Jak dbać o drukarkę latem? - Blog firmowy DrTusz

Jak dbać o drukarkę latem?

Wkraczając w porę letnią dbamy o to by być dobrze nawodnionym, używać kremu z filtrem i nosić okrycie głowy chroniące nas przed słońcem. Ale czy wiesz, że Twoja drukarka też potrzebuje w tym czasie specjalnej opieki, szczególnie podczas wakacji i urlopów? Poznaj i zastosuj moje praktyczne wskazówki dotyczące konserwacji urządzeń drukujących latem, a zyskasz bezawaryjną pracę drukarki przez wiele lat.

Rudy na wakacjach

Dlaczego dbanie o drukarkę latem jest szczególnie ważne?

Temperatura latem jest szczególnie wysoka i mało kto zastanawia się, jak wpływa to na stan naszych drukarek. Przede wszystkim musimy zadbać o to, by urządzenie nie stało w zbyt nasłonecznionym miejscu. Dla przedłużenia żywotności Twojej drukarki warto zadbać, aby nie była ona wystawiona na bezpośrednie słońce, ponieważ nadmierne ciepło może uszkodzić znajdujące się wewnątrz materiały eksploatacyjne.

Pochylić należy się również nad wylotami powietrza, potrzebnymi do chłodzenia modułów drukarki. Pamiętaj, że nie powinny być one przysłonięte żadnymi przedmiotami, aby zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza w urządzeniu, szczególnie, gdy w naszych domach w okresie letnim panują znacząco wyższe temperatury niż podczas innych pór roku.

Zadbaj również o to, aby drukarka stała z dala od wilgoci. Ciepłe powietrze napływające z zewnątrz powoduje zwiększenie wilgotności w mieszkaniach. Może to mieć negatywny wpływ na poszczególne części drukarki, a w konsekwencji skończyć się awarią lub całkowitym uszkodzeniem sprzętu. Aby drukarka służyła Ci jak najdłużej, dbaj aby nie stała obok roślin czy nawilżaczy powietrza.

Przestrzeganie powyższych zasad to dobry początek. Powinien je znać każdy użytkownik drukarek, jednak zależnie od rodzaju posiadanego urządzenia warto wprowadzić w swoją codzienną praktykę także inne przydatne praktyki.

Jak dbać o drukarkę atramentową?

Gdyby nasze drukarki umiały mówić, urządzenia atramentowe w czasie urlopu dzwoniłyby do Ciebie z pretensjami! Dlaczego? Problem tkwi w zaschniętym tuszu.

Użytkownicy korzystający z atramentówek na pewno nie raz spotkali się z nagle pojawiającymi się słabej jakości wydrukami lub plamami niezaschniętego atramentu na arkuszach. Problem ten pojawia się szczególnie wtedy, gdy wyjeżdżamy na dłuższe wakacje lub narażamy naszą drukarkę na działanie wysokich temperatur. Wówczas zawarta w tuszach woda może ulec odparowaniu i w konsekwencji doprowadzić do uszkodzenia głowicy.

Aby temu zapobiec warto wydrukować całą stronę przynajmniej raz na dwa tygodnie, każdym z tuszów zawartym w drukarce. Jeśli nie ma takiej możliwości, przed dłuższym wyjazdem dokładnie wyczyść głowicę drukującą ściereczką z mikrofibry lub zrób to automatycznie, jeśli Twoja drukarka atramentowa posiada taką funkcję.

Dbanie, aby dysze głowicy oczyszczały się z resztek atramentu, jest podstawą w przypadku drukarek atramentowych i może uchronić Cię przed kłopotliwymi awariami, a nawet koniecznością zakupu nowego urządzenia. Do konserwacji atramentówek warto używać także sprężonego powietrza, które pozwoli wydmuchać wszelki kurz osadzający się na wewnętrznych elementach drukarki.

Jak dbać o drukarkę

Jak wygląda konserwacja w przypadku drukarek laserowych?

Drukarki laserowe do działania wykorzystują toner, czyli specjalny proszek nasycony pigmentem – nie ma więc możliwości, aby wkład laserowy wysechł. Nie oznacza to jednak, że laserówek nie trzeba czyścić i konserwować. Aby Twoje urządzenie działało prawidłowo, należy przestrzegać pewnych zasad.

W tym przypadku również należy dbać o części znajdujące się wewnątrz drukarki. Konserwacja powinna odbywać się regularnie, a podstawowym zabiegiem jest czyszczenie z kurzu za pomocą sprężonego powietrza lub specjalnych ściereczek z mikrofibry, które nie pozostawiają zanieczyszczeń.

Kolejnym ważnym zagadnieniem, które zagwarantuje długą żywotność drukarki laserowej jest używanie wysokiej jakości wkładów. Zawsze korzystaj z oryginalnych materiałów eksploatacyjnych lub wysokiej jakości zamienników ze sprawdzonych źródeł. Pamiętaj, że nowy pojemnik z wkładem powinien być odpowiednio zabezpieczony, a wszelkie odstępstwa od normy należy zgłaszać na reklamację, aby nie dopuścić do uszkodzenia swojego urządzenia.

Pamiętaj, że z wymianą kartridży nie należy zwlekać do momentu, kiedy drukarka przestanie działać. Wracając z urlopu często musimy coś wydrukować na już, a drukowanie na tak zwanych „oparach” nie jest zdrowe dla naszych laserówek i może skutkować usterką w postaci spalenia głowicy lub nieodwracalnego uszkodzenia pasa transferowego.

Nie zapomnij o drukarce na urlopie!

Drukarki laserowe i atramentowe w sezonie letnim wymagają od nas szczególnej troski. Pamiętaj, aby zawsze sprawdzać poziom tuszu, kupować tonery i tusze tylko ze sprawdzonych źródeł i czyścić drukarkę nie tylko z zewnątrz.

Stosując się do praktycznych porad od DrTusza, przedłużysz żywotność swojej drukarki i unikniesz zbędnych problemów w druku, a nawet uszkodzenia sprzętu. Żeby nie przegapić innych ciekawych wpisów koniecznie zapisz się do mojego Newslettera i zaobserwuj mnie na mediach społecznościowych, klikając ikony poniżej! 🙂

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze