Drukowanie naklejek – poradnik Rudego

drukowanie naklejek, maskotka DrTusza

Na klapie samochodu, na deskorolce, na obudowie laptopa itd. Miejsce na przyklejenie „nalepki” zawsze się znajdzie, dlatego wiele firm chętnie rozdaje materiały reklamowe w tej formie. Drukowanie naklejek to nic trudnego. Nie wierzysz? Doktorek przygotował poradnik na temat tego, jak drukować naklejki domowym sposobem tanio i wygodnie.

Drukowanie naklejek tuszem
Zacznijmy od drukowania naklejek na drukarce atramentowej. Wbrew pozorom wcale nie wymaga to specjalnych umiejętności. Musisz dysponować sprawną drukarką z zapasem kolorowego tuszu. To właściwie wszystko; przynajmniej jeśli chodzi o sprzęt.

Kolejna sprawa to narzędzie do wycinania prawie gotowej etykiety, tabliczki czy wlepki. Do kanciastych kształtów najbardziej precyzyjna będzie gilotyna. Jeśli nie posiadasz takowego urządzenia, ostry nóż do papieru i twarda linijka lub kawałek deski również powinny wystarczyć. W przypadku okrągłych kształtów na pewno przydadzą się rozwinięte umiejętności manualne – konkretnie sprawne palce i nadgarstki. Dzięki nim okrągłe naklejki będą bardziej okrągłe. 😉

Niezwykle ważny jest również nośnik. Od niego w dużej mierze zależy efekt końcowy. Najlepszy będzie papier samoprzylepny matowy. Papier błyszczący o wiele gorzej chłonie tusz – a co za tym idzie – nawet kilka dni później wydrukowany wzór będzie się rozmazywał.

Gdy już odhaczysz wszystkie pozycje z listy, możesz przejść od słów do drukowania. Wydrukować naklejki można praktycznie z każdego rodzaju grafiki. Może to być zarówno logo własnego autorstwa czy zdjęcie, jak również mem z sieci. Ważne, aby był w miarę dobrej jakości.

W ustawieniach drukarki wybierasz interesujący Cię rozmiar. Jakość druku jest kwestią indywidualną i zależy od drukarki. Niektóre modele świetnie drukują naklejki nawet w trybie roboczym. Pamiętaj też, aby przed wciśnięciem „Drukuj” odznaczyć pole „Dopasuj obraz do ramki”.

napis www.DrTusz.pl ułożony z naklejek z literami na ceglanej ścianie
Rudy często samodzielnie drukuje naklejki na swojej drukarce.

Po wydrukowaniu naklejek odczekaj chwilę zanim zabierzesz się do wycinania. Tusz musi dobrze wchłonąć. Następnie możesz przejść do wycinania i umieszczania nalepek na przedmiotach. O ile etykiety na wino raczej nie potrzebują warstwy zabezpieczającej, to naklejkę na klapę bagażnika auta warto zabezpieczyć. Może do tego posłużyć bezbarwna folia samoprzylepna.

To właściwie wszystko, co musisz zrobić, aby cieszyć się własną (być może niepowtarzalną) naklejką.

Drukowanie naklejek na laserówce

Drukarki laserowe, chociaż z reguły nie drukują w kolorze tak dobrze jak atramentowe, również nadają się do drukowania naklejek. Uzyskane zza ich pomocą wydruki mają ponadto większą trwałość i są bardziej długowieczne. Cały proces ma przebieg podobny do druku przy użyciu atramentówki. W przypadku druku laserowego możesz użyć folii samoprzylepnej. Najlepsza będzie ta w kolorze białym lub bezbarwna.

drzwi oklejone policyjnymi taśmami
Oto jeden z przykład zastosowania naklejek wydrukowanych domowym sposobem. Przy ich pomocy zrobiliśmy Marcinowi pourlopowy żart.

W opcjach drukowania standardowo należy odznaczyć opcję „Dopasuj obraz do ramki”. Warto też zmienić ustawienia domyślne i zaznaczyć na jakim papierze drukujemy. Na koniec wystarczy kliknąć „Drukuj”. Fuser (zwany też piecem) skutecznie utrwali toner na nośniku.

Naklejka wydrukowana na domowej drukarce laserowej na pewno będzie trwalsza od tej, którą wydrukujesz na drukarce atramentowej. Mimo to zabezpieczenie laserowego wydruku folią ochronną nie zaszkodzi.

Doktorek ma nadzieję, że jego porady okażą się pomocne. W razie dodatkowych pytań w kwestii tuszów i tonerów do drukarek, śmiało pytaj. Rudego bez problemu znajdziesz na Instagramie, Facebooku i Twitterze.

5 2 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
22 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najbardziej oceniane
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze