Jak wybrać drukarkę. Poradnik dla Klienta

Jak wybrać drukarkę. Poradnik dla Klienta

jak wybrać drukarkę

Ja i mój zespół regularnie otrzymujemy prośby o pomoc w wyborze drukarki. Ilość dostępnych na rynku propozycji oraz ich zróżnicowanie przyprawia o zawrót głowy, dlatego doskonale rozumiemy, jak w gąszczu ofert trudno znaleźć rozwiązanie na miarę własnych potrzeb.
W tym wpisie przygotowałam zbiór pytań, na które należy odpowiedzieć przed kontaktem z moimi doradcami. Odpowiedzi sprawią, że będziesz bardziej świadomy tego jak wybrać drukarkę, a konsultacja pójdzie szybciej.

Jak często drukujesz?

Zacznijmy od podstaw. Nie ma uniwersalnego rozwiązania dla każdego, dlatego pierwszym pytaniem, które należy sobie postawić przed zakupem drukarki to: Jak często mam zamiar drukować?

Różne modele mają różną wydajność. Jeśli szukasz drukarki do biura, gdzie pracuje jednocześnie kilkanaście osób, najtańsze urządzenie atramentowe raczej nie da rady.

Wielofunkcyjna drukarka laserowa kolorowa nie będzie z kolei najbardziej optymalnym rozwiązaniem dla księgowej, która w zaciszu ciasnego gabinetu drukuje zestawienia kosztów i przychodów.

Zastanawiasz się, co znaczy “Drukować często”?

Dla ułatwienia przygotowałam krótką ankietę. Częstotliwość drukowania jest niezwykle ważna, gdyż długość przestojów ma kluczowe znaczenie przy określeniu najlepszej technologii drukowania.

Określ, jak często drukujesz:

1. Drukuję raz w tygodniu lub rzadziej.
2. Drukuję kilka razy w tygodniu.
3. Używam drukarki codziennie.
4. Używam drukarki wielokrotnie każdego dnia.

Jak dużo drukujesz?

Dużo to pojęcie względne i dla każdego oznacza inną wartość. Producenci drukarek zazwyczaj podają sugerowaną wydajność w specyfikacji technicznej. Aby ułatwić określenie tego, ile to jest “dużo drukować”, również przygotowałem ankietę.

1. Drukuję raz w tygodniu lub rzadziej ok. 1 – 2 strony.
2. Drukuję kilka razy w tygodniu. Łącznie powyżej 10 stron.
3. Używam drukarki codziennie. Drukuję do 100 stron tygodniowo.
4. Używam drukarki codziennie. Drukuję kilkaset stron w tygodniu.

Co najczęściej drukujesz?

Potrzebujesz drukarki do drukowania fotografii? A może drukujesz jedynie czarno-białe dokumenty fiskalne? Oczywiście można wykorzystywać drukarkę fotograficzną do drukowania faktur.

Można też na upartego drukować zdjęcia na zwykłym papierze przy użyciu monochromatycznej drukarki laserowej, ale z ekonomicznego i praktycznego punktu widzenia oba rozwiązania nie mają sensu.

Przed wyborem drukarki, zastanów się, co będzie drukowała.
Innego sprzętu potrzebuje fotograf, innego architekt, a jeszcze innego student kulturoznawstwa.

My też musimy wiedzieć do czego zamierzasz używać swojego przyszłego urządzenia.Czy drukujesz w kolorze?

Kiedy już wiesz, co będzie drukowała Twoja drukarka, dobrze zastanów się nad tym, czy na pewno potrzebujesz kolorowej drukarki.

Po głębszej analizie potrzeb może okazać się, że jednofunkcyjna drukarka laserowa będzie o wiele lepszym rozwiązaniem niż zaawansowane urządzenie wielofunkcyjne atramentowe.

Pozornie prosty wybór może mieć swoje konsekwencje w przyszłości. Droższe w zakupie (ale słabiej wyposażone) drukarki laserowe nie wymagają regularnego drukowania.

Tanie urządzenia atramentowe wymagają z kolei regularnego drukowania, aby tusz w głowicy nie zasechł.

Drukowanie jest sztuką wyboru.

Jakich funkcji potrzebujesz

Drukarki dzielimy na jednofunkcyjne i wielofunkcyjne. Te drugie z reguły są określane jako urządzenia wielofunkcyjne, gdyż poza funkcją druku dodatkowo skanują, kopiują, a niekiedy nawet wysyłają faksy. Zastanów się, które z nich będą potrzebne.

Zwróć też uwagę na inne funkcje, jak np.: port Ethernet, Wi-Fi czy druk dwustronny. Warto czytać specyfikacje i upewniać się, co oznacza ciąg cyferek w nazwie modelu.

Tutaj również przygotowałem serię pytań, które ułatwią podjęcie decyzji.

  1. Czy potrzebujesz urządzenia z wbudowanym skanerem?
  2. Czy zamierzasz korzystać z funkcji automatycznego druku dwustronnego?
  3. Ile osób będzie jednocześnie korzystało z urządzenia?
  4. Czy zamierzasz drukować pliki bezpośrednio ze smartfona lub tabletu?
  5. Czy urządzenie będzie pełniło funkcję kserokopiarki?
  6. Jaki masz budżet?
    Budżet celowo oznaczyłem numerem 6. Kiedy już odpowiesz na wszystkie wcześniejsze pytania, zastanów się nad budżetem, który chcesz przeznaczyć na zakupy. Im lepsza i bardziej zaawansowana drukarka, tym wyższa cena.

Pamiętaj, że tania drukarka zazwyczaj jest tania tylko w zakupie, gdyż producenci odbijają sobie niskie ceny drogimi wkładami. Do tanich drukarek trudno też o dobre zamienniki.

Udzielenie odpowiedzi na wymienione pytania znacznie ułatwi nam pomoc w wyborze drukarki na miarę Twoich potrzeb. Pamiętaj, że jesteśmy do Twoje dyspozycji w naszych mediach społecznościowych (Facebook, Instagram, Twitter) oraz pod adresem e-mail: sklep@drtusz.pl.

Kontakt po uprzednim udzieleniu odpowiedzi na pytania zawarte w tym wpisie, na pewno przyspieszy konsultację.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najbardziej oceniane
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze