Druk offsetowy - co to i na czym polega? - Blog firmowy DrTusz

Druk offsetowy – co to i na czym polega?

Druk offsetowy w swojej pierwotnej formie znany jest już od XIX wieku. Na przestrzeni lat nie zmieniła się jego koncepcja, jednak powstały maszyny, które zautomatyzowały cały proces. Offset wykorzystywany jest przede wszystkim do tworzenia wydruków, których zapotrzebowanie przekracza tysiące egzemplarzy. Jeśli jesteś przedsiębiorcą lub zwyczajnie interesujesz się możliwościami, jakie dają obecne technologie druku – ten artykuł jest dla Ciebie!

schemat druk offsetowy

Druk offsetowy – co to takiego?

Jedną z technik druku, którą z pewnością spotkasz w większości drukarni jest offset. Jego korzenie sięgają XVII wieku, jednak wciąż jest to technika ciesząca się niezwykłą popularnością, przede wszystkim dzięki swojej ekonomiczności i wysokiej jakości wydruków.

Charakterystyka offsetu

Druk offsetowy zaliczany jest do metod druku pośredniego. Technika ta polega na przenoszeniu farby wprost z aluminiowej matrycy na specjalnie przygotowane podłoże np. arkusz papieru. Wydruk powstaje poprzez odbicie na cylindrze pokrytym grubą warstwą gumy wybranego tekstu czy grafiki.

Istotne znaczenie w technice offsetowej ma ułożenie farby na matrycy, ponieważ właśnie ono odpowiada za to, w jaki sposób farba zostanie ułożona na cylindrze pośrednim, a następnie na papierze. W urządzeniu mamy cztery cylindry, a każdy z nich odpowiada za inny kolor standardowo używany do druku – tzw. CMYK (cyjan, magenta, żółty i czarny).

Niektóre maszyny wyposażone są również w piąty cylinder, który pozwala na uszlachetnianie naszych wydruków, takie jak lakierowanie UV lub foliowanie, a nawet udostępnia kolory spoza przestrzeni CMYK, złocenia czy tłoczenia.

RGB vs CMYK – poznaj podstawy modeli kolorów i sprawdź czym się różnią klikając TUTAJ!

Rodzaje druku offsetowego

Dwa podstawowe typy offsetu to druk arkuszowy i rolowy, nazywany inaczej zwojowym.

Druk offsetowy arkuszowy jako podłoże do naniesienia wydruku przyjmuje arkusze. Do wykonania nadruku wykorzystywana jest specjalna farba o dużej lepkości, która dobrze przylega do nośnika. Używając farby UV, gotowy obraz utrwala się przy pomocy światła ultrafioletowego, natomiast zwykłe farby drukarskie poprzez wsiąkanie i polimeryzację.

Rolowy druk offsetowy bazuje z kolei na materiale, który jest rozwijany przez maszynę. Farby używane do tego typu druku mają małą lepkość i mogą być utrwalane na ciepło – używając w tym celu rozgrzanego tunelu suszącego lub na zimno – samoistne wsiąkanie farby w podłoże.

Metoda offsetu obecnie umożliwia nanoszenie wydruków nie tylko na papier (powlekany lub niepowlekany), ale również na materiały takie jak karton, tektura, folie czy płyty PCV.

Zastosowanie techniki druku offsetowego

Urządzenia przeznaczone do offsetu używane są przede wszystkim do realizowania zamówień o dużych nakładach, stąd też takie maszyny są naprawdę znacznych rozmiarów. Ilość drukowanych materiałów liczona jest zazwyczaj w tysiącach, a sam druk offsetowy cieszy się zainteresowaniem ze względu na niskie koszty i szybką pracę.

Tradycyjny druk offsetowy wykorzystuje się do tworzenia:

 • broszur i ulotek,
 • gazet i kolorowych magazynów,
 • gazetek reklamowych,
 • katalogów firmowych i promocyjnych
 • książek,
 • map,
 • toreb reklamowych,
 • wizytówek,
 • notesów i kalendarzy,
 • etykiet (np. euro zawieszek),
 • opakowań produktów (np. produktów spożywczych, kosmetyków, leków, małego AGD, elektroniki).

Ciekawą techniką wykorzystującą technologię offsetową jest druk lentikularny, który opisałem szerzej w artykule Druk soczewkowy – złudzenie optyczne w trójwymiarze.

Początki druku offsetowego

Historia offestu sięga końca XVIII wieku, kiedy to Alois Senefelder przez zupełny przypadek odkrył, że mieszanka sadzy, mydła i wosku odpycha wodę tworząc farbę i może służyć powielaniu rysunku. W ten sposób powstała litografia – technika druku płaskiego, w której obraz był przenoszony z płaskiej formy drukowej na podłoże (kamień litograficzny). 

W XIX wieku znacząco wzrosło zapotrzebowanie na codzienną prasę, a wynalazek Senefeldera nie był w stanie sprostać tworzeniu tak dużych nakładów. W Anglii w 1875 roku, Robert Barclay opatentował pierwszą rotacyjną offsetową prasę litograficzną, a 38 lat później kolejni wynalazcy zbudowali w pełni funkcjonującą maszynę do druku offsetowego.

Na przestrzeni lat, wciąż udoskonalana technologia offsetu stała się bardzo popularna, a założenia druku pozostają niezmienne. Dziś nie musimy już tworzyć ręcznie skomplikowanych mieszanin – robią to za nas zaawansowane i zautomatyzowane maszyny.

Podstawowe różnice między drukiem offsetowym a cyfrowym

Druk offsetowy i cyfrowy są obecnie najczęściej wykorzystywane w poligrafii. Technologia cyfrowa wykorzystywana jest przede wszystkim do drukowania małych nakładów i nie wymaga czasochłonnego przygotowania. Ponadto, w dowolnym momencie drukowanie może być wstrzymywane i wznawianie, co pozwala na nanoszenie zmian i poprawek w dowolnym momencie.

Druk offsetowy jest nieopłacalny, jeśli zależy nam na wydrukowaniu kilkunastu wizytówek. Rozpoczęty proces drukowania nie pozwala także na dokonywanie modyfikacji w projekcie, a jeśli jest to możliwe, zazwyczaj wiąże się również z dużymi kosztami. 

Przy wyborze odpowiedniej dla nas technologii druku warto pamiętać, że offset nie oferuje druków spersonalizowanych. Przykładowo, kiedy chcemy wykonać imienne ulotki lub zaproszenia dla konkretnych osób druk offsetowy nie będzie odpowiedni. 

Dynamiczny rozwój druku na przestrzeni ostatnich lat spowodował, że obecnie nie ma zauważalnej różnicy w jakości druku pomiędzy technologią offsetową i cyfrową. Obie metody drukowania zapewniają Klientom uzyskiwanie wyrazistych i nasyconych koloroem wydruków na naprawdę wysokim poziomie.

Różnice pomiędzy drukiem cyfrowym i offsetowym

Zalety i wady druku offsetowego

Zdążyłeś zapewne zauważyć, że technologia offsetowa ma zauważalne zarówno zalety, jak i wady. Nie wykorzystamy jej w każdym przypadku, jednak jest ona niewątpliwym ułatwieniem jeśli zamawiamy większą ilość wydruków.

Zalety offsetu

 • Wysoka jakość tworzonych wydruków.
 • Niskie koszty przy średnich i dużych nakładach druku.
 • Intensywne i nasycone kolory grafik.
 • Dobre odzwierciedlanie detali obrazów (np. logotypów lub etykiet).

Wady offsetu

 • Nieopłacalne w przypadku składania zamówień o niskim nakładzie.
 • Dłuższy czas realizacji zaleceń.
 • Brak możliwości personalizacji projektów np. imiennych.
 • Znacząco utrudniona i kosztowna możliwość modyfikacji projektu w trakcie druku.

Wybór jest naprawdę prosty – jeśli potrzebujesz większego nakładu ulotek, wizytówek, plakatów czy innych materiałów, druk offsetowy jest dla Ciebie! Mniejsze zamówienia zrealizujesz natomiast wykorzystując bardziej opłacalny przy niższym nakładzie druk cyfrowy. Pamiętaj, aby dobrać takie rozwiązanie, które będzie najlepsze dla Twojej firmy. 🙂

Zapraszam Cię do śledzenia moich mediów społecznościowych, gdzie pomagam w rozwiązywaniu codziennych problemów z drukarkami oraz informuję o nowinkach ze świata druku – Facebook, Instagram, Youtube. A jeśli skończył Ci się wkład do drukarki, odwiedź mój sklep internetowy drtusz.pl!

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze