Tonery do drukarek - to warto wiedzieć - Blog firmowy DrTusz

Tonery do drukarek – co warto o nich wiedzieć?

Mało kto zastanawia się jak długą drogę należy przejść, aby po wciśnięciu przycisku „Drukuj”, na naszej kartce pojawił się wybrany obraz. Jednym z podstawowych materiałów, który to umożliwia jest toner. Czym właściwie jest i w jaki sposób działa? Sprawdź mój dzisiejszy artykuł, aby poznać prawą rękę drukarki laserowej!

Rudy i toner do drukarki

Toner do drukarki – co to takiego?

Toner to nic innego jak wkład do drukarki laserowej. W porównaniu do tuszu, który zawiera ciekły atrament, toner to proszek, który znajduje się wewnątrz laserowego kartridża. Został on stworzony z drobin żywicy, pigmentu i żelaza, co czyni go niejednolitą mieszanką.

Cząsteczki pod wpływem działania wysokiej temperatury ulegają roztopieniu i łączą się ze sobą na papierze, tworząc wybrany przez Ciebie obraz lub tekst. Tak tworzone wydruki cechuje naprawdę wysoka jakość!

Budowa wkładu laserowego jest stosunkowo prosta. Toner zawiera między innymi chip, który służy komunikacji wkładu z drukarką, ściągaczkę do dozowania konkretnej ilości proszku oraz uszczelkę, która zapobiega jego rozsypywaniu.

O tym, z czego dokładnie składa się toner i jak wygląda proces jego powstawania przeczytasz szerzej w moim artykule: Co zawiera toner? DrTusz analizuje.

Rodzaje tonerów

Na rynku znajdziemy wiele różnych wkładów laserowych, które możemy podzielić na następujące kategorie:

  • butla z tonerem – używana w kopiarkach;
  • kaseta – możemy je spotkać w dwóch wersjach: kasetę tonera z bębnem lub oddzielnie, sam pojemnik z proszkiem wkładany do bębna w drukarce;
  • dozownik proszku – działa na takiej samej zasadzie jak dolewanie tuszu, z tym, że w tym wypadku pojemnik urządzenia drukującego uzupełniamy proszkiem.

Wydajność tonera jest zdecydowanie wyższa niż w przypadku tuszu. Sprawdza się on przede wszystkim tam, gdzie drukuje się naprawdę dużą ilość dokumentów. Bogaty wybór tonerów do drukarek laserowych, zarówno oryginalnych, jak i zamienników, znajdziesz w internetowym sklepie DrTusza!

Funkcje tonera w drukarce laserowej

Toner, w połączeniu z bębnem światłoczułym, jest podstawą prawidłowego działania drukarki laserowej. Bęben odpowiada za naniesienie wybranego wydruku na arkusz papieru. A do czego służy toner? Jest on nośnikiem informacji, jaką chcemy umieścić na kartce.

Proszek zawarty w tonerze przenoszony jest na papier poprzez wypalanie w temperaturze od 120 do 180 stopni Celsjusza. Wkład do laserówki zawiera cztery kolorowe pigmenty, czyli tzw. CMYK (C – Cyan, M – Magenta, Y – Yellow, K – Black, Key Plate).

Wydruki tworzone z pomocą wkładu laserowego cechują się wyjątkową trwałością i odpornością na szkodliwe działanie negatywnych czynników zewnętrznych. Ponadto, napigmentowanie tonera gwarantuje, że nawet najdrobniejsze elementy obrazów czy tekstów będą niezwykle precyzyjne i dokładne.

Jak wymienić wkład w drukarce laserowej?

Częstotliwość wymiany tonera zależy w dużej mierze od tego, jak często drukujesz. W większości urządzeń laserowych wkład należy wymieniać raz na 6-12 miesięcy przy przeciętnym użytkowaniu.

Proces wymiany wkładu laserowego jest niezwykle prosty i zajmuje zaledwie chwilę. Oto co należy zrobić:

  1. Wyłącz drukarkę
  2. Ostrożnie wyjmij kasetę ze zużytym tonerem
  3. Delikatnie potrząśnij nowym tonerem na boki, w celu równomiernego rozłożenia proszku
  4. Zdejmij elementy zabezpieczające z tonera. Jeśli masz problem z odbezpieczeniem tonera – zajrzyj i sprawdź moje sposoby klikając TUTAJ.
  5. Włóż nowy toner do drukarki
  6. Włącz drukarkę
  7. W celu wyrównania wkładu, wydrukuj stronę testową

Wymiana tonera może się nieco różnić w zależności od modelu urządzenia drukującego. W razie jakichkolwiek wątpliwości, warto zajrzeć do instrukcji obsługi Twojej drukarki.

Pamiętaj, aby nie wyrzucać pustego tonera do kosza na śmieci. Przy zmianie wkładu laserowego na nowy, powinniśmy zachować dbałość o środowisko naturalne i nasze zdrowie. Niezwykle istotna jest więc prawidłowa utylizacja tonera, o której przeczytasz więcej w moim artykule: Jak utylizować zużyte tusze i tonery? DrTusz radzi.

Najczęstsze problemy z tonerami 

Drukarki laserowe jak każde urządzenia nie są niezawodne. Problemy mogą pojawić się szczególnie w przypadku zainstalowania nowego tonera. Błąd wskazujący na niski poziom wkładu w urządzeniu może dotyczyć braku rozpoznania nowego tonera.

Przyczyną często jest użycie niskiej jakości zamiennika lub nieprawidłowe przechowywanie wkładu np. narażając go na działanie zbyt niskiej lub zbyt wysokiej temperatury. Warto więc sięgać po zamienniki ze sprawdzonych źródeł takich jak drtusz.pl!

Problemem może okazać się również mechaniczne uszkodzenie tonera, najczęściej jego chipa. Wadliwe wydruki, na których pojawiają się różnorakie defekty (smugi, poziome lub pionowe paski, czarne strony czy powtarzający się tekst) mogą świadczyć o niepoprawnym działaniu tonera. 

Najprostszym rozwiązaniem może okazać się wymiana na nowy, fabrycznie zapakowany wkład. Jeśli zauważysz, że toner jest wadliwy lub z jego wnętrza wysypuje się proszek – zgłoś go do reklamacji.

Słów kilka o regeneracji tonera

Zarówno wkłady do laserówek, jak i urządzeń atramentowych mają niezwykłą właściwość – mogą być regenerowane.

Regeneracja tonera polega na ponownym napełnieniu kasety laserowej odpowiednim proszkiem. Zasadniczo, absolutnie każdy wkład może zostać ponownie „nabity”, jednak wymaga to pewnej znajomości budowy i odpowiedniego przygotowania kasety. 

Warto więc postawić na wiedzę doświadczonych specjalistów! Jeśli zależy Ci na środowisku i obniżeniu kosztów eksploatacji – postaw na regenerację wkładów u DrTusza!

Cieszę się, że wspólnie dotarliśmy do końca. 🙂 Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o działaniu drukarek i ich materiałów eksploatacyjnych, sięgnij do moich innych artykułów oraz odwiedź moje media społecznościowe – Facebook, Youtube, Instagram, gdzie gwarantuję codzienną porcję sprawdzonej wiedzy. Do zobaczenia wkrótce.

5 1 Zagłosuj
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze