Jak wygląda praca w drukarni? - Blog firmowy DrTusz

Jak wygląda praca w drukarni?

Zobacz jak funkcjonują nowoczesne drukarnie i jakie technologie rewolucjonizują ten sektor. Przeczytaj o pracy drukarza, który dba, aby drukowane materiały były najwyższej jakości. 

praca w drukarni i Rudy

W świecie druku

Od wynalezienia druku przez Gutenberga minęło prawie 600 lat! Drukarnie nadal są miejscem, które przekształca nasz sposób komunikacji i przekazu informacji. Drukarnie zrewolucjonizowały dostęp do wiedzy całej ludzkości, a przez rozwój druku offsetowego w XX wieku, aż po nowoczesne technologie cyfrowe, nieustannie ewoluują i dostosowują się do zmieniających się potrzeb społeczeństwa i rynku. Przeczytaj też ,,Wynalezienie druku – historia druku w pigułce.

W dzisiejszym świecie drukarnie, to już nie tylko zakłady produkujące gazety czy książki. Są centrami innowacji, gdzie nowe technologie, takie jak druk 3D, druk cyfrowy, wielkoformatowy, otwierają nowe możliwości personalizacji i szybkości produkcji. Czy wiesz jednak, kto pracuje w takim miejscu i jak wygląda praca w drukarni?

Jaki jest zakres obowiązków drukarza?  

Drukarz jest kluczową postacią w każdej drukarni. Jego obowiązki są niekiedy bardzo szerokie, ponieważ głównie to on zarządza wszystkimi kwestiami związanymi z obsługą maszyn drukarskich. Na czym polega praca w drukarni i co należy do obowiązków drukarza? Wymienione czynności zależą oczywiście od typu i stosowanych technik drukarskich. 

  • Przygotowanie pliku do druku – jedną ze specjalistycznych umiejętności, które przydadzą się drukarzowi w pracy jest znajomość grafiki. Na stanowisku drukarza nierzadko wymaga się wiedzy, dzięki której będzie umiał przygotować plik i odpowiednio go edytować.
  • Przygotowanie maszyn drukarskich – taki pracownik musi potrafić odpowiednio ustawić takie maszyny.
  • Nadzór nad procesem druku – zawód drukarza wymaga również kwalifikacji, które pozwolą mu na poprawne kontrole jakości, precyzyjne dostosowanie kroju czy temperatury kolorów. Drukarz musi umieć ułożyć czcionki czy naświetlać i wytrawiać matryce sitodrukowe lub wywoływać płyty offsetowe. 
  • Dobór farb i papieru – omawiany specjalista musi również znać i wybrać odpowiednie materiały w zależności od specyfikacji projektu. 
  • Wykrajanie wydruków – w zależności od technologii, krajacz czasem musi kroić papier za pomocą gilotyny. 
  • Oprawa wydruków – czyli prace związane z introligatorstwem. Kliknij >TUTAJ< i przeczytaj więcej o pracach introligatorskich. 

Różne z czynności będą zależały od specjalizacji pracownika, który może być np. maszynistą offsetowym, krajaczem, introligatorem, grafikiem, montażystą. 

Praca w drukarni to oczywiście nie tylko drukarz. Nie mogłaby istnieć bez działu administracji, księgowości, magazynu, logistyki. 

Technologie drukarskie 

Podstawowe metody druku dzielimy na druk płaski, wypukły i wklęsły. Najczęściej stosowane technologie to: druk offsetowy, sitodruk i druk cyfrowy. Przeczytaj również: ,,Druk cyfrowy czy analogowy?„.  Druk offsetowy jest szczególnie popularny przy drukach wielkonakładowych. Cechuje się naprawdę wysoką jakością i dobrym odwzorowaniem kolorów.  Druk cyfrowy natomiast jest idealny do mniejszych nakładów, które wymagają szybkiego wykonania. Pozwala na bezpośredni wydruk z pliku cyfrowego, dzięki czemu czas produkcji jest znacząco skrócony. Sitodruk, używany jest głównie przy produkcji nadruków na tekstylia i różne materiały, np. koszulki i plakaty. 

W naszym sklepie DrTusz.pl nie oferujemy usług drukarskich, jednak znajdziesz u nas drukarki i wysokiej jakości materiały eksploatacyjne. Zobacz też: ,,8 sposobów na tanie drukowanie”

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze