Jak działa drukarka atramentowa? - Blog firmowy DrTusz

Jak działa drukarka atramentowa?

Na moim blogu rozmawialiśmy już o rodzajach drukarek, jednak w tym artykule chcę poświęcić jeszcze więcej uwagi działaniu drukarki atramentowej. Jest to wciąż zdecydowanie najpopularniejszy wybór, jeśli chodzi o zakup urządzenia drukującego do naszego domu. Sięgnij razem ze mną wgłąb niezawodnych atramentówek!

grafika jak działa drukarka atramentowa

Nie tak dawno temu… Historia drukarki atramentowej

Historia powstania drukarki atramentowej sięga lat 70. XX wieku. Z pewnością możesz pamiętać moment, kiedy ten rewolucyjny wynalazek pierwszy raz trafił na rynek.

W połowie lat 70. opracowano pierwszy projekt działania atramentówki, jednak pierwsze urządzenie monochromatyczne tego typu powstało w 1988 roku. Jego twórcami była para przyjaciół ze studenckich lat – William Bill Hewlett oraz Dave Packard, których możesz kojarzyć z założoną przez nich firmą HP.

Pionierski model drukarki wykorzystujący tusz trafił do sprzedaży zapoczątkowując serię HP DeskJet. Urządzenie posiadało wówczas rozdzielczość 300 dpi i mogło się poszczycić drukowaniem mono z prędkością 3 stron na minutę. Pierwsza drukarka atramentowa nie była jednak na wyciągnięcie ręki dla przeciętnego Kowalskiego, bowiem jej cena sięgała 1000 dolarów!

Kilka lat później, w roku 1991 firma HP poszerzyła swoją ofertę o atramentową drukarkę kolorową – HP DeskJet 500C. Kolorowe wydruki stały się absolutnym hitem i drukarki szybko rozprzestrzeniły się w biurach, szkołach, a także coraz częściej – w naszych domach.

Budowa drukarki atramentowej

Podstawową cechą drukarki atramentowej jest wykorzystywanie wkładu atramentowego do tworzenia grafik lub tekstów. W zależności od modelu urządzenia, może ona wykorzystywać czarny tusz lub tusze kolorowe, czyli tzw. CMYK. Kolejno są to: C (cyjan), M (magenta), Y (yellow) oraz K (black; nazwany tak od nazwy key color, ponieważ “B” to skrót zarezerwowany dla blue).

Atramentówki wyposażone są również w głowice, które możemy spotkać w dwóch wersjach: głowice wbudowane w drukarkę lub głowice będące częścią kartridża. Głowica drukująca odpowiada za natryskiwanie tuszu na powierzchnię papieru tworząc wybrany przez Ciebie obraz.

Więcej o głowicach w drukarkach atramentowych przeczytasz w moim artykule: Głowica drukująca – jakie są jej rodzaje?

Kolejnym elementem urządzeń atramentowych są silniki krokowe. Pomagają one w bardzo delikatny sposób przesuwać głowicę oraz papier przy użyciu kół zębatych. Subtelne ruchy głowicy drukującej po listwie stabilizujące oraz delikatne przesunięcia papieru pozwalają tym samym na uzyskiwanie naprawdę precyzyjnych wydruków o wyjątkowych detalach.

Mózg drukarki stanowi jednostka sterująca. Jest to płyta obwodów drukowanych, która pozwala na połączenie pomiędzy drukarką a komputerem czy telefonem. Używa ona sterowników, które kierują pracą silników krokowych i głowicy drukującej, a także kontroluje działanie innych elementów drukarki np. panelu sterującego z przyciskami, wyświetlacza czy wskaźników LED stanu drukarki.

Drukarka atramentowa w znaczącej większości przypadków jest również wyposażona w podajnik papieru, który pozwala na automatyczne przesuwanie arkuszy z tacy papieru. Warto podkreślić, że istotną częścią podajnika jest wkładka rozdzielająca, która pilnuje, aby drukarka jednorazowo pobrała tylko jedną kartkę.

Jak przebiega drukowanie w atramentówce?

Proces drukowania wybranego przez Ciebie tekstu lub obrazu rozpoczyna się, gdy komputer nawiązuje połączenie z drukarką. Odpowiednie dane trafiają do pamięci atramentówki i pozostają w urządzeniu do momentu realizacji wydruku.

Drukarka atramentowa, po przeanalizowaniu danych, pobiera jeden arkusz papieru z podajnika, a pojemniki z tuszem i głowica drukująca przesuwają się wzdłuż krótszego boku kartki papieru z pomocą ruchomej karetki.

Co kilka milimetrów zatrzymują się one dosłownie na ułamek sekundy i z głowicy drukującej są wystrzeliwane małe kropelki atramentu wprost na papier. Dzieje się to na tyle szybko, że nie bylibyśmy w stanie zaobserwować tego gołym okiem!

Krople tuszu kolejno tworzą linie wybranego obrazu, przy każdej linii przesuwając papier nieco wyżej. Głowica może przesuwać się po szynie na kilka różnych sposobów. Zdarza się, że wraca ona do położenia początkowego i dopiero wtedy zaczyna kreślenie następnych linii. Wszystko zależy od konkretnego modelu urządzenia.

Warto pamiętać, że o wysokiej jakości wydruków, stanowi DPI, czyli ilością punktów, które przypadają na jeden cal. Im większa ilość otworów w dyszy głowicy, tym precyzyjniejsze grafiki uzyskamy.

Zastosowanie drukarek wykorzystujących tusz

Drukujące urządzenia atramentowe pozwalają na drukowanie tekstów i grafik w naprawdę wysokiej jakości, pozwalającej na odwzorowywanie nawet najdrobniejszych szczegółów. Ze względu na szereg posiadanych zalet drukarki te są chętnie wykorzystywane przez użytkowników domowych, gwarantując doskonałe wydruki przy niskiej cenie początkowej urządzenia.

Atramentówki to również świetny wybór dla wszystkich tych, którzy drukują zdjęcia. Dają one możliwość zastosowania różnorodnych typów papieru i sprawiają, że drukowane obrazy wyglądają niczym wyjęte prosto z profesjonalnego salonu fotograficznego.

Dzięki swojej kompaktowej budowie i dość cichej pracy cieszą się one popularnością również wśród użytkowników biznesowych, którzy cenią sobie niezawodne rozwiązania. Z pewnością są one też świetnym wyborem dla osób z ograniczoną przestrzenią!

Zalety i wady drukarek atramentowych

Technologia druku atramentowego posiada zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Specjalnie dla Ciebie zebrałem w jednym miejscu zalety i wady popularnych atramentówek:

Zalety

  • Wysoka jakość wydruków, szczególnie w kolorze,
  • Duży wybór możliwych nośników,
  • Niskie koszty początkowe zakupu urządzenia (w porównaniu do drukarek laserowych),
  • Kompaktowe rozmiary drukarki.

Wady

  • Konieczność regularnego drukowania, aby uniknąć zaschnięcia tuszu i uszkodzenia urządzenia,
  • Możliwość rozmazywania tuszu na świeżym wydruku,
  • Wysokie koszty eksploatacji w przypadku kolorowych urządzeń.

Znając właściwości drukarek atramentowych oraz ich zastosowanie, możesz dobrać drukarkę dostosowaną do Twoich potrzeb. Jeśli jednak nadal nie jesteś pewny, która opcja będzie dla Ciebie odpowiednia, zajrzyj do mojego poradnika Drukarka laserowa czy atramentowa – co wybrać? Możesz też przeczytać bliźniaczy wpis o tym, jak działa drukarka laserowa .

Pamiętaj, że wybór taniego urządzenia nie zawsze jest gwarancją taniego drukowania. Bardzo często okazuje się, że drukarka, która kosztowała nas grosze w późniejszym czasie “wyjada” Twoje pieniądze z kieszeni, głownie z powodu drogich wkładów! Drukowanie nie jest zatem tylko szybkim kliknięciem ikonki “Drukuj”. To szereg skomplikowanych czynności jakie wykonuje nasza atramentówka, aby cieszyć Cię znakomitymi wydrukami.

Na koniec zachęcam Cię do odwiedzenia moich portali społecznościowych: Facebook, YouTube, Instagram, oraz zapisania się do DrTuszowego newslettera, aby nie przegapić innych ciekawych treści! 🙂

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze