Co zawiera toner? DrTusz analizuje - Blog firmowy DrTusz

Co zawiera toner? DrTusz analizuje

Co zawiera toner

Co zawiera toner? Co wspólnego mają tonery i leki? Te i inne tajemnice tonerów do drukarek wyjaśnię w tym wpisie. Zapraszam Cię do drukarkowej komnaty tajemnic, gdzie odtajniam największe sekrety wkładów laserowych.
Wbrew pozorom drukowanie i wszystko, co z nim związane to bardzo interesujący temat.

Co zawiera toner? Tajemnice kasety

Zamawiasz nowy toner, wyjmujesz stary wkład laserowy, aplikujesz nowy, zamykasz pokrywę i drukujesz. Zazwyczaj użytkowników nie interesuje ani to, co dzieje się wewnątrz drukarki ani, jak powstaje toner. Szkoda, bo to dość interesujący proces na styku kilku dziedzin nauki – fizyki i chemii. Szerzej o tym, jak działa drukarka laserowa opisałem w tekście, który przeczytasz >TUTAJ<

Co zawiera toner

Toner – skład

Dziś opowiem o tym, co kryje kaseta laserowa, czyli pojemnik zawierający sproszkowaną mieszaninę. To właśnie ten proszek jest właściwym tonerem. To on spełnia funkcję barwnika, kiedy jest przenoszony na papier podczas procesu drukowania. Najpopularniejsze tonery do drukarek opierają się na modelu druku czterokolorowego – CMYK.

Na zestaw CMYK składają się cztery kolory:

– C (z angl. cyan) turkusowy,
– M (z angl. magenta) purpurowy,
– Y (z angl. yellow) żółty,
– K (z angl. Key Plate, respektive blacK) czarny.

W mowie potocznej określenie „toner” przylgnęło do wkładu laserowego jako całego elementu.

Na wspomnianą mieszaninę składa się kilka substancji:

– żywica styrenowo-akrylowa – jej rolą jest spajanie cząstek z papierem
– czerń węglowa (coraz częściej zastępują polimery),
– magnesowalne tlenki – reagują na ładunek statyczny papieru
– niewielkie ilości separatorów – silikony i woski polipropylenowe.

Jak powstaje toner

Przygotowanie tonera wymaga zastosowania zaawansowanych technologii i urządzeń.
Metody są dwie. Opracowanie każdej z nich wymagało lat eksperymentów, badań, prób i błędów.
Dzieje druku laserowego możesz sprawdzić w artykule „Historia drukarek w Polsce – kroniki DrTusza”.

historia drukarek w Polsce

Mechaniczne wytwarzanie tonera

Różne są rodzaje rynków, ale młynek odrzutowy to jest dopiero coś! Jak działa? Otóż w tych urządzeniach materiał jest rozdrabniany za pomocą strumienia sprężonego powietrza lub azotu. Dzięki temu masę można rozdrobnić na pojedyncze cząsteczki, których wielkość wynosi od 8 do 10 μm.

Z racji swoich możliwości młynki odrzutowe są często wykorzystywane w farmacji oraz właśnie przy produkcji tonerów. Drobiny zamknięte w kasecie laserowej zawdzięczają swoje mikroskopijne drobiny właśnie możliwościom młynków odrzutowych.

Chemiczne wytwarzanie tonera

Polimeryzacja jest reakcją, w wyniku której związki chemiczne o małej masie cząsteczkowej (zwane monomerami) lub mieszanina kilku takich związków reagują same ze sobą, aż do wyczerpania wolnych grup funkcyjnych. W wyniku tego procesu powstają cząsteczki o wielokrotnie większej masie cząsteczkowej od substratów, tworząc polimer.

Brzmi skomplikowanie? Tak trochę. Polimeryzacja to klucz do wytworzenia delikatnych cząstek, które są potrzebne do uzyskania wydruków o wysokiej jakości. Polimeryzacja umożliwia wytworzenie cząsteczek o jednolitym rozmiarze i kształcie. Cały proces umożliwia perfekcyjne mieszanie kolorów czy ich precyzyjne odtworzenie.

Co zawiera toner? Czytaj mój blog

Lubię dzielić się drukarkową wiedzą. Zapraszam do śledzenia moich kanałów w mediach społecznościowych. Nie ominą Cię drukarkowe ciekawostki oraz informacje o rabatach na zamienniki tonerów i tuszów do drukarek.

5 2 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze