Recykling papieru – postarajmy się

Recykling papieru

Recykling papieru to bardzo ważne zagadnienie. Segregacja odpadów w Polsce obowiązuje już od kilku lat, a kolorowe pojemniki są w większości miejscowości od stycznia 2019 roku. Wciąż jednak Polska jest na przedostatnim miejscu w Europie pod względem przetwarzania odpadów.  W dzisiejszym artykule skupię się na jednej, ale konkretnej kwestii, która choć prosta – może wydawać się nieoczywista. Omówię zużycie i recykling papieru, poradzę jak dążyć do oszczędzania naszego środowiska oraz zaprezentuję ciekawostkę, a także kilka faktów.

Recykling papieru – ponad 5,5 miliarda kartek rocznie

5,5 miliarda. Tyle kartek papieru średnio marnują Polskie przedsiębiorstwa. Im większa firma, tym więcej papieru idzie do wyrzucenia jako odpady. Około 50% biznesów nie używa druku dwustronnego, kiedy jest to możliwe lub drukuje dokumenty, które można przekazać elektronicznie. 

Jedna tona papieru odpowiada około 200 000 kartek, a aby otrzymać tyle kartek należy wyciąć około 17 drzew. Mając taką informację można zrobić proste obliczenia. Rocznie marnujemy około 27 tysięcy ton drzew, czyli prawie 470 000 drzew.

Recykling papieru

Co więcej, zużycie (a wraz z nim ilość odpadów papierowych) wciąż rośnie. Mimo teoretycznie zmniejszonej ilości papierologii i biurokracji np. w bankach czy komunikacji (bilety przejazdowe w aplikacjach lub na e-mail w formie PDF ) ilość produkowanego papieru w Chinach nie maleje.

Jak świadomie zmniejszyć produkcję odpadów makulaturowych? 

Mimo pewnych regulacji, narzucających na przedsiębiorstwa przetrzymywanie papierowych kopii niektórych dokumentów przez kilka lat, wciąż jest szansa na poprawę w środowiskach biznesowych.

W pierwszej kolejności możecie zdecydować się na digitalizację wystawianych faktur – zawsze można wysłać ją kontrahentowi e-meilem. On sam już zdecyduje, czy potrzebuje jej w wersji papierowej, czy też nie.

Nie da się uniknąć pomyłek, lub niezadrukowanego w pełni papieru, jednak jeśli coś takiego się przydarzy, zawsze można coś z tego wyciągnąć!

Recykling papieru – w DrTuszu mamy na to sposób

DrTusz.pl ciągle rośnie. Staramy się jednak działać tak, aby nasz rozwój był jak najbardziej zrównoważony.

Wszelkie wewnętrzne notatki, przypomnienia, memo zapisujemy na kartkach, które wcześniej niezużyte tniemy na mniejsze kawałki. 

Przed naszym lokalem magazynowym stoi wózek, z którego codziennie ludzie mogą sobie wybrać potrzebne kartony, w których wcześniej przyszły do nas dostawy towaru. Okoliczni mniejsi przedsiębiorcy chętnie z tego korzystają – dzięki temu ograniczamy znacznie produkowane odpady.

Nasze paczki wysyłamy w przystosowanych do recyklingu kartonach, a zabezpieczamy je wypełniając środek papierem lub torebkami powietrznymi (często już z drugiej ręki – również od dostawców! ). Materiał wykorzystany do torebek powietrznych również jest w pełni przetwarzalny.

Jak oszczędzać papier prywatnie? Małymi krokami! 

Nie musisz mieć dużego przedsiębiorstwa, aby mieć na to wpływ. Często słychać opinie, że Twoje małe potwierdzenie płatności kartą lub wydruk z bankomatu nic nie zmieni. Jak mówi stare przysłowie, grosz do grosza, a będzie kokosza. 

Należy dodatkowo zwrócić uwagę na to, że paragony, potwierdzenia płatności i druki bankomatowe niestety nie nadają się do recyklingu! Jest to papier termiczny i jego miejsce jest w pojemniku na odpady zmieszane. 

Jeśli potrzebujesz zanotować listę zakupów – zrób to w telefonie. Obecnie jest dostępny duży wybór aplikacji pozwalających w łatwy sposób zaznaczyć kupione już rzeczy 🙂 

Jeśli już potrzebujesz coś wydrukować, przy większej ilości tekstu spróbuj odrobinę zmniejszyć rozmiar czcionki oraz włączyć tryb druku dwustronnego, aby maksymalnie wykorzystać miejsce. 

Jeśli jesteś kontrahentem firmowym, poproś o fakturę elektroniczną kiedy tylko możesz. 

Zapraszam również do przeczytania tekstu, w którym dokładnie opisałem praktykowane przeze mnie metody. Artykuł pt. „Jak drukować taniej? Oto 5 sztuczek” znajdziesz >TUTAJ<.

A co, jeśli można samemu wyprodukować papier?

Nie jest to co prawda rozwiązanie dla małych firm lub osób prywatnych, jednak wielkie korporacje (czyli te, które produkują największe ilości odpadów ) mogą sobie pozwolić na takie rozwiązanie. 

Parę lat temu firma Epson przedstawiła światu maszynę do recyklingu papieru. W pierwszej kolejności w Tokyo. Od tamtej pory została obdarzona wieloma nagrodami środowiskowymi. 

Maszyna… wytworzy papier! TAK. W ślad urządzeń recyklingowych do plastikowych butelek powstał PaperLab, do którego możesz odkładać swoje nieużytki, a już po 3 minutach możesz cieszyć się gotową do ponownego użycia kartką papieru. Ty wybierasz grubość, format (A4 bądź A3) kartki!

epson

Jak działa? Technologia Dry Fiber składa się z trzech kroków. W pierwszej kolejności następuję rozkład papieru na drobne i długie włókna, które następnie zostaną połączone. W tym kroku można dodać substancje zwiększające wytrzymałość, ewentualnie nadające barwę lub zapach. 

Na końcu możesz wybrać grubość, format i gęstość papieru. Możesz zdecydować się na format A3 oraz A4. 

Recykling papieru – fakty

  • Papier można poddać recyklingowi 7-krotnie.
  • Zapewnienie zapotrzebowania na papier nie byłoby możliwe do pokrycia bez recyklingu.
  • Roczna produkcja papieru to około 300 milionów ton.
  • 1 tona papieru = 17 drzew.
  • Potrzeba około 5 litrów wody do wyprodukowania jednej kartki A4.
  • Przewiduje się, że zapotrzebowanie na papier zwiększy się dwukrotnie do 2030 roku.

Pamiętaj, że razem możemy więcej. Edukujmy najmłodszych, dbajmy nawet o małe detale (jak np. wspomniane paragony), aby uczynić Ziemię lepszym miejscem.

Opracowała: Marta Wnuszyńska

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze