Drukujesz w czerni i bieli a Twoja drukarka zużywa kolorowy tusz? - Blog firmowy DrTusz

Drukujesz w czerni i bieli a Twoja drukarka zużywa kolorowy tusz?

Czy wiesz dlaczego w Twojej drukarce ubywa tuszu kolorowego, mimo, że drukujesz tylko w czerni i bieli? Odpowiedź nie tkwi w wadzie urządzenia czy błędzie w użytkowaniu. Wynika to ze złożonej technologii drukowania. Przeczytaj praktyczne wskazówki, jak efektywnie zarządzać zużyciem tuszu i jednocześnie cieszyć się jakością wydruków. Zobacz dlaczego Twoja drukarka może pokazać zużywanie kolorowego tuszu nawet, jeśli drukujesz tylko w odcieniach szarości.

Drukarka i kolory CMYK.

Drukowanie czarno-białe to nie tylko czarny tusz

To, że podczas zwykłego monochromatycznego druku, zużywany jest również tusz kolorowy, dla większości osób wydaje się nielogiczne. Nie ma w tym nic dziwnego. 😀 Logika podpowiada nam, że drukując czarną grafikę zużywamy czarny tusz – proste.

Dlaczego więc, mimo tego, że drukujesz tak naprawdę dokumenty czarno-białe, Twoja drukarka pokazuje również zużywanie kolorowego tuszu?

Przyczyną nie jest problem z drukarką lub jej uszkodzenie. Są to głównie powody techniczne jak jakościowe. Niektóre drukarki mogą być zaprojektowane w specjalny sposób tak, aby zużywać kolor nawet podczas drukowania w odcieniach szarości. W kolejnej części artykułu przedstawię główne przyczyny, dlaczego czarno-białe wydruki mogą powstawać również z koloru.

Dlaczego drukarka potrzebuje koloru, aby drukować w czerni i bieli?

Wnętrze drukarki jest bardziej rozbudowane niż może się wydawać na pierwszy rzut oka. Czarno-białe drukowanie może wykorzystywać tusze kolorowe. Oto najważniejsze przyczyny, które powodują, że druk w skali szarości powoduje zużycie atramentu w kolorze.

Zwiększanie jakości wydruku

Jest to główny powód, dlaczego czarno-białe drukowanie wykorzystuje nie tylko czarny tusz. Dzięki mieszance różnych kolorów wydruki zyskują głębszą czerń i kontrast. Czarno-biały druk jest bardziej wyrazisty i intensywny. Może okazać się to istotne, jeśli chcesz drukować obrazy czarno-białe, plakaty czy grafiki.

Konserwacja drukarki

Innym powodem jest dbałość o elementy drukarki. Większość drukarek atramentowych przeprowadza automatyczne konserwacje. Pozwala to utrzymać głowice drukujące w pożądanym stanie i zapobiegać zasychaniu dysz. Zaschnięte dysze mogą prowadzić nawet do zepsucia drukarki, co skutkować może nawet potrzebą naprawy. Podczas cykli konserwacyjnych drukarka przepuszcza niewielką ilość każdego tuszu, aby zapewnić trwałość wszystkich dysz. Dlatego właśnie czarno-białe drukowanie wymaga cyklicznego zużycia tuszu kolorowego i czarnego.

Czy można drukować z jednym pustym wkładem?

Okazuje się, że większość drukarek nie pozwala na drukowanie z pustymi kartridżami. Nawet jeśli Twój sprzęt ma taką możliwość, to nie jest to zalecane. Może to prowadzić do uszkodzenia drukarki. Wszystkie wkłady są potrzebne w wspomnianych celach konserwacyjnych i zapobieganiu przed zatkaniem głowic drukujących. Dlatego jeśli nie masz nawet tylko jednego wkładu kolorowego a chcesz drukować w odcieniach szarości – twoja drukarka Ci na to nie pozwoli.

Praktyczne wskazówki – jak zmniejszyć zużywanie kolorowego tuszu przy czarno-białym druku

Już wiesz, dlaczego czarno-białe drukowanie może wymagać tak naprawdę również drukowania w kolorze. Jeśli jednak z jakiś powodów nie chcesz zużywać koloru podczas druku przedstawiam praktyczne wskazówki, jak temu zapobiec.

  • Zmień ustawienia drukarki

Sprawdź ustawienia swojej drukarki i ustaw opcję drukowania czarno-białego lub drukowania w odcieniach szarości. Dzięki temu możesz zmniejszyć zużycie koloru. Pamiętaj jednak, że mimo zmiany ustawień drukarki, niektóre z nich, w celach serwisowych nadal będą używały koloru.

  • Regularne używaj drukarki

Istotne jest też częste korzystanie z drukarki. Dzięki temu dysze będą w dobrym stanie, więc częste konserwacje nie będą potrzebne.

Chcesz wiedzieć więcej, jak oszczędzać wkłady do drukarki? Kliknij i zobacz mój artykuł: ,,Jak oszczędzać tusz lub toner?„.

Korzystaj z drukarki mądrze

Mam nadzieję, że wiesz już dlaczego czarno-białe drukowanie zużywa również kolorowe wkłady. Cykliczne automatyczne konserwacje drukarki pomogą Ci cieszyć się nią dłużej. Dzięki głębszej czerni Twoje wydruki będą bardziej kontrastowe. Pamiętaj, że jeśli jednak chcesz zmniejszyć zużycie i przedłużyć żywotność tuszu kolorowego możesz zmienić ustawienia drukarki. Miej na uwadze również to, aby nie drukować nawet z jednym pustym wkładem.

Jeśli na co dzień drukujesz tylko czarno-białe teksty, warto zastanowić się nad zakupem monochromatycznej drukarki laserowej, dzięki czemu zyskasz na oszczędności. Zużywanie kolorowego tuszu nie będzie wtedy możliwe. Na stronie DrTusz.pl/drukarki-laserowe znajdziesz szeroki wybór takich urządzeń, które zamówisz z zawsze darmową dostawą. 😉

Jeśli chcesz przeczytać więcej o czynnikach wpływających na wydajność wkładu do drukarki kliknij <TUTAJ> i przeczytaj mój artykuł.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze