Jak sprawdzić poziom tuszu? - Blog firmowy DrTusz

Jak sprawdzić poziom tuszu?

Znasz to uczucie? Drukarka nagle przestaje drukować, a Ty musisz dostać ważny dokument na już? Frustracja rośnie, gdy na ekranie komputera pojawia się komunikat o niskim poziomie tuszu. Czy zastanawiałeś się kiedyś, ile razy możesz jeszcze nacisnąć ,,drukuj” zanim tusz w twojej drukarce zrobi sobie wolne? Dziś rzucamy światło na to, jak sprawdzić poziom tuszu w drukarce i czy da się przewidzieć, ile kartek jeszcze wypluje to małe cudo techniki przed kolejną wymianą wkładów na nowe. 

jak sprawdzić poziom tuszu

Rozwiązanie systemowe

Monitorowanie bieżącego poziomu tuszu w drukarce to jeden z najważniejszych czynników wpływających na jakość i wydajność drukowania. Przede wszystkim pozwala pozwala uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek i zapewnia płynną pracę.

Niektóre modele posiadają wyświetlacz LCD, który pokazuje szczegółowe informacje o poziomie poszczególnych pojemników. Oczywiście są to ilości orientacyjne i nie zawsze dają odpowiedź kiedy nastąpi czas wymiany tuszu.

Obecnie większość modeli drukarek współpracuje z oprogramowaniem, które jest instalowane na komputerze podczas konfiguracji sprzętu na start (o tym więcej >TUTAJ<). Za jego pomocą możesz odkryć nie tylko aktualny poziom tuszu, ale też informacje dotyczące stanu głowicy drukującej czy komunikat o potrzebie konserwacji.
Wystarczy uruchomić oprogramowanie drukarki na komputerze i wyszukać opcję „Sprawdź poziom tuszu”. Aplikacja wyświetli szczegółowe informacje o każdym wkładzie, w tym poziom tuszu i stan zużycia.

Producenci nowych drukarek udostępniają aplikacje mobilne do drukowania, a niektóre regularnie kontrolują poziom tuszu oraz udostępniają możliwość ustawienia alertów. W ten sposób otrzymasz powiadomienie, gdy wkład będzie się kończyć.

Szacowanie druku – czy jest to możliwe?

Teraz, kiedy już wiesz, jak sprawdzić poziom tuszu, możesz zapytać – ile stron jeszcze wydrukuję? Tutaj sprawa robi się ciekawsza. O ile niektóre drukarki oferują estymację ilości stron do druku przy aktualnym poziomie tuszu, to trzeba pamiętać, że jest to szacunek. Ilość stron, które wydrukujesz, zależy od tego, co drukujesz. Tekst? Zdjęcia? Obie opcje? Pamiętaj, że drukowanie pełnostronicowych zdjęć ,,zjada” znacznie więcej tuszu niż kilka linijek tekstu.

Dokładna ilość wydrukowanych stron zależy od wielu czynników, takich jak:

  • typu drukarki – różne drukarki mają różne poziomy zużycia tuszu,
  • ustawień drukowania -druk w wysokiej rozdzielczości lub z dużą ilością grafiki zużywa więcej tuszu,
  • zawartości drukowanych stron – strony z dużą ilością tekstu zużywa mniej tuszu niż drukowanie zdjęć.

Mimo to, producenci wkładów często wskazują wydajność w przeliczeniu na liczbę stron, które można wydrukować. Warto pamiętać, że dotyczy to wydruków przy 5% pokryciu kartki A4.

Sprawdzenie wydajność tonera

Wydajność tonera jest określana liczbą stron, które można wydrukować przy użyciu jednego wkładu. To trochę inna bajka niż z tuszami (ponieważ w niektórych modelach widać gołym okiem poziom tuszu w zbiornikach), ale też nic, co by mogło sprawić kłopoty.

Podobnie jak w przypadku drukarek atramentowych, drukarki laserowe często są wyposażone w oprogramowanie, które pozwala monitorować poziom tonera. Niektóre drukarki mają nawet wbudowane systemy, które estymują, ile stron możesz jeszcze wydrukować. Część modeli umożliwia drukowanie stron testowych lub raportów, które mogą zawierać informacje o szacunkowej ilości tonera.

Jeśli zauważysz, że jakość wydruku się pogarsza, druk jest blady lub nierównomierny, to może być znak, że toner się kończy. Jednak warto pamiętać, że w przypadku tonerów czasem wystarczy je potrząsnąć (z zachowaniem ostrożności!), by równomiernie rozprowadzić toner wewnątrz i jeszcze trochę przedłużyć jego żywotność. To trochę jak czytanie z fusów, ale działa.

Przezorny zawsze ubezpieczony

Podsumowując, niestety, ale nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, ile dokładnie stron wydrukujesz przy danym poziomie tuszu. Z pewnością możesz to mniej więcej oszacować i być na to przygotowanym. Najbardziej sprawdzonym rozwiązaniem jest monitorowanie za pośrednictwem oprogramowania na komputerze.

screenshot ze strony drtusz.pl

Pamiętaj, że lepiej dmuchać na zimne i mieć zapasowy wkład w zanadrzu. Nie chcesz, żeby drukarka postawiła cię w sytuacji ,,na ostatniej stronie”, prawda? Warto być przygotowanym na szybką wymianę. Zapraszamy na www.drtusz.pl i zakupy. Nie daj się zaskoczyć drukarce, bądź zawsze o krok przed nią!

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze