Jak włączyć i sprawdzić historię drukowania?

Sprawdzanie historii wyszukiwania to niezwykle przydatna funkcja, która umożliwia nie tylko kontrolowanie drukowanych przez pracowników dokumentów na urządzeniu służbowym. Pozwala również odnaleźć zaginiony plik, który możesz ponownie wydrukować. Historia drukowania może być sprawdzana na kilka sposobów. Oto krótka instrukcja od DrTusza!

Rudy z drukarką i lupą

Tymczasowa historia drukowania

Najpopularniejszymi komputerami w naszych domach są te z systemem operacyjnym Windows. Mówiąc o historii drukowania warto zaznaczyć, że Windows domyślnie nie zapisuje tej funkcji w swojej pamięci tymczasowej.

Jeśli nie jest ona włączona na stałe, historię drukowania możesz odnaleźć w plikach tymczasowych. Zazwyczaj pozostają one w systemie przez 30 dni. Ale jak je znaleźć?

Najpopularniejszym sposobem dostania się do tych plików jest wyszukanie ich w katalogu Windows. Wówczas należy otworzyć folder System32 i wybrać zakładkę Spool, a następnie znaleźć plik o nazwie Printers. Nie jest to jednak zalecany sposób, ze względu na przechowywanie w nim również ważnych plików systemowych, których przypadkowe usunięcie może zaburzyć działanie komputera.

Funkcja tymczasowego zapisywania historii drukowania może okazać się pomocna, jeśli nie chcemy, aby drukowane teksty czy zdjęcia pozostawały w pamięci urządzenia na dłuższy czas. Po upływie określonego czasu stracisz do nich dostęp, jednak w łatwy sposób można temu zapobiec.

Historia drukowania to nie tylko funkcja w komputerze, ale również ciekawa lekcja historii. Sięgnij do mojego artykułu: Wynalezienie druku – historia druku w pigułce i zanurz się w przeszłości!

Funkcja stałego śledzenia historii wydruku

Aby mieć pewność, że Twoja historia wydruku po pewnym czasie nie zniknie, warto włączyć opcję stałego zapisywania. Do komputera, szczególnie służbowego, może być podłączonych wiele urządzeń drukujących na raz. Nie zawsze jednak chcemy znać historię drukowania każdej z nich.

Pojedyncza drukarka

Korzystając z systemu Windows 10 możesz sprawdzić historię druku dla konkretnego urządzenia i włączyć stałe rejestrowanie. Oto jak zrobić to krok po kroku:

  1. Otwórz menu Start i wejdź w Ustawienia.
  2. Następnie wybierz folder Urządzenia.
  3. Przejdź do zakładki Drukarki i skanery i wskaż drukarkę, której historię chcesz rejestrować.
  4. Kliknij opcję Zarządzaj, a później kolejno Właściwości drukarki i Zaawansowane.
  5. Na dole okna zaznacz pole Przechowaj dokumenty po wydrukowaniu. Zatwierdź wybierając Zastosuj.

Alternatywnym rozwiązaniem jest wyłączenie automatycznego usuwania plików z kolejki wydruków dla danej drukarki. Wykonasz to w następujący sposób:

  1. Wejdź w Start.
  2. Otwórz Ustawienia i wybierz pozycję Drukarki i skanery.
  3. Z listy kliknij w nazwę swojego urządzenia drukującego.
  4. Zaznacz opcję Drukarka i właściwości, a następnie Zachowaj drukowane dokumenty.

Gotowe! Od tego momentu historia wydruków jest stale zapisywana dla wskazanej przez Ciebie drukarki. Dzięki włączeniu tej opcji możesz monitorować zużycie materiałów eksploatacyjnych, mieć nieograniczony dostęp do raz wydrukowanych faktur lub innych ważnych dokumentów, a nawet sprawdzać czy współpracownicy korzystają z urządzenia bez Twojej wiedzy.

Wszystkie drukarki podpięte do komputera

Innym sposobem na wyszukiwanie historii drukowania jest włączenie funkcji śledzenia dla wszystkich dostępnych urządzeń drukujących. Zrobisz to używając aplikacji systemowej Monitor Drukowania, która umożliwia śledzenie wszelkich zadań związanych z drukowaniem. Jak go włączyć? Nic prostszego!

  1. Otwórz Start w lewym dolnym rogu ekranu.
  2. Wyszukaj Podgląd zdarzeń.
  3. Wciśnij opcję Dziennik aplikacji i usług, następnie kolejno Microsoft, Windows, PrintService i Działa.
  4. W oknie po prawej stronie zaznacz Włącz dziennik.

Wykonanie tych kroków pozwoli Ci na stałe monitorowanie historii drukowania na komputerze, z dowolnej podpiętej drukarki znajdującej się w pobliżu.

Pamiętaj, że do drukowania potrzebny jest tusz lub toner, a najlepsze znajdziesz w internetowym sklepie drtusz.pl!

Jak sprawdzić zapis historii drukowania?

Wiesz już jak znaleźć pliki tymczasowe oraz w jaki sposób włączyć stałe śledzenie. Na koniec chcę Ci przedstawić dwie propozycje sprawdzenia historii drukowania, w której znajdziesz nie tylko dokumenty czy zdjęcia, ale również ich dzień i godzinę wydruku.

Pierwsza propozycja tyczy się rejestrowania historii wszystkich drukarek podpiętych do komputera. Zrobisz to wykonując wszystkie kroki wskazane w podrozdziale wyżej z pominięciem punktu 4. Po wybraniu opcji Działa, w środkowej kolumnie zobaczysz całą historię drukowania.

Inny sposób dotyczy kolejki wydruków. Wówczas należy kolejno:

  1. Otworzyć menu Start i wyszukać Ustawienia.
  2. Kliknąć Ustawienia, wybrać Drukarki i skanery i wskazać urządzenie, dla którego historię wydruków chcesz sprawdzić.
  3. Na koniec, zaznacz opcję Otwórz kolejkę.

To już wszystko w dzisiejszym artykule. Powyższe porady z pewnością pomogą Ci we włączeniu i wyszukaniu historii drukowania. Koniecznie zapisz go też na później, aby zawsze pamiętać jak to zrobić. Nigdy nie wiadomo, kiedy może się przydać. 😛

Zachęcam Cię do śledzenia mojego bloga oraz zapisania się do “tuszowego” Newslettera, aby nie przegapić innych wartościowych wpisów. Do zobaczenia jutro!

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najbardziej oceniane
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze