Jak wyłączyć automatyczną aktualizację HP - instrukcja - Blog firmowy DrTusz

Jak wyłączyć automatyczną aktualizację HP – instrukcja

Jak wyłączyć automatyczną aktualizację HP? Nie jest to takie skomplikowane. Istnieje przynajmniej kilka powodów, dla których warto wyłączyć funkcję automatycznych aktualizacji w drukarkach HP. Najczęstszym powodem jest po prostu możliwość używania zamienników tuszów do drukarek oraz idące za tym zmniejszenie nakładów finansowych.

Jak wyłączyć automatyczną aktualizację HP

Jak wyłączyć automatyczną aktualizację HP. Po co to robić?

Jeśli używasz zamienników musisz dołożyć szczególnych starań i zadbać o to, aby wyłączyć automatyczną aktualizację oprogramowania. Na pierwszy rzut oka będzie to bardzo wygodna funkcja, jednak już spieszę z wyjaśnieniem – dlaczego automatyczna aktualizacja oprogramowania drukarek HP może utrudnić pracę?

Dlaczego producenci blokują zamienniki wkładów do drukarek?

Z całą pewnością wiesz, jakie komunikaty wysyła drukarka, gdy tylko zamontujesz do niej zamienniki. Lakoniczne ostrzeżenie o znacznie gorszej jakości wydruku zakończone sugerującym niebezpieczeństwo pytaniem “Czy na pewno chcesz używać tego wkładu?”. Komunikaty mogą się różnić w zależności od modelu, schemat jest ten sam, czyli odsunąć pomysł stosowania zamienników.

Czy producenci mogą zakazać używania zamienników?

Z poszukiwań jakie podjąłem, aby wyjaśnić ten temat, wynikły ciekawe wnioski. W pierwszej kolejności dotyczące Unii Europejskiej. Producenci w pewnym momencie narzucali, że drukarek można używać tylko i wyłącznie z tuszami oryginalnymi, np. drukarka HP z tuszami HP – pod groźbą cofnięcia gwarancji. 

Według mojego researchu – nie jest to do końca zgodne z prawem, ponieważ jest to w pewien sposób naruszenie prawa konkurencji. Monopoliści w sektorze drukarek i materiałów eksploatacyjnych narzucając taką klauzulę w konkretny sposób ograniczali rozwój producentom wkładów zamiennych. 

Odpowiadając na pytanie w nagłówku – nie. Producenci drukarek w żaden sposób nie mogą zakazać używania zamienników. Mają jednak swoje sposoby na obejście pewnych regulacji. Mówię tu konkretnie o oprogramowaniu w imieniu “zabezpieczenia jakości” Waszych drukowanych treści. 

drukarka HP

Aktualizacja oprogramowania w drukarkach HP – diabeł tkwi w szczegółach.

Hewlett-Packard jako producent drukarek wprowadza na rynek sprzęt, który co jakiś czas aktualizuje. Większa część aktualizacji faktycznie może być z dobrych pobudek, czyli usprawnienia bądź przyspieszenia współpracy na linii drukarka-komputer. My jednak znamy ten proceder od podszewki! 

W szczegółach opisujących zawartość aktualizacji często jest magiczne zdanie, np.: 

“To oprogramowanie obejmuje dynamiczne zabezpieczenia, które mogą uniemożliwić działanie materiałów eksploatacyjnych z układami lub obwodami firm innych niż HP.” 

Co to za dynamiczne zabezpieczenia?  Na czym polegają? Nie wiemy dokładnie. Wiemy natomiast, że Twoje zamienniki do czasu aktualizacji działały, a po niej już nie. 

W ten sposób właśnie producenci mogą wymusić używanie oryginalnych wkładów, pod pretekstem bezpieczeństwa Waszej drukarki oraz jakości Waszego wydruku.

A przecież zamienniki mogą drukować tak dobrze, jak oryginały.  Można zapobiec blokowaniu zamienników poprzez wyłączenie automatycznej aktualizacji oprogramowania.

Jak wyłączyć automatyczną aktualizację oprogramowania HP?

Jest na to kilka sposobów. Najprościej zrobić to już podczas instalowania urządzenia na komputerze, przed pierwszym użyciem i mieć spokój już od początku. Jeśli jednak zdarzyło Ci się zapomnieć o odrzuceniu tej funkcji, wciąż możesz to zrobić w inny sposób.

Jeśli masz zainstalowanie oprogramowanie do sterowania drukarką na komputerze, włącz je – chodzi o HP Smart. Wybierz drukarkę, którą chcesz zarządzać, przejdź do ustawień zaawansowanych, następnie wejdź w narzędzia.

Po wybraniu opcji “aktualizacje drukarki” będziesz mieć możliwość odznaczenia sprawdzania dostępności. Ten sposób będzie szczególnie przydatny, kiedy posiadasz urządzenie bez wbudowanego ekranu. 

Jeśli posiadasz na swoim komputerze aplikację HP Update – tam również możesz wyłączyć automatyczną aktualizację, zaznaczając opcję “Nigdy” dla sprawdzania aktualności sterowników. 

W przypadku, gdy posiadasz drukarkę z wbudowanym ekranem dotykowym nie potrzebujesz żadnych dodatkowych aplikacji na komputerze. Wystarczy wejść w odpowiednie ustawienia. 

Dla ułatwienia postarałem się przygotować zdjęcia krok po kroku, aby nie pozostawić żadnych wątpliwości. 

Na wyświetlaczu drukarki poszukaj zębatego koła. Pod ikonką powinno być napisane KONFIGURACJA.

Jak wyłączyć automatyczną aktualizację HP - instrukcja

Następnie przejdź do NARZĘDZI

wyłącz aktualizację drukarki HP

W tym miejscu znajdziesz rozdział ZAKTUALIZUJ DRUKARKĘ. Po wybraniu tej opcji pojawią Ci się dwa wybory.

Jak wyłączyć automatyczną aktualizację HP

Należy przejść dalej do OPCJE AKTUALIZACJI DRUKARKI i zaznaczyć NIE SPRAWDZAJ

tak wyłączysz aktualizację drukarek HP

W ten sposób  upewnisz się, że Twoje urządzenie nie aktualizuje oprogramowania bez Twojej kontroli oraz nic nie zaskoczy Cię przy następnym drukowaniu komunikatem o uszkodzonych bądź nieodpowiednich zbiornikach.

Drukarki laserowe HP nie zostały pominięte

Po zrobieniu aktualizacji zdarza się, że blokowane są również zamienniki w drukarkach laserowych! Proces wyłączania tej aktualizacji za pomocą komputera będzie taki sam, inaczej jednak będzie wyglądać w przypadku drukarek z ekranem. 

W ustawieniach musisz zaznaczyć, że zgadzasz się na starszą wersję oprogramowania, a we wszystkich innych opcjach wybrać: WYŁĄCZONE, dla sprawdzania aktualizacji automatycznie, ZAWSZE MONITUJ przed instalacją, oraz NIE dla “zezwól na aktualizację”. 

W ten sposób możesz mieć pewność, że nawet jeśli pojawi się jakiś update oprogramowania – dostaniesz dotyczącą tego informację, i będziesz mieć możliwość odmowy jego instalacji.

PS
Dzięki uprzejmości jednego z naszych Klientów wiemy, jak wyłączyć automatyczną aktualizację w drukarce HP Color LaserJet Pro M277 DW. Właściciele tych urządzeń muszą znaleźć w ustawieniach „Zasady dot. mat.” i tam wyłączyć „Sprawdzanie „HP”.

Opracowała Marta Wnuszyńska

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
15 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najbardziej oceniane
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze