Dlaczego drukarka nie pobiera papieru? - Blog firmowy DrTusz

Dlaczego drukarka nie pobiera papieru?

drukarka nie pobiera papieru

Twoja drukarka nie pobiera lub nie podaje papieru? To problem, który może spotkać każdego użytkownika. Przed naszymi oczami często pojawia się wizja drogiej naprawy drukarki w serwisie, jednak czasami wystarczy zwykła szmatka z mikrofibry. Co zrobić kiedy drukarka nie drukuje? Poznaj moje sposoby!

Drukarka nie chce pobierać papieru? To może zdarzyć się też Tobie

Nie ważne, czy korzystasz z drukarek HP, Canon czy Brother, problemy z pobieraniem przez drukarkę papieru mogą spotkać każdego. Kiedy drukarka nie działa, a na ekranie wyświetlany jest komunikat o błędzie, warto upewnić się, czy wina tkwi w podajniku papieru czy raczej wewnętrznych elementach urządzenia.

W przypadku drukarki, która jest regularnie używana, kurz i brud może osadzać się w środku sprzętu, prowadząc do problemów z pobieraniem papieru. Warto podkreślić, że kluczem do długiej i bezawaryjnej pracy drukarek jest ich regularna konserwacja.

O tym jak dbać o swoje urządzenie przeczytasz w artykule: Konserwacja drukarki atramentowej – co warto wiedzieć? oraz we wpisie Jak dbać o drukarkę latem?

Dlaczego drukarka nie pobiera papieru? Najczęstsze przyczyny problemu

Powodów, dla których Twoja drukarka nie drukuje może być wiele, jednak najprostszym jest zwyczajnie … brak papieru w podajniku. Regularne sprawdzanie zasobnika i czytanie informacji wysyłanych przez Twoje urządzenie może uchronić Cię przed wieloma nerwami. Chcesz dowiedzieć się jakie są inne przyczyny problemów z papierem w drukarce? Sprawdzisz je czytając dalej!

Uszkodzony papier

Na początku sprawdzić czy papier nie ma żadnych zanieczyszczeń oraz czy nie jest podarty, zawilgocony lub pozaginany. W takim wypadku na panelu lub na komputerze wyświetlany jest komunikat o błędzie. Wystarczy wymienić kartki na nowe, a problem z pobieraniem papieru rozwiąże się sam!

Zablokowane kartki

Innym powodem, dla którego drukarka nie może prawidłowo pobierać arkuszy jest zablokowanie mechanizmu. Szczególnie, gdy masz dzieci warto najpierw sprawdzić czy jakieś drobne przedmioty nie blokują dostępu papieru. DrTusz przy serwisowaniu drukarek nie raz znalazł w jej wnętrzu niewielkie figurki czy klocki lego. :p Po ich usunięciu, drukarka powinna ponownie zacząć drukowanie.

Papier źle umieszczony w podajniku

Jedną z najczęstszych przyczyn problemów z podawaniem papieru może być nieprawidłowe ułożenie kartek na tacy. W takim wypadku zazwyczaj wystarczające może okazać się ponowne ułożenie kartek w podajniku.

Aby zrobić to prawidłowo, wyciągnij kartki z podajnika, wyrównaj, włóż je z powrotem i spróbuj ponownie wydrukować dowolny obraz lub tekst. Jeśli urządzenie wciąż odmawia posłuszeństwa – sprawdź poniżej inne możliwe przyczyny problemu.

Zbyt duża ilość kartek w podajniku

Problemy z pobieraniem przez drukarkę papieru mogą wynikać również z włożenia zbyt wielu arkuszy na raz. Naprawienie tego błędu jest banalnie proste – wyjmij cały papier z urządzenia, usuń nadmiar kartek i odłóż z powrotem na miejsce.

Warto również ponownie wyłączyć i włączyć sprzęt, co pozwoli drukarce na szybki restart. Jeżeli nie wiesz ile arkuszy możesz włożyć do swojego podajnika, informację znajdziesz w specyfikacji urządzenia umieszczonej w instrukcji lub na stronie producenta. 

Zabrudzone rolki

Powyższe kroki nie zadziałały? Problem może tkwić w zanieczyszczeniu wałka pobierania papieru przez kurz lub atrament. To częsty problem, który bardzo łatwo można usunąć. Wystarczy, że delikatnie wyczyścisz rolki podawania papieru miękką ściereczką z mikrofibry z odrobiną płynu do mycia naczyń.

Nie zapomnij też o innych częściach drukarki, np. prowadnicy drukującej. Usunięcie zanieczyszczeń wewnątrz drukarki może skutecznie rozwiązać kłopoty z pobieraniem papieru.

Niewłaściwy rodzaj papieru

W nawale obowiązków nie raz bierzemy w sklepie pierwszą lepszą ryzę papieru do druku, nie upewniając się wcześniej czy jest on właściwy do naszego urządzenia. Przyczyną niemożności druku może być słaba jakość papieru, niewłaściwa gramatura czy zbyt duża szerokość papieru.

Jak rozwiązać problem? W tym wypadku najłatwiej będzie wyjąć kartki z podajnika i wymienić papier do drukarki na taki, który jest odpowiedni dla naszego urządzenia.

Drukarka nadal nie pobiera papieru – co zrobić?

Co jednak zrobić w sytuacji, gdy sprzęt nadal nie chce pobierać kartek z tacy podajnika? W tym wypadku masz dwie możliwości.

Na początek warto zresetować drukarkę. Aby to zrobić odłącz urządzenie od prądu, wyjmując kabel zasilający od drukarki i odczekaj 60 sekund.

Jeżeli problem nadal występuje, Twój sprzęt może mieć wewnętrzną awarię, której nie zlikwidujesz samodzielnie. W celu zdiagnozowania usterki i naprawy drukarki skontaktuj się z lokalnym centrum serwisowym w swojej okolicy.

Przed wizytą w serwisie zobacz też: Dlaczego drukarka nie drukuje? – najpopularniejsze przyczyny.

Drukarki nie są niezawodne, warto więc wiedzieć jak własnoręcznie naprawiać proste błędy i unikać dodatkowych kosztów. Zapisz ten artykuł na później, aby w razie kłopotów móc do niego wrócić!

Pamiętaj, że najlepsze porady dotyczące druku znajdziesz u DrTusza, a sprawdzone tusze i tonery znajdziesz w sklepie internetowym drtusz.pl. 🙂

Psst… Masz ochotę na regularne rabaty? Zapisz się do mojego Newslettera, aby już nigdy nie przegapić super promocji!

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze