Konserwacja drukarki atramentowej - Blog firmowy DrTusz

Konserwacja drukarki atramentowej – co warto wiedzieć?

Urządzenia atramentowe, choć bardzo popularne, częściej ulegają awariom niż drukarki laserowe. Przyczyna leży zazwyczaj u podstaw jej użytkowania, a mianowicie – konserwacji. Jak prawidłowo dbać o drukarkę, aby służyła nam długie lata? O tym w dzisiejszym wpisie.

Rudy i konserwacja drukarki atramentowej

Parę słów o drukarce atramentowej

W przypadku drukarek wykorzystujących atrament zazwyczaj mówimy o ich dwóch podstawowych rodzajach: drukarkach ze zintegrowaną głowicą oraz urządzeniach, w których głowica jest zintegrowana z kartridżem

O budowie i procesie drukowania w atramentówkach pisałem szerzej w artykule: Jak działa drukarka atramentowa? Koniecznie sprawdź, co tam przygotowałem!

Najczęstszy problem – drukarka nie widzi nowego tuszu

Brak tuszu często spotyka nas w najmniej oczekiwanym momencie. Aby do tego nie dopuścić, warto sprawdzać poziom wkładu i uważnie czytać wszystkie komunikaty wysyłane przez naszą drukarkę. Jak dbać o właściwą wymianę tuszów? Oto moje wskazówki:

  1. Wymieniaj wkłady atramentowe tylko wtedy, gdy drukarka poinformuje Cię o ich wyczerpaniu;
  2. Postaraj się instalować tylko jeden tusz na raz, a przed wymianą kolejnego upewnij się, że drukarka wykryła wymieniony wcześniej wkład;
  3. Usuwaj zabezpieczenia ze zbiorników z tuszem (klipy, taśmy zabezpieczające, odpowietrzniki);
  4. Pamiętaj, że w drukarkach ze zintegrowaną głowicą konieczne jest stosowanie całego kompletu wkładów atramentowych.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że komunikat o niskim poziomie tuszu nie zawsze wskazuje na natychmiastową potrzebę jego wymiany. Jeśli nie wiesz, w jaki sposób wymienić wkłady atramentowe w swojej drukarce HP, Brother, Canon lub Epson zapraszam do poradnika: Jak wymienić tusz w drukarce?

Jak dbać o atramentówkę, aby nie ulegała awariom?

Podstawą konserwacji jest regularne czyszczenie atramentowej drukarki z kurzu i wszelkich drobnych zabrudzeń. W tym celu możesz wykorzystać sprężone powietrze lub specjalne ściereczki z mikrofibry i dokładnie przedmuchać bądź przeczyścić wszystkie części drukarki (również te znajdujące się wewnątrz urządzenia!).

Nie bez znaczenia jest także miejsce, w którym ustawimy atramentówkę. Przede wszystkim powinieneś unikać miejsc zbyt nasłonecznionych czy wilgotnych oraz dbać o to, aby odsłonięte były wszelkie wyloty powietrza.

Konserwacja drukarki atramentowej wymaga nieco innych działań niż w przypadku drukarek laserowych. Jeśli chcesz cieszyć się wysoką jakością wydruków z laserówek, sprawdź moje wskazówki i rady dotyczące ich konserwacji klikając TUTAJ.

Konserwacja drukarki atramentowej – o czym jeszcze warto pamiętać

Regularne drukowanie i czyszczenie głowicy drukującej

Z pewnością żadnemu użytkownikowi nie zależy, aby doprowadzić do zaschnięcia tuszu w drukarce, co ma swoje konsekwencje w niemożności drukowania, a nawet uszkodzeniu głowicy. Aby do tego nie dopuścić, warto przynajmniej raz na dwa tygodnie wydrukować jedną stronę, używając każdego z posiadanych wkładów. 

Zdarza się jednak, że nasze urządzenie zostawiamy bez nadzoru na dłuższy okres czasu. Co wtedy zrobić, aby nie mieć problemu z wyschniętym wkładem? Przed wyjazdem pamiętaj, aby dokładnie wyczyścić swoją drukarkę atramentową ścierką z mikrofibry, skupiając się na głowicy drukującej.

Sprawdzanie drożności dysz

Jeśli posiadasz urządzenie, które korzysta z tuszów ze zintegrowaną głowicą musisz pamiętać o dyszach drukujących, które są jej ważną częścią. Aby sprawdzić ich drożność wystarczy wziąć kawałek ręcznika papierowego i przyłożyć do wylotu. Odbity na papierze ślad powinien mieć taki sam rozmiar jak dysza drukująca.

Szczególną czujność powinny zachować osoby, które posiadają atramentowe drukarki Hewlett-Packard. W niektórych modelach drukarek HP, zwłaszcza tanich, problem zatkanych dysz może pojawiać się wyjątkowo często.

Stan elektroniki urządzenia

Prąd bywa niebezpieczny, a uszkodzone okablowanie może spowodować nie tylko awarię sprzętu drukujące, ale również zwarcie elektryczności w całym mieszkaniu czy biurze. Zdarzają się jednak mniejsze kłopoty z elektroniką, które mogą być powodem niewykrywania zbiorników tuszu.

Zabrudzenia znajdujące się na stykach elektroniki mogą powodować zakłócenia w przesyłaniu informacji pomiędzy kartridżem i drukarką. Warto raz na jakiś czas sprawdzić ich stan i delikatnie przetrzeć okablowanie minimalnie zwilżoną bawełnianą ściereczką lub ręcznikiem papierowym.

Drukowanie strony testowej

Konserwacja drukarek atramentowych to także dbanie o zachowanie najwyższej jakości wydruków. Po wymianie zbiorników z atramentem należy każdorazowo przeprowadzić kalibrację, czyli wydrukować stronę testową, a następnie ją zeskanować.

W niektórych przypadkach, brak wykonania kalibracji poskutkuje nieestetycznymi wydrukami ze smugami czy plamami tuszu lub ciągłym drukowaniem strony testowej.

Usuwanie zaciętego papieru

Oczywista rzecz jaką jest zacięty papier w drukarce może w konsekwencji doprowadzić do jej uszkodzenia. Gdy zdarzy Ci się zaciąć arkusz, z wyczuciem otwórz tylną klapę drukarki i usuń z mechanizmu wszelkie fragmenty papieru (nawet te najmniejsze). Pozostawianie resztek kartki może skomplikować pracę drukarki, a nawet spowodować konieczność jej naprawy.

Pamiętaj o odpowietrznikach!

Oprócz czyszczenia swojego urządzenia drukującego, konieczne jest także dbanie o dostarczane mu materiały eksploatacyjne. Przed włożeniem nowego zbiornika z tuszem, należy zdjąć z niego zabezpieczenia. Ważne jest, aby robić to delikatnie, ponieważ usunięcie taśmy razem z klipsem, może spowodować zapowietrzenie dysz drukujących. Chcąc aby drukarka jak najdłużej spełniała swoje zadania – zawsze sprawdzaj czy wkład jest prawidłowo odbezpieczony.

To już wszystko w dzisiejszym wpisie. Jeżeli posiadasz atramentówkę i chcesz przedłużyć jej żywotność oraz unikać kłopotów z drukiem, koniecznie zapisz sobie moje wskazówki dotyczące czyszczenia i konserwacji drukarki atramentowej na później.

W razie jakichkolwiek pytań zapraszam Cię do sekcji komentarzy, a jeżeli nie chcesz przegapić innych ciekawych artykułów, koniecznie zaobserwuj mnie w social mediach – FacebookInstagramTikTok. Cześć! 🙂 

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najbardziej oceniane
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze