Microsoft rezygnuje z aktualizacji sterowników do drukarek - Blog firmowy DrTusz

Microsoft rezygnuje z aktualizacji sterowników do drukarek

Firma Microsoft zdecydowała, że stopniowo wycofa obsługę zewnętrznych sterowników drukarek w swoich systemach operacyjnych. Od 2025 roku producenci drukarek nie będą mogli publikować nowych sterowników w usłudze Windows Update. Sterowniki, które już zostały wgrane będą nadal wspierane, ale tylko do 2027 roku. Po tym terminie użytkownicy będą musieli samodzielnie pobierać i instalować aktualizacje ze stron producentów drukarek.

DrTusz zaskoczony decyzją Microsoft

Jakie będą konsekwencje decyzji Microsoft?

Opinie pośród użytkowników, na temat tej decyzji są podzielone. Niektórzy uważają, że jest to krok w dobrym kierunku, ponieważ pozwoli na większą przejrzystość w zakresie aktualizacji Windows oraz samych drukarek. Inni natomiast przywykli do tego, że wszystko odbywa się automatycznie bez ich udziału i obawiają się trudności z aktualizacjami, które będą musieli robić sami. Czasami po prostu ciężko się dogadać z drukarką, prawda?

Obecnie większość urządzeń konfiguruje się automatycznie. Sprawnie współpracują zarówno z komputerami Mac, systemami Windows, jak i urządzeniami mobilnymi, bez napotykania większych trudności. Decyzja Microsoftu związana z rezygnacją z aktualizacji sterowników drukarek może okazać się sporym utrudnieniem dla użytkowników.

Przede wszystkim, może to wpłynąć na naszą codzienną pracę. Teraz, gdy instalujemy nową drukarkę w systemie Windows, ten sam automatycznie wyszukuje i instaluje odpowiedni sterownik z Windows Update. Po zmianie wprowadzonej przez firmę Microsoft, użytkownicy będą musieli samodzielnie pobierać i instalować sterowniki ze stron producentów drukarek. To ważne abyśmy pamiętali o aktualizacjach, ponieważ dotyczą one naprawienia błędów lub nie działających prawidłowo funkcji, a przede wszystkim mogą dotyczyć bezpieczeństwa!

Drukarka konfigurowana ręcznie

Skąd decyzja Microsoft o rezygnacji z aktualizacji sterowników drukarek?

Producent systemów operacyjnych tłumaczy, że zmiana ta ma na celu poprawę stabilności i bezpieczeństwa systemu Windows. Firma twierdzi, że zewnętrzne sterowniki drukarek często są przyczyną problemów z systemem. Mowa tutaj o błędach drukowania, zawieszaniu się komputerów czy nawet ataków malware! Nie wszystkie dostarczane aktualizacje sterowników były kompatybilne z nowymi wersjami Windows.

Międzynarodowy koncern starał się już wcześniej rozwiązać ten problem, m.in. wprowadzając uniwersalny standard komunikacji między systemem Windowsem a drukarkami. Microsoft stworzył specjalny sterownik, Microsoft IPP Class Driver, który ułatwia komunikację pomiędzy komputerem i np. smartfonem a drukarką lub serwerem druku. IPP to skrót od Internet Printing Protocol, czyli protokołu drukowania internetowego. Umożliwia on wysyłanie pojedynczych lub wielu zadań drukowania, monitorowanie stanu drukarki i zarządzanie zadaniami drukowania, czy anulowanie konkretnej drukowanej pracy.

Co więcej, system Windows uzupełnił powyższe rozwiązanie o dodatkowy zestaw standardów drukowania o nazwie Mopria. Umożliwiają one drukowanie z urządzenia mobilnego na drukarkach różnych producentów. Jako ciekawostkę dodam, że Mopria to także nazwa organizacji, która rozwija te standardy i certyfikuje produkty zgodne z nimi. Wiecie kto jest jej współzałożycielem? Jeden z producentów drukarek – firma Canon!

Istota problemu związanego z aktualizacją sterowników dotyczy części drukarek, które nie działają zgodnie z wprowadzonymi wyżej standardami. Korzystają z własnych sterowników wbudowanych w pamięć i do tej pory Windows sam automatycznie je konfigurował, tak aby nie powodowały problemów. Wkrótce to się jednak zmieni.

Czy to koniec automatycznych aktualizacji sterowników przez Windows?

Od 2025 roku firma Microsoft wprowadzi zmiany w zakresie obsługi drukarek i przestanie przyjmować od producentów niestandardowe sterowniki. Oznacza to, że jeśli drukarki miałyby korzystać z automatycznej konfiguracji poprzez Windows Update będą musiały być zgodne z uniwersalnym sterownikiem (IPP lub Mopria). Producenci będą jeszcze mieli możliwość, dostarczania uaktualnionych wersji za pośrednictwem aplikacji opublikowanej na Microsoft Store. Nie będą mogli za to dodawać nowych.

Nie oznacza to blokowania sterowników do drukarek przez Windows. Zainstalowane sterowniki nie zostaną też usunięte z komputerów czy choćby wyłączone. W dalszym ciągu będzie można też je pobrać z Internetu. Warto jednak w pierwszej kolejności zajrzeć na stronę producenta i pamiętać o potencjalnych zagrożeniach związanych z bezpieczeństwem! Na blogu często podkreślamy jak ważna jest ochrona drukarki.

Nie wszystkie aktualizacje mogą być dobre

Temat aktualizacji sterowników drukarek jest kluczowy ze względu na użytkowanie sprzętu, a także bezpieczeństwo. Są jednak przypadki kiedy automatyczne aktualizacje nie są korzystne dla użytkowników. Chodzi tutaj przede wszystkim o oprogramowanie od firmy HP, która powodować może blokowanie zamienników. Więcej na ten temat znajduje się w artykule >TUTAJ<.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze