Jak sprawdzić poziom tuszu – poznaj prosty trik

Jak sprawdzić poziom tuszu w drukarce, aby jego koniec nas nagle nie zaskoczył? Badania DrTusza udowadniają, że tusz kończy się najczęściej w piątek popołudniu! Systemowy wskaźnik zużycia nie zawsze jest wystarczająco miarodajny. Pokazuje poziom tuszu na podstawie suchych obliczeń i danych, a nie faktycznego zużycia. Jak zatem sprawdzić poziom tuszu szybko i wygodnie? Mam na to sposób. 

grafika jak sprawdzić poziom tuszu

Jak sprawdzić poziom tuszu?

Wbrew pozorom jest to bardzo prosta czynność. W teorii Twoja drukarka sama powinna zakomunikować, że atrament powoli się kończy. Dodatkowo nawet te najprostsze modele sygnalizują nam poziomy za pomocą diod na obudowie.

Zazwyczaj po prostu świecą się na zielono. Każda zmiana koloru lub rozpoczęcie migania świadczy o zmianie – tusz zaraz się skończy lub już się wyczerpał. Każda drukarka ma swój sposób sygnalizacji – sprawdź w instrukcji obsługi jak informuje Cię o wyczerpaniu tuszu Twoje urządzenie.

Sprawa może być trochę bardziej skomplikowana w przypadku wkładów z głowicą wbudowaną. Nawet po regeneracji wkładu drukarka może sygnalizować jego niski poziom. To wszystko z powodu obecności chipu we wkładzie, którego zresetować niestety się nie da.

trzy zamienniki DrTusz 22XL kolor
Tusze ze zintegrowaną głowicą.

Zregenerowany tusz powinien drukować jak nowy. Drukarka wie jednak swoje i ciągle będzie powtarzała, że tusz jest pusty, bo tak mówią jej dane zarejestrowane przez chip.

Sekret DrTusza

Jeśli drukarka zacznie sygnalizować niski poziom tuszu – nie wymieniaj zbiorników od razu. Drukuj do momentu, aż pogorszy się jakość wydruku. Uda Ci się wtedy chociaż trochę zwiększyć wydajność wkładu.

Czy da się miarodajnie sprawdzić poziom tuszu?

Tak naprawdę wszystkie tak zwane “wskaźniki” są czysto informacyjne. Nigdy nie będzie tak, że tusz wydrukuje np. 300 stron i ani jednej mniej lub więcej. 

Zakładając, że chip w tuszu ma zaprogramowane te 300 stron, to jest to oszacowane przy założeniu, że zadrukowanie strony wynosi 5%.

W efekcie możesz wydrukować kilka całkowicie czarnych stron, tuszu mieć końcówkę w zbiorniku, a poziom będzie pokazywany na poziomie połowy.

Trzeba mieć ciągle na uwadze, co się drukuje i w jakich ilościach.

Rodzaje drukowanych potrzeb różnią się w zależności od użytkowników. Między innymi dlatego wskaźnik 5% zadruku przyjęto jako określenie wydajności zbiorników w sposób spójny dla każdego tuszu. 

Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj też Wydajność wkładu do drukarki – wszystko co trzeba wiedzieć.

Poziom tuszu – ciekawostka

Jak szybko i miarodajnie sprawdzić, czy poziom tuszu jest wystarczający? Da się to zrobić trzema kliknięciami. Wystarczy wydrukować logo Wujka Google. 🙂

logo Google

Wyszukiwarka Google przeszła długą drogę od uczelnianej ciekawostki do globalnego narzędzia, które dyktuje trendy. Pierwsza wersja logo Google wyglądała trochę „pikselowo”.

W październiku 1998 roku powstał projekt najbliższy temu, co obserwujemy praktycznie każdego dnia na naszych monitorach. Oczywiście obecne logo zostało poddane wielokrotnemu odświeżeniu.

Od blisko 20 lat litery tworzące napis „Google” wykorzystują barwy podstawowe – a co za tym idzie – wydrukowanie logo najpopularniejszej wyszukiwarki na świecie jest najszybszym sposobem na sprawdzenie realnego poziomu tuszu.

Jeśli na tacce odbiorczej znajdziesz ostry wydruk o odpowiednio nasyconych kolorach, to znaczy, że zawartość atramentu w kartridżach jest ok. 😉

Najprostsze rozwiązania z reguły działają najlepiej!

1.7 22 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najbardziej oceniane
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze