Bęben w drukarce laserowej - co to jest? - Blog firmowy DrTusz

Bęben w drukarce laserowej – co to jest?

bęben do drukarki laserowej

Bęben w drukarce laserowej to tajemniczy bohater, który ukrywa się za kulisami, a jednak odgrywa kluczową rolę w procesie drukowania. Do czego służy? Jak działa? Jeśli interesuje Cię odpowiedź na te pytania, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł. Opowiem o rodzajach bębnów, rozłożę je na części, aby pokazać Ci dlaczego akurat ta część drukarki jest tak ważna. Podpowiem również, co robić w przypadku, gdy ten element ulegnie uszkodzeniu. Zaczynajmy!

Bęben do drukarki laserowej

Czym jest bęben?

Najprościej mówiąc – bęben to metalowy lub wykonany z tworzywa wałek pokryty specjalnym materiałem reagującym na światło. Odpowiada za przenoszenie obrazu na papier. Pracuje w zespole z laserem, czyli urządzeniem emitującym skupioną wiązkę światła, który najpierw naładowuje bęben, a następnie skanuje jego powierzchnię, zmieniając jej ładunek w odpowiednich miejscach.

Kolejnym elementem, bez którego drukowanie nie jest możliwe, jest toner, czyli barwny proszek. Toner z bębnem zapewniają właściwą pracę drukarki laserowej. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o różnicach pomiędzy tonerem i bębnem, to zapraszam >TUTAJ!<

Do czego służy bęben w drukarce?

Bęben odpowiada za następujące zadania w procesie drukowania:

 • rejestrowanie obrazu – bęben działa jak pojemnik na tymczasowy obraz, który ma zostać wydrukowany na papierze. Zmiana ładunku na powierzchni bębna, o której już wspominałem, tworzy tymczasowy obraz odpowiadający temu, co ma zostać wydrukowane na papierze;
 • przenoszenie obrazu na papier – po stworzeniu tymczasowego obrazu, bęben przechodzi przez jednostkę przenoszenia, gdzie znajduje się proszek tonera. Bęben, który jest naładowany elektrycznie, przyciąga cząsteczki tonera w miejscach, w których laser naniósł uprzednio utajony obraz wydruku. W ten sposób obraz zostaje naniesiony na papier;
 • przygotowanie do kolejnego wydruku – aby drukarka była gotowa do ponownego drukowania, następuje usunięcie resztek tonera i naładowanie elektryczne bębna. Wówczas bęben jest gotowy do rejestracji nowego obrazu.

Szerzej o procesie drukowania w drukarce laserowej pisałem w artykule:. Jak działa drukarka laserowa? Już tłumaczę.

bęben
Tak wygląda bęben do drukarki laserowej

Budowa bębna do drukarki laserowej

Poza bębnem, możemy spotkać się z innymi potocznymi nazwami tego podzespołu, używanymi zamiennie: wałek światłoczuły, bęben światłoczuły, bęben drukujący, bęben opc, bęben optyczny. Nie jest to do końca poprawne nazewnictwo z technicznego punktu widzenia. Dlaczego? Już tłumaczę!

Element ten zbudowany jest z kilku mniejszych fragmentów:

Bęben światłoczuły OPC

Bęben światłoczuły OPC (ang. Organic Photoconducting Cartridge) jest centralnym i najważniejszym elementem bębna laserowego. Pokryty jest czułą warstwą przewodzącą wiązki światła, która umożliwia przyczepianie się cząsteczek tonera do kartki papieru. Na grafice poniżej, część ta jest oznaczona numerem 4.

Właściwym bębnem światłoczułym jest właśnie ten, mimo napotykanego mylącego nazewnictwa.

Każde zanieczyszczenie czy uszkodzenie na tym elemencie może skutkować wadami wydruku, na przykład bladym wydrukiem lub paskami czy kropkami na kartce.

Elektroda ładująca PCR

Elektroda ładująca PCR (ang. Primary Charge Roller) to cienki wałek znajdujący się przy bębnie światłoczułym (na rysunku oznaczony numerem 3). Elektroda przenosi ładunek elektrostatyczny na powierzchnię bębna OPC. Dzięki tej części, na bębnie powstaje obraz, który później zostaje przeniesiony na kartkę.

Wałek magnetyczny

Wałek magnetyczny (ang. Mag Roller lub Developer Roller) to metalowa część pokryta specjalną warstwą przyciągającą toner. Dzięki niej możliwe jest przekazywanie naładowanych elektrostatycznie cząsteczek tonera do bębna światłoczułego o przeciwnym ładunku. Na grafice jest to element oznaczony numerem 1.

Ja oraz moja ekipa odrobiliśmy lekcje, więc wiemy, że przeciwne ładunki się przyciągają. Kiedy Mag Roller jest naładowany w odpowiednich miejscach przeciwnym ładunkiem niż bęben – w te miejsca ląduje właśnie proszek.

Kolejnym etapem jest już tylko przeniesienie na papier i utrwalenie za pomocą fuzera.

Listwa czyszcząca

Listwa czyszcząca, inaczej podająca (ang. Doctor Blade) to prosta listwa (numer 2), zazwyczaj stworzona z aluminium, często uzupełniona bardziej elastycznym, przezroczystym paskiem o tej samej długości. Jej zadaniem jest wyrównanie warstwy tonera podanego przez swojego partnera, czyli wałek magnetyczny.

Warstwa ta musi być odpowiednio cienka oraz równomiernie rozłożona, aby jakość wydruku była zadowalająca.

części bębna do drukarki
Części bębna do drukarki

Wymiana bębna w drukarce laserowej

Sposób i czas wymiany bębna zależy od jego rodzaju. Wyróżnia się trzy główne rodzaje bębnów:

 • bębny zintegrowane z tonerem – w tym przypadku bęben, zbiornik z tonerem i inne komponenty są umieszczone w jednym pojemniku; kiedy skończy się toner, wymienia się całą kasetę, wraz z bębnem;
 • bębny półstałe – bęben jest oddzielony od zasobnika z tonerem; wymiana bębna odbywa się niezależnie od ilości pozostałego proszku, co pozwala na elastyczne zarządzanie wymianą bębna; rozwiązanie to zostało zaprojektowane w celu zminimalizowania kosztów eksploatacji – nie ma tu bowiem sytuacji, gdy jesteśmy zmuszeni wymienić bęben, którego żywotność jeszcze się nie skończyła;

  Mogę uzasadnić to prostym przykładem. Toner Brother TN-1030 ma szacowaną wydajność na poziomie ok. 1000 stron. Bęben DR-1030 (który jest kompatybilny z tym wkładem laserowym TN-1030) wystarczy z kolei na ok. 10 000 wydruków.
 • bębny wbudowane w urządzenie – to rozwiązanie stosowane w dużych korporacyjnych kserokopiarkach; wymiana bębna wbudowanego w drukarkę jest bardziej skomplikowana i zazwyczaj wymaga interwencji serwisanta; takie bębny są jednak bardzo wydajne, więc wymiana nie jest często wymagana.

Kiedy wymienić bęben w drukarce?

Żywotność bębna określa maksymalną liczbę stron, które można wydrukować przed koniecznością wymiany bębna. Jest to informacja podawana przez producenta.

Jeśli zużycie bębna nastąpi w tempie przewidzianym przez producenta – w większości drukarek informacja o konieczności wymiany bębna zostanie wyświetlona na ekranie drukarki, lub jeśli go nie ma – na ekranie komputera.

Niekiedy jednak główna część bębna, czyli bęben światłoczuły OCP może zużyć się wcześniej. Dochodzi do tego w skutek kontaktu z innymi elementami, a zwłaszcza z listwą czyszczącą.

Jak rozpoznać, że nadszedł już czas wymiany bębna?

 • na wydrukach pojawiają się zabrudzenia, kropki bądź smugi;
 • wydruk jest blady, niewyraźny;
 • podczas drukowania słyszysz szumy i niepożądane dźwięki;

W temacie bębna do drukarki wypowiedziała się moja koleżanka z ekipy. Obejrzyj koniecznie!

Pamiętaj, że zarówno tonery, jak i kompatybilne bębny kupisz na DrTusz.pl. Znajdziesz tam zarówno oryginalny bęben, jak i zamiennik bębna do Twojej drukarki. Darmową dostawę mamy zawsze i na wszystko!  Zapraszam!

FAQ

Czym jest bęben w drukarce?

Bęben w drukarce laserowej to metalowy lub plastikowy wałek pokryty materiałem reagującym na światło. Bęben odpowiada za przenoszenie obrazu na papier. Jest to część urządzenia, która jest odpowiedzialna za jakość wydruku.

Jak działa bęben w drukarce?

Bęben w drukarce działa poprzez naładowanie jego powierzchni przez laser, który tworzy tymczasowy obraz. Następnie bęben przyciąga cząsteczki tonera w naładowanych miejscach i przenosi je na papier, tworząc wydruk. Po wydruku bęben jest czyszczony i naładowany ponownie, przygotowując się do kolejnego zadania.

Jak sprawdzić, czy bęben w drukarce jest zużyty?

Zużycie bębna w drukarce można rozpoznać, gdy na wydrukach pojawiają się zabrudzenia, kropki lub smugi, wydruk jest blady i niewyraźny, albo podczas drukowania słychać szumy i niepożądane dźwięki. W wielu drukarkach informacja o konieczności wymiany bębna wyświetli się również na ekranie drukarki lub komputera.

Jak wymienić bęben w drukarce?

Aby wymienić bęben w drukarce laserowej, otwórz pokrywę drukarki i wyjmij stary bęben. W drukarkach z bębnami zintegrowanymi z tonerem wymień całą kasetę, a w drukarkach z bębnami półstałymi wymień tylko bęben, niezależnie od ilości pozostałego tonera. W przypadku bębnów wbudowanych w urządzenie, wymiana jest bardziej skomplikowana i zazwyczaj wymaga interwencji serwisanta.

5 3 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najbardziej oceniane
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze