Jaką drukarkę kupić? Poradnik dla Klienta - Blog firmowy DrTusz

Jaką drukarkę kupić? Poradnik dla Klienta

Drukarka to sprzęt, bez którego nie wyobrażamy sobie już codziennego funkcjonowania. Dokumenty, kolorowanki, rachunki czy faktury – to wszystko możesz utrwalić na papierze z pomocą jednego sprzętu. Ale jak wybrać odpowiednie urządzenie? Na które parametry warto zwrócić uwagę i co właściwie oznaczają? W tym artykule przedstawiam Ci kompleksowy poradnik, dzięki któremu dowiesz się jaką drukarkę kupić. Lekturę czas zacząć!

jaką drukarkę kupić?

Wybór najlepszej drukarki do domu – dlaczego to takie ważne?

Jedne urządzenia elektroniczne działają krócej, inne nieco dłużej. Smartfony zdarza nam się wymieniać nawet co roku, a laptopy przeżywają przeważnie około 5 lat. Nieco inaczej jest z drukarkami.

Do mojego serwisu nieraz trafiają urządzenia drukujące, które pamiętają jeszcze początki XXI wieku. Dbając o swoją drukarkę, używając wkładów ze sprawdzonych źródeł i systematycznie wymieniając zużywalne elementy takie jak bęben czy głowice zachowasz świetność swojego sprzętu na naprawdę wiele lat.

Dlatego właśnie tak ważny jest przemyślany zakup i odpowiednie dobranie urządzenia do własnych potrzeb. W końcu chcemy, aby jedna drukarka pozostała z nami jak najdłużej i spełniała nasze wszystkie oczekiwania.

W tym artykule przygotowałem dla Ciebie kompleksową listę pytań, na które należy sobie odpowiedzieć przed kupnem. Określisz w ten sposób swoje wymagania, a dobranie wymarzonej drukarki będzie tylko formalnością.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie drukarki?

Choć z pozoru parametry drukarki mogą wyglądać skomplikowanie, każdy użytkownik z pewnością jest w stanie określić swoje chociażby podstawowe potrzeby dotyczące drukowania.

Nawet jeśli nie jesteś specjalistą, gwarantuję, że dzięki poniższym pytaniom będziesz mógł określić jaką drukarkę wybrać. Przygotuj kartkę, coś do pisania i zaczynajmy!

Atramentówka czy urządzenie laserowe?

Na początku określmy, jaki rodzaj urządzenia będzie dla Ciebie najbardziej odpowiedni. Na rynku najpopularniejszym wyborem do domu są drukarki atramentowe, czyli takie, w których używamy tuszu oraz drukarki laserowe, gdzie wykorzystuje się toner.

Oba typy urządzeń działają w zupełnie inny sposób, a co za tym idzie – nadają się do całkowicie innej pracy. Atramentówka sprawdzi się u kogoś, kto drukuje raczej sporadycznie w domowym zaciszu. Z kolei drukarka laserowa będzie lepszym rozwiązaniem, gdy zamierzasz używać jej do częstego tworzenia notatek czy biznesowych dokumentów.

Zatem, odpowiedz sobie na pierwsze pytanie:

💡 Jak często zamierzam drukować?

Spróbuj określić, czy drukarka będzie pracowała raz w tygodniu lub rzadziej, dwa razy w tygodniu, codziennie, a może wielokrotnie każdego dnia. Oprócz częstotliwości druku istotne jest również pytanie:

💡 Jak dużo będę drukować?

Duża ilość zadrukowywanych kartek dla każdego może przybrać inną wartość. Sugerowaną wydajność urządzenia producenci podają zazwyczaj w specyfikacji technicznej. Postaraj się odpowiedzieć sobie na to pytanie, określając przedział stron jaki masz zamiar drukować tygodniowo – 1-2 strony, około 10 stron, do 100 stron czy nawet kilkaset stron w tygodniu.

Przed podjęciem decyzji zachęcam również do lektury mojego poradnika: Drukarka laserowa czy atramentowa – co wybrać?, gdzie szerzej opisuję różnice obu typów urządzeń.

Parametry drukarki, o których warto wiedzieć przed kupnem

Wybór odpowiedniej drukarki należy oprzeć również na jej specyfikacji. Każde urządzenie jest nieco inne, a więc warto wcześniej ustalić, na jakich parametrach zależy nam najbardziej. Skupmy się zatem na najważniejszych cechach drukarki.

Kolor czy mono?

Innego sprzętu potrzebuje fotograf, innego architekt, a jeszcze innego student polonistyki. Urządzenia drukujące możemy podzielić zasadniczo na dwa rodzaje: kolorowe i monochromatyczne, czyli z drukiem czarno-białym. Kolejnym ważnym pytaniem, jakie należy sobie zadać wybierając drukarkę do domu jest więc:

💡 Co najczęściej będę drukować?

Jeśli jesteś pasjonatem robienia zdjęć lub po prostu lubisz drukować wielobarwne tabele, drukarka kolorowa może być strzałem w dziesiątkę. Co innego, gdy sprzęt ma Ci służyć tylko do tworzenia tekstów, dokumentów czy faktur – wówczas w zupełności wystarczy inwestycja w urządzenie mono.

Cechy druku

Wybór najlepszej drukarki do domu należy również oprzeć na poszczególnych parametrach urządzenia, na których zależy nam najbardziej. Przyjrzyjmy się najważniejszym z nich.

Rozdzielczość druku – jeśli zależy Ci na drukowaniu zdjęć i innych kolorowych grafik, ta cecha powinna być dla Ciebie szczególnie istotna. Standardowa rozdzielczość druku monochromatycznego wynosi 1200 x 1200 dpi, natomiast przyzwoitego koloru 4880 x 1200 dpi. Zatem odpowiedz sobie na pytanie:

💡 Jak istotna jest dla mnie jakość moich wydruków?

Przy wyborze nowej drukarki pamiętaj, że im wyższa rozdzielczość druku, tym lepszej jakości dokumenty otrzymasz.

Szybkość wydruku – zależnie od rodzaju wybranego urządzenia, cecha ta może się znacząco różnić. Przeciętna drukarka laserowa potrafi wydrukować około 20 stron A4/min, co jest dobrym wynikiem zarówno do domu, jak i firmy.

Z kolei tańsze urządzenia atramentowe pozwolą Ci na stworzenie około 4-10 stron A4/min, w zależności czy drukujesz w kolorze czy mono. Sięgając po droższe modele uzyskasz znaczący wzrost prędkości druku, jednak wiąże się to także z wyższą ceną drukarki. A więc:

💡 Czy zależy mi na szybkości wydruków?

Obsługiwane rodzaje i formaty papieru – ten parametr wiąże się bezpośrednio z pytaniem Co najczęściej będę drukować? Jeśli jedynym zadaniem Twojej drukarki będzie używanie standardowych kartek A4, nie masz się czym martwić. Warto jednak zastanowić się:

💡 Na jakim papierze chcę móc drukować?

Kupując nowy sprzęt drukujący, dobrą praktyką będzie sprawdzenie jakiej gramatury papier obsługuje. Standardowe kartki mają około 100g/m2, a przykładowo papier fotograficzny już dwa razy więcej – 200g/m2.

Drukarki do użytku domowego mogą także obsługiwać różne formaty papieru, np. arkusze A4, A5, A6, B5, koperty, a nawet wizytówki. Rozważając zakup konkretnego sprzętu przemyśl, z jakich formatów nośników chcesz móc korzystać w przyszłości.

Więcej o rodzajach i parametrach papieru przeczytasz w moim artykule: Jaki papier do drukarki wybrać?

Dostępność funkcji

💡 Czy zamierzam korzystać z funkcji automatycznego druku dwustronnego?

Druk dwustronny – duplex to niezwykle przydatna opcja, która pozwala nie tylko zaoszczędzić papier, ale także chronić środowisko. Zasadniczo wyróżniamy jego dwa rodzaje: automatyczny i ręczny.

Druk ręczny czyli obracanie kartek przez użytkownika jest dość niewygodne i pracochłonne. Musisz mieć to na uwadze, inwestując w nowy sprzęt. Drukując dużo i często, rozważ urządzenia z automatycznym drukiem dwustronnym. 

💡 Czy ważne jest, aby drukarka sama pobierała papier?

Automatyczny podajnik papieru (ADF) – pomaga usprawnić pracę na wielostronicowych dokumentach i znacząco zwiększyć wydajność skanowania, kopiowania lub faksowania. Jeśli w codziennym użytkowaniu korzystasz z długich sprawozdań, faktur czy innych tego typu plików, ta funkcja może być dla Ciebie istotna.

Czym dokładnie jest ADF, jak z niego korzystać i jakie drukarki z podajnikiem polecam, sprawdzisz klikając TUTAJ.

💡 Czy chcę drukować pliki bezpośrednio ze smartfona lub tabletu?

Łączność drukarki – na rynku znajdziemy urządzenia z różnymi rodzajami łączności – Wi-Fi, Wi-Fi Direct, USB, LAN czy Bluetooth. Chcąc drukować pliki bezpośrednio z poziomu telefonu lub podobnego sprzętu, najlepszym wyborem będzie drukarka z dostępem do bezprzewodowej sieci komputerowej.

Do biura czy większej przestrzeni służbowej nada się drukarka z lokalną siecią LAN, a w przypadku jej braku – sprzęt z funkcją Bluetooth. Przemyśl, gdzie dokładnie będzie użytkowany Twój sprzęt i jaki rodzaj łączności będzie najodpowiedniejszy.

💡 Czy potrzebuję urządzenia z wbudowanym skanerem lub kopiarką?

Skanowanie i kopiowanie – dwie niezwykle przydatne funkcje, które udoskonalają codzienną pracę z drukarką. Skanowanie dokumentów, czyli utrwalanie ich w wersji cyfrowej szczególnie przyda się tym osobom, które nie lubią magazynowania w domu stert papieru lub cenią sobie posiadanie plików na komputerze.

Kopiowanie, to nic innego jak wykonywanie ksero tekstów lub grafik, które możesz później udostępnić innym domownikom lub współpracownikom. Posiadanie takiej opcji w swoim urządzeniu pozwala zaoszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze.

W ofercie sklepów z elektroniką znajdziesz co prawda drukarki ze skanerem lub kopiarką, ale…

Może tak urządzenie wielofunkcyjne?

Sprzęt, który łączy w sobie jednocześnie drukowanie, skanowanie, kopiowanie, a nawet, rzadko obecnie wykorzystywane, faksowanie. Drukarka wielofunkcyjna to zarówno oszczędność miejsca, jak i wydatków na oddzielne urządzenia.

Tzw. drukarki 3w1 oferują znacznie więcej, posiadając zazwyczaj wiele wyżej wymienionych dodatkowych funkcji. Jeśli urządzenie jednofunkcyjne to dla Ciebie za mało – sprawdź ofertę mojego internetowego sklepu DrTusza, wybierając zakładkę Drukarki i urządzenia wielofunkcyjne.

Koszty eksploatacyjne – pamiętaj o zamiennikach!

Pamiętaj, że tania drukarka zazwyczaj jest tania tylko w zakupie, gdyż producenci odbijają sobie niskie ceny drogimi wkładami. Do takich drukarek trudno też o dobre zamienniki. Dobre urządzenie dla użytkownika to więc takie, do którego łatwo jest znaleźć zamienniki tonerów czy wkładów ze sprawdzonych źródeł i w rozsądnych cenach. 

Ciekawym przykładem drukarki, która jest tania tylko z pozoru stanowi Konica Minolta MagiColor 1600W. Koszt zakupu laserówki wynosi obecnie około 500 zł. Jeden wkład do urządzenia kosztuje więcej niż ono samo – 600zł! Jak widzisz, sprzęt z pozoru w dobrej cenie, może się okazać kompletnym niewypałem.

Zatem, jaką drukarkę kupić? Odwiedzając mój sklep możesz sprawdzisz w wyszukiwarce, jakie wkłady posiadają dobre i tanie zamienniki. Pomoże to przyszłym użytkownikom w obliczeniu kosztów eksploatacji i sprawdzeniu, czy urządzenie, które nam się podoba będzie opłacalne.

Wybór najlepszej drukarki – DrTusz poleca

Dla ułatwienia zakupu urządzenia drukującego, dopasowanego do Twoich potrzeb i preferencji, wraz ze swoim zespołem regularnie dodaję rankingi drukarek, które przybliżą Ci najlepsze modele ostatnich miesięcy.

Szukasz drukarki laserowej do domu? Przygotowałem dla Ciebie zaktualizowany ranking polecanych modeli Najtańszych drukarek laserowych mono z Wi-Fi. Top 3 marzec 2024!

A może potrzebujesz urządzenia do firmy, które sprawdzi się w częstej pracy? Oto spis najlepszych drukarek do biura.

Wiosna to sezon, który kojarzymy z budzeniem się do życia. Czy to też czas na nową drukarkę? Zapoznaj się z moim Przeglądem drukarek – edycja wiosenna.

Jeśli odpowiedziałeś na wszystkie pytania w tym artykule, z pewnością już wiesz jakie cechy powinna mieć Twoja idealna drukarka. Aby dobrać odpowiednie urządzenie, zgodne z Twoimi preferencjami możesz udać się do naszego sklepu stacjonarnego lub znaleźć taką drukarkę na mojej stronie drtusz.pl!

W razie pytań, ja i mój zespół służymy pomocą. 🙂 Możesz się z nami skontaktować poprzez e-mail: blog@drtusz.pl lub poprzez media społecznościowe – Facebook, Instagram, Twitter. Udzielenie odpowiedzi na wspomniane pytania ułatwi nam pomoc w wyborze Twojej idealnej drukarki.

Do zobaczenia!

Pełna lista pytań

Podsumowując, lista pytań, które powinieneś sobie zadać przed zakupem drukarki, to:

  • Jak często zamierzam drukować?
  • Jak dużo będę drukować?
  • Co najczęściej będę drukować?
  • Jak istotna jest dla mnie jakość moich wydruków?
  • Czy zależy mi na szybkości wydruków?
  • Na jakim papierze chcę móc drukować?
  • Czy zamierzam korzystać z funkcji automatycznego druku dwustronnego?
  • Czy ważne jest, aby drukarka sama pobierała papier?
  • Czy chcę drukować pliki bezpośrednio ze smartfona lub tabletu?
  • Czy potrzebuję urządzenia z wbudowanym skanerem lub kopiarką?
Jaką drukarkę do domu wybrać?

Wybór drukarki do domu zależy od indywidualnych potrzeb. Jeśli potrzebujesz drukarki do ogólnego użytku, warto rozważyć urządzenie wielofunkcyjne, które posiada funkcje drukowania, skanowania i kopiowania. 

Jak sprawdzić koszt eksploatacji drukarki?

Koszt eksploatacji drukarki można sprawdzić, biorąc pod uwagę cenę materiałów eksploatacyjnych, takich jak tonery lub tusze. Dokładne informacje na temat kosztów eksploatacji zazwyczaj można znaleźć na stronie producenta drukarki.
Drukarki atramentowe są zazwyczaj tańsze w zakupie, ale koszty eksploatacji mogą być wyższe niż w przypadku drukarek laserowych. Drukarki laserowe są szybsze i bardziej ekonomiczne przy drukowaniu większych ilości dokumentów.

Czy warto zainwestować w drukarkę laserową do domu?

Drukarka laserowa może być dobrym rozwiązaniem, jeśli często drukujesz duże ilości dokumentów tekstowych. Jednak jeśli zależy Ci bardziej na drukowaniu zdjęć, lepszym wyborem może być drukarka atramentowa.

Jakie są różnice między drukarką atramentową a laserową?

Drukarka atramentowa najczęściej nadaje się do drukowania wysokiej jakości zdjęć, podczas gdy drukarka laserowa lepiej sprawdza się przy drukowaniu dokumentów tekstowych z dużą szybkością.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najbardziej oceniane
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze