Jak wymienić tusz w drukarce? - poradnik - Blog firmowy DrTusz

Jak wymienić tusz w drukarce? – poradnik

Drukarki są nieodłącznym elementem wielu biur i domowych pracowni. Jednakże, aby bez problemów działać, wymagają regularnej konserwacji, w tym także wymiany tuszu lub tonera. W tym artykule omówimy krok po kroku, jak szybko i sprawnie wymienić tusz w drukarce atramentowej, aby uniknąć niepotrzebnych problemów z wydrukiem.

grafika drukarka i tusze

Wymiana tuszu do drukarki – co i jak?

Wymiana tuszu w drukarce to prosta procedura obejmująca kilka etapów: rozpoznanie braku tuszu przez komunikaty na wyświetlaczu lub migające diody, dostęp do karetki tuszu poprzez otwarcie pokrywy drukarki, usunięcie zabezpieczeń z nowych zbiorników tuszu, ich instalacja w drukarce oraz potwierdzenie wymiany na panelu sterowania drukarki.

Proces ten może się jednak nieco różnić w zależności od konkretnego modelu drukarki, nawet jeśli pochodzi ona od tego samego producenta. Dlatego zawsze warto zajrzeć do instrukcji obsługi swojej drukarki. Spokojnie, jeśli dawno pozbyłeś się papierowej wersji – na stronie producenta zapewne znajdziesz jej wersję elektroniczną 🙂

Przejdziemy teraz przez wymianę tuszu w drukarkach poszczególnych producentów. To, co warto pamiętać przy każdym z nich, to fakt, że jeśli używasz zamienników tuszu, drukarka może wyświetlić komunikaty dotyczące poziomu tuszu lub oryginalności wkładów. Zwykle wcale nie wpływa to na funkcjonowanie drukarki.

Dodatkowo, pamiętaj, że zużytych wkładów nie wolno wyrzucać do normalnych koszów na śmieci! O tym, jak utylizować tusze i tonery pisałem już w artykule: Jak utylizować zużyte tusze i tonery?

Jak wymienić tusz w drukarce HP?

Jak już wspomniałem, wymiana tuszu w drukarkach poszczególnych producentów może się nieco różnić. Sprawdźmy, jak się to robi w drukarkach HP!

 1. Włącz drukarkę. Daj drukarce czas na uruchomienie i wykonanie wszelkich wstępnych procedur.
 2. Otwórz odpowiednią pokrywę i odczekaj, aż karetka ustabilizuje się w pozycji dostępnej do wymiany. Zwykle jest to pokrywa z przodu lub górna pokrywa drukarki, która daje dostęp do karetki z tuszem.
 3. Delikatnie naciśnij zbiornik w dół (lub w niektórych modelach użyj dźwigni), aby go uwolnić. Następnie wyjmij zbiornik z karetki.
 4. Rozpakuj nowy zbiornik z tuszem i usuń wszelkie taśmy zabezpieczające lub klipsy. Uważaj, aby nie dotykać styków elektronicznych ani dysz, które mogą być uszkodzone przez kontakt z palcami.
 5. Włóż nowy zbiornik pod odpowiednim kątem. 
 6. Dociśnij zbiornik aż do usłyszenia charakterystycznego kliknięcia, co oznacza, że zbiornik jest prawidłowo zainstalowany.
 7. Zamknij pokrywę drukarki. Po zamknięciu pokrywy, drukarka zazwyczaj rozpocznie proces rozpoznawania nowego zbiornika z tuszem.
 8. Wykonaj stronę kalibracyjną lub wyrównania, jeśli jest to wymagane. W niektórych modelach, drukarka automatycznie wydrukuje stronę testową, aby ustawić głowice drukujące.

Postępuj zgodnie z instrukcjami drukarki. W każdym modelu mogą występować niewielkie różnice, dlatego w razie wątpliwości warto sprawdzić informacje zawarte w instrukcjach producenta. W przypadku HP, na stronie producenta mamy dostępne instrukcje wymiany atramentów w drukarkach z serii: HP Inkjet, HP DeskJet 3700 oraz innych.

Na naszym kanale na YouTube mamy również dostępne filmiki instruktażowe z różnymi modelami drukarek HP. Kliknij tutaj: playlista dotycząca wymiany tuszu w drukarce atramentowej HP.

Jak wymienić tusz w drukarce Brother?

 1. Włącz drukarkę. To pozwoli na automatyczne ustawienie karetki tuszu w dostępnym miejscu do wymiany.
 2. Zaczekaj, aż drukarka wskaże, który zbiornik tuszu jest pusty lub ma niski poziom. Drukarka pokaże komunikat na wyświetlaczu lub zasygnalizuje to w inny sposób.
 3. Otwórz pokrywę lub drzwiczki dostępu do zbiorników, zlokalizuj dźwignię blokady lub inny mechanizm zwalniający i użyj go, aby uwolnić pusty pojemnik. Następnie, delikatnie wyjmij zużyty zbiornik z karetki.
 4. Rozpakuj nowy zbiornik, zdejmując wszelkie zabezpieczenia, takie jak taśmy odpowietrzające.
 5. Teraz możesz włożyć tusz do drukarki w odpowiednie miejsce w karetce, zwracając uwagę, aby zbiornik kolorowy był po lewej stronie, a czarny po prawej (lub zgodnie z oznaczeniami dla twojego modelu).
 6. Naciśnij zbiornik, aż usłyszysz charakterystyczne kliknięcie, co oznacza, że zbiornik jest prawidłowo zamocowany.
 7. Zamknij pokrywę lub drzwiczki dostępu do zbiorników i potwierdź na panelu drukarki, że wymieniłeś tusz –  zazwyczaj poprzez naciśnięcie klawisza wskazującego 'TAK’ lub strzałki w górę.
 8. Sprawdź poziom tuszu: Na panelu sterowania drukarki, przejdź do menu poziomu atramentów, aby sprawdzić, czy nowe zbiorniki zostały prawidłowo zainstalowane i rozpoznane przez drukarkę.
 9. W zależności od modelu drukarki, może być konieczne przeprowadzenie procedury kalibracji, która zwykle obejmuje wydrukowanie strony testowej i jej zeskanowanie.

Podobnie, jak w przypadku HP, na naszym kanale w serwisie YouTube mamy dostępne filmiki instruktażowe z różnymi modelami drukarek Brother. Kliknij tutaj: playlista dotycząca wymiany tuszu w drukarce atramentowej Brother lub zobacz bezpośrednio, jak Ema robi to w drukarce Brother DCP-J105:

Jak wymienić tusz w drukarce Canon?

 1. Włącz drukarkę. To pierwszy krok, który umożliwia automatyczne ustawienie się karetki z tuszami w dostępnym do wymiany miejscu.
 2. Otwórz pokrywę aby uzyskać dostęp do kasety z tuszami.
 3. Zwolnij zbiornik i delikatnie go wyjmij. W większości modeli Canon, zbiornik tuszu jest zabezpieczony mechanizmem, który należy zwolnić, zazwyczaj poprzez naciśnięcie dźwigni lub przycisku.
 4. Przygotuj nowy wkład – wyciągnij z opakowania, usuń folię ochronną, taśmę odpowietrzającą oraz ewentualne inne zabezpieczenia jak plastikowe klipy.
 5. Zainstaluj nowy tusz w urządzeniu. Należy go delikatnie docisnąć, aż do usłyszenia charakterystycznego kliknięcia, co oznacza, że zbiornik jest prawidłowo zamocowany.
 6. Zamknij pokrywę i sprawdź poziom tuszu. Większość nowoczesnych drukarek Canon posiada na panelu kontrolnym opcję to umożliwia. W niektórych modelach pojawia się opcja druku strony testowej lub wzorca dysz, co pozwala na sprawdzenie prawidłowości instalacji tuszu.

Ponownie, na naszym kanale możesz znaleźć szczegółowe instrukcje zmiany tuszu dla różnych modeli drukarek Canon. Oto playlista dotycząca wymiany tuszu w drukarce Canon. A poniżej, wymiana tuszu w Canon Pixma IP7250:

Jak wymienić tusz w drukarce Epson?

 1. Włącz drukarkę aby karetka z tuszem mogła automatycznie ustawić się w odpowiedniej pozycji do wymiany.
 2. Zwróć uwagę na komunikaty na wyświetlaczu lub na migające diody (czerwone lub pomarańczowe), które informują o potrzebie wymiany tuszu.
 3. Otwórz pokrywę drukarki znajdującą się zazwyczaj na górze urządzenia. W niektórych modelach, jak XP-205, musisz nacisnąć przycisk RESET, aby przesunąć karetkę do pozycji umożliwiającej wymianę.
 4. Naciśnij dźwignię lub przycisk blokady aby zwolnić zużyty zbiornik tuszu i wyjmij go.
 5. Umieść nowy zbiornik w karetce, upewniając się, że słyszysz charakterystyczne kliknięcie, sygnalizujące prawidłowe zamocowanie.
 6. Zamknij pokrywę drukarki i sprawdź poziom tuszu za pomocą panelu sterowania drukarki, wybierając odpowiednie opcje z menu, aby potwierdzić prawidłową instalację.

Tak jak w poprzednich przypadkach, tak i w przypadku Epsona, mamy przygotowanych kilka instruktaży: playlista dotycząca zmiany tuszu w drukarce Epson. Kliknij lub sprawdź poniżej, jak wymienić wkład w drukarce Epson XP-5100 All-in-One:

Podsumowanie

Skoro już znasz dokładnie proces wymiany pojemników z tuszem, to pozostaje mi tylko polecić materiały eksploatacyjne z mojego sklepu drtusz.pl, w którym przede wszystkim znajdziesz tańsze zamienniki wkładów atramentowych oraz laserowych do swojej drukarki! 🙂

Dodatkowo, polecam moje inne wpisy, które rozwieją wątpliwości i częste problemy związane z drukiem i wkładami. Między innymi, dowiesz się z nich Jak sprawdzić poziom tuszu?, Jak przechowywać tusze i tonery? oraz Co zrobić z zaschniętym tuszem?

Tymczasem żegnam się z Tobą i życzę kolorowych wydruków! 🙂

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze