Bęben do drukarki laserowej. Co to jest?

Chociaż wiem, że może się to wydawać nieprawdopodobne – budowa drukarki laserowej jest prosta. Elementem, który przysparza mi najwięcej zapytań jest bęben do drukarki laserowej. Postanowiłem zatem wyjaśnić, do czego służy i jaka jest rola tego podzespołu w procesie druku laserowego. Niektóre laserówki posiadają system oddzielnego bębna i tonera, co nieco dezorientuje użytkowników.

grafika bęben do drukarki laserowej

Bęben do drukarki laserowej – krótko i na temat

„Bęben laserowy” to podzespół, który współpracuje z tonerem. Razem zapewniają właściwą pracę drukarki laserowej. Bęben trzeba wymieniać niezależnie od tonera.

Kiedy?

Twoja drukarka laserowa to zakomunikuje. Potrzebę wymiany bębna w drukarce laserowej może zwiastować pogarszająca się jakość wydruków.

Nie ma konieczności wymiany bębna równolegle z tonerem. Te dwa materiały eksploatacyjne zużywają się zazwyczaj w innym tempie.

Do czego służy bęben w drukarce? Tłumaczę

Pamiętacie, jak wygląda proces nanoszenia wydruków w laserówce? Opisywałem go szerzej >TUTAJ<.

Istotnym elementem całego cyklu jest przyciągane przez bęben cząsteczek tonera w miejscach, w których laser naniósł uprzednio utajony obraz wydruku.

Mówiąc krótko – bez bębna uzyskanie jakiegokolwiek wydruku jest niemożliwe. Czym zatem jest ów bęben? To podzespół o walcowatym kształcie, który bywa określany również wałkiem światłoczułym.

bęben laserowy

Jego powierzchnia jest pokryta materiałem światłoczułym, np. selenem. Bęben może być naładowany dodatnio lub ujemnie – stąd jego moc przyciągania cząsteczek tonera.

Cały proces opisałem dokładnie w powyżej podlinkowanym tekście.

Szkopuł tkwi jednak w tym, że bęben nie zawsze znajduje się wewnątrz kasety laserowej.

Bęben w drukarce Brother….

Jak wspominałem, bęben jest zazwyczaj zintegrowany z kasetą laserową. Takie rozwiązanie przyjęło większość producentów drukarek. Niektórzy postanowili jednak pójść inną drogą i sprzedawać bębny jako oddzielne elementy.

Hegemonem w sprzedaży drukarek z systemem oddzielnego bębna i tonera jest japońska firma Brother.
Właściwie wszystkie urządzenia Brother działają w oparciu o takie rozwiązanie.

schemat budowy drukarki laserowej

Jakie są jego zalety? Sam producent twierdzi, że jego system sprawia, że eksploatacja jest wygodniejsza, mniej kosztowna i bardziej przyjazna środowisku.

Co ciekawe, takie konstruowanie materiałów eksploatacyjnych nie zostało przemyślane, aby wyciągnąć pieniądze od klientów. Uważam je za całkiem rozsądne. Uzasadnię to prostym przykładem. Toner Brother TN-1030 ma szacowaną wydajność na poziomie ok. 1000 stron. Bęben DR-1030 (który jest kompatybilny z tym wkładem laserowym TN-1030) wystarczy z kolei na ok. 10 000 wydruków.

W innych drukarkach wymieniając toner na nowy, oddajesz do utylizacji pustą kasetę laserową z całkiem sprawnym bębnem. Uważam, że to marnotrawstwo. System oddzielnego bębna i tonera sprawia, że wymieniasz to, co faktycznie najwyższy czas wymienić.

Bęben w drukarce. Kiedy wymienić?

Laserowe drukarki Brother zazwyczaj informują użytkowników o tym, że czas wymienić bęben.

Niekiedy jednak wałek może zużyć się wcześniej na skutek zużycia w wyniku kontaktu z innymi elementami, a zwłaszcza z listwą czyszczącą. Jak poznać, że to już czas na wymianę? Na skutek uszkodzeń światłoczułej warstwy na wałku, spadnie jakość wydruków. Na arkuszach pojawią się wówczas zabrudzenia i smugi.

Pamiętaj, że zarówno oryginalne bębny, jak i ich zamienniki znajdziecie na DrTusz.pl. Darmową dostawę mamy zawsze i na wszystko! 😀

5 1 Zagłosuj
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze