Wynalezienie druku - historia druku w pigułce - Blog firmowy DrTusz

Wynalezienie druku – historia druku w pigułce

Historia bywa czasem traktowana jak nudna lekcja przeszłości, z której trudno wyciągnąć fascynujące wnioski. Co gdybym Ci jednak powiedział, że jedno z najwybitniejszych odkryć ludzkości, które kształtuje naszą codzienność do dnia dzisiejszego, było wynikiem wizji i pracy jednego człowieka? Przyjrzyjmy się razem fascynującej opowieści, której zwieńczeniem jest wynalezienie druku, który zmienił naszą cywilizację!

grafika historia druku

Papier – wynalazek, który rozpoczął zmiany świata

Historia papieru sięga czasów starożytnych, a sam proces jego wynalezienia jest wynikiem długotrwałego rozwoju technologicznego. Papier czerpany został wynaleziony w Chinach w II wieku p.n.e. Przez wiele lat Chińczycy posługiwali się różnymi materiałami do zapisywania informacji, takimi jak jedwab, bambus, drewno czy kość. Jednak to Cai Lun, urzędnik na dworze cesarza w czasach dynastii Han, jest uważany za wynalazcę papieru.

Cai Lun eksperymentował z różnymi rodzajami włókien roślinnych i odkrył, że mieszanka drzewa morwowego z domieszką wodnej zawiesiny, uformowana w cienkie arkusze, tworzyła trwały materiał do pisania. Odkrycie to datuje się na 105 rok n.e. 

Czy wiedziałeś, że…

Chiny nazywane są kolebką narodzin wielu kluczowych wynalazków, które miały ogromny wpływ na rozwój cywilizacji. Z tego kraju wywodzą się wszystkie Cztery Wielkie Wynalazki, które zmieniły bieg historii, w tym druk, papier, kompas i proch strzelniczy.

Drukarska rewolucja – jak to się zaczęło?

Historia druku to fascynująca podróż w głąb czasu. Wynalezienie druku uważane jest do dziś za jedno z najważniejszych odkryć w historii ludzkości, a miano najbardziej znanego wynalazcy przypisuje się Johannesowi Gutenbergowi. Choć odnajdziemy wzmianki historyków o tym, że nie da się jednoznacznie wskazać twórcy druku, a pierwsze tego typu rozwiązania pojawiły się już kilkaset lat wcześniej u Chińczyków – to właśnie zasługi Gutenberga wpisały się w niezatarte pióro historii. Pokrótce przejdźmy teraz razem po kartach historii!

Początki wielkiej historii – wynalezienie druku

Korzenie powstania pierwszych druków sięgają roku 1041, gdzie Bi Sheng, chiński kowal, stworzył ruchomą czcionkę dla pojedynczych znaków, wykonując je z wypalanej gliny. Mimo, że to wydarzenie stanowiło początek wielkiego osiągnięcia, wynalazek nie zyskał rozgłosu, który przyszedł dopiero wiele wieków później.

Kolejnym etapem w rozwoju drukarstwa było stworzenie w VII wieku w Chinach systemu prostego odbijania tekstu przy pomocy techniki druku drzeworytowego. To proste, ale i skuteczne rozwiązanie polegało na wyryciu całych stron tekstu w drewnie, a następnie odbijanie ich na papierze.

Czy wiedziałeś, że…

jednym z najstarszych zachowanych drukowanych tekstów na świecie jest buddyjski zwój z zaklęciami, pochodzący z VIII wieku i odkryty w Korei w roku 1966.

Ojciec druku

Kluczową postacią w historii wynalezienia druku jest niemiecki złotnik i drukarz – Johannes Gutenberg. To właśnie on wprowadził technologię, która stała się kamieniem milowym w rozwoju poligrafii.

Wieloletnie eksperymenty w Europie doprowadziły Gutenberga do wynalezienia w 1450 roku ruchomych czcionek metalowych. Druk typograficzny znacząco różnił się od wcześniejszych metod drukowania, takich jak rękopiśmiennictwo czy druk drzeworytowy. Opracowanie ruchomych liter pozwalało wówczas na ich elastyczne układanie na płycie drukarskiej i używanie do tworzenia różnych treści. 

Czy wiedziałeś, że…

nową erę w przekazywaniu wiedzy i kultury zapoczątkowało wydanie przez Johannesa “Biblii Gutenberga”, znanej także jako Biblia Mazarin. Uważana jest ona za pierwszą książkę wydaną przy użyciu ruchomych czcionek.

Pierwsza maszyna pisarska

Innowacyjnym wynalazkiem Gutenberga była również prasa pisarska, nazywana inaczej maszyną drukarską. Była ona rozwinięciem jego wcześniejszych prac nad drukiem typograficznym i znacząco zmieniła sposób, w jaki teksty były reprodukowane i rozpowszechniane. 

replika prasy drukarskiej Gutenberga
Replika prasy Gutenberga znajdująca się w Muzeum Glencairn w Stanach Zjednoczonych

Maszyna wykorzystywała ruchome metalowe czcionki, takie same jak w przypadku druku typograficznego, lecz zamiast ręcznie układać i odbijać strony, umożliwiała masową produkcję dzieł, książek, gazet i innych materiałów drukowanych. 

Czy wiedziałeś, że…

przed wynalezieniem prasy pisarskiej w całej Europie dostępnych było zaledwie około 30 tysięcy egzemplarzy książek. Po wprowadzeniu wynalazku Gutenberga, ilość wydrukowanych tomów, do końca XV wieku, wzrosła do poziomu 20 milionów egzemplarzy.

Wynalezienie druku to nie jedyne osiągnięcie

W imponującym dorobku naukowym Johannesa Gutenberga możemy odnaleźć też inne niesamowite wynalazki, które znacząco ułatwiły system drukowania. Jego wkład w rozwój technologii i drukarstwa obejmuje również:

  • wymienne matryce do maszyny drukarskiej,
  • farba drukarska na bazie oleju,
  • aparat odlewniczy,
  • hak kątowy

oraz wiele, wiele innych.
Jeśli kręcą Cię historyczne zawiłości, powinieneś zagłębić się też w fascynujący świat historii drukarek.

Znaczenie wynalezienia druku

Wynalezienie druku miało ogromny wpływ na dalsze losy ludzkości, przyczyniając się do rewolucji w dziedzinie wiedzy, kultury czy komunikacji. Poniżej przedstawię Ci kilka kluczowych aspektów, które podkreślają znaczenie tego przełomowego wynalazku:

Pierwsze książki – Dzięki wynalazkowi Gutenberga zaczęto masowo produkować i popularyzować książki. Jego Biblia była jednym z pierwszych wydrukowanych dzieł przy użyciu ruchomych czcionek. Otworzyło to drzwi do rozpowszechniania literatury oraz wzbogacania dziedzictwa kulturowego.

Szerszy dostęp do wiedzy – Druk zrewolucjonizował dostęp do wiedzy, a książki stały się bardziej dostępne szerszemu gronu ludzi, a nie wyłącznie elitom. Miało to ogromny wpływ na zwiększenie poziomu wykształcenia oraz rozwoju myśli naukowej.

Rozwój nauki i kultury – Powstanie ruchomych czcionek znacząco przyspieszyło rozwój nauki, kultury i sztuki umożliwiając replikowanie dzieł, udostępnianie odkryć naukowych w formie drukowanej oraz powstawanie nowych dyscyplin badawczych.

Rozwój komunikacji – Rozkwit branży drukarskiej przyczynił się też do rozwoju środków masowego przekazu. Gazety, czasopisma i broszury zaczęły docierać do coraz szerszej publiczności, co miało wpływ na kształtowanie opinii publicznej i komunikację społeczną.

Era druku cyfrowego

Druk typograficzny Johannesa Gutenberga utrzymywał się w zasadniczej formie przez wiele wieków. W drugiej połowie XX wieku rozpoczęła się jednak rewolucja cyfrowa, która przyniosła dynamiczną zmianę.

Pojawiły się komputery, Internet oraz drukarki cyfrowe, które wywróciły tradycyjny model drukowania do góry nogami. Dzięki tym nowym technologiom teksty drukowane mogą być tworzone, dystrybuowane i udostępniane dla ogromnej publiczności w sposób, który jeszcze kilka dziesięcioleci temu wydawał się niemożliwy. 

Drukarki atramentowe, laserowe i wielofunkcyjne, tusze, tonery, głowice, bębny oraz wiele innych cudów nowoczesnej technologii możesz poznać odwiedzając mój sklep internetowy DrTusz.pl.

Na zakończenie… Jeszcze więcej ciekawostek o druku!

Historia historią, ale kto nie lubi ciekawostek? Przygotowałem Ci jeszcze kilka mało znanych informacji o druku, dzięki którym zabłyśniesz w towarzystwie!

Czy wiedziałeś, że…

– w średniowieczu niektóre strony drukowane uważane były za talizmany lub amulety ochronne. Wierzono, że posiadanie strony z druku, szczególnie tekstu religijnego, mogło chronić przed chorobami lub nieszczęściami.

– 1473 roku Jan Tarnowski, polski szlachcic, zaprosił niemieckiego drukarza Baltazara Wilhelma do swojego majątku w Krzemienicy. Razem założyli pierwszą w Polsce drukarnię, gdzie wydrukowano pierwszą książkę o tytule “Misale Cracoviense” (tłum. Mszał Krakowski).

– książka “The Collection, Obama and Pluralism” autorstwa Damiena Demetry składa się aż z 5472 stron i obecnie detronizuje wszystkie inne publikacje jako najdłuższa książka na świecie.

– prawdziwym bestsellerem wszech czasów jest Biblia. Według szacunków zawartych w Księdze Rekordów Guinnessa sprzedano ponad 5 miliardów kopii tej księgi.

Jeżeli nie chcesz przegapić innych tajemnic świata drukarek, koniecznie zaobserwuj mnie na mediach społecznościowych – Facebooku, Instagramie czy TikToku i systematycznie sprawdzaj mojego firmowego bloga. 🙂

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze