Drukarka czy urządzenie wielofunkcyjne? - Blog firmowy DrTusz

Drukarka czy urządzenie wielofunkcyjne? Co wybrać?

Drukarka czy urządzenie wielofunkcyjne

Przez lata obecności w drukarkowej branży dorobiłem się opinii eksperta od tuszów, tonerów i porad w kwestii wyboru sprzętu. Miło mi, że wiele osób przed wyborem sprzętu zwraca się do mnie z pytaniem, co powinni kupić. Drukarka czy urządzenie wielofunkcyjne? Laser czy tusz? Z myślą o tych, którzy mają takie dylematy przygotowałem małą ściągę.

Drukarka czy urządzenie wielofunkcyjne? Odwieczny dylemat

Stojąc przed sklepową wystawą naprawdę ciężko się zdecydować. Oferta producentów jest zróżnicowana i bogata. Każde urządzenie jest inne.

W dodatku mnogość funkcji niekiedy zaskakuje nawet mnie. Jak zatem wybrać właściwe? Postaram się w skrócie odpowiedzieć, czym powinniście się kierować. W końcu drukarkę kupuje się raz na kilka lat. Czasem nawet na kilkanaście lat.

Drukarka czy urządzenie wielofunkcyjne? Hola, hola

Zacznijmy od technologi drukowania. Jest ich kilka, ale ja skupie się na atramentowej i laserowej.

Różnicie pomiędzy tymi technologiami szerzej opisywałem w poprzednich wpisach:

Jak działa drukarka laserowa? Już tłumaczę

Tak działa drukarka atramentowa

Dla tych, którzy lubią pozyskiwać informacje szybko i konkretnie postaram się streścić swoje archiwalne wywody. Atramentowa technologia druku jest dedykowana dla tych, którzy drukują często i potrzebują kolorowych wydruków.

Atramentowe drukarki i urządzenia wielofunkcyjne są tańsze w zakupie. Za niższą ceną idą jednak pewne niedogodności. Atramentówki muszą drukować chociaż raz w tygodniu.

Pozostawienie drukarki samej sobie grozi zaschnięciem tuszu i awarią głowicy. Niekiedy nieodwracalną awarią. Drukarki atramentowe ulegają również szybszej amortyzacji.

Taka jest cena drukowania pięknych zdjęć i żywych kolorów, z którymi tańsze drukarki laserowe sobie nie radzą już tak dobrze. Za równowartość atramentowego urządzenia wielofunkcyjnego możemy nabyć jednofunkcyjną drukarkę laserową.

Druk laserowy nie wymaga tuszu. Za wydruki odpowiada toner będący mieszaniną sproszkowanych substancji. Do jego zalet na pewno należy zaliczyć fakty iż nie zasycha.

Laserowym drukarkom i urządzeniom wielofunkcyjnym nie szkodzą dłuższe przestoje. Nie ma opcji, że obrażą się na Ciebie, kiedy wyjedziesz sobie na urlop.

Ponadto wydruki z laserówek są trwalsze. Jeśli chcesz drukować laserowo i w kolorze, musisz liczyć się z dość dużymi kosztami. Kolorowe wydruki laserowe wypadają cenowo gorzej niż te atramentowe. Zwłaszcza w dobie drukarek z systemem stałego zasilania atramentem.

Przed zakupem koniecznie przeanalizuj co i jak często chcesz drukować. Pamiętaj, że kolorowe wydruki w wielu sytuacjach są zbędne.

Czasem lepiej kupić jednofunkcyjną drukarkę laserową niż urządzenie wielofunkcyjne na tusze. Jakie są różnice pomiędzy tymi akcesoriami biurowymi? O tym w dalszej części tekstu.

Drukarka czy urządzenie wielofunkcyjne? Wybierzmy

Różnica pomiędzy nimi jest w zasadzie niewielka. Drukarka dysponuje tylko jedną funkcją. Jak łatwo wywnioskować po nazwie – drukuje. Niektóre modele posiadają wbudowane Wi-Fi i NFC. Czasem są wyposażone w dodatkowe podajniki (np. do kopert) lub moduł druku dwustronnego i kartę sieciową.

Urządzenia wielofunkcyjne to mocno rozbudowane drukarki. Zazwyczaj posiadają zintegrowany skaner, który czyni z nich pełnoprawne ksero.

Do tego niektórzy producenci wyposażają swoje modele w moduł faksu, funkcję nadruku na płytach, wyświetlacz dotykowy… Lista wyposażenia jest bardzo długa.

Co zatem wybrać? Tutaj, podobnie jak w przypadku wyboru technologi wydruków, konieczna jest dobra analiza. Dziś wielu z nas do skanowania dokumentów używa aparatu smartfona, więc skaner da się w prosty sposób zastąpić.

Faksy stają się z kolei reliktem przeszłości. Kolejna sprawa to budżet. Jak już wspominałem, nawet najtańsza laserówka będzie droższa od atramentowego urządzenia wielofunkcyjnego w podstawowej konfiguracji. Każde z tych rozwiązań ma swoje dobre i złe strony.

Zastanawiając się nad zakupem, sprawdź dostępność zamienników tuszów i tonerów. Do najtańszych drukarek laserowych bez problemu zamówisz zamiennik wkładu. W przypadku urządzeń atramentowych nie zawsze jest taka możliwość.

W razie wątpliwości, pamiętaj że jestem do Twojej dyspozycji i zawsze służę radą.

FAQ

Co wybrać – drukarkę czy urządzenie wielofunkcyjne?

Wszystko zależy od tego, w jakim celu ma służyć Ci urządzenie. Jeśli zdarza się, że musisz coś zeskanować lub zrobić kserokopię, warto zainwestować w sprzęt, który będzie w stanie obsłużyć każdy ten proces.

Jeśli zadaniem urządzenia jest wyłącznie drukowanie, wystarczy zwykła drukarka. Czy wybierzesz atramentową, czy laserową zależeć już będzie od jej przeznaczenia.

Urządzenia wielofunkcyjne i drukarki to obecnie często autonomiczne sprzęty, które działają bezprzewodowo, niezależnie od komputera, współpracują ze smartfonami i posiadają masę przydatnych funkcji.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze