Resetowanie licznika bębna w drukarce Brother. Porady i tipy - Blog firmowy DrTusz

Resetowanie licznika bębna w drukarce Brother. Porady i tipy

grafika resetowanie licznika bębna w drukarce

Urządzenia wielofunkcyjne i laserowe drukarki Brother cechuje system oddzielnego bębna i tonera. Resetowanie licznika w drukarce Brother to zatem czynność, której sekwencję każdy użytkownik powinien znać. Dziś wytłumaczę, jak przebiega proces resetowania licznika bębna w drukarkach Brother. Posłużę się m.in. przykładem modelu DCP-L2532DW.

Resetowanie licznika bębna w drukarce Brother. Bęben

Na łamach mojego blogu wielokrotnie tłumaczyłem sekrety laserowej technologi druku. O tym, co następuje po wciśnięciu przycisku „Drukuj” opisuję szerzej w publikacji „Jak działa drukarka laserowa? Już tłumaczę”.

Bęben do drukarki laserowej otrzymał nawet dedykowany tekst. Zapraszam zatem do lektury wpisu „Bęben do drukarki laserowej. Co to jest?”.

bęben w drukarce laserowej

Dla jasności ponownie opowiem, jakie jest jego znaczenie w procesie drukowania. Bęben przyciąga drobiny tonera w miejscach, na których laser umieścił chwilę wcześniej utajony obraz wydruku.

Powierzchnia bębna jest pokryta materiałem światłoczułym (taki materiał to np. selen). Bęben może być naładowany dodatnio lub ujemnie. W tym tkwi sposób na przyciąganie cząstek tonera.

Bębny Brother – sposób działania

Brother jest wyjątkowym producentem, bo praktycznie wszystkie drukarki laserowe z oferty to urządzenia z systemem oddzielnego bębna i tonera. To ekonomiczne i przyjazne naturze rozwiązanie. Pod względem eksploatacji również.

Sproszkowany toner wewnątrz kasety laserowej się po pewnym czasie pracy kończy się. Bęben natomiast dalej może sprawnie działać.

Niekiedy użytkownicy regularnie wymieniają wkłady, ale zapominają o konieczności wymiany wałka. Przypominają im o tym dopiero brudne wydruki. Często dzieje się tak dopiero po wydrukowaniu do końca kilku tonerów.

Szeroka gama drukarek Brother posiada jednak wbudowane liczniki, służące mierzeniu żywotność bębna. Często jednak ich wskazania są błędne. Wałek dalej działa bez zarzutu, a mimo to drukarka mówi, że to czas na wymianę.

Drukarkowe liczniki zliczą każdy wydruk. Nawet ten składający się z linijki tekstu.

W efekcie nawet po osiągnięciu zaplanowanego limitu, bęben wciąż drukuje jak nowy. Wystarczy zresetować licznik 🙂

Resetowanie licznika bębna w drukarce Brother. Seria MFC

Wielofunkcyjne Brothery są wyposażone w mniej lub bardziej zaawansowane wyświetlacze. Wybierając odpowiednie ustawienia da się sprawdzić stan bębna z poziomu drukarki.

Gdy na ekranie wyświetli się informacja „Wymień toner”, powinieneś/aś szybko wymienić wkład laserowy.

UWAGA! Zainstalowanie nowego tonera nie wiąże się z potrzebą każdorazowej wymiany bębna

Jak wykonać reset w drukarkach Brother serii MFC? W tym przypadku tej grupy urządzeń należy otworzyć przednią klapę. Wówczas na ekranie wyświetli się komunikat informujący o tej czynności.

Naciskamy przycisk „Wyczyść”. Drukarka zapyta nas: „Czy wymienić bęben?”. Na to pytanie nie udzielamy odpowiedzi (jeśli w danym momencie bębna nie wymieniamy!).

Po prostu na klawiaturze należy wstukać *00 i zaakceptować klawiszem „OK”. Potem kliknij „Start”. Zamknij przednią klapę drukarki – mission completed!

*Drukarka przy okazji zada pytanie, czy wymienić bęben. Nie udzielamy odpowiedzi na to pytanie, jeśli akurat go nie wymieniamy. Jeśli wymieniasz bęben – potwierdź. 

Resetowanie licznika bębna w drukarce Brother - przykładowy model drukarki Brother

Eksploatacja części oraz wymiana bębna w urządzeniach Brother z serii DCP

Wymiana i resetowanie przebiega w podobny sposób, co w serii MFC, aż do punktu, w którym należy zignorować pytanie o wymianę bębna. Kiedy taki monit wyskoczy na ekranie – naciskamy kolejno przycisk „Start” -> „Strzałka w dół” -> „Strzałka w górę” -> „OK”.

W ustawieniach możesz trafić na taką opcję jak „żywotność części”. Możesz sprawdzić ich stan na ekranie lub wydrukować na kartce papieru.

Poniżej przedstawiamy instrukcję resetowania licznika bębna na przykładzie drukarki Brother DCP-L2532DW

Cały proces jest dość prosty. Poniżej zamieszczam szczegółową instrukcję.

  1. Uruchom urządzenie Brother.
  2. Podnieś przednią pokrywę. Pozostaw ją otwartą.
  3. Jednocześnie naciśnij i przytrzymaj przyciski OK i UP.
  4. Wciśnij przycisk OK, aby wybrać bęben DRUM.
  5. W celu zresetowania licznika bębna wciśnij przycisk UP.
  6. Licznik bębna zresetuje się.
  7. Zamknij przednią pokrywę.

Drukarki (nawet tego samego producent) mogą się od siebie różnić, dlatego powyższa instrukcja jest dedykowana drukarce Brother DCP-L2532DW.

Sprawdzanie stanu tonera i bębna w drukarkach Brother z serii HL

Teraz skupimy się na modelach HL-1110E, HL-1210WE oraz HL-1223WE – czyli podstawowych drukarkach z palety Brother. Na obudowie każdej z nich, tuż obok szuflady na arkusze znajdują się dwie lampki ledowe.

Górna oznaczona wykrzyknikiem, dolna – wybrakowanym kółkiem. Na potrzeby publikacji wytłumaczę, że ta z wykrzyknikiem to „Error”, a ta z kółkiem „Ready”.

diody na drukarce brother

Powyższe modele nie mają wyświetlaczy, a informacje wyświetlane na monitorze komputera mogą się kończyć tak naprawdę na zwykłym, niewiele wyjaśniającym zdaniu „Wystąpił problem z drukarką”.

Komunikaty serii HL

Zapoznam Cię ze schematami ostrzegania w tych urządzeniach. Poniżej prezentuję kilka scenariuszy.

Toner niebawem się wyczerpie – dioda Ready (dolna) świeci stale zielonym światłem, a dioda Error (górna) miga co 1,5 sekundy. 

Toner się wyczerpał, wymień wkład – lampka Ready się nie świeci, Error miga co 1,5 sekundy.

Bęben niebawem się skończy – dioda Ready świeci się bez przerwy. Error miga 3-krotnie i wyłącza się na sekundę. 

Brak bębna, bęben nie jest zainstalowany – dioda Ready nie daje żadnych znaków, ale Error miga 3-krotnie i wyłącza się na sekundę.

Przydatne monity wysyłane do nas poprzez lampki w drukarce to: 

  • zacięcie papieru, jego brak lub zły rozmiar; lampka ready wyłączona, error miga 2 razy, 
  • źle zainstalowany toner lub otwarta klapa drukarki; lampka ready wyłączona, error miga 4 razy,
  • skorzystaj z serwisu drukarki, wystąpił nieznany błąd; obie lampki migają.

Każdorazowo po wymianę bębna na nowy, należy zresetować licznik bębna. Jeśli tego nie zrobisz, drukarka może wciąż komunikować błąd zużycia, co z czasem nie pozwoli Ci drukować. 

Reset licznika bębna w drukarkach Brother jest prostą czynnością – wystarczy włączyć drukarkę i otworzyć przednią klapę. Potem czterokrotnie naciśnij przycisk POWER i zamknij pokrywę. Wszystkie migające powiadomienia powinny zniknąć. 

W tych drukarkach Brother po wymianie tonera, urządzenie samo powinna odczytać poziom zawartości.

 W celu sprawdzenia stanu tonera oraz bębna wystarczy przy uruchomionej drukarce szybko kliknąć przycisk POWER trzy razy. Wówczas wydrukuje się strona stanu eksploatacji, zawierająca różne dane dotyczące liczby stron i poziomu zasobów.

Resetowanie licznika bębna w drukarce Brother – różnie bywa

Przedstawiłem ogólne sposoby na to, jak rozwiązać problem z uporczywymi komunikatami, które utrudniają użytkownikom życie.

Oczywiście może zdarzyć się sytuacja, że akurat ten sposób w Twoim przypadku okaże się nieskuteczny.
Wtedy należy poszukać w internecie sposobu na reset bębna w swoim modelu drukarki Brother.

Niestety, nie bez powodu mówi się, że drukarki to bardzo złośliwe urządzenia, które lubią utrudniać życie swoim użytkownikom 😉

5 1 Zagłosuj
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze