Jaka drukarka do domu? - 6 propozycji DrTusza - Blog firmowy DrTusz

Jaka drukarka do domu? – 6 propozycji DrTusza

W dzisiejszym cyfrowym świecie domowe drukarki wciąż odgrywają kluczową rolę. Od wydruku zdjęć rodzinnych po konieczność wydrukowania ważnych dokumentów czy prac szkolnych, drukarki są wszechstronnym narzędziem ułatwiającym codzienne życie. Pamiętaj, że wybór najlepszej drukarki do użytku domowego może stanowić nie lada wyzwanie, z uwagi różnorodność parametrów technicznych. Jeśli więc zastanawiasz się, jaką drukarkę wybrać do domu, to ten artkuł jest dla Cebie!

Drukarki w zaciszu domowym

Wciąż istnieją liczne sytuacje, w których korzystanie z druku jest konieczne. Obecnie większość dokumentów i obrazów jest dostępna w formie elektronicznej, ale istnieją momenty, kiedy potrzebujesz fizycznej kopii. Drukarki w domu pozwalają na tworzenie wyjątkowych prezentów, drukowanie zdjęć, dyplomów czy zaproszeń na uroczystości rodzinne. Drukarki w domu przydatne stają się również wtedy, gdy masz do czynienia z dokumentami oficjalnymi, jak umowy czy zaświadczenia, które wymagają podpisu lub dostarczenia w formie papierowej. Mając domowe urządzenie możesz uniknąć biegania za punktem druku.

Zakup drukarki do domu – nieoczekiwane wyzwanie

Czasami wpadają do mnie Klienci z chęcią zakupu drukarki do użytku domowego lub biurowego. Niezmienną reakcją jest najczęściej zmieszanie. Przecież kupno takiego urządzenia to powinna być prosta sprawa. Niestety nie zawsze tak jest!

Na szczęście naszą rolą jako ekspertów w dziedzinie drukowania jest pomoc w wyborze. Dlatego zazwyczaj zadajemy sporo pytań dotyczących Waszych nawyków i potrzeb przy drukowaniu.

Wyzwania związane z kupnem drukarki

Klienci rozpoczynając proces zakupowy spotykają się z kilkoma wyzwaniami, które muszą przezwyciężyć sami, lub liczyć na pomoc dobrych duszków, takich jak moja Obsługa Klienta! Zanim przejdę do konkretów, wypunktuje kilka spraw, które mogą wprowadzać zamęt w całym procesie zakupów, a które my staramy się zawsze wyklarować.

Złożoność wyboru – rodzaje drukarek

Na rynku istnieje wiele rodzajów urządzeń o różnych parametrach i funkcjach. Wybór odpowiedniego modelu może być skomplikowany, zwłaszcza jeśli użytkownik nie jest zaznajomiony ze związaną z tym tematem terminologią techniczną.

Przesyt informacji na temat drukarek

Zbyt wiele opcji do wyboru, recenzji i porównań może przytłoczyć, prowadząc do dezorientacji i trudności w podjęciu decyzji.

Koszt eksploatacji – wielka niewiadoma

Użytkownicy często nie zdają sobie sprawy z kosztów eksploatacji, takich jak ceny tonerów i tuszów do drukarek. Skupianie się wyłącznie na cenie zakupu drukarki może prowadzić do nieprzewidzianych wydatków w przyszłości i rozczarowania produktem.

Drukarka niewłaściwie dopasowana do potrzeb

Niezrozumienie swoich własnych potrzeb drukowania może prowadzić do zakupu drukarki, która nie spełnia oczekiwań użytkownika. Na przykład, osoba potrzebująca drukować głównie zdjęcia może wybrać drukarkę przeznaczoną do dokumentów tekstowych dużo niższej jakości druku.

Powyższe punkty to tylko kilka z najczęstszych problemów napotykanych przez naszych Klientów. Dlatego postaram się podpowiedzieć jaką drukarkę wybrać oraz przybliżę najważniejsze aspekty wyboru urządzenia drukującego.

Jak wybrać drukarkę do domu i na co zwracać uwagę?

Stoisz przed wyborem urządzenia? Jest kilka kluczowych spraw, na które musisz zwrócić uwagę, a mówiąc precyzyjniej – zastanowić się nad nimi. Oto kilka punktów, które trzeba sobie wyklarować kupując urządzenie.

Rodzaj drukarki – drukarka atramentowa czy drukarka laserowa

Pierwszym krokiem jest wybór rodzaju drukarki, czyli zdecydowanie, czy lepsza będzie drukarka atramentowa czy laserowa. Każdy z tych typów ma swoje zalety i ograniczenia, więc warto rozważyć, do jakich celów będzie przede wszystkim używana drukarka.

Atramentówki cieszą się popularnością ze względu na ich wszechstronność i stosunkowo niski koszt zakupu. W przypadku drukarek atramentowych, obraz jest tworzony poprzez nanoszenie kropelek atramentu na papier. Drukarki laserowe są zaś często wybierane przez osoby, które potrzebują szybkiego i trwałego drukowania, zwłaszcza dokumentów tekstowych. W drukarkach laserowych obraz jest tworzony poprzez naświetlanie bębna światłem laserowym, które przekształca się w toner, a następnie przenosi się na papier.

Więcej na temat różnic pisałem w artykule: „Drukarka laserowa czy atramentowa – co wybrać?”

Parametry domowej drukarki

Rozdzielczość druku oraz szybkość drukowania mają wpływ na jakość i efektywność drukowania. Dla osób planujących drukować głównie zdjęcia, wysoka rozdzielczość będzie istotna, podczas gdy w przypadku dokumentów tekstowych ważniejsza może być szybkość drukowania. Drugą kwestią jest to, że jeśli zależy nam na oszczędności miejsca i kosztów, warto rozważyć urządzenie wielofunkcyjne, które poza drukowaniem oferuje także skanowanie i kopiowanie.

Druk dwustronny, obsługiwane formaty papieru czy łączność Wi-Fi to jedne z rzeczy, które również trzeba rozważyć.

Koszt eksploatacji – wydajność drukarki

Niezwykle istotnym aspektem jest koszt eksploatacji, w tym cena wkładów atramentowych lub tonerów. Warto zastanowić się nad długoterminowymi kosztami korzystania z urządzenia. Czasami sam zakup może okazać się mniej kosztowny, niż wymiana tuszu lub tonera.

Wybór odpowiedniej drukarki do użytku domowego to ważna decyzja i powinna przede wszystkim uwzględniać Twoje konkretne potrzeby. Biorąc pod uwagę wspomniane wyżej czynniki, będziesz w stanie dokonać świadomego wyboru, który zadowoli Cię zarówno pod względem funkcjonalności, jak i ekonomiczności.

Trochę więcej o tym, na ile starcza tusz i toner napisałem TUTAJ

Jaką drukarką do domu wybrać? Propozycje DrTusza

Drukarki atramentowe do domu

Epson EcoTank L3210

Zdjęcie poglądowe opisywanego atramentowego urządzenia wielofunkcyjnego drukującego w kolorze Epson EcoTank L3210
Epson EcoTank L3210 – wydajna drukarka z systemem CISS

Urządzenie wielofunkcyjne z systemem CISS czyli zbiornikami na atrament o dużej pojemności, uzupełnianym z butelek. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie ma konieczności częstego ich wymieniania i zapewnia niskie koszty eksploatacji (do 27 tysięcy stron na jednym komplecie)! Wysoka rozdzielczości druku zapewni wyraziste i kolorowe wydruki zarówno zdjęć, jak i dokumentów.

Jak wspomniałem, jest to urządzenie wielofunkcyjne, więc ma możliwość skanowania i kopiowania. Prędkość drukowania sięga 33 stron na minutę w trybie czarno-białym i 15 stron na minutę w kolorze. Jej zalety to nie tylko ekonomiczność, ale także prosta konstrukcja i intuicyjna obsługa. Epson EcoTank L3210, (jak wszystkie urządzenia z serii EcoTank) to bardzo wydajna drukarka, oferująca dodatkowo wysoką jakość i prostotę użytkowania.

Canon PIXMA TS5050

Zdjęcie poglądowe opisywanego atramentowego urządzenia wielofunkcyjnego kolorowego Canon Pixma TS5050
Canon Pixma TS5050 – tania drukarka do domu

To mała, elegancka drukarka Canon, która umożliwia łatwe drukowanie, skanowanie i kopiowanie, dzięki dotykowemu wyświetlaczowi. Intuicyjna obsługa nie powinna sprawić nikomu problemu. Możesz używać zarówno do wydruku zdjęć jak i dokumentów. Drukarka posiada opcję druku z telefonu i tabletu, a dzięki połączeniu Wi-Fi możesz używać jej bez użycia kabli. Jeśli więc potrzebujesz prostej i pięknie wydrukowanej pracy, to jest to urządzenie dla Ciebie!

Brother DCP-T520W

Zdjęcie poglądowe opisywanego urządzenia wielofunkcyjnego atramentowego, drukującego w kolorze Brother DCP-T520W
Brother DCP-T520W – wydajna i nieduża drukarka do domu

To praktyczne wielofunkcyjne urządzenie idealne dla domu i kameralnego biura. Dzięki dużym zbiornikom i systemem CISS, jak w przypadku powyższego Epsona posiada niski koszt wydruku.

Za jej pomocą wydrukujesz zdjęcia i dokumenty w wysokiej jakości. Oferuje możliwość drukowania dwustronnego, a łączność Wi-Fi zapewnia drukowanie bezprzewodowe z komputera lub telefonu. Przy okazji, pracuje całkiem szybko – do 27 stron na minutę. Drukarka Brother to dobra propozycja do codziennej pracy, niezwykle praktyczna i łatwa w użytkowaniu.

Drukarki laserowe do domu

Xerox WorkCentre 3025

Zdjęcie poglądowe opisywanego urządzenia wielofunkcyjnego laserowego, drukującego tylko w czerni, Xerox WorkCentre 3025NI oraz Xerox WorkCentre 3025
Xerox WorkCentre 3025 – wielofunkcyjne, wszechstronne urządzenie do domu i biura

To drukarka wielofunkcyjna, idealna do użytku domowego lub w małym biurze. Dzięki funkcji drukowania, skanowania i kopiowania, jest rozwiązaniem kompletnym. Druk dwustronny pozwala oszczędzać papier. Obsługa Wi-Fi pozwala drukować bezprzewodowo, a duży ekran dotykowy sprawia, że jest intuicyjna i nie sprawia kłopotów.

Wysoka rozdzielczość druku gwarantuje wyraźne i czytelne wydruki. To praktyczne narzędzie dla tych, którzy potrzebują nie tylko drukarki, ale także skanera i kopiarki w jednym urządzeniu. Drukarka Xerox WorkCentre 2035 dostępna w wersji z automatycznym podajnikiem dokumentów oraz bez.

Brother HL-1223WE

Zdjęcie poglądowe opisywanej drukarki laserowej, monochromatycznej Brother HL-1223WE
Brother HL-1223WE – tania i mała drukarka do podstawowych zadań

Idealna do zadań domowych. Drukarka jednofunkcyjna! Tylko drukuje, w dodatku tylko w czerni. Jej kompaktowa budowa oszczędza miejsce, a wydajny toner pozwala na długi okres użytkowania bez wymiany. Obsługa Wi-Fi umożliwia drukowanie z różnych urządzeń, a rozdzielczość druku 2400 x 600 dpi zapewnia ostre i wyraźne wydruki. To niezawodne urządzenie, które sprawdzi się przy codziennych zadaniach drukowania prostych dokumentów w domu.

Brother HL-L2372DN

Zdjęcie poglądowe opisywanej drukarki laserowej, monochromatycznej Brother HL-1223WE
Brother HL-L2372DN – drukarka z dwoma podajnikami papieru

To solidne urządzenie laserowe, idealne do pracy w domu. Dzięki prędkości drukowania 34 strony na minutę, będziesz w stanie wykonać zadania szybko. Ma dwa zasobniki papieru, co ułatwia obsługę różnych rodzajów dokumentów. Wydruki mają rozdzielczość 2400 x 600 dpi, zapewniając wyraźny tekst i grafikę. Drukowanie dwustronne zdecydowanie pomaga oszczędzić papier, a dzięki możliwości drukowania z urządzeń mobilnych, możesz drukować z każdego miejsca w domu.

Drukarka to inwestycja

Dobór odpowiedniej drukarki do użytku domowego jest kluczowy dla efektywności pracy i oszczędności czasu oraz środków. Przy wyborze między atramentówką, a laserówką warto wziąć pod uwagę specyfikę potrzeb. Te pierwsze wyróżniają się głębokimi kolorami, idealne do wydruków fotografii, jednak wiąże się to z koniecznością częstszej wymiany tuszu. Te drugie zaś są szybkie i ekonomiczne w dłuższej perspektywie, świetnie nadają się do drukowania tekstu, choć kolorowe drukowanie może być nieco mniej precyzyjne.

Pamiętaj, że zakup drukarki to także inwestycja na dłuższy okres. Cenimy sobie wydruki wysokiej jakości oraz łatwość obsługi, jednak równie ważne jest zrozumienie kosztów eksploatacji, takich jak atrament, toner czy papier. Warto zwrócić uwagę na funkcje dodatkowe, takie jak druk dwustronny czy obsługa bezprzewodowa, które mogą znacznie usprawnić codzienną pracę.

Podsumowując, dokładne zrozumienie własnych potrzeb, rodzaju wydruków oraz planów eksploatacji jest kluczowe przy wyborze takiego urządzenia, które będzie skutecznym narzędziem w naszym domowym środowisku.

O czym muszę pomyśleć przed kupnem drukarki?

Zanim kupisz drukarkę, musisz zastanowić się nad tym, jakich funkcji potrzebujesz, czy jest to druk dwustronny, czy łączność Wi-Fi. Czy będziesz używać druku w kolorze, czy tylko czarno-białego?

Czym jest DUPLEX?

Duplex to funkcja w drukarce pozwalająca na drukowanie dwustronne.

Czym jest ADF w drukarce?

ADF to skrót z angielskiego Automatic Document Feeder, czyli automatyczny podajnik dokumentów. Jak sama nazwa mówi – dzięki niemu, możesz skanować kilka stron pod rząd, nie zmieniając dokumentów w skanerze po każdej kartce.

3.5 2 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze