jak oszczędzić tusz lub toner

Jak oszczędzać tusz lub toner? Mam kilka tricków

jak oszczędzić tusz lub tonerZastanawiasz się, co zrobić, aby drukować taniej? Wbrew pozorom metod na tanie drukowanie jest całkiem sporo. W trakcie mojej wieloletniej praktyki sprawdziłem wiele z nich. Przetestowałem też kilka sposobów na oszczędzanie wkładu w drukarce. Niekiedy o tym, na jak długo starczy tusz lub toner mogą decydować szczegóły. Jakie? Opowiem o nich w dalszej części tekstu.

Jak oszczędzać tusz lub toner – zacznij od zamienników

Najprostszy sposób na tanie drukowanie to przestawienie się z oryginalnych wkładów do drukarek na tusze zamienniki lub tonery zamienniki.

Tak. Wiem, że producenci elektroniki z szaleńczym uporem powtarzają, że należy stosować tylko oryginalne materiały eksploatacyjne.

Co jednak mają mówić, skoro lwia część ich zysków pochodzi właśnie ze sprzedaży materiałów eksploatacyjnych?

Ich polityka marketingowa jest oczywista.Jakie są koszty eksploatacji drukarki

Pamiętaj, że sam zakup drukarki lub urządzenia wielofunkcyjnego to tylko 20% całościowych kosztów eksploatacji.

Pozostałe 80% to wydatki związane z zakupem tuszów, tonerów, papieru i serwisem sprzętu.

To oczywiste, że HP, Canon czy inni giganci drukarkowego świata pragną, aby jak najwięcej z poniesionych przez Ciebie kosztów zamieniło się w ich zysk.

W przypadku niektórych drukarek laserowych zamienniki są tańsze o 80% w stosunku do oryginalnych produktów!

Zanim zaczniesz stosować moje triki na ograniczenie zużycia tonera, przerzuć się na zamienniki i zobacz, jak zareaguje na to Twój portfel. Jakość wydruków pozostanie taka sama. Sam sprawdzałem!

Jak oszczędzać tusz lub toner – drukuj dwustronnie

Oszczędność wkładu do drukarki to jedno, ale skoro mówimy o drukarkowej ekonomii, warto wspomnieć o papierze.  Wiele spośród oferowanych na rynku drukarek posiada funkcję druku dwustronnego – tzw. duplex. Dzięki temu oszczędzisz papier i sporo miejsca na półkach, gdyż wydruki będą zajmowały wówczas o połowę mniej miejsca. Mniejsze zużycie papieru to jednocześnie więcej drzew, które będą mogły sobie spokojnie rosnąć. Spacery po zielonym lesie są super!

Jak oszczędzać tusz lub toner – czcionka ma znaczenie

Zdaję sobie sprawę z tego, że to nieprawdopodobne, ale tak faktycznie jest. Do najbardziej ekonomicznych fontów należą: Century, Gothic, Ecofont, Times Roman, Calibri oraz Verdana. Uwielbiany przez wielu użytkowników Arial oraz wszechobecna Tahoma powodują większe zużycie tuszu lub tonera. Zanim wydrukujesz, sformatuj tekst z głową. 😉

druk litery

Jak oszczędzać tusz lub toner – zmień ustawienia

Zmian parametrów możesz dokonać każdorazowo przed rozpoczęciem drukowania. Możesz też na stałe zmienić ustawienia jakości wydruków – a co za tym idzie – skutecznie oszczędzać wkład do drukarki.

Wejdź w „Panel sterowania” i kliknij „Drukarki i faksy”. Udało się? To teraz wybierz „Właściwości/Preferencje drukowania”, a następnie zmień jakość na najszybszą. Niby prosta czynność, a dzięki niej Twoja drukarka lub urządzenie wielofunkcyjne ograniczy zużycie tuszu lub tonera. W przypadku czarno-białych wydruków spadek jakości będzie właściwie niezauważalny. Po dłuższym okresie eksploatacji zobaczysz, że wkład wystarczy na dłużej.

Jak oszczędzać tusz lub toner – skala ma znaczenie

Czy oby na pewno musisz drukować wszystkie dokumenty w skali 1:1. Przy bardziej obszernych wydrukach pomniejsz strony. Następnie obróć je o 90 stopni tak, aby sąsiadowały ze sobą dłuższymi krawędziami. Ustalmy jedno – strony będę trochę mniej czytelne, ale oszczędzisz dzięki temu sporo papieru (w domyśle wiele drzew i trochę złotówek). Oszczędzisz też przestrzeń, gdyż taki wydruk zajmie mniej przestrzeni w segregatorze czy na półce. Niektóre z programów posiadają w menu opcje, dzięki którym do powyższej czynności wystarczy tylko kilka kliknięć.

Jak oszczędzać tusz lub toner – programy do taniego drukowania

W czasach kiedy developerzy tworzą aplikację do wszystkiego, znaleźli się też twórcy, którzy pomyśleli o programach do oszczędzania tuszu i tonera. Moje dwa ulubione narzędzia to InkSaver oraz Greenprint World.

InkSaver nie jest darmowym rozwiązaniem. Możesz jednak skorzystać z bezpłatnej wersji trial i sprawdzić, jak działa. Program kontroluje ilość tuszu nanoszonego na arkusz. Do tego dokładnie analizuje wydruki, a następnie sam proponuje oszczędność atramentu. Dobiera przy tym takie parametry, aby jakość wydruków nie uległa zmianie.

InkSaver może nawet przygotować wydruk testowy, aby jego użytkownik mógł porównać jakość dokumentów wydrukowanych przy różnych ustawieniach. Greenprint World pozwala z kolei na szybką edycję pliku przed drukowaniem.

Przy jego pomocy szybko usuniesz zbędne fragmenty, elementy graficzne itp. Zaletą programu jest opcja zliczania niewydrukowanych arkuszy, a następnie podliczania uzyskanych dzięki temu oszczędności.

Czego to ludzie nie wymyślą. Nawet ja bym na to nie wpadł. 😉 Cały czas prowadzę badania nad metodami tańszego drukowania oraz zamiennikami tuszów i tonerów. Zaglądaj na mój blog regularnie, a żadne z moich okryć Ci nie umknie!

3 2 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najbardziej oceniane
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze