Czym jest podajnik ADF? - polecane drukarki - Blog firmowy DrTusz

Czym jest podajnik ADF? – polecane drukarki

Wybierając odpowiedni naszym potrzebom model urządzenia, możemy napotkać wiele różnych oznaczeń i opisów. Dla zwykłego śmiertelnika mogą wydawać się one enigmatycznymi kombinacjami liter. Jednym z takich skrótów jest ADF – czyli Automatic Document Feeder (ang.). Co tak naprawdę oznacza ten skrót i dlaczego jest istotny w kontekście drukarek? Artykuł, który dla Ciebie przygotowałem pozwoli Ci poznać odpowiedzi na te i inne nurtujące Cię pytania.

grafika drukarki z podajnikiem ADF

Czym jest podajnik automatyczny ADF?

Automatyczny podajnik dokumentów ADF umożliwia w drukarce kopiowanie, skanowanie lub faksowanie wielu stron dokumentów bez konieczności ręcznego przekładania każdej z nich. Funkcja ta dostępna jest w wielu drukarkach, skanerach czy urządzeniach wielofunkcyjnych i może się okazać niezwykłym udogodnieniem w przypadku obsługiwania wielostronicowych wydruków.

Możemy wyróżnić dwa rodzaje podajników:

  • Podajnik jednostronny – skanuje lub kopiuje jedną stronę na raz.
  • Podajnik dwustronny ARDF – umożliwia automatyczne skanowanie lub kopiowanie obu stron dokumentu.

Automatyczny podajnik papieru jest więc wygodnym narzędziem, które znacznie oszczędza czas użytkowników. Brzmi zachęcająco, prawda? Sprawdź razem ze mną, jak właściwie z niego korzystać!

Jak korzystać z funkcji ADF?

Korzystanie z funkcji ADF jest zazwyczaj banalnie proste, jednak konieczne jest spełnienie określonych warunków, aby uniknąć niepotrzebnych awarii. Oto kilka kroków, jakie należy wykonać przy używaniu automatycznego podajnika:

  • Przesuń prowadnice tacy podajnika – zanim umieścisz dokumenty, dostosuj prowadnice krawędzi tacy pojemnika, przesuwając je maksymalnie na zewnątrz. Dzięki temu ułatwisz sobie dostęp do ułożenia kartek w odpowiedniej pozycji.
  • Układaj dokumenty w odpowiedni sposób – arkusze papieru należy umieścić w taki sposób, aby zadrukowana strona była skierowana ku górze, a górna krawędź dokumentu do wnętrza podajnika. Wsuń plik dokumentów do końca podajnika i upewnij się, że są one równomiernie ułożone.
  • Dosuń prowadnice – następnym krokiem jest dosunięcie przesuniętych wcześniej prowadnic do krawędzi papieru. Pamiętaj, aby robić to z wyczuciem i nie dociskać zbyt mocno dokumentów. Prowadnice muszą przylegać do papieru, ale nie powinny zniekształcać arkuszy!
  • Rozpocznij skanowanie lub kopiowanie – po prawidłowym umieszczeniu dokumentów w automatycznym podajniku papieru, możesz rozpocząć proces skanowania lub kopiowania wybierając odpowiednie opcje na panelu drukarki lub ekranie dotykowym.

Przed rozpoczęciem korzystania z funkcji ADF koniecznie upewnij się, że faktury, rachunki lub inne wybrane dokumenty są odpowiednio przygotowane. Usuń wszelkie zszywki, spinacze i inne przeszkody np. sklejone kartki, aby dokumenty były proste i czyste. Co, jeśli jednak zdarzy nam się zakleszczyć papier w podajniku?

Jak poradzić sobie, gdy ADF nie pobiera papieru?

Podajniki automatyczne ADF zazwyczaj są niezawodne, choć czasem mogą pojawić się problemy, takie jak zablokowany czy zgnieciony papier. Przygotowałem listę możliwych rozwiązań, które mogą Ci pomóc w naprawie automatycznego podawania arkuszy.

Odpowiednia ilość kartek

Jedną z przyczyn problemów z ADF jest wprowadzanie do podajnika zbyt dużej ilości kartek na raz. Upewnij się, że ilość papieru, którą chcesz umieścić mieści się w jego pojemności. W tacy ADF zazwyczaj może się znajdować około 50 kartek, jednak dokładną informację na ten temat możesz znaleźć w instrukcji obsługi Twojego urządzenia.

Czyszczenie automatycznego podajnika ADF

Pierwszym krokiem jest odłączenie drukarki od źródła zasilania. Następnie otwórz pokrywę ADF, gdzie znajdziesz wałki do pobierania papieru. Przygotuj i zwilż niestrzępiącą się ściereczkę np. z mikrofibry, wodą destylowaną lub filtrowaną, a następnie delikatnie oczyść wałki. Pozostaw pokrywę ADF otwartą przez kilka minut, aby wałki i wkładka mogły porządnie wyschnąć. Na koniec zamknij pokrywę automatycznego podajnika papieru, umieść kilka kartek i przetestuj, aby zobaczyć czy urządzenie zadziała poprawnie.

Reset drukarki

W przypadku błędów drukarki, może być potrzebne jej zresetowanie. Aby to zrobić, należy odłączyć przewód zasilający od źródła zasilania i zaczekać około 1 minuty. Następnie włączamy urządzenie i ponownie testujemy podajnik papieru.

Oddanie drukarki do naprawy

Jeśli wykonałeś wszystkie uprzednio wskazane kroki, a Twój problem wciąż występuje – konieczne może się okazać oddanie drukarki do profesjonalnej naprawy.

Korzystając z powyższych wskazówek można łatwo rozwiązać problemy z pobieraniem papieru z podajnika do skanera. W większości przypadków wystarczające jest odpowiednie dostosowanie ilości papieru i regularne czyszczenie ADF. 

W razie większych problemów zapraszam do skorzystania z usług naszego niezawodnego serwisu drukarek, o którym dowiesz się więcej klikając TUTAJ.

Drukarki z podajnikiem ADF polecane przez DrTusza

Planując zakup drukarki z automatycznym podajnikiem papieru warto poznać różne modele i dobrać sprzęt odpowiednio do Twoich potrzeb. Zależnie od tego, czy będziesz korzystać z danego urządzenia w domu czy w firmie, musisz zwrócić uwagę nie tylko na dostępność podajnika, ale między innymi także na cenę eksploatacji. Poniżej przedstawię Ci kilka propozycji, dostępnych w moim internetowym sklepie!

Urządzenie wielofunkcyjne Brother MFC-L2712DW

Monochromatyczna drukarka laserowa Brother sprawdzi się w pracy w domu i małym biurze. Urządzenie drukuje w rozdzielczości 1200 x 1200 dpi i umożliwia drukowanie do formatu A4, skanowanie i kopiowanie. Drukarka posiada automatyczny podajnik dokumentów ADF, który obsługuje jednorazowo do 50 arkuszy. Szczególną zaletą tego modelu jest szybkość drukowania w mono do 30 stron/min.

drukarka Brother MFC-L2712DW

Urządzenie wielofunkcyjne Canon MAXIFY MB2750

Wielofunkcyjna drukarka atramentowa firmy Canon w kolorze o rozdzielczości druku 600 x 1200 dpi. Drukowanie, skanowanie i kopiowanie – to wszystko masz w jednym urządzeniu. Jest przeznaczona do domu i niewielkiego biura. Jej dodatkowe funkcje to możliwość druku dwustronnego (duplex) oraz dostępność podajnika automatycznego ADF do 50 arkuszy.

drukarka Canon MAXIFY MB2750

Urządzenie wielofunkcyjne Epson EcoTank L6290

Drukarka wielofunkcyjna atramentowa Epson umożliwiająca druk w czerni i kolorze o wysokiej rozdzielczości 4800 x 1200 dpi. Dzięki wyjątkowo niskim kosztom drukowania znakomicie posłuży Ci w pracy w Twojej firmie. Wyposażona jest w automatyczny podajnik papieru maksymalnie do 50 arkuszy.

W moim sklepie znajdziesz sprawdzone zamienniki do wyżej wymienionych modeli drukarek, które zagwarantują Ci bezawaryjną pracę i jeszcze niższe koszty eksploatacji.

drukarka Epson EcoTank L6290

Zalety podajnika ADF – dlaczego warto z niego korzystać?

Podajnik ADF to narzędzie, które może znacząco zwiększyć efektywność pracy biurowej i usprawnić korzystanie z drukarek wielofunkcyjnych. Postaw na ADF i zyskaj:

  • Skrócenie czasu pracy.
  • Zwiększoną wydajność skanowania, kopiowania i faksowania.
  • Większy komfort użytkowania – minimalizacja ryzyka błędów czy pominięcia stron.
  • Sprawne obsługiwanie wielostronicowych dokumentów, takich jak raporty, faktury czy sprawozdania.

Pamiętaj, że w razie pytań jestem do Twojej dyspozycji na Facebooku, Instagramie i innych social mediach, a w razie problemów z drukarką służę pomocą w moim serwisie na ul. Wyszyńskiego 2B/75 w Białymstoku!

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze