RGB vs CMYK - czym się różnią i do czego służą? - Blog firmowy DrTusz

RGB vs CMYK – czym się różnią i do czego służą?

W dzisiejszym świecie pełnym bodźców, kolory odgrywają niezwykle istotną rolę. Dzięki nim możemy wyrażać emocje, przekazywać informacje oraz tworzyć niezapomniane wrażenia. W ramach tego artykułu razem z Wami przyjrzę się tym dwóm kluczowym modelom kolorów. Jakie są podstawowe różnice między RGB a CMYK? Z pomocą mojej ekipy postaram się jak najprościej wytłumaczyć oba profile kolorystyczne.

maskotka DrTusz w dwóch paletach kolorów - RGB i CMYK

Zrozumienie różnic między nimi oraz ich odpowiednich zastosowań jest bardzo ważne dla projektantów graficznych, drukarzy i wszystkich pracujących z obrazami. Przed głębszym zanurzeniem się w tematykę przestrzeni kolorów, warto spojrzeć na ich ogólne znaczenie w kontekście projektów graficznych oraz jak wpływają na sposób, w jaki odbieramy i komunikujemy się za pomocą wizualnych treści.

Psychologia kolorów i ich wpływ na emocje

Zanim przejdę do technicznej części zagadnienia o profilach kolorystycznych, opowiem krótko o znaczeniu samych kolorów, bez względu na sposób ich konwersji.

Kolory są świetnym przekaźnikiem emocji. Mają zdolność wywoływania ich i wpływania na nasze postrzeganie otaczającego nas świata. Dlatego często niby przyziemną, a jednak ważną decyzją jest na przykład wybór koloru ścian mieszkaniu czy biurze. Dlaczego kwiaty wprowadzają atmosferę ciepła i spokoju? Między innymi właśnie z powodu swojego zielonego koloru, który według psychologii kojarzony jest z relaksem.

Psychologia kolorów zajmuje się badaniem tego zjawiska i analizą, w jaki sposób różne barwy oddziałują na ludzką psychikę. Każdy kolor niesie ze sobą określone skojarzenia i uczucia, które mogą być zarówno kulturowo uwarunkowane, jak i wynikać z osobistych doświadczeń. Na przykład, ciepłe kolory takie jak czerwień i pomarańcz mogą wywoływać uczucie energii i entuzjazmu, podczas gdy chłodne kolory jak niebieski i zieleń często kojarzone są z opanowaniem i spokojem.

Wykorzystując te psychologiczne aspekty, projektanci i marketerzy starają się dopasować odpowiednie kolory do swoich produktów, aby przekazać zamierzone komunikaty i wpłynąć na zachowanie odbiorców.

Nie zastanawiało Cię nigdy, dlaczego kolor zdecydowanej większości instytucji finansowych to niebieski lub zielony?

logo popularnych instytucji finansowych
Logo popularnych instytucji finansowych

RGB vs CMYK – podstawy modeli kolorów

Istnieją dwa główne podejścia: addytywne i subtraktywne. Każde z tych podejść ma swoje zastosowanie i odnosi się do różnych dziedzin, takich jak grafika komputerowa, druk, czy nawet percepcja kolorów przez ludzkie oko w realnym świecie.

Paleta kolorów RGB – addytywny model kolorów

Model kolorów addytywnych jest podstawowym modelem używanym w kontekście wyświetlaczy, monitorów, telewizorów i innych źródeł światła. Składa się z trzech podstawowych kolorów: czerwonego (R), zielonego (G) i niebieskiego (B), stąd jego nazwa – RGB. Kiedy te trzy kolory są łączone w różnych proporcjach, tworzą całą paletę barw, w tym odcienie szarości i biel poprzez dodawanie odpowiednich ilości tych trzech kolorów. Model ten działa na zasadzie dodawania światła: im więcej światła dodajemy, tym jaśniejszy kolor uzyskujemy.

Poprzez kombinację tych trzech kolorów w różnych proporcjach, można uzyskać różnorodność barw. Na przykład:

 • Równoczesne włączenie pełnych intensywności czerwonego, zielonego i niebieskiego generuje biały kolor.
 • Wyłączenie wszystkich trzech podstawowych kolorów daje nam kolor czarny.
 • Równoczesne włączenie czerwonego i zielonego (bez niebieskiego) tworzy kolor żółty.

Tak więc od teraz, kiedy będziesz oglądać telewizję albo korzystać z komputera, będziesz mieć świadomość, że to zbiór migających światełek w Twojej matrycy.

Model barw CMYK – subtraktywny model kolorów

Model kolorów subtraktywnych, znany jako paleta kolorów CMYK, jest używany głównie w druku, gdzie kolory są nakładane na podłoże, a nie generowane przez źródło światła. Składa się z czterech podstawowych kolorów: cyjanu (C), magenty (M), żółtego (Y) i czerni (K). W tym przypadku proces polega na pochłanianiu światła – w miarę mieszania kolorów, stają się one ciemniejsze. Model ten jest bardziej efektywny przy tworzeniu kolorów na fizycznych nośnikach, takich jak papier.

Przez nakładanie wcześniej wspomnianych kolorów na siebie w różnych proporcjach, drukarka jest w stanie generować różne barwy na fizycznym podłożu, takim jak papier. Przykładowo:

 • Nakładanie pełnych intensywności wszystkich czterech kolorów daje nam ostateczny kolor czarny.
 • Dodawanie cyjanu i żółtego (czyli „usunięcie” magenty) tworzy kolor zielony.
 • Kombinacja magenty i żółtego (bez cyjanu) generuje odcień czerwieni.

Palety CMYK używają przede wszystkim drukarki, plotery oraz inne urządzenia wykorzystywane w przemyśle poligraficznym i graficznym.

Jako ciekawostkę, pokażę Ci zdjęcie duńskich zabudowań rozłożone na 4 kolory wchodzące w skład palety CMYK.

zdjęcie rozłożone na 4 kolory CMYK

Zwróć uwagę na niebo. W oryginalnym zdjęciu nie ma w nim prawie w ogóle czarnego, ani żółtego, dlatego też po rozłożeniu na części pierwsze, największa zawartość kolorów jest właśnie tam, gdzie powinien się znajdować.

Przykładowo, żółte domy są najciemniejsze w warstwie żółtej, ponieważ właśnie tego koloru jest w tej części najwięcej – jak w przypadku niebieskiego na niebie.

Swoją drogą – czyż nie jest to bardzo ciekawy sposób pokazywania kolorów, które nas otaczają?

RGB vs CMYK – czym się różnią?

Różnica między CMYK i RGB polega na fundamentalnym sposobie generowania i przetwarzania kolorów. Wybór pomiędzy tymi dwoma profilami jest głęboko związany z kontekstem, w jakim kolory będą wykorzystywane, oraz medium, w którym mają być prezentowane. Dodatkowo, ostateczny rezultat końcowy także wpływa na wybór odpowiedniego modelu kolorów.

Jeśli wydrukujesz plik utworzony i zapisany w kolorach RGB możesz się nieco zaskoczyć. O tyle, ile w przypadku drukowania prostych, podstawowych dokumentów nie zrobi to wielkiej różnicy, to na zdjęciach już ją widać. Poniższe zdjęcie tylko poglądowo przedstawia jak różnią się oba profile kolorów.

medale drużyny DrTusza z Plum Ekiden w paletach RGB i CMYK
Po lewej: RGB, po prawej: CMYK

Zastosowanie przestrzeni kolorystycznych

Przestrzeń RGB jest kluczowa w dziedzinach związanych z mediami cyfrowymi, grami i animacjami, gdzie intensywne, dynamiczne i realistyczne wizualizacje są najważniejsze. Dzięki bogatej palecie barw oraz wsparciu dla efektów wizualnych, umożliwia tworzenie wizualnych doświadczeń na różnych platformach i urządzeniach.

Przestrzeń CMYK natomiast jest niezbędna w dziedzinie druku i poligrafii, gdzie najważniejsza jest wierność kolorów oraz spójność barw na fizycznym podłożu. Odwzorowanie barw w przestrzeni CMYK ma ogromne znaczenie dla jakości finalnych produktów drukowanych, co czyni ją podstawowym narzędziem dla projektantów i profesjonalistów związanych z branżą poligraficzną.

Problem konwersji kolorów RGB i CMYK

Zmiana przestrzeni kolorystycznej z CMYK na RGB i odwrotnie, może być wyzwaniem. Wynika to z tego, że palety barw w tych modelach nie pokrywają się w pełni. Model RGB jest bardziej obszerny, co oznacza, że może tworzyć kolory, których nie da się dokładnie zduplikować w modelu CMYK. To może prowadzić do problemów z wiernością kolorów w procesie drukowania materiałów przygotowanych w przestrzeni kolorów RGB.

RGB tworzy bardzo jasne i nasycone kolory, których czasami zwyczajnie nie możesz stworzyć za pomocą CMYK z prostej przyczyny. Światło. Tusz w metodach drukowania po prostu nie jest w stanie stworzyć takich jaskrawych kolorów, jakie czasem widzimy na ekranach.

Właściwe rozumienie różnic między modelem addytywnym, a subtraktywnym oraz związanych z nimi problemów reprodukcji kolorów jest kluczowe dla projektantów i profesjonalistów. Dla każdego zwykłego użytkownika drukarek raczej nie będzie to większym problemem, ale warto znać różnice, chociażby po to, aby wiedzieć, dlaczego zdjęcie na komputerze wygląda trochę inaczej, niż na papierze.

Jak konwertować między RGB a CMYK?

Zamiana przestrzeni kolorystycznej jest możliwa przy użyciu wielu narzędzi i technik. Oprogramowanie graficzne, takie jak Adobe Photoshop czy Illustrator, oferuje funkcje konwersji kolorów oraz profile ICC (International Color Consortium), które pomagają w dopasowaniu kolorów między różnymi przestrzeniami.

Przy konwersji istotne jest zrozumienie i dostosowanie ustawień konwersji, takich jak konwersja zastosowana do zdjęcia czy ilustracji. Niektóre kolory, szczególnie intensywne w modelu RGB, mogą być trudne do dokładnego odwzorowania w druku, co może wymagać pewnej kompromisowej modyfikacji.

Zamiana przestrzeni kolorystycznej – co może pójść nie tak?

Jak wspomniałem wyżej, konwersja RGB na CMYK (i odwrotnie) jest możliwa, ale może powodować pewne problemy.

 • Niektóre kolory widoczne w modelu RGB mogą stracić na jasności i intensywności w kolorach CMYK, zwłaszcza jeśli są to bardzo jasne lub nasycone barwy.
 • Niektóre barwy, szczególnie te poza gamą kolorów modelu CMYK, mogą nie być dokładnie odwzorowane na wydruku, co może prowadzić do niezgodności między projektem a wynikającym z niego wydrukiem.
 • Niektóre kolory, jak intensywne neony, mogą być trudniejsze do odwzorowania w trybie kolorów CMYK, co może wymagać modyfikacji projektu lub dobór odpowiednich barw z gamy.
 • Konwersja RGB może być jeszcze bardziej problematyczna, jeśli monitor, na którym pracujemy nie jest kalibrowany w stosunku do przestrzeni CMYK. To może prowadzić do różnic między tym, co widzimy na ekranie a tym, co uzyskamy w wydruku.

Wniosek jest jeden. Konwersja między przestrzeniami kolorów wymaga wiedzy i doświadczenia. Przy projektowaniu ważne jest, aby być świadomym ograniczeń i potencjalnych problemów związanych z konwersją, aby osiągnąć jak najlepszą spójność barw między różnymi medium.

Jeśli nie jesteś profesjonalistą i drukujesz na potrzeby własne – po prostu nie warto się w to bawić – no chyba, że chcesz się po prostu nauczyć!

Dobre praktyki pracy z przestrzenią kolorystyczną

Aby zachować spójność kolorów i uniknąć problemów, warto stosować kilka dobrych praktyk:

 • Wybierz odpowiedni tryb: Wybierz przestrzeń zgodnie z docelowym medium. Jeśli projekt jest przeznaczony do druku, pracuj w CMYKu. Jeśli jest to projekt cyfrowy, RGB będzie bardziej odpowiedni.
 • Używaj spójnych profili kolorów: Korzystaj z odpowiednich profili kolorów dla swojego monitora, drukarki i innych urządzeń. Profilowanie kolorów pomoże w uzyskaniu spójności między różnymi urządzeniami.
 • Przetestuj na różnych urządzeniach: Przed publikacją lub drukiem przetestuj projekt na różnych urządzeniach, aby upewnić się, że kolory wyglądają zgodnie z oczekiwaniami.
 • Dokładnie dokumentuj ustawienia: Zapisuj wykorzystywane profile kolorów, ustawienia konwersji oraz inne parametry, które mogą wpłynąć na kolorystykę projektu. To ułatwi późniejsze dostosowania i uniknie błędów.
 • Korzystaj z narzędzi konwersji z rozwagą: Jeśli konieczna jest konwersja między modelami, korzystaj z narzędzi konwersji w sposób kontrolowany i ewentualnie dostosuj kolory, jeśli jest to konieczne.

Kolorowe podsumowanie

Mam nadzieję, że wyjaśniłem zawiłości związane z najpopularniejszymi paletami kolorów. Wiesz już co składa się na przestrzeń barwną RGB a jakie barwy są używane w przypadku modelu CMYK. Nie masz też wątpliwości co do tego jakie modele kolorów stosowane są w monitorach a jakie w drukarkach.

A jak już jesteśmy w temacie kolorów, to polecam tusze (kolorowe i nie tylko) z DrTusz.pl. Zachęcam też do podzielenia się własnymi doświadczeniami z pracy z kolorami w komentarzach! 🙂

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze