Jaka drukarka do biura będzie najlepsza? - Blog firmowy DrTusz

Jaka drukarka do biura będzie najlepsza?

Drukarki to podstawowy element wyposażenia każdego biura. Niezastąpione w codziennej pracy, umożliwiają drukowanie dokumentów, raportów, prezentacji i innych materiałów niezbędnych do funkcjonowania firmy. Jednak wybór odpowiedniej drukarki do biura może okazać się ważną decyzją, która wpłynie na efektywność i koszty pracy. W tym artykule odpowiem na pytanie: dlaczego tak ważny jest wybór odpowiedniej drukarki do biura? Podpowiem również kilka ciekawych modeli drukarek, które mogą się przydać.

grafika drukarka do biura

Drukarka w biurze a technologia druku

Ważną rzeczą w temacie drukarek biurowych jest rodzaj urządzenia. Przede wszystkim, możemy wybrać właśnie drukarkę (czyli urządzenie posiadające tylko i wyłącznie funkcję drukowania) lub urządzenie wielofunkcyjne (z funkcją druku, skanu oraz kopii, a czasem nawet i faxu). Zupełnie szczerze mogę powiedzieć, że raczej mało kto świadomie wybierze jednofunkcyjne urządzenie do biura.

Warto się jednak zastanowić, co będzie lepsze. Drukarka laserowa czy atramentowa?

O tym, jakie są różnice między nimi pisałem w artykule „Drukarka laserowa kontra drukarka atramentowa – co wybrać?”

Drukarka biurowa laserowa – zalety i wady

Zdecydowałem, że w pierwszej kolejności opowiem o wadach i zaletach laserówek, ponieważ ich posiadanie niesie za sobą wiele korzyści, ale również pewne ograniczenia. Warto wziąć je pod uwagę podczas wyboru sprzętu biurowego.

Zalety drukarek laserowych:

 • Szybkość drukowania – są znane z szybkiego tempa drukowania. Mogą wydrukować duże ilości dokumentów w krótkim czasie, co jest niezwykle przydatne w biurach o dużym obciążeniu pracy. Każdy producent w specyfikacji określa, do jakiego obciążenia miesięcznego jest przystosowana dana drukarka.
 • Jakość wydruku – zapewniają doskonałą jakość wydruku, szczególnie w przypadku tekstu i czarno-białych dokumentów. Tekst jest bardzo wyraźny, a linie są ostre, co sprawia, że dokumenty są czytelne i profesjonalnie się prezentują. Wydruki laserowe są również bardzo trwałe.
 • Trwałość – są znane z długiej żywotności. Przy odpowiedniej eksploatacji mogą działać przez wiele lat przy minimalnym ryzyku awarii, co jest ważne w środowisku biurowym.
 • Niskie koszty eksploatacji – choć początkowy koszt zakupu drukarki laserowej może być wyższy, koszty eksploatacji, zwłaszcza jeśli drukuje się dużo stron, są często niższe niż w przypadku drukarek atramentowych. Toner wystarcza na długo, co zmniejsza konieczność częstego wymieniania.

Wady drukarek laserowych:

 • Wyższy koszt początkowy – jak już wspomniałem, jedną z głównych laserówek jest wyższy koszt początkowy zakupu. Modele laserowe są zazwyczaj droższe niż drukarki atramentowe, ze względu na bardziej skomplikowaną technologię druku.
 • Rozmiar i waga – drukarki laserowe, szczególnie wielofunkcyjne mogą być większe i cięższe, niż inne typy drukarek, co może stanowić problem w przypadku biur o ograniczonej przestrzeni.
 • Mniejsza zdolność do drukowania kolorowych zdjęć – są doskonałe do drukowania tekstu i dokumentów, czy dyplomów na papierze ozdobnym, ale jeśli potrzebujesz drukować kolorowe zdjęcia, mogą nie spełnić twoich oczekiwań. Modele laserowe nie osiągają takiej jakości w druku kolorowym, jak drukarki atramentowe.
 • Wymagają pewnego czasu na rozgrzanie – potrzebują czasu na rozgrzanie tonera przed rozpoczęciem drukowania, co może prowadzić do opóźnień w przypadku krótkich zadań drukowania. Nie jest to jednak na tyle duża wada – jednak warto o niej wspomnieć.
 • Ograniczona możliwość drukowania na nietypowych mediach – drukarki laserowe mogą mieć trudności z drukowaniem na niektórych nietypowych materiałach, takich jak papier metaliczny czy materiały samoprzylepne (ze względu na temperaturę pracy drukarki laserowej, może nastąpić roztopienie kleju w kartkach samoprzylepnych!)

Jeśli zastanawia Cię, jak w ogóle drukarki laserowe działają, możesz poczytać o tym tutaj: „Jak działa drukarka laserowa?”

Drukarka atramentowa do biura – zalety i wady

Atramentówki stanowią alternatywną opcję dla laserówek i mają swoje własne zestawy zalet i wad, o których warto pamiętać

Zalety drukarek atramentowych:

 • Jakość kolorowych wydruków – wyróżniają się doskonałą jakością drukowanych zdjęć i grafik kolorowych. Są idealne do tworzenia materiałów marketingowych, broszur, plakatów i innych kolorowych dokumentów.
 • Niski koszt początkowy – w porównaniu do laserówek, atramentówki zazwyczaj mają niższy koszt zakupu. To atrakcyjna opcja dla firm o ograniczonym budżecie.
 • Bardzo dobra jakość tekstu – chociaż są znane z doskonałej jakości kolorowych wydruków, nowoczesne modele oferują także bardzo dobrą jakość wydruku tekstu, co jest ważne w biurach.
 • Cicha praca – są często cichsze niż drukarki laserowe, co jest plusem w biurach, gdzie cisza i spokój są ważne.
 • Możliwość drukowania na różnych mediach – są elastyczne i mogą drukować na różnych rodzajach papieru, w tym na papierze fotograficznym, foliach, etykietach i innych nietypowych mediach.

Wady drukarek atramentowych:

 • Mniejsza prędkość druku – są z reguły wolniejsze od drukarek laserowych, szczególnie w przypadku dużych ilości dokumentów. To może być problem w biurach o dużym obciążeniu pracą.
 • Wyższe koszty eksploatacji – pomimo niższego kosztu początkowego, koszty eksploatacji drukarek atramentowych mogą być wyższe ze względu na konieczność częstszego wymieniania tuszy, szczególnie w przypadku częstego drukowania kolorowych materiałów oraz w przypadku źle dobranej drukarki do firmy
 • Krótsza żywotność – często mają krótszą żywotność niż laserówki, co może prowadzić do konieczności częstszej wymiany urządzenia.
 • Zawodność w przypadku nieużywania – jeśli nie jest regularnie używana, tusze mogą wysychać, co może prowadzić do problemów z jakością wydruków i konieczności wymiany kartridży.

Temat wysychających tuszów w drukarkach poruszałem tutaj: „Co robić, aby tusz do drukarki nie wysychał?”

Wybór drukarki biurowej – na co zwrócić uwagę

Przed Tobą zakup drukarki do biura, a więc musisz zastanowić się nad wieloma aspektami. Zadam Ci kilka pytań, na które musisz sobie odpowiedzieć przed zakupem urządzenia do biura.

Ile osób będzie używać urządzenia? – znając odpowiedź na to pytanie będziesz w stanie określić ile osób będzie korzystało na przykład z drukowania w sieci czy poprzez Wi-Fi. Łatwiej też określić średnie obciążenie drukarki, a dzięki temu wybrać odpowiedni sprzęt.

Jak dużo będę skanować/kopiować? – wiedząc, że będziesz skanować dokumenty w dużej ilości, możesz zdecydować na drukarkę z podajnikiem ADF, jest to automatyczny podajnik dokumentów do skanera, możesz położyć ich cały plik i nie martwić się o przekładanie każdej następnej strony. W bardziej wypasionych wersjach jest też ADF dwustronny.

Czy potrzebuję drukarki do zadań specjalnych? – będziesz drukować zwykły tekst i kolorowe dokumenty? Czy może potrzebujesz drukować etykiety, lub rzeczy na grubym ozdobnym papierze?

Do wyboru drukarki czasem trzeba zadać dużo więcej pytań, niż trzy powyższe. O to zawsze zadba nasza Obsługa Klienta, jednak już jakiś czas temu przygotowaliśmy krótki poradnik, które pomoże odpowiedzieć na najważniejsze pytania.

Jeśli chcesz go przeczytać, przejdź tutaj: „Jak wybrać drukarkę? Poradnik dla Klienta”

Polecane drukarki do biura – zalety i funkcje

W przypadku, kiedy wciąż nie masz pewności jak odpowiedzieć na te pytania i nie pomogły Ci one rozjaśnić sytuacji, zawsze możesz skontaktować się z nami. Tymczasem podpowiem kilka modeli drukarek laserowych i atramentowych, które z powodzeniem sprawdzą się w biurze. Opowiem trochę o ich zaletach i najważniejszych funkcjach.

Skupię się na urządzeniach wielofunkcyjnych do biura, ponieważ z doświadczenia wiem, że w mało której firmie swoje miejsce znajdzie jednofunkcyjna drukarka (czyli taka, która posiada tylko opcję druku – bez skanu, kopii czy dodatkowych funkcji).

PS. Po kliknięciu w dowolne zdjęcie drukarki zostaniesz przeniesiony na stronę sklepu drtusz.pl.

4 urządzenia wielofunkcyjne atramentowe do biura

Na pierwszy ogień: urządzenia atramentowe. Zaczynamy!

HP OfficeJet Pro 8730

urządzenie wielofunkcyjne HP OfficeJet Pro 8730

HP OfficeJet Pro 8730 to zaawansowane urządzenie wielofunkcyjne atramentowe zaprojektowane głównie dla biur o średnim i dużym obciążeniu pracą. Oferuje doskonałą jakość wydruku zarówno tekstu, jak i kolorowych grafik. Dodatkową zaletą jest z pewnością szybka prędkość druku oraz opcje łączności (Wi-Fi, chmura, NFC czy sieć LAN).

Podajnik ADF gwarantuje automatyczne skanowanie i kopiowanie dwustronne, zwiększając tym wydajność pracy. Drukowanie dwustronne i możliwość pracy na różnych mediach to dodatkowe ułatwienie, ale też oszczędność papieru. Jest to wszechstronne urządzenie, które pozwala efektywnie zarządzać dokumentami i drukować profesjonalne materiały.

Powyższy HP posiada również funkcję odbierania i wysyłania FAKSU!

Canon MAXIFY GX3040

urządzenie wielofunkcyjne Canon MAXIFY GX3040

Canon MAXIFY GX3040 to urządzenie wielofunkcyjne atramentowe skoncentrowane na zapewnieniu niskich kosztów eksploatacji. Posiada system zbiorników z atramentem o dużej pojemności (tzw. SYSTEM CISS), co redukuje koszty związane z wymianą tuszy. Urządzenie oferuje także możliwość kolorowego druku, szybką prędkość drukowania, automatyczny druk dwustronny, funkcje bezprzewodowej łączności, a także skanowanie i kopiowanie.

Dwa podajniki papieru są przydatne w przypadku, gdy nie zawsze drukujecie w tym samym formacie. Dzięki dwóm szufladom można sprawnie przeskakiwać między dwoma rozmiarami papieru, nie tracąc czasu. Jest to odpowiedni wybór dla małych biur i domowych biur, które cenią ekonomiczność w eksploatacji.

UWAGA! Ważne jest to, że nie posiada możliwości pracy w sieci LAN, a podajnik ADF nie jest dwustronny (brak dwustronnego skanu!)

Brother MFC-J2330DW

urządzenie wielofunkcyjne Brother MFC-J2330DW

Brother MFC-J2330DW to drukarka wielofunkcyjna z szerokim zakresem funkcji. Posiada możliwość druku kolorowych dokumentów w formacie A3, co sprawia, że nadaje się do drukowania plakatów i materiałów marketingowych.

To urządzenie również posiada ADF, służący do automatycznego podawania dokumentów, jednak w tym przypadku nie jest on dwustronny. Canon oferuje również szybki druk, obsługę druku dwustronnego (jednak tylko do formatu A4), bezprzewodową łączność, funkcje skanowania, kopiowania i faksowania oraz obsługę różnych rodzajów mediów. Jest to wydajne urządzenie, które może sprostać potrzebom biur o różnym obciążeniu pracą.

Epson EcoTank L5296

urządzenie wielofunkcyjne Epson EcoTank L5296

Epson EcoTank L5296 to względnie mała drukarka zaprojektowana, aby obniżyć koszty eksploatacji drukarki. Jest wyposażone w zaawansowany system zbiorników z atramentem o dużej pojemności, eliminujący potrzebę częstego wymieniania tuszy.

Urządzenie oferuje kolorowy druk, prędkość drukowania, obsługę druku dwustronnego, skanowanie, kopiowanie i faksowanie. Dzięki funkcjom bezprzewodowej łączności oraz obsłudze różnych rodzajów mediów, jest to wszechstronne urządzenie, które znajdzie zastosowanie zarówno w małych, jak i średnich biurach.

4 urządzenia wielofunkcyjne laserowe do biura

Brother MFC-B7710 DN

urządzenie wielofunkcyjne Brother MFC-B7710 DN

Brother MFC-B7710DN to zaawansowane urządzenie laserowe, które oferuje szeroki zakres funkcji. Posiada szybką prędkość drukowania, duplex, a także skanowanie, kopiowanie i faksowanie.

Urządzenie jest idealne do biur o dużej aktywności, dzięki dużym pojemnościom tacy papieru oraz wydajnym tonerom. Dodatkowo, obsługuje bezprzewodową łączność, co ułatwia drukowanie z urządzeń mobilnych i zdalne zarządzanie urządzeniem. Brother MFC-B7710DN to solidne i wszechstronne rozwiązanie dla biur, które wymagają wydajności druku i pracy.

HP LaserJet Pro M227fdw MFP

urządzenie wielofunkcyjne HP LaserEt Pro M227fdw MFP

To zaawansowane urządzenie wielofunkcyjne laserowe, które jest idealne dla małych biur i domowych biur. Oferuje szybki druk czarno-biały, obsługę druku dwustronnego, a także skanowanie, kopiowanie i faksowanie. Urządzenie jest wyposażone w funkcje bezprzewodowej łączności, umożliwiając drukowanie z urządzeń mobilnych oraz zdalne zarządzanie urządzeniem.

Ponadto, ma kompaktowy design, co sprawia, że idealnie pasuje do przestrzeni biurowej. To niezawodne i wszechstronne rozwiązanie do obsługi różnych zadań biurowych.

Canon i-SENSYS MF631Cn

urządzenie wielofunkcyjne Canon i-SENSYS MF631Cn

Kompaktowe urządzenie wielofunkcyjne laserowe, które jest odpowiednie dla małych biur. Oferuje szybki kolorowy druk oraz skanowanie i kopiowanie. Dzięki obsłudze duplexu oraz funkcjom bezprzewodowej łączności, umożliwia wygodne i efektywne zarządzanie dokumentami.

Urządzenie posiada również ekran dotykowy i jest łatwe w obsłudze, co przyspiesza codzienną pracę biurową. Canon i-SENSYS MF631Cn to wszechstronne urządzenie, które spełni potrzeby wielu użytkowników.

Xerox B305V_DNI

urządzenie wielofunkcyjne Xerox B305V_DNI

To monochromatyczne urządzenie wielofunkcyjne laserowe, które jest przeznaczone głównie do biur i małych firm. Oferuje szybki druk czarno-biały oraz, już klasycznie funkcje skanowania oraz kopiowania. Urządzenie obsługuje druk dwustronny, co pomaga oszczędzać papier.

Jest również wyposażone w funkcje bezprzewodowej łączności, co ułatwia drukowanie z urządzeń mobilnych oraz zdalne zarządzanie urządzeniem. Xerox B305V_DNI to niezawodne i wszechstronne rozwiązanie do efektywnego zarządzania dokumentami w biurze.

Jaka drukarka do biura?

Niezależnie od rodzaju pracy, wielkości biura czy budżetu, istnieje drukarka do biura, która spełni Twoje potrzeby. Przed podjęciem decyzji o zakupie warto dokładnie rozważyć wymagania swojego biura, koszt oraz rodzaj dokumentów, które będziesz drukować.

Pamiętaj także o dodatkowych funkcjach, takich jak duplex czy bezprzewodowa łączność, które mogą znacząco ułatwić pracę. Drukarka do biura to inwestycja, która wpłynie na wydajność i efektywność Twojej firmy, dlatego warto podjąć mądrą decyzję.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najbardziej oceniane
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze