Jak skonfigurować nową drukarkę? To proste - Blog firmowy DrTusz

Jak skonfigurować nową drukarkę? To proste

Zakup nowej drukarki to dopiero początek Twojej podróży z nowym urządzeniem. Teraz nadszedł czas, aby prawidłowo ją skonfigurować i sprawić, by działała w harmonii z Twoim biurem lub domowym miejscem pracy. Bez obaw, proces ten jest prostszy niż myślisz i nie zajmie więcej czasu niż przygotowanie porządnej filiżanki kawy. Gotowy, aby zacząć? Przejdźmy do rzeczy!

Jak skonfigurować nową drukarkę zdjęcie tytułowe

Zanim podłączysz i uruchomisz drukarkę

Każda nowa drukarka jest odpowiednio zabezpieczona. Po wyjęciu urządzenia ze styropianowych wypełniaczy, które chronią ją przed uszkodzeniami mechanicznymi należy z również usunąć taśmy i folię zabezpieczające przed rysami na obudowie nowiutkiego urządzenia.

Nowa drukarka

Ale to nie wszystko. Wewnątrz urządzenia również mogą znajdować się plastikowe zabezpieczenia, które uniemożliwią wydruk czegokolwiek. Jeśli Twoja drukarka przyszła z kartridżami lub tonerem, to idealnie – czas na mały montaż.

Znajdź w instrukcji, gdzie dokładnie umieszcza się wkłady i postępuj zgodnie z zaleceniami. Pamiętaj o usunięciu zabezpieczeń w postaci folii lub klipsa. Zdejmowanie tej taśmy czy klipsa to nic trudnego, po prostu pociągnij za zakładkę lub odblokuj zaczep. Delikatnie, ale zdecydowanie – tak jak podczas pierwszej kawy o poranku.

Zazwyczaj kwestia umieszczenia nowego wkładu sprowadza się do ulokowaniu go w odpowiednim miejscu i delikatnego naciśnięcia. Do momentu aż usłyszysz charakterystyczne 'kliknięcie’. To dźwięk, który mówi: „wszystko jest na swoim miejscu, możemy zacząć drukować”.

Warto wiedzieć, że zazwyczaj do drukarki są dołączone tzw. wkłady startowe, które są mniej wydajne. Warto więc od razu zaopatrzyć się w zapas! Zapraszam do mojego sklepu na www.drtusz.pl – wystarczy wpisać w wyszukiwarce model drukarki, aby sprawdzić dostępność wkładów – oryginałów, jak i pełnowartościowych zamienników.

Drukarka wewnątrz

Połączenie z komputerem lub siecią

Masz dwie drogi – albo połączysz drukarkę bezpośrednio z komputerem za pomocą kabla, albo skorzystasz z magii bezprzewodowego połączenia. Wybierając pierwszą opcję system operacyjny powinien poradzić sobie automatycznie z połączeniem i przejściem do konfiguracji drukarki.

Drukarka z kablem USB

Jeżeli preferujesz połączenie bezprzewodowe, proces może być nieco dłuższy, ale spokojnie to dalej formalność.
Najpierw, upewnij się, że zarówno drukarka, jak i komputer są podłączone do tej samej sieci Wi-Fi. Wiele nowoczesnych drukarek ma wbudowany asystent, który prowadzi przez proces łączenia z siecią Wi-Fi. Może Cię poprosić o wpisanie hasła do sieci – tak jak przy pierwszym połączeniu smartfona czy laptopa z Wi-Fi.

Po połączeniu drukarki z siecią, przejdź do komputera. Jeśli masz Windowsa, otwórz 'Ustawienia’, następnie 'Urządzenia’ i wybierz 'Drukarki i skanery’. Powinna być tam opcja dodania nowej drukarki i jeśli drukarka jest już połączona z siecią, system powinien ją wykryć. Na Macu proces wygląda podobnie – korzystasz z 'Preferencji systemowych’, a następnie 'Drukarek i skanerów’.

Co zrobić w przypadku, gdy system nie widzi drukarki? Przygotowaliśmy artykuł na ten temat, który znajdziesz >TUTAJ<. Zawiera gotowe odpowiedzi na najpopularniejsze powody.

Konfiguracja drukarki na start – sterowniki

W większości nowych drukarek w pudełku obok startowych wkładów, papierowych broszur i samego urządzenia często znajduje się płyta CD ze sterownikami.
Po umieszczeniu w napędzie, instalator odpali się automatycznie i przeprowadzi nas przez cały proces instalacji. Powie np.: w którym momencie włożyć pojemniki startowe czy podłączyć kabel USB.
Mamy świadomość również, że większości nowych laptopów nie ma jednak napędów CD. Niektórzy korzystają z zewnętrznego napęd CD, jednak są to sporadyczne przypadki.

Co zatem zrobić, kiedy kupiliśmy nową drukarkę, a nie mamy możliwości instalacji sterowników bezpośrednio z płyty CD?

Możliwe jest tez zainstalowanie oprogramowania i sterowników bezpośrednio ze strony internetowej producenta. Wystarczy, że wejść na stronę danej firmy i w wyszukiwarce wpiszesz frazę „model urządzenia + sterowniki”, aby znaleźć aktualne i pasujące oprogramowanie. Wówczas otrzymujemy pełną gamę sterowników i oprogramowania wspomagającego, jak np.: monitory stanu czy obsługa drukarki z pomocą nakładki systemowej stworzonej dla naszego modelu.

Wtedy jesteśmy całkowicie uzbrojeni w codziennej biurowej przygodzie. Oczywiście, można również poszukać dostępnych rozwiązań w wyszukiwarce (np. google), ale warto pamiętać o bezpieczeństwie. Przygotowaliśmy oddzielny wpis na temat Ochrony drukarki i zachęcam do zapoznania się z nim.

Instalacja nowej drukarki – to wszystko?!

Po zainstalowaniu oprogramowania i prawidłowym skonfigurowaniu drukarki przyszedł czas na test! Wydrukuj stronę testową (możesz to zrobić bezpośrednio z menu drukarki lub z komputera). Jeśli wszystko wygląda tak, jak powinno – gratulacje, właśnie zakończyłeś konfigurację!

Obecnie proces instalacji drukarki jest w większości zautomatyzowany i prosty. Windows dba o kompatybilność z urządzeniami drukującymi, zapewniając automatyczną instalację najnowszych sterowników, więc nie musisz się martwić o kolejne aktualizacje.

Pamiętaj, że każda drukarka jest trochę inna, więc nie bój się korzystać z instrukcji. I pamiętaj, że w razie wątpliwości pomoc techniczna producenta jest po to, by Ci pomóc.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze