzić zużycie toneru i kontrolować koszty drukowania. Można go zazwyczaj wydrukować, naciskając odpowiednie przyciski na panelu sterowania drukarki lub korzystając z odpowiedniej funkcji w oprogramowaniu drukarki na komputerze. 

Ustawienia komputera – sprawdź stan licznika drukarki!

Oprócz metod opisanych wcześniej, stan licznika drukarki możesz sprawdzić również za pomocą komputera. Postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami krok po kroku, dostosowanymi do posiadanego systemu operacyjnego.

System Windows XP

 1. Kliknij przycisk Start.
 2. Wybierz Drukarki i faksy.
 3. Znajdź ikonę swojej drukarki i kliknij prawym przyciskiem myszy.
 4. Wybierz Właściwości.
 5. Przejdź do zakładki Ogólne.
 6. W sekcji Liczba wydruków znajdziesz informację o łącznej liczbie wydrukowanych stron.

System Windows 10 i nowsze

 1. Otwórz menu Start.
 2. Wybierz Ustawienia.
 3. Przejdź do Sprzęt i Bluetooth.
 4. Wybierz Drukarki i skanery.
 5. Znajdź swoją drukarkę na liście.
 6. Kliknij na nią, aby otworzyć jej ustawienia.
 7. Przejdź do sekcji Stan licznika.
 8. Tam znajdziesz informację o łącznej liczbie wydrukowanych stron.

Sprawdź stan licznika drukarki i zyskaj kontrolę nad wydrukami!

Sprawdzenie stanu licznika drukarki to banalnie proste działanie, które może przynieść wiele korzyści. Dzięki niemu zyskasz cenną wiedzę o zużyciu tuszu lub tonera, co pozwoli Ci na lepsze planowanie zakupów materiałów eksploatacyjnych i oszczędzanie pieniędzy. Regularne monitorowanie stanu licznika może również pomóc w wykrywaniu usterek drukarki na wczesnym etapie, co z kolei przełoży się na wydłużenie jej żywotności.

Zainteresował Cię temat? Przeczytaj artykuł na temat: ,,Jak sprawdzić historię drukowania?”

Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące swojej drukarki lub napotkasz problemy związane z Twoim urządzeniem, chętnie pomogę! Napisz komentarz lub odezwij się do mnie w social mediach! 

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze