Recykling papieru. To ważne!

Szerokie rozpowszechnianie postaw proekologicznych stało się nie tylko obowiązkiem, ale dla niektórych – stylem życia. Wykorzystywanie surowców wtórnych to nie tylko moda, to również nawyki, które kształtujemy już od najmłodszych lat ucząc się na przyrodzie oznaczeń i kolorów pojemników na odpady. W świecie drukarek najważniejszy jest papier – niezwykle ważny element ekologicznej układanki. Sprawdź razem ze mną jak powstaje papier i dlaczego jego odpowiedni recykling jest tak istotny!

grafika recykling papieru

Recykling papieru – modny trend czy szansa dla planety?

Liczby mówią same za siebie: polskie przedsiębiorstwa marnują miesięcznie około 5,5 miliarda kartek papieru, co rocznie daje wynik niemal 70 miliardów! Aby zwizualizować tę olbrzymią liczbę wystarczy wykonać proste obliczenia. 

200 tysięcy arkuszy A4 odpowiada jednej tonie papieru, na co z kolei należałoby wyciąć 17 drzew i zużyć 1200 litrów wody. Daje nam to zapierający dech w piersiach wynik – niemal 470 tysięcy wyciętych co roku drzew!

Dane statystyczne mówią, że około 50% firm nie używa druku dwustronnego lub drukuje dokumenty, które spokojnie możnaby było przekazać drogą elektroniczną. Tradycyjna papierowa faktura tworzy więc wyraźny ślad węglowy, emitując do atmosfery znaczące ilości CO2.

Mimo widocznych znaków, mówiących o zużyciu papieru i ilości produkowanych z niego odpadów, świadomość ekologiczna wciąż jest zbyt mała. Zastanówmy się razem, co możemy zrobić, aby pomóc sobie i naszej planecie.

infografika wycinka drzew do produkcji papieru

Jak powstaje papier?

Papier jest masą włóknistą pochodzenia organicznego, która jest spilśniona na sicie. Do jego wytworzenia używa się celulozowych włókien lub włókien ścieru drzewnego, które powstają poprzez ścieranie i zmielenie drewnianych bali. Do produkcji papieru najczęściej używa się drewna z topoli, świerku, brzozy, jodły, buku oraz osiki.

Papier można również wytworzyć z włókien roślinnych, na przykład słomy, bawełny, lnu, trzciny, bambusa czy konopii, jednak wciąż najbardziej ekologicznym rozwiązaniem jest wyrób papieru z makulatury poddanej wcześniej procesowi dyspresji.

Proces powstawania papieru

Wytwarzanie papieru to skomplikowany i czasochłonny proces, który przebiega dwuetapowo. Pierwszy z nich to przygotowanie masy papierniczej, zaś drugi to etap stricte produkcyjny (podzielony na dwie części).

ETAP PRZYGOTOWAWCZY

 1. Mielenie masy papierniczej – gniecenie, cięcie i wygładzenie przy pomocy noży.
 2. Dodanie do masy papierniczej kleju, które nadaje odpowiedni stopień zaklejenia papieru.
 3. Wypełnienie masy odpowiednimi wypełniaczami, dzięki którym papier zyskuje między innymi odpowiednią gładkość czy miękkość.
 4. Nadanie papierowi pożądanej barwy poprzez dodanie pigmentów i barwników.
 5. Rozwodnienie papieru.
 6. Proces oczyszczania masy papierniczej.

ETAP PRODUKCYJNY – część 1

 1. Proces odwodnienia – umieszczenie masy papierniczej w sitach, przez które przepływa woda.
 2. Spilśnienie masy poprzez naciskanie na nią specjalnym walcem. 
 3. Rozłożenie na masie papierniczej włókien.
 4. Odciskanie wody rozkładając włókna papieru na taśmie dociskanej za pomocą walca wyżymaka.

ETAP PRODUKCYJNY – część 2

 1. Zastosowanie pras, dzięki którym następuje dalsza utrata wody przez wstęgi.
 2. Prasowanie i schnięcie wstęg na cylindrach w temperaturze 120 stopni C.
 3. Chłodzenie, a następnie zwijanie papieru.

A skoro o papierze mowa, sprawdź również mój artykuł: Jaki papier do drukarki wybrać?, gdzie mówię o rodzajach i parametrach papieru do różnych typów drukarek.

Etapy recyklingu makulatury

Zastanawiasz się pewnie, co dzieje się z makulaturą, którą zebrałeś i oddałeś do recyklingu? Jej pierwszym przystankiem jest wyspecjalizowany punkt zbioru odpadów celulozowych, gdzie przeprowadzane jest wstępne sortowanie. Papier dzielony jest ze względu na odpowiednie kategorie, a następnie przechodzi przez oczyszczanie i prasowanie makulatury, którą nawija się na bele.

Pierwszy etap recyklingu jest niezwykle podobny do fazy początkowej wytwarzania papieru – mieszanie makulatury z wodą, wyodrębnianie włókien celulozowych, oczyszczanie i rozdrabnianie. Nieodłączną częścią całego procesu jest frakcjonowanie, które polega na podzieleniu papierowej masy.

Następnie, w zależności od papieru jaki chcemy uzyskać, masę recyklingową poddaje się flotacji, czyli procesowi odbarwiania (głównie w przypadku, gdy papier makulaturowy ma być użyty do produkcji gazet lub arkuszy do pisania). Papier w dalszej kolejności poddaje się odbarwianiu, czyszczeniu oraz niekiedy bieleniu.

Na samym końcu masa celulozowa jest filtrowana i prasowana, aby usunąć z niej nadmiar wody i zagęścić końcowy produkt – w zależności od jego przeznaczenia.

W DrTuszu stawiamy na ekologię! Nasze paczki wysyłamy w kartonach przystosowanych do recyklingu, a środek wypełniamy papierem, który otrzymaliśmy od naszych dostawców lub torebkami powietrznymi również przystosowanymi do recyklingu 🙂

Sposoby na oszczędzanie papieru. Spróbuj sam!

W codziennym życiu znajdziesz wiele możliwości oszczędzania papieru, na które być może nie zawsze zwracasz uwagę. Pamiętaj, że tanio, nie zawsze oznacza lepiej! Oto moje propozycje na efektywną redukcję zużycia papieru:

 • Drukuj dwustronnie umieszczając kilka stron na jednej kartce.
 • Nie drukuj, jeśli możesz skorzystać z wersji elektronicznych dokumentów.
 • Sprawy urzędowe załatwiaj online.
 • Odbieraj i płać rachunki elektronicznie.
 • Korzystaj z ebooków i audiobooków lub postaw na korzystanie z bibliotek i antykwariatów.
 • Zbieraj makulaturę (125cm stos makulatury pomaga uratować 6-metrową sosnę!).
 • Wykorzytuj niecałkowicie zadrukowane kartki i stare zeszyty do robienia notatek.
 • Korzystaj z opakowań wielorazowych.
 • Zamiast ręcznika papierowego i chusteczek higienicznych, postaw na bawełniane ściereczki.

Każdy dokłada swoją cegiełkę w walce o naszą planetę. W swojej pracy zawsze stawiam na edukację i zaangażowanie Klientów w ekologię. Sprawdź więc, jak wygląda Utylizacja wkładów w DrTusz!

bardzo dużo arkuszy papieru

Oszczędzanie i recykling papieru – liczy się każdy gest!

Czy wiedziałeś, że…

Efektywny recykling papieru można uzyskać aż do 8 razy!
17 drzew to 1 tona papieru, czyli 400 ryz.
W przedsiębiorstwach marnowana jest średnio co 8 strona druku.
Co minutę na Ziemi ścina się 60 hektarów lasów!
Przeciętny Europejczyk zużywa od 200 do 250 kilogramów papieru rocznie.
1 drzewo daje tlen dla 10 osób na rok!

Jeśli wydaje Ci się, że zbieranie makulatury i segregacja to zbędny wysiłek – jesteś w błędzie. Nawet, gdy makulatura przestaje być zdatna do przetworzenia na papier, wówczas staje się niezastąpionym kartonem lub wypełniaczem, który możemy wykorzystywać wielokrotnie na miliony sposobów.

Dbanie o naszą planetę jest naszym obowiązkiem. Segregacja i oszczędzanie papieru jest nie tylko eko trendem, ale przede wszystkim wielkim krokiem w kierunku zmian. Razem zadbajmy o to, aby przyszłe pokolenia mogły dłużej cieszyć się życiem na Ziemi.

Zapisz się do mojego Newslettera, aby nie przegapić innych ciekawych artykułów oraz odwiedź moje social media – Facebook, Instagram, YouTube, gdzie mówię o drukowaniu i wszystkim, co się wokół niego kręci! Do zobaczenia 🙂 

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najbardziej oceniane
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze