Darmowe programy graficzne – DrTusz sprawdza

Darmowe programy graficzne cieszą się dużą popularnością. Z ogromnej ilości dostępnych propozycji, ciężko wybrać jedną. Niektóre programy mają unikatowe funkcje. Inne w bezpłatnej wersji oferują okrojony zakres narzędzi. Przejrzałem dostępne propozycje. Opowiem o wadach i zaletach kilku z nich. Zapraszam do lektury!

Darmowe programy graficzne

Darmowe programy graficzne dla początkujących

Celowanie na samym starcie w płatne, drogie i rozbudowane programy może okazać się zbędnym wydatkiem. Dla początkujących ogrom funkcji może stać się przytłaczający i zniechęcający, a zabawę warto zacząć od małych kroczków. 

Przy wyborze programów warto wiedzieć do czego chcesz ich używać. Interesuje Cie obróbka zdjęć? Digital art? Czy może całokształt grafiki użytkowej, czyli taki trochę misz-masz?

Podzielę programy na 3 grupy ze względu na przeznaczenie – edycja zdjęć, rysunek i pozostałe, wszechstronne programy.

Darmowe programy graficzne – edycja zdjęć

Zaczynamy od narzędzi dedykowanych pasjonatom fotografii.

Adobe Photoshop Expreess 

Nawet najbardziej doświadczony fotograf korzysta z programów do obróbki zdjęć w celu poprawy niektórych parametrów, jak np.: kadrowanie zdjęcia, zmiana ekspozycji czy kontrastu. Wszystkie te funkcje, a także wiele innych znajdziesz w darmowych programach do edycji zdjęć.

Pierwszym programem dedykowanym do cyfrowej edycji fotografii jest oczywiście Adobe Photoshop Express. Jest to podstawowa i darmowa wersja znanego wszystkim Adobe Photoshopa. Dostępna nie tylko na komputerze, ale również na smartfonie. 

Łatwa w obsłudze aplikacja oferuje minimalistyczny wygląd i szybki dostęp do funkcji edycji zdjęć oraz zaawansowanych filtrów. Dzięki temu, że jest dostępna na smartfonach, które obecnie robią wysokiej jakości fotografie. Możesz od ręki wrzucić uchwyconą scenerię na dowolne social media. 

Wadą tego programu jest niestety to, że możesz zapisać edytowane fotografie tylko w formacie jpg, a narzędzia są mimo wszystko odrobinę ograniczone.

Photoscape X

Tego darmowego programu do edycji zdjęć również nie trzeba przedstawiać. Spora ilość funkcji w wersji darmowej Photoscape X wciąż pozostawia spore pole do popisu. W interfejsie czeka na nas wygodna przeglądarka plików, dzięki którym łatwiej bezpośrednio w programie wybrać zdjęcie, na którym chcemy pracować. 

Ten program jest dedykowany zarówno amatorom fotografii, jak i tym, którzy kilka(set) edytowanych fotek mają już za sobą! 

Ogromnym plusem w Photoscape X jest możliwość edycji grupowej. Wiedząc, że chcesz nałożyć te same ustawienia na wszystkie swoje fotografie, możesz użyć właśnie tej opcji. 

Przydaje się, jeśli chcesz dodać np. znak wodny ze swoim logiem lub imieniem 😉

Zalety tego programu zdają się nie mieć końca, tak samo jak możliwości darmowej wersji. Ale… Photoscape ma też wady – na przykład jest on programem desktopowym. Aby go używać musisz go pobrać i zainstalować na swoim komputerze. 

Drugą całkiem ważną kwestią jest to, że upgrade do wersji płatnej – trochę bardziej rozszerzonej mogą zrobić tylko użytkownicy Windowsa. 

Darmowe programy graficzne - photoscape X interfejs

Darmowe programy do rysunku cyfrowego – czyli jak rysować komputerze

Rysunek cyfrowy, digital art czy digital painting – jak zwał tak zwał. Jest to po prostu przeniesienie tradycyjnej metody rysunku na komputer. Kiedyś bawiliśmy się Paintem. Od tamtej pory powstało sporo bardziej rozbudowanych programów wspierających nasze artystyczne możliwości. 

W tej kategorii mogę polecić dwa darmowe programy do rysunku – Sketchable oraz Krita. Przy czym Krita raczej bardziej przypadła mi do gustu. Bardzo intuicyjny interfejs, duża ilość różnych pędzli do wyboru i świetna zabawa. 

Program jest całkowicie darmowy, a do pracy przy nim używamy warstw, a to pozwala nam na bezstratną pracę w razie, gdyby omsknął Ci się rysik przy pracy. 

programy do digital

Darmowe programy graficzne o szerokim zastosowaniu – Canva, GIMP oraz Inkscape

Do grafiki użytkowej znajdziemy kilka darmowych programów, z których możemy korzystać z sukcesem. Na chwilę skupię się na GIMP-ie. Pierwsza wersja została wydana w 1995 roku. Program GIMP jest takim… mniej profesjonalnym Photoshopem. 

Mniej profesjonalny, nie znaczy nieprzydatny. Program ma ogromną ilość funkcji. Można w nim spokojnie stworzyć dowolne projekty. 

Inkscape jest natomiast darmowym odpowiednikiem Corel Draw, przeznaczonym do tworzenia grafik wektorowych. W nim można zaprojektować logotypy, ikony, symbole czy postacie z bajek. Świetny program na początek! 

Najbardziej popularnym programem ostatnimi czasy jest Canva. Już w wersji darmowej ma ogrom zasobów, z których z powodzeniem może korzystać każdy. Intuicyjny w obsłudze, wyjątkowo przyjemny interfejs zdecydowanie zachęca.

Na przykład, możesz tak jak ja – zaprojektować swoje własne naklejki! 

Darmowe programy graficzne - Canva

Programy graficzne – dni próbne za darmo

Większość darmowych programów graficznych ma możliwość upgradowania – oczywiście za jakąś opłatą. Często jednak oferują okres próbny, np. canva ma 30 dni próbne wersji PRO za darmo. 

Wypróbuj programy i daj znać, który spodobał Ci się najbardziej!

PS. Pamiętaj, że jeśli chcesz wydrukować swoje prace, to tusze i tonery do drukarki znajdziesz na DrTusz.pl.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze