Dlaczego kolor wydruku wygląda inaczej niż na komputerze?

Dlaczego kolor wydruku wygląda inaczej niż na komputerze?

W tym artykule przyjrzymy się, dlaczego ekran komputera i drukarka mogą różnie przedstawić tę samą grafikę. Zobacz jak działają modele kolorów RGB i CMYK oraz jakie znaczenie ma odpowiednie ustawienie sprzętu, czyli monitora i drukarki. Przeczytaj o programach i materiałach eksploatacyjnych, które wpływają na ostateczny efekt. Taki sam kolor druku na ekranie komputera i papierze może być istotny, jeśli zajmujesz się drukiem profesjonalnie lub jeśli zależy Ci na jego jakości.

kolor druku

Dlaczego kolor druku na ekranie komputera różni się od tego w rzeczywistości?

Czy zdarzyło Ci się kiedyś, że obraz, który podobał Ci się na na Twoim monitorze po wydrukowaniu wyglądał inaczej? To samo mogło Cię spotkać przy wizycie w profesjonalnej drukarni, gdzie obraz z Twojego komputera wyglądał inaczej niż ten, który otrzymałeś na papierze.

Różnice nie są wynikiem przypadku. 😉 Wynikają ze specyfiki urządzeń i tego, jak różnie mogą wyświetlać i interpretować kolory. Jeśli zajmujesz się drukiem profesjonalnie lub po prostu, jakość jest dla Ciebie ważna, zrozumienie tego tematu może być kluczowe.

Przyczyny różnic kolorystycznych na ekranie i na kartce

Przyczyn, dlaczego kolor druku na ekranie komputera różni się od tego na papierze może być wiele. Oto główne z nich.

Modele kolorów – RGB vs CMYK

Nasze codzienne urządzenia elektroniczne, takie jak: monitory, smartfony, telewizory, tablety operują na modelu RGB. Jest to model kolorów, w którego skrócie skrywają się:

  • R (Red – czerwony)
  • G (Green – zielony)
  • B (Blue – niebieski)

Piksele na naszych urządzeniach emitują światło właśnie w tych trzech kolorach. Ich różne kombinacje i intensywności pozwalają odtworzenie szerokiej gamy barw widzianych przez ludzkie oko.

Technologie druku cyfrowego wykorzystują model CMYK. Ten model w swoim skrócie zawiera:

  • C (Cyjan – odcień niebieskiego)
  • M (Magenta)
  • Y (Yellow – żółty)
  • K (Key/Black – czarny)

Podczas druku kolory w modelu CMYK mieszają się i nakładają na papier. Razem tworzą pełne spektrum widocznych kolorów.

Model CMYK, w przeciwieństwie do modelu RGB, nie tworzy kolorów przez światło i diody w ekranach. Wykorzystuje natomiast absorpcję określonych długości fal świetlnych przez tusz. Ta różnica sprawia, kolor druku na ekranie komputera i kartce może wyglądać lekko inaczej.

RGB i CMYK – co możesz z tym zrobić?

Jeśli jakość i dopasowanie kolorów wydruku jest dla Ciebie ważna jest pewien sposób jak możesz je uzyskać. Istnieją specjalne programy do konwersji RBG na CMYK. Takie programy potrafią automatycznie przystosowywać kolory do specyfik technicznych drukarek. Kolor na druku jednak nadal nie musi być odwzorowany 1:1.

Pracując na zwykłych programach graficznych, takich jak Photoshop, również możesz mieć wpływ na odwzorowanie koloru druku na ekranie komputera. Pamiętaj aby ustawić wybrane preferencje wyświetlania kolorów.

Przeczytaj mój artykuł: ,,RGB vs CMYK – czym się różnią i do czego służą?„, jeśli chcesz wiedzieć więcej w tym temacie.

Kolorowy wydruk.

Kolor druku na ekranie komputera i kartce a ustawienia ekranu monitora

Ustawienia monitora są równie istotne, jeśli kolory na wydruku mają mieć perfekcyjne odwzorowanie. Nieprawidłowo skalibrowany monitor może wyświetlać grafiki z innym, nienaturalnym odcieniem. Błędne ustawienia monitora mogą sprawiać, że obrazy będą różnić się nasyceniem kolorów, niedopasowaną jasnością, kontrastem. Kolor druku na ekranie komputera może być też ciemniejszy lub bardziej wyblakły. To samo tyczy się wszystkich ekranów – telewizorów, tabletów czy telefonów. Złe ustawienia prowadzą do zniekształcenia ostatecznej wersji.

Dopasowanie ustawień dotyczy również samej drukarki. Takie urządzenie powinno być wykalibrowane i wyprofilowane tak, aby różnice w kolorystyce były jak najmniejsze.

Specjalistyczne drukarnie, w celu wiernego odwzorowania kolorów, korzystają ze wzorników kolorów właśnie z powodu różnic w monitorach.

Wpływ wkładów do drukarki i rodzaju papieru

To kolejna rzecz, która sprawia, że kolor druku na ekranie komputera może różnić się od tego na kartce. Wybór odpowiednich materiałów może znacznie poprawić estetykę i trwałość wydruków oraz zmniejszyć różnice w kolorystyce.

Rodzaj papieru ma istotny wpływ na jakość wydruków. Papier o wysokiej gramaturze i lepszej jakości powierzchni zazwyczaj lepiej absorbuje tusz. Dzięki temu kolory projektu są bardziej żywe i lepiej odzwierciedlają kolory z ekranu. Do wyboru masz różne rodzaje papierów, które różnią się gramaturą czy matowością. W zależności od rodzaju projektu, powinieneś uwzględnić w nim rodzaj papieru.

Jakość samego tuszu czy tonera również wpływa na jakość wydruków. Ofertę sprawdzonych zamienników wkładów do drukarek możesz znaleźć na DrTusz.pl.

Jak zarządzać kolorami wydruków?

Zrozumienie, dlaczego kolor druku na ekranie komputera może się różnić, jest kluczowe dla każdego, kto pracuje z grafiką cyfrową i drukiem. Przechodząc od modeli kolorów CMYK i RGB, przez kalibrację urządzeń aż po wybór materiałów eksploatacyjnych, możesz znacznie poprawić jakość wydruków i zapewnić wierność oryginałowi. Kolory to nie tylko estetyczny wygląd, ale również sposób komunikacji z odbiorcą. Zadbaj, aby były jak najwierniej odwzorowane. Eksperymentuj, a znajdziesz rozwiązanie najlepsze dla Ciebie i Twojej drukarki. 😉

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze