Toner i bęben – różnice - Blog firmowy DrTusz

Toner i bęben – różnice

Toner i bęben

Chociaż na pierwszy rzut oka wydaje się to nieprawdopodobne, drukarki laserowe są mniej skomplikowane w budowie od drukarek atramentowych. W ciągu wielu lat pracy z różnego rodzaju drukarkami zauważyłem, że mniej doświadczeni użytkownicy napotykają problem, kiedy oprócz tonera należy wymienić również bęben. Śpieszę zatem z wyjaśnieniami, bo toner i bęben to w sumie dwa oddzielne elementy, które współpracują w ścisłej symbiozie.

Toner i bęben – różnice

Wiele już pisałem o tonerach. W języku polskim to potoczna nazwa wkładu laserowego. W gruncie rzeczy to jednak proszek, który jest szczelnie zamknięty w plastikowym pojemniku, określanym jako wkład laserowy. Mieszanina substancji wydostaje się z niego dopiero po tym, jak wspomniany pojemnik zostanie prawidłowo włożony do komory drukarki.

Toner i bęben

Z kolei kluczowym elementem bębna jest walec pokryty materiałem światłoczułym, np. selenem.

Jak dział drukarka laserowa, opisuję dokładnie >TUTAJ<. W ramach przypomnienia wyjaśnię pokrótce, że bęben jest elektryzowany (dodatnie lub ujemnie). Dzięki temu przyciąga on sproszkowany toner, który potem trafia na powierzchnię papieru.

Toner i bęben

Jak widać, to dość istotny element całego mechanizmu. Bez niego nie ma drukowania! Chociaż wszystkie drukarki laserowe wydają się podobne, producenci różnie podchodzą do kwestii montażu bębna.

Toner i bęben – jak to wygląda

W większości przypadków bęben jest stałą częścią pojemnika, w którym znajduje się również sproszkowany toner. Wymieniając pojemnik na nowy, wymieniasz również bęben. Są jednak pewne wyjątki od tej reguły.

Największy stanową drukarki Brother. Wszystkie znane mi urządzenia tego producenta posiadają system oddzielnego bębna i tonera.

Japończycy promują to rozwiązanie jako proekologiczne. Trzeba przyznać, że z punktu widzenia środowiska ma ono swoje zalety. Sam bęben starczy na kilkukrotnie dłużej niż standardowy wkład laserowy.

Kiedy te dwa elementy są połączone w jednej kasecie laserowej, utylizuje się je wraz z wyczerpaniem proszku. Nie ma znaczenia, czy bęben się zużył, czy dalej może wiernie służyć drukarce.

Jak w to wygląda, kiedy stosuje się je oddzielnie? Zobrazuję to na przykładzie taniej i popularniej drukarki Brother HL-1110 E. Urządzenie drukuje w oparciu o toner Brother TN-1030, który powinien wystarczyć na ok. 1000 wydruków przy pokryciu wynoszącym 5%.

Toner i bęben

Razem z tym wkładem laserowym należy stosować bęben DR-1030. Jego żywotność jest określana na ok. 10 000 wydruków. Znaczy to, że dopiero przy wymianie dziesiątego z rzędu tonera należy wymienić też bęben.

Każda drukarka wysyła sygnały, że nadchodzi czas wymiany. W drukarkach z systemem oddzielnego bębna i tonera informuje o tym oprogramowanie dołączone z drukarką przez producenta.

Wiele urządzeń zlicza wydrukowane strony i informuje użytkownika o potrzebę wymiany materiałów eksploatacyjnych, kiedy przychodzi na to pora. Poza tym potrzebę wymiany da się dostrzec gołym okiem po bardzo złej jakości wydruków.

Toner i bęben – jaką drukarkę wybrać?

Rozwiązanie z oddzielnym bębnem i tonerem nie jest jedynie domeną marki Brother. Inni producenci też je stosują, chociaż dotyczy to raczej niewielkiej liczby modeli.

Wybierając drukarkę, zapytaj sprzedawcę o zastosowane w niej rozwiązanie. Pozwoli to uniknąć zbędnego stresu. Niektórzy użytkownicy zapominają o potrzebie wymiany bębna. Kiedy mimo wymiany tonera wydruki wyglądają na brudne, obawiają się, że wynika to z awarii. Nic bardziej mylnego. To tylko bęben.

W tym miejscu zapewne wielu z Was zada pytanie – jaką drukarkę kupić?
Nie musisz obawiać się drukarki, w której toner i bęben stanowią oddzielne elementy. Sam często polecam produkty Brother, gdyż to solidne urządzenia o dobrym stosunku jakości do ceny. Ty decydujesz, co wybierasz.

Pamiętaj, że na DrTusz.pl wszystkie produkty, w tym również bębny są objęte darmową dostawą. Oczywiście posiadam zarówno oryginalne bębny do drukarek, jak i ich zamienniki. Zapraszam na DrTusz.pl!

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze